XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНаградна ИграНовостиEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 

 

  
Klik ovde za poveke informacii kako da doniras za sipkata!
денеска е: - СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА МАРТ2 2005

XMKD.com ПОТСЕТУВАЊЕ - Дешавка у лајф радио!
Значи утре, Среда 30 Март, со почеток во 21:00. Предгрупа F.U.R. Од журката после ќе се монтира клип, ќе се објави фото галерија, а може и видеоспот на таратур да испадне... Се гледаме! _________________________
XMKD.com Како убацити лопту на хиљаду начина!
BASKETBALL MADNESS!Кошарка викаат не е екстремен спорт но ова што го прават дечкиве е прилично екстремно на некој начин. Покрај верт рампа и стрит елементи тренинг центарот на DC има и еден кош и еден баскет. После и за време на скејт сесиите момците од DC фрлаат по некоја топка онака на заебанција. Нормално, бидејќи се скејтери го прават тоа на креативен начин. (без навреда за оние „другите“ :-D). Клик на сликата за видео клип од Josh Kalis, Ryan Gallant, Rob Dyrdek, Colin McKay, Jason Ellis, Knox Godoy, и DC фотографот Mike Blabac и DC филмер-от Sean Rogers.
Поздрав. _____________________
XMKD.com Kosovo!
Video spot. Klik na slikata za daunloud.
________________________
XMKD.com Заврши 9-от светски шампионат во параглајдинг во Бразил...
Klik za poveke informacii...
После десет етапи на прелетувања на 9-от Светски Шампионат во праглајдинг во Бразил сакаме да ги споделиме и последните вести за двајцата наши претставници, Игор Тодевски и Владимир Николовски. Може да кажеме дека момците се покажаа одлично и дека во поеднична конкуренција Игор Тодевски се наоѓа на 40 место во конкуренција на 150 летачи , Владимир Николовски се наоѓа на 46 место во истата конкуренција.Ако пак станува збор за освоено место во национална конкуренција од 42 национални тимови , македонскиот тим се пласираше на 22 место. Момците кои овие 15 дена беа во Бразил и ја претставуваа Македонија заслужуваат честитки за покажаното таму и се надевам по нивното враќање од Бразил ќе имаме можност да поразговараме со нив и да добиеме информации од поблиску ...

Клик овде за повеќе информации...
klikiriki
За на крај од оваа вест ве удостојуваме и со два клипа кои се од светскиот шампионат.....уживајте....

Клип 1...


Клип 2...
Поздрав Никша ............................
XMKD.com ВЕЛЕС Сесија
klk
Eve edna interesna sesija od Veles Crew koja gi vklucuva i juniorite koi se pokazaa vo progresivno svetlo a nie malku postarite se razmrdavme dobro!!! Клик на сликата за повеќе слики...
POZDRAV BAZE ______________________________
XMKD.com PLAN B IS BACK - Оваа новост особено ќе ги израдува постарите скејтери
Plan B - the classic logo!Официјано е потврдено! Легендарната скејт фирма ПЛАН Б е повторно во акција со тим кој е повеќе од достоен да го наследи оригиналниот. Составен е од Danny Way, Colin McKay, PJ Ladd, Paul Rodriguez и Ryan Gallant. Како бренд менаџер излегува на сцена Sal Barbier (типчето што вртеше ненормални pressure флипови на The Questionable Video и Virtual Reality на почетокот на 90-сетите). Интересно е да напоменеме дека видеата на ПЛАН Б се едни од првите донесени во Македонија на времето и играат голема улога во развојот на скејтбордингот кај нас бидејќи се едни од нај инспиративните видеа за тогашната постава на скејтери во МКД. И не само во МКД, оваа фирма е омиелна и на tech-master-от PjLadd кој своето посветување на овој спорт му го должи на инспирацијата која ја добил гледајќи ги видеата на PLAN B. Епа ни останува да почекаме да избацат ново видео кое со гореспомената постава, ветува видео какво што одамна не сме имале можност да погледнеме.
Поздрав. ___________________
XMKD.com Ѓорѓи Шарески - македонски џез музичар и композитор

Дајте мајку му стара да напишеме еднаш нешто поврзано со културата; до сега се иде некако суб култура со спортовиве. ОК, малку да разбиеме монотонија.. со гордост ви го представуваме нашиот, моментално со живеалиште во Бостон, џез музичар и џез композитор Ѓорѓи Шарески!

Тој има 22 години и до сега има огромно дело зад себе. Ги привршува студиите на Berklee Colege of Music и држи навелико концерти по Америка и Македонија! Две големи држави, нема што.. ок, брзо кликнете тука за да прочитате повеќе за него, да видите фотки, да слушнете музика. Ова е линк до неговата веб страна која ја изработија момците од XMKD.com наравно: www.georgisareski.com брзо!

По скопските улици е познат како бивш скејтер од времето на основно школо. Но и денес, длабоко во музичката кариера, тој и понатаму ја поддржува еxтремната сцена во Македонија!

Поздрав! ________________________
XMKD.com Убавините на Кожуф!
Недопрената природа на планината Кожуф зиме. Некои го тоа викаат турно, некои хардкор, некои не го викаат, како и да е, кај нас ретко се среќава некој да се реши да иде на скијање без скилифтови и жичари. Ако некој се реши за таков „подвиг“ Кожуф е сигурно меѓу најдобрите места. клик.
Поздрав! ________________________
XMKD.com Маврово фото сесии бај Шуки!
Збирка фотографии од зимава сликани на маврово од страна на Шуки. клик.
Поздрав! ________________________
XMKD.com Кој куп? Европскиот куп Маврово 2005
Europa Cup MAVROVO 2005
Мала фото галерија од европскиот куп кој што се одржа годинава на маврово... клик.
Позхдрав! ________________________
XMKD.com За мерак...
Позхдрав! ________________________

XMKD.com eXtreme Тенис

Мислите дека тенисот е еден досаден спорт кој вклучува многу трчање ко луд по жолто несигнификантно топче? Епа сте се лажеле цел живот :) Клик на линкот подоле за да ги видите Federrer и Agasi како лупаат тенисче на едно многу интересно место....

>> Агаси vs. Федерер (100Кб)
____________________

XMKD.com eXtreme Балкан

Не дека не сте виделе и дека незнаете како изгледа светов, односно усветов кај нас ама ете, земети си го фајлов како потсетник кога ќе патувате во странство и кога ќе почне да ви фалат јужните краишта.. шо поише, десен клик и сејв ес:


>> Балканштина
(220Кб)
____________________

XMKD.com Мали инсерти од 988..

Мали инсерти од секојдневието на службеничките во 988 центарот за информации.. Симнете ги овие два мп3 фајлови и внимателнио слушајте ги, можеби ќе научите по некој поучен елоквентен збор!

Во секој случај, да не замарам, пуштете звучниците до даска и:

>> Јавување 988 број 4 (80Кб)
>> Јавување 988 број 5 (80Кб)

XMKD.com Танга, ауу

Помина зимата, а ние позајмивме некое фајлче од идивиди за да ви ги дораздвижиме пролетните хормони. Пријатно гледање!

>> Прирачник за употреба на долен веш: танга (1.5Мб)

>> Дестинации за на одмор (500Кб)

благодариме на јавувањето ____________________
____________________
XMKD.com Дешавка у лајф радио!
Што е муабетот, во среда, 30 Март откога јагнињата ќе стивнат журката ќе почне. Проекции, свирка, музика, дружба и се што иде заедно со тоа. Поздрав! _________________________
XMKD.com Yo, yo check this out!
Pozdrav! __________________________
XMKD.com Transworld Skateboarding - Sight Unseen

Видеово е издадено некаде во 2004 год. Возат скејтери као Tosh Townend, Dustin Dollin, John Cardiel, Heath Kirchart и други.... За вас подготвивме едно траилерче кај шо можете да видите кои возат, како возат, каде возат.....Исто така ке видите и soundtrack за ова видео како и неколку фотки извадени од него! Клик тука за целата приказна:)) KLIK

Download Trailer!______________________
XMKD.com Почетоците на X спортовите во Радовиш!


Како што глеате, пополека се развива сцената низ цела Македонија. А тоа е добро! Доста добро. Горе глеате слика од тимот од Радовиш кои што сега почнуваат да се занимаваат со екстремни спортови, скејт и ролери во главно! Им пожелуваме се најдобро на Радовиш Team и да научат што е можно поише трикови, како и да го пренесат своето знаење на идните генерации!
Поздрав! Joci ____________________
XMKD.com Нови фотки од Роко!!

Еве конечно да објавиме некоја нова фотка од Роко:) Роко на новите слики е со неговите нови ролери Deshi Louie Zamora 2. Клик тука да ги видиш сликите.
P.S. Роко му е nickname на Влатко:)
Поздрав! Joci _______________________
XMKD.com Exclusive 12-minute SNEAK PEEK of WHAT IF? -- only on blindreaper.com!
WHAT IF? - Novoto video od Blind Skateboards izleguva vo Maj! Klik za prevju na novoto BLIND Video! Registriraj se za da mozes da go gledas. Web Site Sto ako? Kupi si go videoto online!
Поздрав. __________________________
Click to watch DCFILMS!
Дечките кои ги прават видеата на DCSHOECO направија сопствен сајт www.dcfilms.com кој секојдневно е апдејтуван со нови содржини како слики, видео клипови и новини за тимот на DC. На сајтот има одлична фотогалерија на официјалниот DC фотограф Mike Blabac која исто така редовно се обновува. Секој месец ќе се додава по еден нов видео клип специјално измонтиран за сајтот, што значи иститот нема да може да се гледа на друго место. А и превјуа на новите DC видеа. Карактеристично е што новите клипови ќе се додаваат на место на старите што значи дека кој сака да ги гледа сите ќе треба редовно да го посетува сајтот. Моментално во видео галеријата можете да го видите видео клипот од операцијата на коленото на Danny Way во Австрија кој веќе го имавме објавено, но и уште еден клип на кој има нови снимки со ненормална вожња на дел од тимот на DC, поточно Devine Calloway, Ryan Gallant, Darrell Stanton, Ryan Smith, and Lindsey Robertson. Ви препорачувам одма да го погледнете. Најверојатно токму на овој сајт ќе можете од прва рака да го погледнете скокот на Danny Way преку кинескиот ѕид на 28 Мај 2005.
Поздрав. ______________________
XMKD.com World Profiles >>> Lyndsey Robertson

Sponsors: DC Shoes & Apparel, Mystery Skateboards & Wheels, Pharmacy Skateshop, MIA
Hometown: Miami FL
Music Preference: Hip Hop

Поздрав! _____________________
XMKD.com eXtreme disk ripping!
Уште еден нов екстремен спорт! DISK RIPPING! Што? Напредокот на технологијата остава еден куп занимации за оние што си немаат попаметна работа. Како и да е,тоа може да биде многу забавно!
Погледнете го официјалниот сајт за EXTREME DISK RIPPING кај што можете детално да ги проучите најновите технички зафати за успешно совладување на што поголем број флопи дискети за што пократко време. Клик овде.
_____________________
XMKD.com Таратур..............
TARATUR

Таратур...

Токму ова вкусно зборче го избравме за името на нашата група. Се состои од неколку компоненти и тоа: краставички, кисело млеко, лук и ореви. вкусно, нели? Колку различни компоненти има во салатата, толку сме различни и ние во групата. И нашиот звук е мешавина од неколку. Ќие го дефинираме како ска-реге-панк со лоши вокали!!! Па, сега видете зошто го избравме токму ова име. Многу критики стигнаа на наша адреса за името, но ние остануваме со сегашното име. Секогаш сме спремни за свирење и забава, иако покрај групата секој од нас има и други активности.

http://www.taratur.cjb.net/

п.с. На 20 Март 2005 Таратур ќе свири во градскиот Парк т.е на школка по повод денот на Пролетта. Бидете така.

Поздрав. ________________
XMKD.com Најнови вести од светскиот шампионат во Бразил во праглајдинг....
Results News Register
Епа пријатели сакам да ви кажам дека на шампионатот во Бразил во парајглајдинг по првиот натпреварувчки ден т.е. денес, Игор Тодевски се пласирал на 19 место во конкуренција на 146 натпреварувачи, додека Владимир Неделковски се пласирал на 72 место..сепак како и да е момциве денеска се покажаа, се надевам и дека и во наредните денови ќе им оди добро као и денеска...а додека во национална конкуренција, сега за сега се наоѓаат на 20 место во конкуренција на 42 национални тимови... Овде на овој линк може да ги видите резултатите подетално како за поединечна конкуренција така и  за национална ...........

http://www.2005worlds.com/results.asp
Поздрав..........................
XMKD.com Чичка нов ATLANTIS indoor скејтпарк во Сплит, Хрватска!
ATLANTIS Indoor Skatepark - Split , Croatia.
Клик на сликите за поголема слика. Поздрав.
____________________________________________
XMKD.com Малце ја средивме архивата и одсега ќе изгледа вака:
архива 04/2005
архива 05/2005
архива 06/2005
архива 07/2005
архива 08/2005
архива 09/2005
архива 10/2005
архива 11/2005
архива 12/2005
архива 01/2006
архива 02/2006
архива 03/2006
архива 04/2006
архива 05/2006
архива 06/2006
архива 07/2006
архива 08/2006
архива 09/2006
архива 10/2006
архива 11/2006
архива 12/2006
архива 01/2007
архива 02/2007
архива 03/2007
архива 04/2007
архива 05/2007
А ќе може да ја добиете кликнувајќи секаде кај што ќе видите линк „АРХИВА“. Ко на пример горе до датумот:)
Поздрав. _________
XMKD.com SkimTheFat - Your Guide to Skateboarding Videos
SKIM,SKIM.SKIM!
HOME VIDEOS BENEATH THE SKIM VIDEO LIST THE RATINGS Интересен сајт за скејт видеа! Имаат излистано 560 скејтборд видеа, а на листа на чекање уште 600. Покрај видеа на сајтот ќе најдете и огромна датабаза на скејт компании и скејтери. Самите ревјуа се направени на хумористичен начин но сепак држат вода, што би се рекло по нашки.www.skimthefat.com
Prominent Doctors say:

SKATEBOARDING BUILDS STRONG HEALTHY BODIES!
Поздрав. ____________________________
XMKD.com Пази како леташ, а уште побитно каде ќе слеташ...:)
Еве ни тргна со вестиве за летањето по небото , па во тој контекст би сакале да ви покажеме два клипа, едниот денеска беше објавен од страна на Трендо и се работи за еден тип кој решава да биде падобранец ...или да лета без падобран..да не ви откривам се до крај ве оставам да го погледнете ова ...лудило ..кликајте да видите....што тоа се дешава по небото.

Клип 1
  / Клип 2...
...Поздрав ...Никша

________________________
XMKD.com :: ParaGliding World Championship 2005 :: BRAZIL ::
GO GO BRAZIL!
  Мислам дека дое малку време и ова прајгледеристиве да ги стаиме на насловна страна и тоа со многу важна вест. Од  11.03- 27.03. 2005 ќе се одржи IX светски шампионат во параглајдинг кој се одржува во Валдарес, Бразил. Во Бразил од Македонија ќе не преставуваат двајца прајгладеристи и тоа Игор Тодевски од клубот Хели ХЦ , актуелниот национален рекордер со прелетани 103 километри и Владимир Неделковски од скопскиот клуб Екстрема , инаку момциве ќе се натпреваруваат во дисциплината крос кантри во  конкуренција на 120 пилоти од 50 – ина држави од светот.Па на момциве да им посакаме добар ветер , а се надевам кога ќе се вратат од Бразил ќе имаме можност да напраиме муабет за резултатите и за самиот шампионат од прва рака. Самиот шапиноат има и web страна http://www.2005worlds.com/ на која после кликањето ќе го добите ова Account for domain www.2005worlds.com has been suspended но да се надеваме дека ќе проработи у брзо време....:)))  
А еве и два видео клипа директно од светското првенство на кои можете да го видите теренот и подготовките на натпреварувачите: gv2005.wmv / tworlds.wmv
ајде поздрав ...

Niksha
....
________________________
XMKD.com Фотки и видео клип од сесијата што се одржи во Влае викендов
Click to download!
Поздрав! _______________
Cao i da sonuvas foki... super guy_ <log>  
[00:30] <X> mi go otruja kuceto
[00:30] <X> :(
[00:30] <X> samo da gi najdam kletnicite!
[00:30] <super_guy> lele
[00:30] <super_guy> sex partner ti bese
[00:31] <X> NE
[00:31] <X> masko bese!
[00:31] <super_guy> aa pa dobro oralen neso
[00:32] <super_guy> L:)
[00:32] <X> ne sum homo!
[00:32] <X> ni toj ne bese!
[00:33] <super_guy> ahah ok
[00:33] <super_guy> aj sega caos i ubavo da si spies
[00:33] <super_guy> ok
[00:34] <X> caooo i da sonuvas foki!
[00:34] <X> najseksi zivotni na svet!
[00:35] <super_guy> da ee
[00:35] <super_guy> od kade sega ova
[00:35] <X> pa spored mene...
[00:35] <super_guy> aha ok aj caos
[00:36] <X> caooo

Poveke>>> _____________
XMKD.com Пазете се дечки!!


Драги љубители на екстремни спортови, дечкото на сликава е Дарко од Охрид кој ја има повеќе пати скршено раката. Сега ќе паузира околу 2 год. Затоа луѓе пазете шо праите и како паѓате.
Дарко вака ти пожелуваме да си ја поминеш паузата:):

Поздрав! _________________
XMKD.com Нова слика од Јоци

Инаку ова е Varial kickflip сликан во саботата на сесијата во Влае.
Поздрав! Joci __________________
XMKD.com Video clips

Еве неколку нови клипови од охриѓани. Клик тука 01, 02 да видиш клипови од Арче, клик тука 01 за Нурче и клик тука 01 за клипче од Никола. Никола ќе го видите за некое време во базата на скејтери на XMKD:)
Поздрав! Joci
XMKD.com VLAE SESSION - WARM UP
Eve edna fotka od denes. momentalno gi sreduvame drugite i go montirame video klipot. ke bide denovive kaj i da e:)...
_______________________
XMKD.com Mega Lyn-z Adams Hawkins
CLick.
15 годишната Lyn-z Adams Hawkins е првата скејтерка која го прерипа мега гапот. По неколку обиди успеа да слета два перфектни грабови. Погледнете го видео клипот од Lynz! ____________________
XMKD.com It's not about world records, it's about pushing the boundaries of skateboarding!

Danny Way
DCSHOECO официјално потврдија дека Danny Way ќе го рипа кинескиот ѕид на 28 Мај оваа година. По тој повод Danny со екипата, вклучувајќи го и JT конструкторот на мегарампата, го посетија Пекинг за да го разгледаат местото каде ќе биде скокот. Danny исто така се сретна и со кинескиот министер за Екстремни Спортови (да и тоа имаат кинезите) и доби официјален благослов од владата на Кина.

Точната локација е кај делот од кинескиот ѕид кај што се наоѓа Ju Yu Gong Gate, околу 32км од Пекинг, која е една од најзначајните кинески културни атракции. Рампата од која што Danny ќе го рипа ѕидот ќе биде најголемата скејт структура направена досега. Епа дечки 28 Мај се наближува.... Погледнете повеќе фотки од патувањето во Кина, како и неверојатни фотки од мегарамп подвизите на официјалниот сајт на Danny >>> http://www.dannyway.com
Поздрав! _______________
XMKD.com Собираме пари за поставување шипка во Карпош 4
Поздрав! _______________
XMKD.com Zosto omraza?
Klik

Some dude wrote a book about action sports. Then 4 guys had this discussion about rollerbalders. Its fairly stupid article.

Why hate inliners?
A good question. A few answers: It's pretty easy to inline on a basic levelyour mom could probably pick it up in a day. Inliners have never really had their own identity, they've always kind of bit the style of skateboardersand nobody likes a biter. Their trick names are goofy (i.e. "fishbrain"). They crowd skateparks and skate spots. Their equipment is attached to their feet. Fabiola daSilva, widely considered one of the top inliners in the world, is a girl.

A guy named Jason Hines who is President, Mix Ride Media and also Inline Competition Organizer, ESPN X Games ROLLERBLADER wrote an excellent response. Here is his response which I think is fantastic and worth reading.
A letter in response to the expn article by Jason Hines:

Here are the questions in bold with my answers below them in plain text.

Hello Dave,

*Inliners have never really had their own identity, they've always kind of bit the style of skateboardersand nobody likes a biter.

If you take a look at both sports you will notice three things:

1) Considering stunt rollerblading is a young sport, many of the people who did it in the beginning were skateboarders (late 1980s, early 1990s). Many of the early icons in the sport were skateboarders who were drawn in by the speed, progression and the endless possibilities of what you can do on skates. Given that they were not going to spring for a new wardrobe just because they had found a new interest, the style of rollerblading in the beginning was similar to that of skateboarding at the time.

2) Have you ever seen footage from the glory days of skating in Southern California? In that video, the basic theme was the surfers taking surfing style to the streets on their skateboards. From my observation, it looks like the style of 1980's skateboarding stemmed from another sport.....surfing. Many would argue that skateboarding and surfing are the same culture, but if you look at it today they are two completely different styles. Maybe it's safe to say that a sport, in its infancy, mimics the roots of its earliest icons. Makes sense, doesn't it?

3) Rollerblading and skateboarding currently look completely different style wise. About the only thing shared is that many shirts might be made in the same factory on the other side of the world. The similarities end there.

Linkovi do originalnite postovi na sajtot na EXPN: Talking Heads | The Word Hate
Pozdrav, Mims. _____________________
XMKD.com SMUT Koncert
Edna godina po izdavanjeto na nivniot vtor album 'Forever is not enogh' na Avalon records, SMUT ke odrzat klubski koncert zaedno so svoite prijateli Dedicated for Life i Hardfaced.Kako gosti ke nastapat grupata Hang od Srbija. Ovoj hard-core praznik ke se odrzi na procka 13.03.2005 Nedela vo klubot Vulkan. Ako ste zainteresirani pisete da go stavime vaseto ime na press listata.
FER PLAY ONLY WITH RESPECT GORGI
Address:
ILOVSKI GORGI
PEKLANJE 1/31
1060 SKOPJE
MACEDONIA/EUROPE

________________
XMKD.com Sefedin Aziri - retrospektiva '04 video clip by xmkd.com
klik
Позdрав! _______________
муабети box
Chat Forum
email box

usernamepassword

snow box