Skateboarding in Macedonia
Sk8MKD.com - Skateboarding in Macedonia

skateboarding
English VersionCan't read those crazy Macedonian letters?
skateboarding


Бесплатна е-пошта [email protected]:

Корисничко име:

Лозинка:


Нов Корисник?

Зачлени се!

#Sk8MKD on UNDERNET!

Анкета
Кое ви е омилено место за возење скејт во Скопје?

Кеј под камениот мост.
Спменикот на мајка Тереза.
Влае.
Пошта.
Споменик „Гоце Делчев“.
Г.Т.Ц.
М.Н.Т.
Пред олимписки базен.
Аеродром
Трготекстил
Мавровка
Жена Парк
Време:
Повеќе...

Google
skateboarding
): Статии | Скејт во МК | Места за возење | Скејтери | Екстра | Дискусии | Контактskateboarding
Sk8MKD.com - Skateboarding in MacedoniaДизајн:TeamWDS.comskateboarding

Со гордост направено во Македонија


CETNIKS
>> Статии: Архива | Игри | Видеа | Весници | Писма | Перо-Колумна | Останато 

  _______ SKATE VIDEO RECENZII __________________

TOY MACHINE - SUFFER THE JOY

Hey what up! Излезе и ново Toy Machine видео, и тоа не помина многу време од предходното Good & Evil. Suffer The Joy е направено во исти стил као и предходното, пак е такво по панкерско и без многу дрвење, затоа Toy Machine видеа највеке ми се свиѓаат! (го памтите Wellcome to Hell!???hahaha). Да не должам многу тимот е истиот, Ed fucking Tempelton уше вози, и плус има едно ново дете, али за него подоцна. Видеото почиња со Matt Benett, кој разара со возење switch на видеово, switch flip 50-50 си праи во серија као од шала. Ги праи тие неговите backside to switch smith grind на handrial, али на видеово праи и еден нов трик со го неам видено до сеа на видео backside 180 to switch backside grind на handrial шипка.... доста е тешко тоа! Втори е Austin Stephens, карактеристично возење за него, лагано вожња, бо стилот на легендата Nate Jones, впрочем и таков му е flip-от, ептен го лепи! После иде Josh Harmony, незнам со да кажам за него, handriali, bankovi, серии, скали на се ебава матер, нема што многу да се коментира. Ed Tempelton пак се појавува на видеово иако има сигурно преку 40 години, али уште вози и неможе да помине Toy Machine без негов noseblunt, feeble или impossible!!!! Уште е mathafaka скејтер се поштува тоа!!! За Billy Marks ке кажам само kickflip frontside и kick flip backside nose grind на ист handrial, мислам после тоа треба слободно да го извадат!!! Diego THE BUTCHER вози цело време као манијак, праи трикови со огромна брзина и рипа цели улици и gap-ови као ненормален, мислам дека сите го знаеме каков скејтер е, нема што да се објаснува повеке. Сакам да го спомнам Nick Trapasso, ја прв пат го глеам на видеово и се зачудив! Дечково има неверојатен pop, коа рипа на handrial има време да се намести убаво зашто има добар pop, затоа секој трик му изглеа леснотија!!!!! Ќе гледаме уше многу од него сигурно. И на крај е Johny Layton....... доволно познат, скали, handriali, switch, серии све разара!!!!! Тоа е тоа симнете си го од интерент ако можете, ако не можете нека пише некој ке му го снимам!!!
www.toymachine.com
Preview 1 , Preview 2
ајде поздрав Pero live to skate, skate to live
http://www.skirol.blogspot.com/
_____________________________

Creature skateboards – Born Dead

born dead

NHS Productions ви го претставува Born dead, видео бај The Fiends и Eric Ferrari. Возат Darren Navarrette, Sam Hitz, Al Partanen, Josh Perkins, John Ponts, The Fiends, David Gravette, Drew Potter, Cody Boat, Alex Horn и многу други.. Првиот дел е делот на Al Partanen. Скоро цел дел е возење у базен. Праи многу добри bs lipslide и bs tailslide на копинг и прилично многу lip трикови. Многу паѓања, многу грабови. Типот е ненормален! После него следи Josh Perkins. Праи неколку добри bs feeble на хендреилови, 5-0, bs 50-50, lipslide, fs boardslide но малце switch трикови... И на крај здрвува добар smith grind на 19 скали хендреил.. мераци. Следи Sam Hitz. Уше еден ненормален bowl возач. Типов праи доста добри слајдови и грајндови на копинг. Добар стил, добри грабови и фрлање даски у провалијаJ Натаму идат The Fiends. Неколку од нив се bowl rideri ама другите возат street. Се праат прилично добри ствари на хендреилови, добар bs flip преку три големи блока, добри гап флипови и слично. Останатите скејтери до крајот на видеото се убиваат од возење у базен, но има и некои добри стреет снимки. Видеово е снимано на локации во Австралија, Аризона, Орегон, Вашингтон и Минесота. This video is FREE. If you paid more than NOTHING you BLEW IT.

Trailer

Warning! Don’t go skateboarding. It’s stupid and you probably won’t be that good at it anyway. Ова го пишува на почеток на видеото :)
_____________________________

DVS - Skate More


Ууу колку е добро видеово еј...едноставно, најдобро за годината и едно од подобрите на сите времиња! Mike Taylor го има првиот дел. Многу закон дел со многу добри линии! Mike има најдобар стил. Kerry Getz исто растура, ќе кажам само едно: nollie heel nose manual nollie heel out! Исто така
Keith Hufnagel има закон дел. Ако не ти се свиѓа ти си луд!:) Jason Dill и Jeron Wilson имаат по цели делови и праат многу закон трикчиња. Chico Brenes праи добри nollie heel tailslides и вози на многу закон песничка:) Jeremy Rogers измисли два нови трика! Али пак...неговиот дел не ми се свиѓа многу зашо ги праи истите трикови како во Girl - Yeah right! Steve Berra исто има доста добар дел. Daewon Song... леее, неможам да го опишам овој дел. Дефинитивно еден од најдобрите делови во историјата на скејтбордингот.
Ете ви доле како и обично ви спремивме трејлер, саундтрак и неколку фотки од видеото. Епа уживајте драги мои:) За трејлерот клик на линкот доле или на сликата. Поздрав!

TRAILER!!!

intro- "mr. Blue sky" by Electric Light Orchestra

mike taylor-"Pounding" by Doves

Kerry Getz- "Forever Young" by Aphaville

Keith Hufnagel intro- "Morris Chizer" by Dutch Dub
Keith Hufnagel- "Seventeen Years" by Ratatat

Jeron Wilson- Let It Whip by The Dazz Band

Jason Dill intro- "Dutch Waltz" by Dutch Dub
Jason Dill- "what Isn't Nature" by Cass McCombs

Chico Brenes- "Use Me" by Bill Withers

Daniel Castillo & Torey Pudwill- " Between Clark and Hilldale" by Love

Jereme Rogers- "Canned Heat" by Jamiroquai

Steve Berra- "Birth" by The Faint

Daewon Song intro- "Bathtime in Clerkenwell by The real Tuesday weld
Daewon Song- "This Modern Love" by Bloc Party

End Credits- "Save it For Later" by English Beat

Credits pt. 2- "Long Singing" by Fridge

Zered Bassett & Dennis Busenitz- "the Wizard" by Black Sabbath
Transworld - First Love

Видеово е ептен ново. Трае околу 30 мин. али дечкиве растураат ептен! Возат Omar Salazar, Ryan Gallant... Како и да е, ви спремивме трејлер и неколку screenshot-ови. Клик на сликата за даунлоуд на трејлерот или доле на линкот. Исто така ви пишавме и soundtrack:)

DOWNLOAD TRAILER!

Transworld First Love Intro
Death In Vegas - GirlsOmar Salazar
Warner Bros - Just Got PaidOmar's Intro
Shawn Lee's Ping Pong Orchestra - Cha LoveMontage Song
The Velvet Underground - Rock & Roll Leo Romero
T Rex - Thunderwing Shiloh Greathouse
Echo and the Bunnymen - The Killing MoonRichard Angelides
Cast - Live The DreamSegue to Ryan Gallant's Part
Shawn Lee's Ping Pong Orchestra - Igors RevengeRyan Gallant
The Five Stairsteps - Ooh ChildAlmost - Round 3 (Rodney Mullen vs. Daewon Song)

Еве... браќава Rodney и Daewon се истепаа и по трети пут. До кога ли ќе се тепаат.. никој не знае. Anyway видеово е закон. Ептен добро е измонтирано и многу добри трикчиња летаат на сите страни. А да...и soundtrackot е доста добар. Ви спремивме трејлер и неколку фотки подоле.

DOWNLOAD TRAILER!!

 

Almost - Round 3 soundtrack

Skater: Intro
Artist: Journey
Title: Any Way You Want It
Album: Journey: Greatest Hits

Skater: Chris Haslam
Artist: The Cardigans
Title: My Favourite Game
Album: iTunes Originals - The Cardigans

Skater: William Patrick
Artist: Mr. Move It
Title: Ghetto Whopper

Skater: Ryan Sheckler
Artist: The Cure
Title: Why Can't I Be You
Album: Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me

 

Skater: Cooper Wilt
Artist: Franz Ferdinand
Title: Come On Home
Album: Franz Ferdinand

Skater: Greg Lutzka
Artist: Jimi Hendrix
Title: All Along the Watchtower
Album: Electric Ladyland

Skater: Rodney Mullen 1
Artist: The Clash
Title: Train in Vain
Album: London Calling

Skater: Rodney Mullen 2
Artist: Massive Attack
Title: Teardrop
Album: Mezzanine

Skater: Daewon Song
Artist: The Killers
Title: All These Things That I've Done
Album: Hot Fuss

DARKSTAR - Battalion

Значи возат будали као Mike Hastie, Ryan Kenreich, Paul Machnau.... Battalion е издадено 2004год. (мислам) :) Највеќе ми се свиѓаше делот на Chris Dobstaff, го знае секој можен flip-slide :) Туку ај да не дужам многу, видеово е строго street возење со многу многу трикови. За траилер, клик на сликата или доле на линкот. Епа чао до следната рецензија.

DOWNLOAD TRAILER!

DARKSTAR - Battalion soundtrack


Section: Intro
Artist: Agnostic Front
Title: With Time
Album: Cause for Alarm/Victim in Pain
Label: Relativity Records


Section: Mike Hastie
Artist: Ten Years After
Title: I'd Love to Change the World
Album: A Space in Time
Label: Chrysalis Records


Section: Sven Kilchenmann
Artist: The Streets
Title: Same Old Thing
Album: Original Pirate Material
Label: Vice Records


Section: Windsor James
Artist: Gang Starr
Title: PLAYTAWIN
Album: The Ownerz
Label: Virgin Records


Section: Chris Dobstaff
Artist: Murs
Title: Got Damned?
Album: The End of the Beginning
Label: Definitive Jux, Inc.


Section: Ryan Kenreich
Artist: Cut Chemist
Title: Periodic Table
Album: Live at the Future Primitive Sounds Session
Label: Urban Theory

Section: Guy Kampfen #1
Artist: U.N.K.L.E.
Title: Celestial Annihilation
Album: Psyence Fiction
Label: A&M Records


Section: Guy Kampfen #2
Artist: Amon Tobin
Title: Sordid
Album: Permutation
Label: Ninja Tune Records


Section: Chet Thomas
Artist: Murder City Devils
Title: Press Gang
Album: In Name and Blood
Label: Sub Pop Records


Section: Gailea Momolu #1
Artist: Jahson
Title: Take Over
Album: The Resistance
Label: Mission Control Records


Section: Gailea Momolu #2
Artist: Andre Nickatina
Title: All Star Chuck Taylors - DJ Pause
Album: Hell's Kitchen
Label: Million Dollar Dream


Section: Paul Machnau
Artist: Creeper
Title: Garden Gate of Evil
Album: Fubar OST
Label: Phantom


Section: Credits
Artist: Andre Nickatina feat. Quinn
Title: Ayo
Album: Hell's Kitchen
Label: Million Dollar Dream
Girl Skateboards - Yeah Right

Видеово е издадено некаде во 2004 год. Возат скејтери као Eric Koston, Rick McCrank, Mike Carroll, Brandon Biebel и уше неколку познати фаци од тимот на Girl и Chocolate. Инаку видеово е направено во чест на Keenan Milton кој почина во 2001 год. поради конзумирање дрога али не успеав да дознаам кој вид на дрога, но тоа е најмалку битно, битно е дека тимот на Girl изгубиле еден од најдобрите скејтери во 2001 год. Епа тоа е тоа.... подоле имате soundtrack од видеово и неколку слики од видеото. Толку од мене, се глеаме до следната рецензија. Поздрав!!


Girl Skateboards - Yeah Right soundtrack

Section: Keenan Milton
Artist: Royal Flush
Title: Worldwide (Instrumental)
Album: Worldwide Single
Label: Tvt


Section: Slomo + Montage
Artist:
Title: Girl Yeah Right Slomo
Album:
Label:


Section: Brandon Biebel
Artist: Ghostface Killah
Title: Apollo Kids (Instrumental)
Album: Supreme Clientele
Label: Sony


Section: Brian Anderson
Artist: Interpol
Title: Obstacle 1
Album: Turn On the Bright Lights
Label: Matador Records


Section: Crailtap Board Section
Artist: Fatlip Feat. J-5
Title: Today's Your Day
Album:
Label:


Section: Marc Johnson Intro
Artist: Happy Mondays
Title: 24 Hour Party People
Album: Double Easy: The U.S. Singles
Label: Elektra/Asylum


Section: Marc Johnson
Artist: Joy Divison
Title: Love Will Tear Us Apart
Album: Substance
Label: Warner Brothers


Section: Chocolate Montage
Artist: David Bowie
Title: Fame
Album: Best of Bowie
Label: Virgin Records


Section: Gino Iannucci
Artist: Guns N' Roses
Title: It's So Easy
Album: Appetite for Destruction
Label: Geffen Records


Section: Robbie McKinley
Artist: Talib Kweli
Title: Get By (Instrumental)
Album: Quality
Label: Mca


Section: Mike York
Artist: Funkadelic
Title: I've Got A Thing, You've Got A Thing, Everybody's Got A Thing
Album: Funkadelic
Label: Westbound Records


Section: Justin Eldridge
Artist: Michael Viner's Incredible Bongo Band
Title: Apache
Album: Incredible Bongo Band
Label:

Section: Girl Montage
Artist: Death In Vegas
Title: Help Yourself
Album: Scorpio Rising
Label: Sanctuary Records


Section: Paul Rodriguez #1
Artist: Nas
Title: Get Down
Album: God's Son
Label: Sony


Section: Paul Rodriguez #2
Artist: Nas
Title: Made You Look (Instrumental)
Album: God's Son
Label: Sony


Section: Rick McCrank Intro
Artist: Ugly Cassanova
Title: Diamonds On The Face Of Evil
Album: Sharpen Your Teeth
Label: Sub Pop Records


Section: Rick McCrank
Artist: Le Tigre
Title: Deceptacon
Album: Le Tigre
Label: Mr. Lady Records


Section: Jereme Rogers Intro
Artist: Ice Cream Songs
Title: Turkey In The Straw
Album:
Label:


Section: Jereme Rogers
Artist: Michael Jackson
Title: Don't Stop 'Till You Get Enough
Album: Off the Wall
Label: Sony


Section: Owen Wilson
Artist: Public Enemy
Title: Terminator X
Album: Yo! Bum Rush the Show
Label: Def Jam


Section: Mike Carrol
Artist: Scarface
Title: Born Killer
Album: Scarface - Greatest Hits
Label: Rap-A-Lot


Section: Invisible Board Section
Artist: John Frusciante
Title: Murderers
Album: To Record Only Water for Ten Days
Label: Warner Brothers


Section: Eric Koston
Artist: Frank Black
Title: Los Angeles
Album: Frank Black
Label: Elektra/Asylum


Section: Credits
Artist: Fatboy Slim
Title: Don't Let The Man Get You Down
Album:
Label:
Transworld Skateboarding - Sight Unseen

Видеово е издадено некаде во 2004 год. Возат скејтери као Tosh Townend, Dustin Dollin, John Cardiel, Heath Kirchart и други.... За вас подготвивме едно траилерче кај шо можете да видите кои возат, како возат, каде возат.....Исто така ке видите и soundtrack за ова видео како и неколку фотки извадени од него!

Download Trailer!

Transworld - Sight Unseen soundtrack


Section: Intro
Artist: Terrestre
Title: El Lado Oscuro De Mi Compadre
Album: Nortec Collective - Tijuana Sessions Vol.1
Label: Palm Pictures/Rykodisc


Section: John Cardiel
Artist: Sizzla
Title: Haunted and Nervous
Album:
Label: The Royalty Network


Section: 16/35 mm Part
Artist: Blue States
Title: Stereo 99
Album: Nothing Changes Under the Sun
Label: ESL Music


Section: Henry Sanchez #1
Artist: Tommy Guerrero & Gadget Enhanced
Title: Deep Sleep
Album: Hoy Yen Ass'n
Label: Function 8


Section: Henry Sanchez #2
Artist: Cali Agents
Title: Neva Forget
Album: How the West Was One
Label: Ground Control Records


Section: Can't Stop Part
Artist: Ray Barbee
Title: Find Enjoyment
Album:
Label: Galaxia Records


Section: Tosh Townend
Artist: J. Mascis & The Fog
Title: Ammaring
Album: More Light
Label: Artemis Records


Section: Video Montage
Artist: The Shins
Title: Caring is Creepy
Album: Oh, Inverted World
Label: Sub Pop Records


Section: Dustin Dollin
Artist: The Stitches
Title: My Baby Hates Me
Album: 8 x 12
Label: Vinyl Dog Records


Section: Soul Blader Segway
Artist: The Higher Burning Fire
Title: Year
Album:
Label: Second Nature Recordings


Section: Heath Kirchart
Artist: The Moody Blues
Title: Nights in White Satin
Album: The Best of the Moody Blues
Label: Polygram Records


Section: Credits #1
Artist: Jet Black Crayon
Title: Life Vest
Album: Low Frequency Speaker Test
Label: Function 8


Section: Credits #2
Artist: Atiba
Title: Chick 'n' Stew
Album:
Label:
Foundation - That's Life

Видеово е издадено некаде во 2004 год. Возат скејтери као Correy Duffel, Ethan Fowler и уше многу други лудаци. Има многу паѓања... да да гадни паѓања у кои може да се види како се крши врат ако го утнеш хендриалот:) Дел од паѓањата можете да ги видите на ова клипче кое воедно е и како треилер за ова видео.

Download Trailer!

Foundation - Thats Life Sountrack


Section: Intro
Artist: King Crimson
Title: Verbal from Robert Pripp
Album:
Label: Robert Pripp

Section: Ethan Fowler
Listen & Buy
Artist: Chambers Brothers
Title: People Get Ready
Album: Time Has Come
Label: RepertoireSection: Justin Strubing
Listen & Buy
Artist: Interpol
Title: PDA
Album: Turn On the Bright Lights
Label: Matador Records


Section: Daniel Shimizu
Listen & Buy
Artist: Gang of Four
Title: Damaged Goods
Album: A Brief History of the Twentieth Century
Label: Rhino Records

Section: Tony Silva
Artist: DJ Shadow
Title: Product Placement 2
Album:
Label: Placement Breaks


Section: Friends
Listen & Buy
Artist: Mudhoney
Title: Good Enough
Album: March to Fuzz
Label: Sub Pop Records


Section: Angel Ramirez
Listen & Buy
Artist: The Move
Title: Do Ya
Album: Great Move! The Best of the Move
Label: Capitol Records

Section: Corey Duffel #1
Artist: Scientists
Title: Last Night
Album: Pissed on Another Planet
Label: Sympathy 4 the R.I.

Section: Corey Duffel #2
Listen & Buy
Artist: Siouxsie and the Banshees
Title: Arabian Knights
Album: Juju
Label: Geffen Records


Section: Leo Romero
Listen & Buy
Artist: Moving Units
Title: Between Us And Them
Album: Moving Units EP
Label: Palm Records


Section: Mike Rusczyk
Listen & Buy
Artist: Flaming Lips
Title: Race for the Prize
Album: Soft Bulletin
Label: Warner Brothers


Section: Gareth Stehr
Artist: Hot Machines
Title: Can't Feel
Album:
Label: Alex, Jared, and Matt


Section: Matt Allen
Listen & Buy
Artist: Ima Robot
Title: Alive
Album: Ima Robot
Label: Virgin Records


Section: Credits #1
Listen & Buy
Artist: Queens of the Stoneage
Title: Mosquito Song
Album: Songs for the Deaf
Label: Interscope Records


Section: Credits #2
Listen & Buy
Artist: The Move
Title: Flowers in the Rain
Album: Very Best of the Move
Label: Metro Music_______ SKATE VIDEO RECENZII __________________


skateboarding

copyright © Sk8MKD.com 1999-2008
a division of XMKD.com