XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНаградна ИграEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 
       

 

 
 денеска е: - АРХИВА

 

Архива на изминатите новости до 13.02.2005:

http://www.xmkd.com 2005 FIS Snowboard World Champiоnships - January 15-23
За недела дена почнува голема сноуборд журка - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО СНОУБОРДИНГ 2005 во Канада - Whistler, British Columbia! За прв пат светското првенство во сноуборд се одржува надвор од Европа! Сноубордери од преку 35 земји, меѓу кои и нашата Македонија! Кој ли ќе биде светскиот шампион во следниве 5 дисциплини:

- Nissan Snowboard-Cross
- Parallel Giant Slalom
- TELUS Parallel Slalom
- The Province Big Air
- McDonald's Halfpipe


Официјалнатѕа страна е: http://www.whistlerworlds.com/
_______________
http://www.xmkd.com Календар на WORLD PARAGLIDING TOUR 2005!

Бугарија и Србија се најблиску...
BULGARIA Sopot
125 MAX N° OF PILOTS
23-30 April

FRANCE
Bourg St Maurice
125 MAX N° OF PILOTS
4-11 June

SERBIA
Nis
125 MAX N° OF PILOTS
2-9 July

ITALY
Monte Cornizzolo
125 MAX N° OF PILOTS
16-23 July

PORTUGAL
Serra da Estrela
125 MAX N° OF PILOTS
6-13 August
За повече информации клик овде или на сличката!
_________________________________
http://www.xmkd.com Како се прават скејтборд дасkи и тркала! - Тоа Geroge Powell добро го знае:)!

"Made In America": Емисија на Travel Channel во март 2005 ќе емитува за Powell Skateboards и Skate One во која е прикажана историјата на оваа скејтборд компанија со посебен нагласок на начинот на изработка и тестирање на Powell даските и Bones тркалата.

Повеќе за оваа дешавка можете да прочитате овде!

_____________________________
SVEN - Каква Игра!
Download!
Уште една игра за поуспешно тепање време на зимски распуст. Целта на играва е да усреќиш што повеќе овци без да те фатат чобанот и кучето. Контролите се малку леви, но штом еднаш ќе ги научиш после е лесно.
трик тип: ни кучето не е поштедено од спретноста на SVEN!:)> Klik za downloud!
__________________
http://www.xmkd.com "HERE THEY COME" Contest Video Premiere Gallery
Клик за појќе слики!
Значи на ден 25.12.2004, во клубот "LIFE RADIO 89,1FM" се одржа промоцијата на првото официјално македонско стреет инлајн скејт видео кое произлезе од натпреварот "HERE THEY COME" кој се одржа во Скопје на 06.11.2004. Интересно е да се каже дека ова беше првото јавно прикажување на овој вид на македонски филм. Повеќе...
ПоздраФ!
_____________________
http://www.xmkd.com Yeti Rules! - Ова е права ствар за на зимски распуст!
Yeti Albatros! Yeti Foka! Yeti Snowball! yeti Bezbol!
Клик на саканата игрица за даунлоуд. Игриците тежат по околу 1 мега али како ги млати јети пингвините... тоа мора да се проба:) Мене ми е омилена таа коа ги мава со безбол палица!:) Рекорд ми е 324 метри. Шо да кажам повеќе, лудаци се тие што ги правеле игрициве:).
______________________
http://www.xmkd.com СрЕќна нОва годИна!
Klik, klik. da, da kilk...
Се најубаво!
_____________________
Ново видео клипче и слики од Мики!
Tailwhip_uebern_London-Gap
Tailwhip_uebern_London-Gap
Позрав!
____________________
ISPO WINTER - New Munich Trade Fair Centre
6 February - 9 February 05
ispoСе наближува најголемиот светски саем за спортска опрема и модa кој што се одржува во Минхен. Овој пат во новиот минхенски трговски-саем центар од 6 до 9 февруари 2005. Поделен е на неколку дела и тоа: ski_ispo, board_ispo, running_ispo, sportswear_ispo, fitness_ispo, outdoor_ispo, teamsports_ispo, racket_ispo, football_ispo. За нас секако најинтересни деловите ski_ispo, board_ispo, sportswear_ispo, outdoor_ispo каде што изложуваат скоро сите светски производители и останати поврзани субјекти од соодветната бранша. Интересно е што во склоп на самиот саем се организира CamelBak Rail-Session каде што врвни сноубордери и скијачи прават парче на сет од повеќе раилови и скокови поставени во центарот на саемот.
railsession
Епа кој е во можност да отиде ич да не му ја мисли:)
www.ispo.com
_________________
LIFE RADIO 89,1 FM
LIFE IS ROCK&ROLL!
Значи, како што веќе знаете LIFE RADIO Клубот беше домаќин на нашата прва промоција на видеото од натпреварот "HERE THEY COME" и со тоа стана официјален медиумски/радио покровител на XMKD како и официјален XMKD клуб каде што ќе организираме уште многу промоции, видео проекции, XMKD журки и слично. Па така LIFE RADIO во иднина ќе ги пренесува на своите слушатели натпреварите и другите настани и новости што ќе ги организираме. Исто така посебно интересно за нашите посетители надвор од Скопје е банерчето горе лево преку кое во секое време може да се вклучите на фреквенцијата на LIFE RADIO и да ги слушате интересните емисии и музика додека сурфате. Сепак за квалитетен прием ќе ви е потребна подобра врска со интенрет. Минимум ИСДН, а по можност кабел или АДСЛ. Хепа се гледаме на некоја следна промоција, а до тогаш слушајте LIFE RADIO и бидете насмеани!
www.life.com.mk
__________________
Novi fotki od Ohrid!
Kliken!
Поздрав, RsR!
__________________________________________
САБОтА 25 Декември!! ГОЛЕМА промоција на XMKD INLINE SKATE DVD филмот од контестот во Скопје

Значи време беше и филмот да се заврши.. Готов е, одличен е и ќе го промовираме во сабота, 25.12.2004 во клубот на LIFE RADIO во Скопје. Целата работа почнува во 17.00h и ќе трае до кај 01.00 после полноќ. Сите сте поканети!! Ќе има пиење, проектирање екстремни филмови на видео бим, ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДИ и добра музика.. ааа и ќе има и бенд кој ќе свири во живо од 21.30 - VIP од Куманово.

Доаѓајте на време дека првата проекција на филмот ќе биде на почеток на промоцијата. Освен тоа ќе пуштаме и други екстремни филмови од наша и странска продукција!! Значи 17.00h и ќе се зезаме до кај еден и кусур...

Филмот го ставивме на DVD формат, го затворивме во убава шарена кутија и ќе биде од сабота достапен за сите вас драги наши екстремни пријателчиња.. Освен филмот од контестот кој трае околу 16мин на двдито ќе има и некој бонус материјали од сите оние клипови кои XMKD ги има до сега создадено.

Е сеа тука клик за да си видите кај се наоѓа клубот на LIFE RADIO 89,1fm.

Се гледаме ТАМУ!! поздрав

XMKD team!
_____________________________

Суперхикс за НОВА ГОДИНА!Najdobrata makedonska grupa SUPERHIKS (spored 12 Velicestveni) i pokraj golemite zelbi za odmor, mir i tolerancija, najludata nok sepak ke ja pominat vredno, da ne kazham rabotlivo. Superhiks vo klubot ELEMENT ke ve zabavuvaat za Novogodisnata nok so dvocasoven koncert, a pojacani so drugarite Rasta(Geto&Ariton) i Reggae(Rootboy) Selectors & friends so celoveceren dj-set: ska, punk, reggae, dub,rock steady… Na sugestija i molba na Lithium(ureduvacka politika) biletite za vecerta od “ dva pred polnok do policija” vo pretprodazba ke bidat samo 900,a na vrata 1100 denari (+degustacii). Ova definitivno ke bide posleden nastap na Superhiks vo 2004 i prv vo 2005. Ako brojot na denovi vo godinata go podelite so 5 ke go dobiete i brojot na nastapi na Superhiks vo 2004 godina. Vo 2005 Superhiks i Lithium ke rabotat na minimum uste tolku koncerti,nekolku spota i dva albuma(live CD+DVD i nov tret avtorski album).

Sekoe dobro,

Lithium crew
_____________________________

Започна сезоната во Маврово!
Mavrovo
КОНЕЧНО! Снегот почна да паѓа и по се изглеа ќе фатиме добро скијање годинава. Значи прогноза на снежните врнежи на маврово имате овде: http://www.snow-forecast.com/resorts/Zare-Lazarevski.0to3mid.php , а во иднина на SNOW порталот доле лево/.!:) Наскоро сесии во маврово... Поздрав!
_______________
Skateboard Music
www.skateboardmusic.com

АКо сте сакале да најдете некоја песна од некое скејтборд видео и не ви тргнлао од рака, еве го правото место за тоа. Огромна дата база на музика од скејтборд видеа. >>>>>>>>> www.skateboardmusic.com
__________________________

Milk "Jason's Song"
" It's about a beer, it's about a man, it's about a girl... it's about a gun, it's about a knife, it's about the world..."
Легендарната песна од делот на Jason Lee во легендарното Blind скејтборд видео "Video Day's" - клик на сликата за даунлоуд.
____________________
ВЛАЕ СКЕЈТ и ИНЛАЈН СЕСИЈА - 11.12.2004 (SKATE и INLINE Галерии и Видеоклип!
VLAE SK8 SESSION Video Clip SKATE Galerija INLINE Galerija
Значи беше договорено да се чекаме во 13ч на почетокот на Порта Влае (кај гелендерот). Бевме собрани цел Vlae Sk8 Crew. Први дојдоа Риат, Сефи, Игор, Диме и други... Клик на саканата галерија за повеќе: (Sкате Галерија) - (Inline Галерија) - (Видеоклип)
Поздрав. Јоци ( Vlae Sk8 Crew)
______________________________

____________
Нова игрица од CONTROL!
Klik za downloud!
Добро познатата SNAKE игрица, која ја има на секој мобилен телефон, еве ја и во CONTROL верзија.
________________________
Нова СНОУБОРД ГАЛЕРИЈА онлајн!
Од припремите на МК сноуборд репрезентација во Шладминг, Австрија. Клик тука или на сликата за влез во галеријата

Поздрав! XMKD snowb-team
____________________________

DC SPONSORS OPENING DAY AT PARK CITY’S PARK
DC and Park City Mountain Resort are proud to present the grand opening of the Pick N Shovel Park, to be held at Park City Mountain Resort this Saturday. We’re setting up a tent at the bottom of the main ski-lift and giving away free hot chocolate and donuts in the morning to help you start your day.
DC is once again one of the park’s key sponsors, and we’re psyched that the resort is continuing to up its commitment to snowboarding—Park City Mountain Resort was the number-one rated park in TransWorld’s 2005 Resort Guide Readers’ Poll. Visit Park City Mountain Resort’s Web site to check out the mountain to see what you can ride.

You can also help a worthwhile cause by trading in your old beanie for a brand-new DC beanie, as all old beanies will be donated to Kids Chemo Caps, an organization that provides free hats to kids who have lost their hair due to chemotherapy. DC is gearing up to donate around 600 beanies to the charity organization. Stop by the DC booth, which will be in the Mountain Plaza, to trade in your old beanie for a brand-new DC beanie. All old beanies will be donated to Kids Chemo Caps.

Two lucky winners each holding coupons for a free pair of DC shoes—they came close to guessing the number of shoes in the DC Rail.

DC helped kick off the winter season last Saturday at the Stomping Grounds Terrain Park at Kirkwood Resort. Riders got free hot chocolate and donuts in the morning, hit up (or got broken off by) the new DC Rail and Wallride, both located in the Terrain Park.
The DC Rail has a section made of clear plexiglass and filled with shoes. More than a hundred snowboarders stopped by the DC booth, located at the bottom of chairs five and six, to guess the number of shoes in the rail in an attempt to win a mail-in postcard for a free pair of DC shoes. People also traded in their old beanie for a new DC one— all old beanies will be donated to Kids Chemo Caps.

The clear plexi DC Rail was filled with DC shoes.
 

 

 

________________

TODD RICHARDS IN KINGPIN PRODUCTIONS’ GREATEST HITS: 1992–2003 DVD
Over the past 11 years, Whitey McConnaughey’s Kingpin Productions has been responsible for some of the best, most progressive, most outrageous snowboard videos in the industry. DC sponsored several of Whitey’s productions, including 2000’s Brainstorm, 2001’s Destroyer, and 2002’s Happy Hour. This year, DC has sponsored Whitey’s and Kingpin’s swan song, aptly titled Greatest Hits: 1992–2003. It has the most groundbreaking sections from the last 16 Kingpin films, with narration and interviews from past stars, including DC’s own Todd Richards and the now-retired Scotty Wittlake. Another DC connection that’s not to be missed: Greatest Hits also includes a Blunt magazine retrospective! If Kingpin was the self-described “bastard stepchild of the snowboarding film world,” then Blunt was the bastard stepchild of the snowboarding magazine world. It was started by DC President Ken Block and initially produced in the DC offices. Greatest Hits also includes special unreleased footage, outtakes from the past 11 years, and an inside look at what yesteryear’s snowboard stars are doing today. Head to your local snowboard shop and check out Kingpin Productions’ Greatest Hits: 1992–2003. It’s available now.
____________
BETTER, FASTER, STRONGER: DANNY REBUILDS KNEE IN AUSTRIA
dannyIn the Team Update in last week’s NewsClip, we mentioned that Danny Way had traveled to Vienna, Austria, for knee surgery. The full story illustrates Danny’s drive and determination to get back on his board. A few weeks ago, while filming at the DC park, Danny fell off the side of the vert ramp. He thought he might have injured his knee in the fall, and so he went to the doctor’s to check it out. While performing diagnostic surgery, the doctors noticed that Danny’s ACL tendon had snapped—and they weren’t sure when it had happened. Which means Danny quite possibly could have been skating without an ACL for quite some time.
_____________________
dcsho THE PLAZA
SOFT AND RESILIENT ACTION LEATHER UPPER FOR ABRASION RESISTANCE AND DURABILITY
HIGHLY ABRASION-RESISTANT PAL AB 2003 OR HEAVY-DUTY SUEDE TOE CAP FOR DURABILITY
VELCRO UPPER CLOSURE WITH LACING
FOAM-PADDED TONGUE AND COLLAR FOR COMFORT AND SUPPORT SOFT TRICOT LINING
SOFT TRICOT LINING
________________________
ave AVE GETS INK IN NEW SKATEBOARD MAG


Greg Hunt's photo courtesy of The Skateboard Mag: pick up the issue to see the rest of the pics.

If you remember Anthony Van Engelen’s very first signature shoe ad, you remember his distinctive tattoos. Since that time, AVE’s added to the art adorning his body. You can read about his latest adventure in ink in the new issue of The Skateboard Mag. DC Films’ own Greg Hunt was on hand to shoot the photos and tell the story of AVE’s trip to get a new tattoo from Baby Ray, a legendary Venice Beach tattoo artist. Get the inside scoop on what went down in the Jamuary issue of The Skateboard Mag, on sale at skate shops now.
_______________________
DAVE MIRRA TO GUEST PRESENT ON SPIKE TV’S VIDEO GAME AWARDS


You play, Dave Mirra plays ‘em, we all play ‘em. Dave’s even got a couple named after him. He helps pay tribute to video games on December 14 as a guest presenter at Spike TV’s second annual Video Game Awards. The show will be hosted by Snoop Dogg, and will be broadcast live at 9 PM ET/8C.

In addition to handing out awards in 24 categories, Spike TV's Video Game Awards 2004 will feature musical performances from SUM 41, Ludacris, and for the first time ever, a special live performance of “Riders on the Storm” by Snoop Dogg and the remaining members of The Doors.
____________________


_________________________
EXTRA! EXTRA! READ ALL ABOUT IT!
The new Santa Cruz film, GUARTE, is under full-throttle production! We can't give details, but it is a serious project, the likes of which hasn't been seen since Animal Chin or Streets on Fire! It should be out in April!!
Stacy
New Guarte Video on the way

"Well I have no idea what GUARTE means but its gunna be a corker to watch.. With some wicked skating in there to boot"
-Alex Moul

Visit SCSKATE.com for a chance to win a PowerLyte Deck.
scskate.com | guarte.com | strangenotes.com
____________________________

Иван Мирковски - 2ро место на контест за подводна фотографија во Австрија

На натпреварот за подводна фотографија кој го распиша австриското списание за нуркање Dive.at нашиот xmkd/dive инструктор освои 2ро место во конкурнеција од 300 подводни фотографи. Погоре може да го видете каверот на списанието, победничката и 2риот носител фотографија. Победник е Fritz Koller, со одличната фотка на делфини, додека 2рото место му припадна на Иво М. со медузата наречена „ јајце на око„ со својот придружник. Кликнете на фотките за поголеми примероци. Кликнете тука за да ги видите фотките од место 4-10 >>

поздрав! ___________________________

BMX Video - Miki Krsteski!
MIKI KRSTESKI >>>> Klik za download!
Тежи 11мегабајти но вреди како поради тоа што Мики праи парче со својот BMX така и поради тоа што ова е првото БМХ видео во светот на кое што растура дечко од Македонија:). А исто така и одлично е измонтирано! Браво за МИКИ! Клик на сликата за download!
____________________________
Нов скејтер!
Goran
Новости во базата на скејтери од Скопје - Горан!
________________________
Сесијата е одложена за утре или за следниот викенд.
Ако е боље времето се гледаме утре или следниот викенд!
_____________________
Малку загревање за на Маврово!!


Неколку линкови до трајлерите на најдобрите eXtreme Ski and Snowboard филмови за 2003 и 2004. Големина од 9 до 20Мб. али верувајте дека вреди!!! Видете ги најголемите будали на снег што некогаш постоеле. XMKD ви советува да носите кацига и друг заштитен материјал при гледање на следниве клипови: (десен клик и сејв таргет ас)

movie: "Yearbook", by Matchstick Productions

movie: "The Junkshow Diaries", by Team 13 / Rage Productions

movie: "Stimulus Response", by Team13

movie: "Ready, Fire, Aim", by Poorboyz Productions

movie: "High Life", by Teton Gravity Research

Хаук!

____________________
Празници се ближат. Нов член на тимот на XMKD.

Филип Серафимов ќе ве известува за лудите работи што се случуваат по нашите концерти, музички албуми и останати музички збиднувања.
После концертот на СУПЕРХИКС следува ТАКСИРАТ или подобро кажано:
7 razlicni tematski (festivalski) dena i ucestvo na nad 100 grupi vo prosek, ja davaat brojkata od 500 izveduvaci, koi cela nedela ke go razveseluvaat nashiot i onaka sekojdnevno zabaven zhivot.
Поздрав!  
Шладминг, Австрија -s/BOARD session, nov.27


На 27 ноември 2004 бевме во Шладминг заедно со Македонскиот национален сноуборд тим кој ги припремаше своите членови за престојното светско првенство во Канада.. Оваа слика е само најава за комплетна фото сторија од ова патување.. кликнете на сликата за голема верзија. ВРЕДИ! :)


поздрав!
XMKD - snow team
___________________________________

SkOpJELivE24.7

Излезе и вториот број на СкОпЈЕЛаЈф24.7. Овој џебен градски информатор можете да го најдете насекаде низ Скопје па и пошироко. Бесплатен е па побрзајте додека не го разграбале:). XMKD, како и во првиот број, и овде го дополни спортскиот дел со нуркачка фото сторија за изворите на црн дрим и со клипот "eXperience". Во следниот број на СкОпЈЕЛаЈф24.7 ќе има фотки и сторија за "HERE THEY COME" инлајн скејт натпреварот како и уште некои дрангулии кои ќе ја имаат таа чест да бидат објавени во првиот и единствен градски информатор од овој тип во нашата земја.
До следниот број... Поздрав!
______________________________
ТРИЦИКЛ!
TRIKKE
Нов екстремен спорт и тоа доста интересен... кај нас уше го немаме сретнато. Клик на сликата за сајтот на кој што можете да најдете се за трициклизам!
________________________
MOUNTAIN BIKE ФОТО Галерија - by Оливер
MTB Gallery.
клик д' пикчр!
________________________
Видеоклипче.
RIAT AZIRI
Клик на сликата за да го видиш Риат како вози...
:-)
________________
Луѓе лудуваат, убави нешта се случуваат... (Superhiks@Skopski saem - 06.11.2004)
Концертот заслужи чиста десетка. Суперхикс ја оправдаа довербата на многубројната публика. Скоро три часа Скопје скокаше во ритамот на нивната весела и динамична музика. Уште долго време ќе ги памтиме илјадниците раце кренати во вис, насмеаните лица во публиката, позитивната енергија која ни ја подарија со својот енергичен настап, бакљите на Гол, балоните на Оптими-ска... Луѓе лудуваат, убави нешта се случуваат..
Поздрав!
п.с. клик на сликата за целата сторија...
________________
Тахираат!

____________________
СУПЕР СО СУВО ГРОЗЈЕ!
Na 26 Noemvri Superhiks ke nastapat na najgolemiot studentski tulum
vo Hrvatska, ZAGREBACKATA BRUCOSHIJADA!!!!
Ovoj nastan veke tradicionalen, sekoja godina se odrzhuva vo sportskata sala na Elektro Fakultetot i se smeta za najposetuvana i najgolema studentska zabava so posetenost od 5-6000.
Za Superhiks ova e 12 nastap za 12 meseci(duri tret pat-Zagreb) vo Hrvatska. Za da bide srekno odbelezhana godinata, den podocna na 27 noemvri zakazhavme i 13 koncert vo Sisak.
Pokraj Superhiks na brucoshijadata ke nastapat i TBF, Vjestice, Belfast Food, Six Pack (SiCG), Elemental, i Lollobrigida.

Pozdrav, Lithium crew

p.s naskoro XMKD ke vi prezentira jpg-txt storija od ludata zurka na koncertot na superhiks na saem.
________________________________

Терминологија на X зборови!
Од денес на xmkd ќе може да си ги наоѓате триковите за кои цело време сте си се прашувале како се викаат. Или пак обратно, сте знаеле име на трик али не сте имале појма што е..

АЈДЕ НА КЛИК ТУКА ЗА СИТЕ ОСТАНАТИ >>>>

на пример...
Sato flip SNB Halfpipe trick done by Rob Kingwill (Sato - Japanese for "sugar" ). Kind of like a frontside McTwist. Rider drops in fast, riders up the transition as if doing frontside 540, pops in the air and grabs frontside, then throws head, shoulders, and hips downs
трик
спорт
објаснување
поздрав!
___________________________________________
ИСПОД ПАЛМЕ...
Снегот можеби сеуште не стигнал кај нас, важно палми си имаме на плоштад..
целиот текст на линков >>>

фото Вест
На здравје нека ни е!
______________________
Мирисот на снегот почна да провејува низ воздухот и длабоко да навлегува во носните празнини на младите зависници од белиот "powder". - Време е да си го промените ДЕСКТОПОТ во склад со новата SNOWBOARDING сезона!
Shaun White - CREDIT: Jeff Curtes
Jeremy Jones - CREDIT: Andy Wright!
Клик на сликата или на линков: http://photos.speedo.ca/snowboarddesks за еден куп одлични фотки прилагодени за ставање како desktop background!
Ве поздрави Jeremy Jones и Shaun White.
Со среќа на снегот!
______________________
На кој му е досадно нека решава крстозбор!
Повеќе крстозбори на: http://krstozbori.com.mk/ или во новата рубрика во ГЛУПОСТИ со наслов „КРСТОЗБОРИ“.
__________________
ТАКСИРАТ 6 ПРОГРАМА!
Незаситниот оваа година ќе се распостели на цели 7 дена програма, а за првпат покрај Лузер Фестот и главната вечер, македонските урбани сили ќе имааат можност да присуствуваат и учествуваат на многу промоции на албуми, филм, метал, панк, хип хоп, како и вечер на класичната и џез музика.. Да, да, класичната и џез музика. Зашто не, модерно е!!!
Епа вака е распоредот драги мои:
Luzer Fest!
Metal Mania!
HIP-HOP!
PUNKODRAMA!
Pormocija na CD!
FOLTIN, BEI D FISH...
TAKSIRAT 6!
__________________________
Е ова ни треба на Маврово!
Jarrko Kauranen

TWS
Kevolution premieres in Mammoth.
Kevin Jones showed up in Mammoth to premiere his movie the same weekend the Superpipe opened. Coincidence? full story by
___________________

Flip Boys Video Teaser!
Klik!
Најново од Transworld! Демо видео со необјавени снимки од sk8-тимот на FLIP! Премиера во Ноември, после тоа на eMule:)!
______________________

XMKD.com CHAT !! >>> клик тука за влез
Како нашите студенти во странство го практикуваат chatot на XMKD :)Поздрав!
_________________________________

HERE THEy COME
- INLINE SKATE CONTEST, Скопје, Mk_
ФОТО ГАЛЕРИЈА!
клик на сликата за повеќе и влез во галеријатa >>


HERE THEY COME

Поздрав!
_________________________________

ПОЗДРАВ ОД ГЕРМАНИЈА!


_________________________________

ПОЗДРАВ ОД ЛОНДОН!После повреда на кичмата Блажо е пак назад во форма и тоа не само на даска :) Погледнете одлични трикови од southbank London. Возат Блажо Симоновски и Томас Турнавитис. Снима Лаз а монтажа и саунд е како и секогаш XMKD! Уживајте


Поздрав!
__________________

КОНЕЧНО ВИСТИНСКИ CHAT на XMKD!!

Од денеска имаме нова играчка на XMKD.. Чатувајте колку сакате, со логирање, со свој nick, со креирање свои канали.. клик тука:Пристапот е со многу едноставна регистрација. Секој што ќе се регистрира, ќе може да се логира со свој сопствен nick и во живо да чатува со сите кои се логирани. Изгледот и командите се исти како и на mIRC програмот. Секој регистриран корисник може да си креира свои посебни канали, да добива модераторски права, да брка или да кани други корисници..
Сите се поканети да се регистрираат и да ја пробаат нашата нова играчка!


Поздрав!
__________________
ЕВЕ ГИ ДОАЃААТ - ПОСТЕРИ!
RADE! PEDJA! NINO! MARUS! KIRE! IGOR! HAKER! DIVI! BUSAV! BAZE! BUSAV! KIRE!
Клик на сликичките за поголема слика:)!
Поздрав!
__________________
Golema gradska Zurka!

Dragi prijateli,
Gradot Skopje vo sorabotka so New Moment i Lithium Records, a poddrzan od sponzorite Cosmofon, OKTA i Gudalat po povod 60 godisninata od osloboduvanjeto, vo sabota na 13 noemvri, na gradskiot plostad organizira golem rok hepening pod mototo “SkopYEAH - golema gradska zurka”!
Startot na SkopYEAH e zakazan za 19.30, a zabavata ke trae nekade do polnok. Otvoranjeto e rezervirano za perkusionistickata atrakcija Stroj od Slovenija. Petnaesetmina perkusionisti vetuvaat nevideno shou. Po spektakularniot start sledat, dobro poznatite na skopskata publika, Zabranjeno pusenje od Bosna i Hercegovina i Elektricni orgazam od Srbija i Crna Gora. Poslednite polovina cas Skopjani Ke ucivaat vo svirkata na makedonskiot Arhangel.
A dodeka prisutnite na gradskiot plo{tad se zabavuvaat na plostadot, ke imaat i moznost da se potsetat kako se zabavuvaa Skopjani niz deceniite. Za toa ke se pogrizi voditelkata Vera Jankovic, koja niz prikaznite potkrepeni so sliki i snimki na video bim na plostadot ke se obide da ne vrati nazad vo vremeto na skopskoto korzo, igrankite, kultnite klubcinja, popularnite domasni zabavi, prvite diskoteki do segasnite zurovi. Seto ova e vo rezija na Zlatko Slavenski.

Skopje niz deceniite pokaza deka moze da prezivee mnogu prepreki, pa zatoa neka ne ve plasat najavite za mozno vrnezlivo vreme. Vo sabota ke treba da si ponesete samo dobro raspolozenie i eventualno cador. A za se ostanato ke se pogrizat Gradot Skopje, New Moment, Litium rekords, Stroj, Zabranjeno pusenje, Elektricni orgazam, Arhangel zaedno so Cosmofon, OKTA i Gudalat.

Se gledame vo sabota na Plostad!!!

Pozdrav,
Branka Bugariska
____________________

________________________


___________________________
Podgotovki na MK skowboard reprezentacija od 22-31.10.2004 na
Dacshtein - photo&story by Borce Janevski
Kacar

Znaci podgotovki na MK skowboard reprezentacija od 22-31.10.2004 na
Dacshtein, vo momentot eden od najdobrite snow parkovi vo EU. Znaci
fermata Burton snowbords go kupuva ovj centar vo mesec juni I na I gradi
dva snow parka, beginners park (park za pocetnici) I experts park (park
za profi raiders). Klik za poveke...

Поздрав од тимот на SnowMKD.  
__________________________
ТАКСИРАТ 6!
TAKSIRAT 6!
За целосна програма клик на сликата!
_______________

НОВО SANTA CRUZ Видео "GUARTE" наскоро по P2P програмите на интернет:)!
GUARTE
__________________________
Вториот по ред XMKD Aggressive INLINE SKATE натпревар со наслов "HERE THEY COME..." помина одлично, дури подобро отколку што очекувавме. Имаме еден тон материјали за кои ќе треба време да се средат. За сега на кратко:

Најдобар трик на натпреварот направи:

Маруш
од Битола - misty flip од кеј, и освои ACID WEAR блузон и XMKD постер.
Наградата треба да ја подигнеш во некој ACID WEAR бутик.

Освоени места и награди:

1. Бушав од Скопје - (REEF патики, INDEPENDENT блузон, XMKD постер)
2. Баже од Велес - (REEF патики, INDEPDNDENT капче, XMKD постер)
3. Игор од Битола - (REEF патики, XMKD постер)
4. Пеџа од Скопје - (XMKD постер)
5. Хакер и Диви од Скопје - (XMKD постери)
Наградите треба да си ги подигнете од UNITY скејтшоп.

Постерите ќе ги добиете штом ги направиме, а истите ќе бидат објавени и на сајт.

Наскоро долгометражен видео клип и фото галерија од натпреварот на сајт и на CD/DVD!
_____________________________

Прав кумановец!

05.11.2004 07:49pm
kumanovec:
Kumanovo kumanovo vo srceto, kumanovo kumanovo vo dusata...
_____________________________

HERE THEY COME...

Повеќе информации: Значи во 12:00 часот во Сабота на кеј. Квалификациите ќе се одржат таму, после втора рунда на гелендарот на кинеска и финале на МНТ. Од целата дешавка после се праи фото и видео галерија.
Спонзори на натпреварот се XMKD, ACID WEAR, REEF и UNITY Skateshop. Награди ќе има и тоа REEF патики за првонаградениот, ACID WEAR блузон за вториот, уште еден блузон за третиот од XMKD и постери A3 формат за првите петорица од XMKD. Поздрав и се гледаме на шипка!
HERE THEY COME...
_____________________________________________
Нова емпетројка... Нов скејтер на XMKD и тоа од ГЕГЕ!
Klik za dounloud!
KLIK za profile!
клик на сликата за даунлоуд!
________________
Дац прави добар флип. Погледнете и сами на видео клиповите во неговиот профајл...
_________________

РОЛЕРИ Е МНОГУ МНОГУ ОПАСЕН СПОРТ!

Епа момци дечково на клипов е многу храбар! Пробува страшен трик, како слетува останува на вас да видите..

клик тука за клипот >>>
__________________________

ДЕЦА УЧЕТЕ ШКОЛО!!

Епа се надевам дека момаков на клипов не е нечиј роднина.. Многу е елоквентен и со својот вокабулар ги плени срцата на сите гледачи.. Го крстивме ПАТО! Видете зашто :)

клик тука за клипот >>>
__________________________

КОНКУРС ЗА ПОДВОДНА ФОТОГРАФИЈА во ЛОНДОН
Wildlife Photographer of the year - Natural History Museum London

Оваа недела започна големиот настан во Лондон. Конкурс за најдобра фотографија од дивината. Имаше неколку под категории, но најинтересната за нас беше „подводна дивина„. Како организатор и домаќин на оваа престижна награда се појави Природно Историскиот Музеј од Лондон. Има учесници од целиот свет, односно преку 20.000 луѓе кои ги испратиле своите дијапозитиви....

Тука клик за целата сторија и преглед на сите фотографии кои освоија награди и признанија >>>

"Bronze whalers charging a baitball"
Doug Perrine, (United States of America)
Winner

__________________________

WINAMP SKIN

Сакате ли WINAMP-от да ви изгледа демек на скејт даска? Кликајте тука и инсталирајте го новиот скин плагин..
_____________________

ГРИН ПИС фотка

Ич не ги сакам гринпис али фотографијава или монтажава, како сакате е одлична! Секако заслужува вниманије

клик на сликата за голема верзија (не баш голема, али таман)

_____________________

KITEWING | THE GEAR TO BEAT GRAVITY

Иднината на екстремните спортови!

Останете подолго во воздух, поголеми скокови, повеќе забава, повеќе скршени коски:)! Можете да праите скокови над 300 метри во должина. Тоа е само почеток.

Кајтот станува се попопуларен и тоа не само за на вода туку сега и за што се не.

In-line skates, Skateboard, Dirtsurf or Mountainboard. On the beach, backcountry, field, road, parking lot or urban street.
Skis, Snowboard, Ice-skates. On frozen lakes, frozen canals, frozen sea, skiing hills or on packed snow.

Што ли трикови ќе се праат со ова чудо.


ova e toa!

_____________________  

Сто му валова! - Сурфинг - where it all began!
______________________

ПОДВОДЕН ВИДЕО КЛИП / „ПОДВОДНА ОПЕРА„
клик тука или на сликата за превземање на клипот (7 Мб.) >>>

Овој видео клип е уште едно ремек дело излезено од раката на Бојан Бошковски, инструктор во клубот КОРАЛИ и еден од главните задолжени за нуркачкиот дел од XMKD.com.

На кој му е преку глава од се денеска и сака да се опушти малку, нека го симне клипов и нека ги пушти гласно звучниците.. ви следи една мала убава подводна опера, преку очите на нашите нуркачи соочувајќи се со целиот тој подводен жив свет..Click to download!поздрав и до следното нуркање!
XMKD - КОРАЛИ scuba team!
___________________________________
__________________  

Нови видео клипови од КИРЕ
Kire.

Вчера снимивме одлични трикови од КИРЕ. Погледнете ги новите видео клипови!
________________________


СУПЕРХИКС КОНЦЕРТ!!!
Скопски Саем 06.11.
Влез: 19:00
Почеток: 20:00 часот.
Цена: 300 Врата: 350 денари.


Toooooooooooooooooooo!!!!!!

Кој нема инсталирано FLASH PLAYER може да си го земе овде:
Flash
_______________
Нови клипови од СЕФЕДИН!  
klik za dounloud!
SEXY BS BOARDSLIDE, MADAFAKA!
____________________
 
SkOpJELivE24.7 - Скопје доби свој ГРАДСКИ ИНФОРМАТОР! 
Излезе првиот број на SkOpJELivE24.7, градски информатор за се што се дешава во културно-уметничкиот, музичкиот, ноќниот, урбаниот, спортскиот, секојдневниот и таков каков што е живот на скопјани.
XMKD во овој информатор ќе ве иформира за новостите и случувањата од екстремната сцена и сл. (интервјуа, натпревари, дешавки...).
SkOpJELivE24.7 е во џебен формат со димезнии ко што е PENDREK.
_______________
SYNOPTIC
Драма е рекламава еј, кој не ја глеал кликај одма!:)
_______________
EXPERIENCE - последен пат!
Klik to download!
Е значи го отапевме со клипов! Ова е последна верзија нема више ви ветувам:). Не е многу различен од re_experience, сменети се само некои детали. Па кој не го мрзи клик на сликата за даунлоуд... Поздрав и се гледаме со некој нов клип:D!
_______________________
Iron Penis - Kung-fu!

Како се влече камион полн со патници цели 100 метри:)! Klik na slikata za poveke...
______________________
Extreme Ironing Bureau - WINERS! - Овие не се заебаваат !!! :-)D

Welcome to the home of extreme ironing - the latest danger sport that combines the thrills of an extreme outdoor activity with the satisfaction of a well pressed shirt. - http://www.extremeironing.com

Бирото за ЕКСТРЕМНО ПЕГЛАЊЕ ги објави победниците на ROWENTA Натпреварот во Екстремно пеглање!
Клик на сликата за победничките фотографии!
__________________

XMKD VIDEO CLIP

Овие материјали кои се употребени за овој клип се снимани во Пула, Хрватска од нашата последна dive сесија. Овие риби кои ги представуваме со овој краток филм се многу интересни, се движат во мали јата и достигнуваат пристојна големина (охриѓани би рекле на пример порцијаши). Има еден дел во клипот каде што кавалите ги уловивме во кадар во една пештера во канал кој водеше можеби 50 метри во внатрешноста подземја и под море... Беше многу клаустрофобично, затоа што бевме двајца нуркачи. Еден снимаше а другиот го носеше дополнителното осветлување. Во секој случај многу убаво доживување. Погледнете го и размислете кога ќе ни се придружите и вие!

____________________________

XMKD VIDEO CLIP


_________________

Конечно ЦЕНИ од 091 скејтшоп!

"091" Skateshop

ОСОВИНИ:
TENSOR - 1700ден.
DESTRUCTO - 1600

ТРКАЛА:
BONES Minilogo - 1500den.
SUGARSPORTS BLANK - 1700den.
SUGARSPORTS - 2100den.
ZERO - 2100den.
BONES: - 2100

ДАСКИ:
BLACK LABEL - 3900den. do 4500den.
ELEMENT - 4500den.
WORLD INDUSTIRES - 3600den.
POPWAR - 4600den.
ALMOST - 3600den.
BLIND - 3600den.
SUGAR SPORTS - od 1800den. pa nagore

___________________________________

„НАШ СВЕТ„ - КРАДЕ СЛИКИ од XMKD.com


Ана Стаматовска ©XMKD.com


Па и што повеќе може да очекуваме.. во оваа наша Македонија, никој не прашува за ништо а камоли и некој да понуди соработка, компензација, надомест - ХА! и така натаму... Почнавме да инвестираме време, телефонски сметки, опрема за да направиме еден портал каде што ќе ја собереме македонската андерграунд сцена. Се тоа од чист ентузијазам и љубов кон екстремните спортови. Никој не се најде да каже: „момци! браво, продолжете така, еве ќе ви помогнеме на овој или оној начин...„ Туку наш македонски менталитет.. земај, грабај, користи..   ок

Со текстов сакаме да се извиниме на сите оние чии што фотографии лежат кај нас, и истите биле „зло„употребени од корисници кои што немаат врска со XMKD.com! Значи се работи за класична кражба, односно биле искористени од страна на трет, без договор или надоместок (без прашање! како што би рекла баба ми).

XMKD.com понатаму ќе става лого преку целата слика како заштита. Се со цел за тој што ќе сака да употреби слика, клип или статија прво замоли :) па да се направи договор. Ако за тоа се добијат средства, тогаш XMKD.com ќе му исплати на лицето кое е на фотографијата или клипот и лицето кое што го создало погоре наведеното (фотографот/снимателот).

Поздрав! and stay honest...

__________________________________________________


SK8 во MKD на НАШ СВЕТ!
SKEJTERITE VO MAKEDONIJA!
За оние кои пропуштиле, клик на сликата за внатрешната сторија! Влае Rules!

_____________________________

XMKD SCUBADIVING VIDEO CLIP!


Click to download!
Kако се прават сите тие прекрасни подводни фотографии кои вие наши драги посетители имате ексклузивна можност да ги видите тука на XMKD.com!

Клик на сликата за превземање на видео клипот!

Поздрав од XMKD DIVE Тим-от!
___________________________

Нова слика од Јоци!

______________________________________


НУРКАЧКА ФОТО СТОРИЈА /ПУЛА 2004

Стигнавме во Пула во четврток 30 септември. Беше доцна па одма се сместивме во апратманите и легнавме да спиеме :) Наредниот ден беше сончево, како и целиот викенд.. Се на се поминавме феноменално, се утепавме од нуркање.. Останува само да ги разгледате галериите и да си се прашувате зашто не сте дошле со нас :) ок, следниот пат

влез во галерија за сите слики >>>


на сликата: Росица Јованова

Времето се погоди сончево 3 дена, а температурата беше околу 25ка. Водата околу 22-23 степени. Нуркавме околу 6 пати на различни локации од кои имаме многу подводен сниман материјал и фотографии еден тон. Наскоро ви ветуваме и еден куп клипчиња од подводни пештери, ноќно нуркање и огромни риби, сипи и смешни нуркачи :)


поздрав до следното нуркање!
XMKD scuba team!
_____________________all photos by XMKD.com scuba team

XMKD VIDEO CLIP

Click to download!

________________________

KAVER STORY: >> SOFIA AISA CONTEST 2004
Klikiriki!

Дојде ден 25.08.2004 и тргнавме накај Софија за третиот натпревар припремен од страна на AISA (Aggressive Inline Skating Association). Кога стигнавме таму отидовме нешто да каснеме до McDonalds на поминување ни беа ѕитчињата на НДК и видовме дека во 9 часот сабајле спијат некои дечки со ролери на нив. Во McDonalds видовме уште тројца со ролери и отидовме да се упознаеме со нив. Дознавме дека тоа биле дечките од Романија... Повеќе? клик овде!

Видео клипови:
1, 2, 3

____________________________________


Обрачунка!
Klik za downlouadd!
__________________________


Критики... (кажувајте што не ви се допаѓа на XMKD!)

Добивме неколку критики во врска со резолуцијата на страната. Станува збор за посетителите со поголема резолуција на своите екрани кај кои страната се гледа малечка. По тој повод направивме кратка анализа и истражување и еве кои се резултатите:

- 90% од вебстраните воопшто низ целиот интернет се оптимизирани за резолуција од 1024x768 и 800x600. Значи колку повеќе ја зголемувате резолуцијата страните ќе се гледаат помали, односно ќе покриваат помал дел од екранот.
- конкретно на XMKD статистиката кажува дека околу 60% од посетеителите се на резолуција од 1024x768, околу 15% се на 800x600, а 25% се со резолуција над 1024x768.

Историски гледано резолуцијата им задава големи проблеми на вебмајсторите, односно доколку страната се оптимизира да се отвара подеднакво на сите резолуции, би се ограничила функционалноста и дизајнот. Друго решение е да се прават посебни страни за различни резолуции и посетителот да бира на почеток, што истотака се покажало како неисплатливо поради дуплата работа на една иста страна. Така со тек на време самите корисници на компјутери со голем екран (19' па нагоре) почнале да користат различни резолуции за различна намена.

Што значи дека доколку сакате да сурфате најдобро би било да користите резолуција од 1024x768, а поголемите резолуции да ги оставите за работа каде просторот значи многу, како што е на пример графички дизајн и сл.

Така да сега за сега решивме XMKD во поглед на резолуцијата да остане вака како што е (оптимизиран за гледање со резолуција од 1024х768), па понатака процентите ќе го кажат своето:-).

п.с. Ако има некој што знае да го реши проблемов со резолуцииве, без да влијае на изгледот на сајтот нека пушти маил па ако треба и ќе му платиме!:))

Поздрав од XMKD webdesign team-от!
_______________

Галерија на слики од натпреварите во Параглајдерство одржани летово во Бугарија, Србија итн. - БАЛКАНСКА ЛИГА
На земја...
Na zamja!

Над земја
...
Nad Zemja!

Клик на сликата за влез во галеријата...
Pozdrav!
_________________

Наградна ИГРА на XMKD !!
XMKD овој пат ќе награди двајца среќни добитници!
Едната награда веќе ја објавивме:

VANS - "Old Skool Girl"
а другата е:

Оригинален, високо квалитетен дуксер FUBU. Големина: М
клик тука за да учествувате >>>

_________________________

Новински Оглас!

_________________

Нов дел во ГЛУПОСТИ: „СВАШТА
За почеток:
NAIL ART CONTEST!

Klikenzi za nokti!
klik na slikata za nokti
____________________


Мал reminder: С/еверина
Кој го не го гледал екстрим филмот со С/еверина, еве шанса да види што пропуштил преку скратен клип.. брзо клик на глупости >>>
_________________________

И во Прилеп има кај да се вози! - скејтери сеуште немаме сретнато.

Ако те носи патот накај Прилеп застани пред библиотеката. Прво добро ќе се начиташ па коа ке фатиш скејтот... Се работи за широка мермерна површина со ѕитчиња, скали, бенк и сл. Клик на сликата за повеќе слики од овој скејтспот во Прилеп!
Klikorama!
_____________

ЕЗЕРО КОЗЈАК - одма до Скопје!
кој уште не видел ред е да оди на некој викенд и да фрли око. Се наоѓа на околу 30км од центар на Скопје (како Охрид - Св. Наум му доаѓа) Значи сега имаме езеро 34км долго! и 100 и кусур метри длабоко. Вода бистра и топла идеална за капење, возење wakeboard, скијање или нуркање!

XMKD екипата беше на лице место да се увери.. забрането е да се слика па така да овие фотки што ги гледате се забранети :)


Фаќаш патот за Марков Манастир и продолжуваш напред уште некои 15км. Се е тоа нов, тазе асфалтиран пат. На крајот од патот е Козјак, нема утка!
_________________________________________________
FAI - The World Air Sports Federation
Fйdйration Aйronautique Internationale
Светската Федерација на Воздушни Спортови е основана во 1905 година за просперитет на аеро и астронаутичките активности низ светот. НА вебстраницата на ФАИ ќе налетате на најразлични информации, светски рекорди во летање, резултати од разни натпревари низ светот за сите типови летечки активности, од параглајдинг преку вселенски зезанции до летање авиончиња. Повелајте...
___________
ЧЕТНИКС!
CetniksСрпскиот скејт, сноу, вејкборд портал е повторно онлајн. За најновите случувања на српската extreme сцена прочитајте на новата адреса: www.cetnix.com

_______________

BMX MASTER!

_________________________

Наградна ИГРА на XMKD !!

Епа редно беше да стаиме нова наградна игра нели? ОК, овој пат XMKD ви дава патики и тоа VANS.. клик тука за да учествувате >>>
_________________________

Мартин Анчевски - skater with attitude!

Martin
Нов профајл... Мартин Анчевски :: слики и видео клипови :::.>>>> клик овде.
Поздраф!
_______________

ОДИМЕ НА НУРКАЊЕ во ПУЛА! СИТЕ СЕ ПОКАНЕТИ!!!

Сместување од €6 ПО ЧОВЕК на ден во апартмани
клик тука за даунлоад на понудата >>>

Ќе се организираат комплет курсеви за почетници! За тие што не сакаат курс, ќе може да пробаат introductory курс!

Викендот 30,1,2 и 3ти октомври организираме нуркање во Пула во нашата нуркачка база ORCA по најбагателни цени.
Во понудата е вклучено сместување во апартмани (цени од €6 по човек), и 7-8 нуркања! Превоз организираме со шатл бус!

Сите прашања, контакти веднаш на: [email protected] или на 070 769129

клик тука за фотографии од scuba базата ORCA >>>
_________________________

Нов видео клип од АНА!
Ana - Fakie 50-50 bs halfcab out!
Fakie 50-50 bs halfcab out
____________

Бек фром д' дед! :-)
Malo - klik za profile!
Мало - еден од пионерите во Македонскиот скејтбординг, после повеќе годишна пауза поради повреда на коленото, е повторно на даска. Годините поминати на клупа како да не оставиле трага врз неговото возење... Слики и видео клипови погледнете во неговиот profile!
Поздраф!
_________________

City of Macedonia, Ohio, USA
Нема што повеќе да пишувам.. следете го линков и се ќе ви биде јасно!
ЛИНК ЛИНК >>>

___________

Поздрав од aLIENKa, Oklahoma City, usa

___________
click to enlarge :)

Почетоците на BMX-от во Македонија

_______________

Наскоро нови GLIDE галерии од натпреварите во Бугарија, Србија итн...______________________

По ваше барање еве ви цени на тркала, даски и осовини во UNITY скејтшоп:

ОСОВИНИ:

BULLET - 2200 ден.
INDEPENDENT - 3200 den.
INDY COLOR - 3700 den.
KRUX - 3200 den.
KRUX SILVER: 3500 den.
KRUX COLOR: 3700 den.

ТРКАЛА:
BULLET - 1800den.
RICTA - 2500den.

ДАСКИ:
BULLET - 2500den. со шмиргла
SANTA CRUZ - 3500den. до 4900den.
BOOTLEG - 3000den. do 4900den.

+ НАСКОРО USD РОЛЕРИ!!!!

п.с. утре или задутре ќе објавиме и ценовник на 091 скејтшоп!
______________________

ТЕШКОТО!

Нова галерија! Клик на сликата горе за повеќе фотки...
Поздраф!
___________________

Понекогаш модриците стануваат се поголеми!Ч)

_____________________________

Новиот број на ПЕНДРЕК
PENDREK
Новиот број на словенскиот скејт, сноу, балканштина магазин „ПЕНДРЕК“ пристигна во 091 и како и до сега е бесплатен па побрзајте додека не го разграбале:). Заедно со него пристигнаа и нови ствари од кој новост овој пат се даските ЕЛЕМЕНТ како и за првпат женски модели на патики.
_________________

ОХРИД СКЕЈТ ТИМОТ!
OH-SK8-TEAM
OH-SK8-TEAM
Pozdrav!
________________

Нов XMKD видео клип
Klik za download!
Пред некој ден на КЕЈ нашата камера фати одлична вожња на некои од нашите наjдобри скејтери. Па погледнете и сами. Десен клик на сликата па сејв ес:)! Клипот тежи еден ипол мега!
Поздрав!

__________________________

XMKD inline video clip!
Klik za downloud.
Клик на сликата за превземање!
_________________

Турбуленции во Скејтборд и Сноуборд Индустријата...
Две големи фирми: DC и FOURSTAR DISTRIBUTION (Forum, Sblend, Foursquare, Jeenyus..C1rca) ги променија газдите! DC преминува во сопственост на Quicksilver, а зимските брендови на FOURSTAR ( FORUM, Sblend, Foursquare, Jeenyus...) ги купува BURTON. Ова е кулминација на повеќегодишното препуцавање (отимање возачи и сл.) меѓу двата најпознати сноуборд брендови. FORUM e бренд познат по тоа што вложува во напредок на freestyle-ot, зезање, street-sk8 фазон (или барем фура таков маркетинг), а BURTON по комерцијализирање и упознавање на сноубордингот на пошироката публика, вложување во најголемите натпревари и создавање машини кои треба да победуваат на секој натпревар. Како и да е сега се тоа два бренда под иста капа која работи за два вида публика. Од FOURSTAR останува непродадена само CIRCA бидејќи работи најдобро. Случајот со DC и Quicksilver е сличен. Освен газдата ништо друго не се менува и тоа е подржано со пишан договор.
Глобално гледано, главната дилема е дали да се дозволи влез на големите фирми како NIKE, REEBOK итн. во скејтборд индустријата. Повеќето приврзаници викаат кој ги е*е, ние со кршење, труд, снимање видеа и еден куп трикови ја изградивме сцената и го популаризравме скејтбордингот за сеа вие да заработувате... Но STЕVIE изглеа ќе си ги лапне парите:) Ставот на DC e: коа е глуп нека иде, не ни треба, што покажува дека и покрај тоа што DC за 60 милиони долари премина во сопственост на Quicksilver, нивниот став и имиџ остануваат исти. Како и секоја америчка фирма што ќе достигне до врвот и се продава за добра пара без да менува ништо бидејќи промената би влијаела на продажбата. Таква грешка направија K2 и PLANETH EARTH при што брендот почна да се продава „на зелено пазарче“ и набрзо пропадна. Шо ќе биде, ќе видиме.

Овие новости ги позајмивме од CIRILICADIST.COM каде што можете да прочитате дополнителни информации за горенаведените дешавки, како и за авантурите на STEVIE WILIAMS за koj набрзо ке дознаеме дали ќе премине од DC во REEBOK за 10 милиони долари на три години!!!

п.с. наскоро нова анкета на sk8mkd: Дали треба да се дозволи влез на „Големите Фирми“ во sk8 индустријата?
______________________


Нови фотки од АНА!
AnaAna
Клик на сликата за повеќе слики...
______________

XMKD клип - Перовците!:)
Флипот на ПЕРО
Desen klik pa sejv es!
Двајца перовци, два флипа... И други клипцинја измеѓу, се заедно мноооогу успорено.
За доунлоуд вообичаената процедура врз сликата:D
Уживајте!
__________________

Малку го „реновиравме„ XMKD

И дадовме на страничката ни наша некој си нов изглед и го подобривме од техничка страна. Се надеваме дека ви се допаѓа. Ве молиме критики, сугестии и пофалби пишете ни на вашата десна страна во живо..
поздрав, xmkd


АРХИВА

муабети box
Chat Forum
email box

usernamepassword

snow box