XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНаградна ИграEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 
       

 

 
 денеска е: - АРХИВА

 

Архива на изминатите новости до 15.09.2004:

ЕКСТРЕМНО ПЕГЛАЊЕ! (на даска за пеглање)
 
Klik za poveke sliki od Ekstremno Peglanje
Знам дека пеглањето не ви е нај силна страна но отсега верувале или не можете да почнете со EXTREME IRONING активности на најневообичаен начин и да имате интернационална подршка во тоа?!?!?!?! Овој екстремен спорт потекнува (од кај не) ако не од Англија, поточно од The English East Midlands City of Leicester! Целата работа ја започнува Phill, еден ден после работа, се враќа дома и накрај памет му е да седне да пегла, (а веројатно човекот морал баш тогаш да се испегла), и решава пеглањето да го искомбинира со своето хоби rockclimbing. Така се раѓа новиот екстремен спорт EXTREME IRONING кој брзо се проширува низ цел свет, од Германија до Јужна Африка, Нов Зеланд, Фиџи, итн. Во 1998 екстремното пеглање од навидум андерграунд спорт прераснува во mainstream активност и се создава Биро за Екстремно пеглање (Extreme Ironing Bureau (EIB)). Галерија со најинтересните фотки ви спремивме тука!

Klik za poveke sliki od Ekstremno Peglanje

Да не ве замарам многу (а и јас да не се замарам) се за овој откачен но интересен начин на пеглање (комбинација на досадното со опасното) можете да прочитате на официјалниот сајт на БИРОТО за ЕКСТРЕМНО ПЕГЛАЊЕ: http://extremeironing.com


Extreme Ironing Bureau FAQ (Frequently Asked Questions)
Шо се нема да им текне на Англичаниве!


Balooning... Дали сте сонувале да летате закачени на балони полни со хелиум?

Yeah Right! Klik za Poveke BALOONING!

Нов екстремен спорт од класата на летачите. Управување со дупење балони во лет. Сосема слободен лет, контрола имате само во вертикала (надоле или нагоре). Почетоците на овој вид летање можете да ги видите овде.Охрид - 11 Септември 2004
The Crew
Фото галерија од скејт сесијата одржана во Охрид, организирана од страна на UNITY скејтшоп. Клик на сликите за скејтборд (горе) и ролери (доле) соодветно.
Busav
___________

Видео клипчиња...
Dobaaaar!  :-)
Нови видео клипови од Јоци. Повелете овде...
Pozdrav!
____________________

Разултати од Macedonia Open 2004 Параглајдинг - Крушево 03-08 Август!
Macedonia Open 2004 Results
Малце касно, но боље икад него никад:). Десен клик на сликата па сејв ес... за превземање на резултатите...
____________________

www.xmkd.comЖути од Влае!!

Zuti
Нов профил - Жути од Влае. Погледнете слики и видео клипови...

Поздраф!
______________________

www.xmkd.com Нови INLINE ФОТКИ!

KLIK!

Нови фотки од Баже - Велес SK8 Crew! Клик хи'р!

Поздраф!
_____________________________

SNOWBOARD фото сесија
на Маврово 2004 од Дејан Пановски

Klik,klik...

Кој ли е дечково на сликава!:)
Клик на сликата за повеќе...

Поздрав од тимот на SnowMKD.
 


Нуркање во Пула, Хрватска / 20-22 Август 2004Викендов се организиравме и бевме на нуркање во Пула, Хрватска. Времето се погоди, сонце имаше преку целиот викенд и падна екстра нуркање и неколку интересни подводни фотки :)

клик тука за целата сторија и останатите фотки>>>


www.xmkd.com DIVE! /Нови подводни фотографии

Кога бевме на нуркање во Пула направивме фотосесија на една Медуза. Доста голем примерок :) како што се гледа од сликата подоле..
за останатите ремек-дела бујрум во галеријата >>>


________________

www.xmkd.com Wakeboarding Session со Пеџа и Дејан во Маврово

Пред некој ден од Дејан Пановски добивме уште неколку генијални фотки. Пеџа на wakeboard а Дејан во чамец.. Што повеќе, ви спремивме импресивна галерија..

клик тука за сите фотографии >>>GLOBAL PARKOUR NETWORK


Уште еден одличен сајт за дечките што трчкараат низ град изведувајќи гимнастички финти...
Овој сајт изглеа прилично богат со информации, од слики, клипови, туторијали, па се до HOTSPOT места низ повеќе поголеми градови. ПАРКОУР особено зема голем замав во Лондон.
http://www.urbanfreeflow.com

Жоро од Влае...


Сцената во Влае се повеќе изненадува со се подобри и подобри скејтери...

Слики и видо клипови од Жоро можете да погледнете во неговиот PROFILE>>>
Еве една и овде:

360 flip
360 флип

Поздрав!


 

РЕЦЕНЗИЈА:
нуркачкиот клуб од Пула (Хрватска):
„ORCA„

На плажaта на хотелскиот комплекс Хистриа (Пула) се наоѓа нуркачкиот клуб ORCA. Работат 4 инструктора во придружба на повеќе асистенти. Клубот е отворен преку цела година....

прочитај ја целата сторија...
понатаму >>>


XMKD на Диета!

Ги скинавме превјуата на новостите кои се појавуваа при mouseover на сликичките преку кои се пристапува кон соодветните портали. Другото останува исто, со клик се влегува во порталите. Со оваа прецизно изведена операција првава страна значително ослабе и сега тежи околу 30-40кила за разлика од предходните 100. А тоа значи побрзо отварање за вас! Иначе сите новости од сите спортови покрај објавувањето на соодветниот портал ке се објавуваат и на насловна во скратена верзија.

Поздрав, XMKD.


______________________________


______________________________

Уште една XMKD.com награда отиде...

ОК.. малку со закаснување! И честитаме на

САЊА ЗАКОВСКА
за вицоите кои ни ги испрати и со тоа станува добитник на нашата награда за месец јуни. Може да ги прочитате кликајќи на линкот наградна игра па на одговори. Со добитникот ќе контактираме лично а вие драги наши X посетители пишувајте ни и понатаму и активно учествувајте во нашите наградни игри!!
поздрав XMKD.com!
_________________________

Како плод на соработка меѓу XMKD и ВРЕМЕ наскоро би требало да стартува АДРЕНАЛИН - месечен магазин за екстремни спортови како прилог во дневниот весник ВРЕМЕ. Ако некој е заинтересиран да пишува за GRIND-от на својот живот, како се виткаат уши у воздух или се паѓа на снег г'з преку глава, нека пушти абер на: [email protected]
поздрав XMKD.com!
_________________________

Ej kako ste? Abe samo so se vrnav od ohrid (super bese) pa sakav da ve prasam da ne imate slucajno nesto vrska so tipcite so paraglajderite sto se pustaat od galicnik. Ja zaso bev u ljubaniste u kamp, tipcite bea so kombence do mojot sator, i sekoj den se pustaa od planina i sletuvaa na plaza, ali se glease deka epten gi biva, i bajagi ludi raboti pravea.. jeste da eden se shlupna u voda po greska ali go izvadia so nekolku camci pa i toa bese interesno.. I toa.. ako gi znaete koi se, ne bi bilo loso malku da gi eksponirate na stranava. Steta sto nemav aparat za da gi slikam...
Se gleame,
aLIENKa

____________________

Pokana za Macedonia Open 2004!
Zdravo,

Heli-XC ve pokanuva na 11 Drzavno prvenstvo vo Paraglajderstvo od 31.07-08.08.2004 god. vo Krusevo. Vo prilog na meilot vi go isprakam i biltenot a za bilo kakvi drugi informacii slobodno kontaktirajte ne.

>>>>>>>>> Klik ovde za download na biltenot!!!!!!!!!


Pozdrav, Perica.
___________________________

ЛЕТНА SK8 ШЕМА ВО ОХРИД!
Кој доаѓа во Охрид да вози нека пушти емаил на [email protected]
________________________

Vo Kocani na voznja i PIVO!

ej zdravo ekipo.
pa vaka.. neznam so povise da vi pratam ali aj ke se potrudam..

se vikam Pance, roden sum i postojano mesto na ziveenje kocani. studiram elektro u SK... vozam roleri nekade od 99, ali so ogromni pauzi. vo posledno vreme malce pointenzivno.....roleri K2...

omileni grind.. Unity, backside unity, royale,.... skok... mute 180. mute360.....

iam uste nekoi sliki da vi pratam od ostanata ekipa od kocani. ke gledam da vi gi pratam sto e mozno poskoro, taka da mozete da gi stavite i ostanatite luge na Xmkd...

imate pokana na skate session vo kocani.. ne deka ima mnogu kade da se vozi, ali ok e.. se fura nekako... dojdete na voznja i pivo. pozdrav do skate ekipa od SK..

pance.

Поздрав! 
______________________


Екстремни спортови на EXIT!


EXITНа екстремниот стејџ на EXIT ќе можете да видите:


PROGRAM: SK8 HARDCORE TRIK/SCATE JAM/ BALON SA KORPOM/TOPLO VAZDUЉNI BALON/ROPE JUMP /ADRENALINSKO SPUЉTANJE SA BEDEMA TVRРAVE/ VEЉTACKA STENA /FREE CLIMBING/ TRAMBOLINE . ORBIT TRIMOVI

EX MUSIC: KO6A33/BG BAD COPY. SKY VIKLER/BG DJ CREW/AUSTRALIJA DETONATOR . EGOSHOOTA . LOKEE PODRЉKA DJ DUSTY/NS . DJ MARSH /NS
EXIT FREE CLIMBING EX OPEN CUP
OTVORENO PRVENSTVO U SPORTSKOM PENJANJU
DATE: 03-04.07.2004.

FREE EX COMPETITION
TAKMICENJE U BRZINSKOM PENJANJU ZA POSETIOCE EXITA
DATE: 02.07.2004. LOCATION: EXIT KAMP GRADILIЉTE

EXIT WAKE FREESTYLER 2004.
WAKEBOARD WORKSHOP
PRO WAKEBOARDER EVROPSKI PRVAK BENNI SUB VODI WAKEBOARD WORKSHOP
DATE: 02-03.07.2004.

EXIT SKATE JAM 01
SKATE WORKSHOP/SKATERS FROM ViENNA/EXPERIENCE EXIT & NOVI SAD
AUSTRIJSKA PRO SKATE ELITA: ANDREAS LUGER / MARTIN CHEIDL / BUBU DUJMIC
DATE: 01-03.07.2004
.

EXIT PAINTBALL GAMES PAiNTBALL CLUBS 'NOVI SAD' i 'VOULT'
DATE: 03.07.2004.

_______________________

 

_____________________

EXIT
  ExitFest 04 Info


_____________________________

SOFIA OPEN 2004
SOFIA OPEN 2004
Sofia OPEN - скејборд и БМХ дешавка во Бугарија од која што се вративме вчера. Си поминавме одлично и може да кажам дека бугарската сцена станува се подобра и подобра и може да се мери со грчката, словенската, хрватската итн... Како и да е, од натпреварот се одржи само тој за постарите скејтери, по што заврна. Сепак падна невидена вожња во одличниот скејтпарк. Имаше и минирамп. Пред натпреварот се одржи демо на британскиот 50-50 Skateshop pro sk8 тим составен од FLIN TROTMAN, RODNEY CLARKE и уште некој (може сте ги виделе во некое BLUEPRINT видео). Како возат дечките, глава да те заболи. Тука беа и србите (KOBAZZ тимот и други) од кои највеќе се истакна ПАЈА. Од Бугарија беа FLY SKATEBPOARDS, тимот на INSOMNIA како и еден куп други бугари:). Од кај нас беа ФИЧО, МАТЕ, РИАТ, СЕФЕДИН и ВАСИЛЕ. Исто така, дечките од UNITEDPROCRU.COM изведоа брејкденс финти, а за БМХ демото се погрижија BMX JNKYS. Епа ајт одма клик на флаерот горе и правац у ГАЛЕРИЈА!

BG репорт и фотграфија by: Мате.
Поздрав!
_________________________________________

СЕВЕРИНА Вучковиќ /главна тема

ајде брзо во ГЛУПОСТИ >>>
______________________________

ОВА МОРА ДА СЕ ВИДИ!!!
Нов екстремен СПОРТ! STREET CLIMBING!
На кого му треба кола за да се движи низ градскава џунгла? Типциве се луди! Алал им вера. Погледнете го клипот.

Урбана Гимнастика:) Клик на сликата за даунлоуд!
_______________________________

www.comeclean.com.mk

Нов сајт посветен на Графити Сцената во Скопје. Направен е од самите графити врајтери за подигнување и развој на сцената. Што се може да најдете на сајтот... клик на сликата па видете сами:).
_______________________________

Се вративме од Солун. NOKIA фестивалот помина одлично. Имаше рајдери од цел свет. Ви спремивме импресивна галерија, а наскоро ќе имате можност одблиску да ја почуствувате атмосферата и преку видео клип.

Клик овде за слики и инфо >>>

_________________________

 

 

For eXtreme action get eXtreme protection!


Фанавме нов спонзор на сајто...
Плажа, сонце, девојчиња... пазете шо праите летово:))

_________________________

Започна да се гради SNOWBOARD скокалницата во Солун за предстојната дешавка NOKIA TOTALLY BOARD. Погледнете како напредува преку преносот во живо. Горниот банер ќе биде достапен се до крајот, со што во секој момент можете да видите како се одвиваат работите со едноставно кликнување на банерот. Екипата на XMKD ќе присуствува на настанот, по што ќе ви ја претстави атмосферата преку слики и видео клип.
_____________________________

Абе луѓе летово доаѓа..

Нуркачкиот клуб КОРАЛИ се спрема пак за престојнава сезона.. Во следните неколку дена спремете се за една рекапитулација на лето 2003 преку КЛИПОВИТЕ под вода и фотографиите од ПЛАЖА КОРАЛИ - Охрид.

АЈДЕ БРЗО НА   КЛИПОВИ >>>

Може да налетате на некои познати фаци, дури и вашата да си ја видите..

поздрав!
_______________________________

23.05.2004 TOTALLY BOARD - Солун 31 Мај 2004!

Totally Board 2004
Witness the action in Thessaloniki, Greece on May 31st >>

Скејтбординг, Сноубординг, БМХ, Музика... Погледнете го видео клипот од TOTALLY BOARD 2003 што се одржал во Шпанија и се ќе ви биде јасно. Само не ми е јасно како за ова дознаваме толку касно и тоа случајно отидов на NOKIA сајтот да ѕирнам еден телефон:)). Па кој има виза не би било лошо да биде таму:)).

Поздрав, XMKD Sk8 team. 

21.05.2004 - Ајватовци 08 Мај 2004!

Нашиот прв PARAGLIDING видео клип. Клик на сликата горе и уживај:)...

Поздрав, XMKD Glide Team.

18.05.2004 GAME OF SKATE - Белград 22 и 23 Мај 2004!
Поздрав, XMKD Sk8 team. 

10 Maj 2004 Наградната игра продолжува!!!
По кратка пауза наградната игра продолжува. Овој пат треба да испратите виц. Најдобриот виц добива "KAPPA" блузон прикажан на сликата.

Награда за месец Мај-Јуни 2004: "KAPPA"
блузон, големина: XL. Клик овде за да учествуваш >>>>>
Поздрав!


04.Maj.2004 XMKD Slam 01

Знеаме дека највеќе сакате да гледате паѓања. По тој повод ви припремивме еден празник за очи. Клик овде за download.
(сите паѓања се оригинал македонски, респект!)

 

а еве и еден брз линк за тие што го пропуштија превјуто од натпреварот во Велес >>>

 

04.05.2004 Екстрим маче :) Инаку се вика Смоуки и е најоткаченото суштество..


како ли ќе изгледа кога ќе порасне.. (ако порасне) :))

27.04.2004 #Sk8MKD на Undernet, e Регистиран!!!
Ајт сите на mIRC:)) + Во изработка е Sk8MKD Script, па кој се разбира во праење скрипти нека прати што може на [email protected].

26.04.2004 Наградна Игра!

Иво од Охрид е добитникот на VOLCOM блузон. По кратка пауза наградната игра ќе продолжи.
Поздрав!

26.04.2004 So sreka!

Mislite deka ke mu uspee?;)
Pozdrav, Alienka

25.04.2004 Генерален апдејт на XMKD.com

Денес направивме една генералка, менијата горни ги променивме како што приметувате и уште некој ситници. Се надеваме дека ви се допаѓа.
Поздрав!

22.04.2004 #sk8mkd и #xmkd на mIRC!

После неколку одбивања апликацијата за регистрирање на каналот е прифатена. Па кој сака ајт на канал. Побарајте го |RespecT|, Dr_De4th или fisheye. Викајте луѓе прајте муабет па да го биде!:)

-channels.undernet.org:#sk8mkd- This channel is currently being processed for registration. If you wish to view the details of the application or to object, please visit: http://cservice.undernet.org/live/view_app.php?id=1082241275-100296
Поздрав, XMKD mIRC team. 

22.04.2004 Кој е заинтересиран за емаил адреса [email protected] со 50MB inbox, pop + smpt сервери и web повикување од www.xmkd.com, нека ја пополни следнава апликација >> и нека ни ја испрати. Барањата ќе бидат разгледани и ќе биде соодветно одговорено. XMKD.com ги задржува правата на доделување на xmkd.com емеил адреса.

поздрав!

20.04.2004 Ekstremen sport ;)

Pozdrav,
ALIENka

18.04.2003 Запознајте го Х Мацко - заштитното лице на XMKD.

Од денес, благодарение на Баже од Велес, XMKD доби заштитно лице со име "X Мацко". Х Мацко преку стрип ќе ви прикажува најразлучни случки од (не)секојдневниот живот на луѓето што се занимаваат со екстремни спортови. Првата епизода очекувајте ја наскоро.
Поздрав од Х Мацко!

15.04.2004
Фото галеријата од натпреварот во Велес како и видео клипот ќе бидат готови за некој ден.

15.04.2004 Писма!

Поздрав!


24.03.2004
Проблеми со WebHostingot!
Поради проблеми со веб просторот во следниве неколку дена нема да бидат достапни видео клиповите и мп3-ојките на целиот сајт. Исто така во следниве неколку дена можно е страната периодично да биде недостапна.

22.03.2004
На здравје! Ја доделуваме и 3тата награда од серијата наградни игри кои ги организираме веќе со месеци на xmkd.com

  

Му честитаме на Иво Петровски од Охрид, добива блузон Volcom со вредност од 60 евра. некако Охрид се погоди во серија :) Со Иво ќе контактираме лично а вие драги посетители посетувајте не почесто и бидете во тек со наградната игра бидејки продолжува наскоро со нова задача и нова награда.

19.03.2004 Не го заборавајте нашиот форум, преку него можеме да напраиме многу за екстремните спортови во Македонија. Контакти меѓу луѓе, теми, идеи итн..

19.03.2004 Писма

oд: Анонимна посетителка

.....deca......EXTRA sajtov.....
svaka cast
amaaaaa.........CLIMBING kao da ste zaboravile?????
____________________________________

xmkd reply: Се трудиме да не изоставиме, но ако фали нешто тоа е од недостиг на време и информации. Кој има идеја и желба како да представиме некој нов спорт од екстремната класа тука на xmkd.com, го молиме да ни се обрати на [email protected].

поздрав

17.03.2004 ФОРУМ!
ФОРУМКонечно XMKD како и секој веб портал доби свој форум. До него ќе можете да пристапувате преку копчето горе лево. За почеток направивме три категории во кои што ги распределивме поголемиот дел од темите, а понатака чекаме ваши предлози за нови теми и категории. За да постувате на форумот потребно е да си регистрирате јусернејм што уствари е многу лесно:) Епа ај клик овде за на форум!
Поздрав!


15.03.2004 - eXtreme skiing!
Неколку фотки и видо клипови од Оли и Нино направени за време на snowboard сешнот број 2. Фотограф: Димитар Лазаревски. Уживајте...Видео клипови: Нино 01, Нино 02, Нино 03, Оли 01, Оли 02, Оли 03, Оли 04, Оли 360!
Pozdrav.

08.03.2004
Слики од Маврово 07.03.2004 и најава за XMKD Snowboard Session број 2!Симона - Маврово - 07.03.2004


Во неделата чкрапнавме неколку фотки кои можете да ги видите во галеријата! На Маврово има снег (најмногу до сега за оваа зима), а и неделава ќе паѓа нов снег. Исто така поставени се и две нови шипки.
Следниот викенд, поточно 13 или 14 март, ќе се одржи вториот по ред XMKD Snowboard сеш'н. Да се надеваме дека времето ќе биде добро. Точна информација дали сеш'н-от ќе се одржи во сабота или во недела ќе објавиме во четврток. Доколку временската прогноза за викендот биде екстремно неповолна, сеш'н-от ќе биде одложен за наредниот викенд. Поздрав!
Повеќе слики....

04.03.2004 - mIRC #sk8mkd или #xmkd!
Zdravo!
Dali ima zainteresirani za pravenje na #sk8mkd na mirc...?
kanalot bi bil za kontakt megju skejterite i posiroko...

ako sakate da ucestvuvate pisete go svojot username i nickot na:
- [email protected]
- ili pobarajte go Dr_De4th na mirc

Ako dadete svoj pridones za pravenje na kanalot #sk8mkd kje imate access na kanalot!
-(potrebni se 10 username-i za pravenje na kanalot)

Pozdrav, Dr_De4th.

03.03.2004 Па како за трети трети, нели познатиот ден кога у 4то одд им враќавме на девојчињата: која носи црвено или жуто (не се сеќавам баш) е лезбејка тананана...

Нов дел на нашите X виртуелни простори.. ГЛУПОСТИ

Тука ќе најдете нај разновидна содржина за успешно тепање време

како на пример: блесави клипчиња, мп3, убави тетки, фотографии, вицови и разни истакнувања.. се тоа ке пробаме да го поврземе со X спортовиве, ако не здравје, ќе се смееме

  >>>


01.03.2004 Фили Паскали и блузонот.

Филип со блузонот што го доби на наградната игра на XMKD.

28.02.2004 BMX во Македонија.

Кај нас сеуште немаме видено некој BMX-ер, но деновиве во посета ни дојдоа Мики и Ѓеро Крстески
од Германија, кои заедно со Phillipp Fruh и Sven Stainbach го чинат тимот RUDE-BARONZ. Денеска успеавме да направиме неколку фотки, а за некој ден можеби ке има уште. Повеќе за RUDE-BARONZ можете да видите и прочитате на нивниот вебсајт: www.rudebaronz.de. Да се надеваме дека овој екстремен спорт ке заживее и на нашите улици.


Поздрав!

20.02.2004
Наградата за месец Февруари-Март е:

VOLCOM Блузон!
А ќе го добие оној што ќе испрати:

НАЈБЛЕСАВА ФОТКА-ФАЦА (ПОРТРЕТ или АВТОПОРТРЕТ)

Праќајте ги сликите и следниве податоци: Име и презиме, Дата на раѓање, Адреса (комплетна со се поштенски код и Град) и Телефон на емаилот: [email protected]
Поздрав!


19.02.2004 Наскоро започнуваме ЗАБАВЕН ДЕЛ на сајтот. Во него ќе има многу смеење, дружење, зезање и се останато што доаѓа заедно со овие спортови. За почеток еве еден хумористичен поглед за крајот на светот:)!

Are we gonna blow ourselves up?!

p.s. Треба да имаш инсталирано Flash Player. Флешот тежи 3.7мб ама вреди!

19.02.2004 MOUNTAIN BIKE - Наскоро на Xmkd.comZdravo...
Denes prv pat go otvoram site -ov, i sve super ama kade e mountain biking?
Inaku vozev mountain bike i skijav skoro 12 godini, se duri pred 4 meseci nemav povreda, sto izleze deka e mnogu seriozna..
I kako prva nagrada dobiv Discus Hernia, sto ispaga deka vo site ovie srodni sportovi e potencijalno nesto :(
Mozam ako sakate da podelam iskustva za toa kako da se izbegne, posto vo momentov sve bi napravil da gi znaev ovie informacii malku porano :(
Sega samo probuvam da ne dobijam kako bonus, operacija na kicma..

pozdrav

Darko ex-Specialized FSR XC Rider..

p.s. Eve me na fotka od godinasnovo drzavno prvenstvo vo Mavrovo (na zalost mojata posledna trka :(, ali za uteha bar zavrsiv prv vo mojata klasa)


17.02.2004
Со одговорот на прашањето Опиши како балтазар би го решил проблемот со нервозни возачи? кој гласи:
Kako prvo Baltazar ke odit na ulica i ke gi vidit nervoznite vozaci.Ko vtoro ke odit vo labaratorijata ke razmisluvat 5 minuti.Ke odit kaj cesmata ke ja pustit i ke turi vo epruvetata nekoja zaebana hemikalija i ke gi napravit avtomobilite vo velosipedi i skiroli.
I taka ke ziveat srekno do krajot na zivotot.
ФИЛИП ПАСКАЛИ од Охрид станува добитник на:

Killer Loop блузон. Епа Филип ај на здравје и очекувај телефонски повик деновиве!
А вие драги наши посетители спремете се за следното прашање.
Поздрав!


05.02.2004 - XMKD big air&rail SNOWBOARD сеш'н број 1!

Кога?
- Сабота, 07.02.2004.

Каде?
- Маврово, под халфпајпот одма до детскиот скилифт (тој со кругче што е).

Колку?
- Па ќе треба некако да стигнете до Маврово и да се качите на жичара. Ски картата за скијачи/бордери е 700 ден., а за пешаци е 160 ден. карта за жичарата. Најефтина опција е автобус од Киниси за 800ден. пат + ски скарта.

Што?
- Ќе има скокање, паѓање, зезање итн. Сето тоа уредно ќе го документираме на филм, фото и текст и добро спакувано ќе го презентираме каде на друго место ако не на www.xmkd.com!

Сите заинтересирани се добредојдени да присуствуваат како учесници или како публика!

- Е и уште нешто - ќе делиме налепници:)

Поздрав од XMKD snowboard team-от!

30.01.2004 - Наскоро нова наградна игра!

Наскоро нова (уште една) наградна игра на XMKD.com. Оваа ќе биде организирана од страна на XMKD.com и 091 Скејтшоп. Награди секој месец. Ќе има и даски! Правила и повеќе информации наскоро...

28.01.2004 - Известување!

Ок, после еден ден пауза Xmkd.com е пак назад и ептен онлајн :)

Уживајте!

 

27.01.2004 - Известување!

НАЈ НАЈ ГОЛЕМО извнинување до сите наши X посетители&ки. Поради транфер на името (домејнот) Xmkd.com на нов регистратор страницава сеа за сеа е достапна преку домејнот www.sk8mkd.com.

Oчекуваме уште денес да се активира xmkd.com

Предноста: стариот домејн регистратор беше ќумур и често чкрипеше па го баталивме. Од сеа ќе биде подобро и побрзо и страната ќе биде 99,9% онлајн :)

23.01.2004 - Интеркативна мапа на ски центрите во Австрија + авто карта на Европа >>>

(ако не ја гледате здравје, ви фали JAVA, оди тука и инсталирај си ја ако сакаш :)

 

21.01.2004 - Пуштање на SNOW порталот!

XMKD.com ви го претставува порталот SNOWBOARDING во Македонија. За сега прочитајте нешто за опремата за сноуборд, како да ја дотерате даската да ви лизга побрзо и посигурно и погледнете ги сликите во галеријата.
Наскоро многу нови работи ќе бидат додадени, а какви можете да претпоставите од менито...

Голем поздрав до сите љубители на снегот од SNOWBOARD тимот на Xmkd.com!

17.01.2004
Пуштање на PARAGLIDING порталот во погон!


Крајно време беше Xmkd GLIDE да заживее, односно сега за сега само сосема скромно да се појави на интернет. Со неколку слики во галеријата и многу ентузијазам во дизајнот пред вас е порталот за Параглајдинг во Македонија. Наскоро очекувајте многу повеќе интересна содржина и корисни информации. Секој заинтересиран е добредојден да праќа новости!

15.01.2004
Награднато прашање за месец Јануари - Февруари 2004 гласи:
ОПИШИ КАКО БАЛТАЗАР БИ ГО РЕШИЛ ПРОБЛЕМОТ СО НЕРВОЗНИ ВОЗАЧИ.
А наградата е: "Killer Loop" блузон со капуљача.

Останува истото правило: Најкреативниот одговор добива!
Кликни тука за да учествуваш!

14.01.2004
Ај на здравје! После напорно размислување, тимот на xmkd.com и teamwds.com одлучи да ја додели наградата на ТИНА СОТИРОВСКА од Скопје. Xmkd ќе контактира со среќната добитничка а вие драги наши посетители спремете се за ново прашање и подолжение на наградната игра на XMKD.COM !!

Кој сеуште не ги видел одговорите нека повели и нека ги ѕирне :)   >>>

11.01.2004
Наградата од наградната игра на xmkd.com ке се додели на 14 јануари 2004. Посетувајте не почесто за да ги прочитате резултатите тука. Со добитникот ќе стапиме во контакт лично.

Наскоро породолжува наградната игра со ново прашање. Повелете и од 15 јануари дајте го својот одговор. Освоите маица или блуза од некоја позната марка.


10.01.2004
Кратка рецензија за Xmkd.com напишана од www.enter.net.mk. Прочитај повеќе...

03.01.2004
Испрати НовостАко сакате да испратите новост за некој од опфатените спортови или за сите заедно, едноставно пратете на [email protected]. Новоста ќе биде прегледана и потоа објавена на соодветниот портал.

30.12.2003 Среќна Нова 2004 Година!
Xmkd.com ви пожелува Среќна Нова Година со многу X настани и спортување.

14.12.2003 Тренд во Светот.
Тренд во светот - Soapshoes. Патики специјално дизајнирани за лизгање по шипки, ѕитчиња и др. Идејата е да можеш да лизгаш и кога ролерите не се со тебе. Идеш на голем одмор да купш бурек и по пат праиш 360 royale 540 out на гелендарот во твоето училиште:). Кај нас сеуште немаме сретнато некој со soapshoes, ако има, нека се јави па да го стаиме и тој спорт на сајтов.09.12.2003

-
Започна наградната игра на Xmkd.com.

07.12.2003
- Падна првиот снег. Интересно оваа година е што за првпат во Македонија има Халф Пајп - најголем на балканот. Се наоѓа на Маврово, во скијачкиот центар Заре Лазаревски, во склоп на SNOW-Паркот. Висок е 3.5 метри, широк 16 метри, долг 115 метри. Покрај халфпајпот има и big air скокови, шипки и слични елементи. Ќе имаме слики штом ќе биде пуштен сноубординг порталот.

01.12.2003
- XMKD.com месечно ќе ги наградува своите посетители со блузони и маици од познати скејтерски марки. Повеќе информации наскоро...

28.11.2003
- Порталите за snowboard и paraglide се во изработка.

22.11.2003
Започна да се снима и inline скејт видеото.

18.11.2003
- С.К.И.Р.О.Л.2 - скејтборд видеото е во фаза на изработка и би требало да биде готово на пролет. На него работат Марко Саболиќ - камера и Филип Матевски - монтажа.

14.11.2003
- Стартување на порталот за IN-LINE SKATE во Македонија!


11.05.2003
- Стартување на порталот за нуркање во Македонија

03.04.2003
- Порталот за скејтбординг е првиот портал од групата на xmkd и е основан при крајот на 1999 година под името Sk8MKD.

муабети box
Chat Forum
email box

usernamepassword

snow box