ВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНаградна ИграEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 

 

 денеска е: - АРХИВА ОВДЕ!

концерти, свирки, фестивали, промоции

xmkd Drum`n`Brass Trio и Death Disco доаѓаат на Plagijat turns 2!!

The John

Со особена чест и задоволство сакаме да ве известиме за најновото освежување на листата на изведувачи на фестивалот PLAGIJAT TURNS 2. Потврдени се настапите на несекојдневниот и оригинален проект наречен DRUM'N'BRASS TRIO од Скопје и на еден од најталентираните балкански бендови сплитско-загрепските DEATH DISCO. Повеќе...

The John
ВЛЕЗНИЦИТЕ за Plagij.at turns 2 ќе бидат пуштени во продажба на 15 август (среда) во Југотон и кафе Лаика (останатите продажни места во Скопје и низ Македонија ќе бидат објавени наскоро).
Цената на влезниците од 15.08 до 26.08 ќе изнесува 300 денари, од 27.08 до 31.08 - 350 денари, а на денот на фестивалот - 400 денари.
__________________

xmkd Плагиј.ат призентс: PLAGIJ.AT TURNS 2!!!

Atheist Rap

Имено како последица на добрите природни дојки од кои цицавме изминатава година, нашите организми станаа доста издржливи и моќни и ние задаваме удар, малку посилен од претходниот, здебеленки од белковините, силни во мислите, издржливи со ноџињата се затрчавме кон големиот извор! Извор на љубов, музика, дружење, пиво, адреналин, среќа, пропуштени повици, флертувања, пријатели, добар звук, тишина, патување, други димензии, ликови кои не постојат, цветови, топлина, грижливост, солзи, смеа...
Во моментов градиме простор со кој ке му дадеме живост на изворот! Тој почна да лади во овие жешки денови, и во час станува се појак и појак! Немаше да го најавуваме овој трансцедентален извор ако тој во себе не содржи ендемични видови, кои ние заедно, вклучувајќи те и тебе драг читателу ќе се обидеме да го зачуваме и прочистиме од грубоста на овој свет. Повеќе...

_________________________________________

xmkd Свирка

____________________________________

xmkd AFTER THE MASSACRE & ARSONIST свирка

After the massacre се краст бенд од Англија. Ќе настапат во Скопје во клубот Кастро на 31ви мај. Како домашна поддршка ќе го гледаме скопскиот old school d-beat состав Arsonist. Влезот е 150 ден со почеток во 21h. Се гледаме таму!
____________________________________

xmkd Core to the gorund!

____________________________________

xmkd Неле К. во живо на Канал 103

lisec
Стотројка повторно напаѓа. Овојпат со концерт на еден од најталентираните протагонисти на новиот македонски рокенрол бран - Неле К. Неговата „Евтин автомобил“ се најде на второто место на листата на најдобри домашни синглови во 2006-та според Канал 103. Неле К., познат и како Нелетронски Гуру, заедно со својот бенд, ќе се претстави во живо во недела (4. февруари) во 22 часот, во емисијата „Тажен и прекрасен свет“ на Ѓорѓи Јаневски.

За ликот и неговото дело

Неле К, Qousque tandem, Neletronski Guru и во поново време The King of Idle се само некои од гигантски познатите имиња во позадината на кои стои еден скромен човек по име Ненад Неделков кој веќе подолго време живее и не работи во Скопје.

And now for something completely different

Неле К уште во раните години на својот живот се одвојуваше од останатите деца заради својата несекојдневна просечност, за потоа ненадејно и со остра желба за мастурбирање, да настапи периодот наречен пубертет. Патем и сосем случајно си купи гитара...
Така, откривајќи најразлични начини на самозадоволување, беа создадени незаборавните хитови на скопската гранџ ера како „Влага во уши“, „Две минути сам“ и „Нирвана ми се сра*е (а Sonic Youth се старци)“. Овие и многу полоши песни беа изведени пред публика на единствениот жив настап на групата Gods Rest In Peace која во рок од 3 години, колку што постоеше, смени двајца басисти, три бубњари и една задна гума од трактор за конечно да се распадне. За G.R.I.P. угледниот музички магазин Асфалт го напиша следново: „Настинати (... и тоа не мислам на добар начин)“.
Сепак кариерата на Неле, продолжи да се развива во сериозен правец и во годините што следеа покрај еден соло проект што беше дел и од неколку добро познати и реномирани состави од најразлични музички провиненции како la #%@#&x #i the %& The #%s од кои беше набрзо избркан затоа што беше - Тапа. Мора да се напомене и тоа дека му беше по судски пат забрането да ги користи имињата на овие состави во неговите биографии.
Ова секако не го поколеба Неле кој беше резолвиран да не работи ништо корисно во својот живот па така и ден денес успешно ја работи својата несекојдневно просечна музика. Поновите хитови како „Ова не е месо, ова е сарма“ и „Ми се расипа пеглата, па нема да можам да те изведам во диско“, секојдневно доминираат на брановите на најрелевантните радио станици.
Што уште може за Неле да се каже? Неговата музика кажува повеќе од доволно. Затоа да завршиме со зборовите од неговата поема „Ако јас не се избањам дождот ќе ме измие“:

... ова лето пун сум камен
зашто имам хитовски рефрен
уште да не живеев во Скопје
и да немав триесе...


Gwendolyne
______________________________________
xmkd Mr. T-Bone во Кастро!

____________________________

xmkd Corpus Delicti Records најавува: Play it loud!!! фестивал (06.03.2007)

____________________________

xmkd Thrash Metal Massacre - 26.01.2007 vo Kastro
На 26-ти јануари во клубот Кастро ќе се одржи Thrash Metal Massacre. На мини фестивалот кој започнува во 20:00 часот ќе настапат: кумановските треш легенди Holocaust, битолчаните Medusa и уште два помлади состави: Serpentine Fire (Скопје) и Vandal (Куманово). Цената на билетите е 150 денари и истите можат да се купат на влезот во клубот. Дополнителни информации:
- За бендовите што ќе настапат: http://plagij.at/index.php?sajt=more&id=1545
- Видео клип Holocaust - Domination Of Sinners (Live @ MKC 10.02.06): http://www.holocaustband.com/DOS.mpg
- Официјална страница на Holocaust: http://www.holocaustband.com
- Повеќе инфо за Бригада: http://www.mkmetal.info/mkmetal/brigade
________________________________________
xmkd Girls Against Boys во Скопје!
Уште еден доказ дека баш се не е отидено у к*рац е следната вест која ни ја испратија од Живеј Поквалитетно. Факинг Girls Against Boys доаѓаат во Скопје следниот месец!
Во продолжение следува кратка биографија на бендот. Повеќе...
________________________________________
xmkd CASUAL ELVIS (27.01 @ Kastro)
Загрепската четворка, Casual Elvis, ќе си даде уште една шанса со нашата публика, за размена на инди-рок искуство, што ретко се нуди во македонските клубови. Повеќе...
______________________________________
xmkd Паркети и Кастро ве наградуваат!!!

Паркети и Кастро наградуваат!
Во пресрет на предновогодишното панк- рок лудило што ќе се случува во Кастро по 21:00 (во сабота), еве едно наградно прашање за чиј точен одговор Фидел лично доделува 10 билети.

Која од трите песни не е на Паркети:

1.Мравка зелена
2.Кафеави џуџиња
3.Немам што да облечам

Одговоритe праќајте ги на:

clubcastro[et]gmail.com

П.С. Покрај редовниот репертоар на Паркети, на концерот ќе чуете и уште теми на Т.Б. Трачери во паркетизирана варијанта. Зошто, ќе дознаете наскоро.

__________________________________________
xmkd Паркети предновогодишно во Кастро

Одлично предновогодишно пакетче од Кубот Кастро! Во сабота (30 декември) во клубот со почеток во 21 часот во ептен предновогодишен амбиент со свој солистички концерт ке се претстави битолската рок/панк атракција, добро познатите Паркети.
Значи.... Загревање пред главната вечер...
Клуб Кастро
Сабота 30 декември 2006
Старт 21:00
Влез 150 денари!
Среќна нова со Кастро и Паркети!

__________________________________________
xmkd Two Sides и Летечки Пекинезери на ДРУМ!
После 50 тина веќе одржани концерти, ДРУМ турнејата продолжува со уште 20 нови датуми, од кои 10 ќе “одработат“ Two Sides, а 10 остануваат за Летечките Пекинезери. Не пропуштајте ги во Вашите градови.

Датумите се следни:

Two Sides DRUM tour Декември ’06/Јануари ’07

21.12 Велес – клуб Ноктурно
23.12 Тетово – Рок кафе
28.12 Кичевo – Анастасија (Dream Club)
29.12 Струга – Midnight
04.01 Струмица - Urban Heroes
05.01 Штип – Дом на млади
10.01 Гевгелија – Кај Сељако
25.01 Прилеп - Апореа
26.01 Охрид – Дом на култура
27.01 Битола

ЛЕТЕЧКИ ПЕКИНЕЗЕРИ DRUM tour Јануари ’07

07.01 Прилеп - Апореа
11.01 Тетово – Рок кафе
12.01 Кичевo – Анастасија (Dream Club)
13.01 Битола – Порта Jazz
14.01 Охрид - Jazz inn
17.01 Велес – клуб Ноктурно
19.01 Струга – Midnight
24.01 Гевгелија – Кај Сељако
25.01 Струмица - Urban Heroes
26.01 Штип – Дом на млади
_____________________________
xmkdplagijat Таксират осмицата, 02.12.2006
Таксират е едно од ретките случувања во земјава што започнува точно на време. Па така, во 20:04 на бината се појави единствениот македонски претставник во "рокерската" хала таа вечер, скопскиот бенд Blla Blla Blla.
За жал салата сеуште беше далеку од полна. Никако да се искорени таа глупа навика на македонската публика да дојде на концерт, откако тој е веќе започнат.
И покрај полупразната (реновирана) хала на скопски саем.. Blla Blla Blla со својот одличен настап покажаа дека се еден од нашите најдобри бендови. Свират модерна музика каква што е вистинска реткост да се чуе во земјава. За жал. Повеќе...

Клипчиња: 01,02,03,04,05,06
_____________________________________
xmkdplagijat This Home Is Prepared + The Now Denial @ Club Castro
Приказната околу The Now Denial започнува некако вака: трактор-влечачка машина, пидбул и шише шампањ со јагоди. Односно од умрените остатоци на неколку бенда околу 2000та година момциве се собираат во една дружина со цел да го освојат светот. Планиран како пријателски бенд за зезање помеѓу нив и другарите, бендот за кратко време почнува да се менува и станува поозбилен, и сваќаат дека ова нешто што го направиле е сериозна работа. По околу 3-4 месеце вежбање земаат уште еден гитарист со нив и почнуваат да работат уште поозбилно, односно свират на многу настани и бендот почнува да живее. Повеќе...
_____________________________________
xmkdplagijat Почеток на нови емоции!
Новиот Почеток

Долго време ми требаше за да ги средам сите мисли и впечатоци од оваа свирка, а богами ни требаше време и да ги средиме клиповите кои ги имате во изобилство, и ќе бидат добро потсеќање за тоа што се случи минатата сабота во Кастро. Но да почнам одпочеток!
21.10.2006 датум кој веќе беше долгоочекуван, а промоцијата уште повеќе бидејќи веќе на неколку пати беше одложувано тоа што требаше да се случи, иако многу одамна моците се спремаа за тоа... нејсе! Конечно дојде (правото) време за промоција на нивниот албум. Повеќе...

_____________________________________
xmkdplagijat Iggy Pop на ТАКСИРАТ 8!!!
Епа редно беше конечно да ја објавиме информацијава.. долго време знаевме дека се преговара, долго време знаевме дека уште ситни детали недостасуваа за се да биде финиширано.. и конечно еве го... го знаеме хедлајнерот на овогодинешниот Таксират.
Буфффф! Повеќе...
_____________________________________
xmkdplagijat Ново цд - нова промоција.... Нов почеток!
Новиот Почеток ве повикува на концертна промоција на првиот албум насловен како “Еволуцијата би требало да започне сега...” кој е конечно издаден за сопствената издавачка - ficsixtynine records. Инаку истоимениот албум резултира на изминатата 4 годишна работа на Новиот Почеток, бендот кој порано беше познат под името Морфиум. Албумот е снимен во крајот на Декември минатата 2005 година и 21 Октомври 2006 е денот кога јавноста т.е Македонската публика ке можат да го купи промотивно по цена од 150 денари заедно со влезот на самата промоција која ке се случува во клубот Кастро (за тие што се уште не знаат каде е – бившо Escape, под новата железничка станица.). Повеќе...
_____________________________________
xmkd Концерт на GURU!!!
Концертот на Hip Hop иконата GURU се ближи. Познати се и Македонските артисти кои ќе ја загреваат атмосферата пред жешкиот настап на GURU, подржан од супер продуцентот Solar и DJ DooWoop. Пред Македонската публика ќе можат да се представат младите и надежни “Лесен Удар“, после нив следуваат поискусните “исток-запад“, “Видо“ и “Урбана Димензија (Toni Zen&Dj Cvare)”. За комплетен настан и ужасно добар концерт ќе се погрижат и DJ Shorty P a.k.a Panco кој ќе го отвори концертот и DJ Slave кој ќе има свое мини Scrach(скреч) show На 14ти Октомври лошите мисли оставете ги дома, а капите и дураците на глава па правец МКЦ на незаборавен Hip Hop спектакл.
Поздрав, Sure Shotz Entertainment & Lithium Records Crew
_____________________________
xmkd Wickeda vo Castro

Видео:
Pinokio
Mariana
S Bobby pieme kafe

Во Скопје како што знаеме секогаш се се случува во една недела, а ако заради добрата организација и секогаш навременото префрлање пари од страна на Министерството за култура нешто се одложи и откаже, тогаш се се случува во еден месец. Фала богу, годинава тоа е септември кога каде и да се свртиш нешто се случува. Филмски фестивал, МОТ, Манаки, Македонија- Англија, па дури и Владо Јаневски го даде првото интервју. А, тука меѓу сите овие настани ни доаѓаат и веселите Бугари кои ги немаме видено од 2002 (не, не мислам на дел од новата Влада :) ). И тоа уште на отварање на нов клуб во Скопје. Што би рекле Англичаните: When it rains, it pours. Мора да се иде.А да биде баш во согласност со оваа поговорка, дента баш убаво си паѓаше дожд. Се беше спремно за добра свирка.
Повеќе....
Pozdrav, Milan!
xmkdplagijat DTC на ДРУМ турнеја
klik
Denny Te Chuva е новиот патник на ДРУМ турнејата. Како претпромоција на новиот албум кој да се надеваме дека ќе се појави до Нова година, во следните 15 дена со 10 концерти низ Македонија ќе покажат зашто публиката на нивните концерти збеснува од позитивна енергија.
ДРУМ фестивалот има нов член. Кичево, велкам!

Denny Te Chuva он д роуд:

28.09. - Анастасија, Кичево
29.09. - Рок Кафе, Тетово
30.09. - Лектира, Битола
01.10. - Апореа, Прилеп
05.10. - Ноктурно, Велес
06.10. - Сељако, Гевгелија
07.10. - Дом на млади, Штип (н.з. тоооо!)
08.10. - Скејт парк, Кочани + скејт контест
12.10. - Калабалак, Струга
13.10. - Дом на култура, Охрид

Повеќе....
_____________________________
xmkd Клипови од рок фестот на темобајл на школка!
Темобајл частеше фест, ние ве частиме видео клипчиња од тој фест. Епа повелете:

1. Поган Паган
2. Да Џака Накот & РНС
3. Дени те Чува Старт
4. Дени те Чува 01
5. Дени Те Чува 02
6. Дени Те Чува 03
7. Дени Те Чува - За минувачите
8. Публика

Клик енд енџои!
______________________________________________
xmkdplagijat Pixies во Загреб... конечно!
На 24 и 25 август ќе се одржи „Ту мед фестивал“, која има за цел освежување и збогатување на сиромашната понуда на културни и забавни настани во овој град.
повеќе
_____________________________
xmkdplagijat About the Bands
Помина цела една година откако тргнавме со ова нешто кое го нарековме plagij.at. Се напишаа 849 текстови на кои беа оставени 3668 коментари од страна на 478те членови на бор:комјунити-то. Тргнавме со идеја да бидеме фраери и да буткаме нешто што е потешко од кога се бутка буба за да запали. Дали успеавме во тоа? ЈОК! Публиката во Република Македонија не е спремна да плати за да го погледне својот омилен бенд. Не е спремна за нешто ново и вистински квалитетно. Повеќе....
_____________________________
xmkdplagijat Pixies во Загреб... конечно!
This ain't no holiday, but it always turns out this way!

Можев овој текст да го започнам со реченица како тргнавме со кола за Загреб, некаде околу 4 сабајле. Можев да напишам дека по пат ги утепавме од вртење албумите на Overflow и Pixies. Можев да напишам дека на ... повеќе
_____________________________
xmkd plagijat Svirka?- Koncert!- Vivid, Parketi, Montrael, Bloodhound gangbang!

Mozhe sum mala… I mozhebi sudejkji spored toa nemam nekoe pregolemo iskustvo… Sepak znam shto e dobro, a shto e losho, a i shto e WOW! Ova… definitivno beshe WOOOOW ! Ne, ne , ne vakov scenski nastap… retko… a kaj nas ushte po retko… verujte. Ushte kruzhat muabeti za ovoj koncert a i ushte dolgo kje gi drzhi Skopjani! Bidejki Bloodhound gang se LUDI! Vidi, dechkite imaat muzika, da, i se si e toa ok. Ama ne e muzikata koja gi prai tolku volshebni! Site onie nezamislivi mochanja, plukanja, povrakjanja i shto ti ushte ne … onie koi site ne ostavia so podotvoreni usti… mozhebi vaka pishano zvuchi i malku gnasno.. NO NE E! Verujte, toa e samo premnogu ludo i hrabro. A i toa shto gi pravi dechkive tolku… hmz… nema soodveten zbor : ).
Повеќе...

Pozdrav, Dona.
_____________________________
xmkd plagijat Bloodhound Gang @ Лизгалиште, 21.06.2006

Почетокот на текстот ќе го искористам за да им го честитам роденденот на Литиумци. Да сте живи и здрави.. и што почесто да организирате концерти. Сега, кога веќе наполнивте десет години подгответе го најдобриот Таксират од постоењето на фестивалот.
За добра забава на роденденската журка беа задолжени македонските претставници Вивид и Паркети, Германците Montreal и ѕвездите на вечерта Американците Bloodhound Gang.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Massive Attack @ Скопски саем, 11.06.2006

Ми се чини дека дента на концертот на Масив Атак беше најголемата олуја оваа пролет. Откако Србија и Црна Гора изгубија од Холандија во фудбал, се отвори небото, се расипа преносот, единствена логична работа беше токму да се видат Масив Атак. Да бидам искрена, она што ме натера најмногу да отидам на концертот беше Елизабет Фрејзер. Сум ги гледала Масив Атак два пати претходно, од кои првиот, во Загреб пред 3 години, беше еден од најдобрите концерти што сум ги гледала, а вториот настап, на Егзит пред 2 години, беше очај. Така овој нивен настап би го сместила некаде помеѓу тие два, во однос на квалитет. Никогаш не сум ја видела македонската публика толку да се возбудува за некој бенд.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat La Plebe + Sidewalk @ Дом на млади, Штип

Превозот го обезбедивме во последен момент. Откако отпаднаа неколку комбинации и кога веќе помислив дека сепак ќе морам да се откажам од штипскиот концерт.. се ослободија две места во комбето на La Plebe.
Претходно во текот на денот го изгубив мобилниот, па комуникацијата стана прилично отежната. Ама тоа е скроз (како оној босанскиот бенд) различна приказна која на ниту еден начин не е поврзана со штипското панк лудило.. Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Бонус концерт на La Plebe во The Club!!!

Сите оние што поради било каква причина не успеаа да ги погледнат веселите La Plebe во Тетово, Штип или на Biker Fest имаат шанса за поправен!!!
Поради фантастичниот прием од публиката, одличната атмосфера на нивните претходни концерти и прекрасното ни пиво (кое го пијат во огромни количини), откачените Мексиканци се решија да ја почастат Македонија со уште една луда (и незаборавна) панк забава. Бонус концертот на бендот чиј последен албум го продуцираше и миксаше легендарниот Bill Gould (поранешниот басист на Faith No More) ќе се случи на 14.06. (среда) во The Club (Буњаковец, доле.. нели). Почетокот е најавен за 21 часот, а влезницата ќе чини 150 денари.
Ќе има и подршка од некој од локалните бендови, но сеуште не е одредено кој.
И за крај ќе ги цитираме стиховите од песната Drink со кои уште еднаш ќе ве поканиме на одлична журка, многу пиво и мексикански hot chilli панк.

Drink, drink, drink for you and me,
drink, drink, drink cause we can see.
Time will go and it will pass,
let me fill your glass!

Повеќе...
_____________________________
xmkd plagijat La Plebe + Sidewalk @ Rock Cafe, Тетово
emo
Недела стандардно е ужасно досаден ден. Ден како резервиран за излежавање и вртење на телевизиските канали. Утредента си на работа и самата помисла на тоа те уништува. За среќа, еден фантастичен концерт кој се случуваше на само 42 километри од Скопје овојпат го растури неделното сивило. Концерт кој е супер увертира за седмицата преполна со занимливи и несекојдневни музички настани во Скопје и Македонија.
Повеќе...
_____________________________
xmkd plagijat Плоштадска свирка, 03.06.2006

3ти јуни, плоштад (градски се разбира, кој друг) , свирка, ск8 и инлајн контест, сонце, сокче, луѓе што поише може да се посака?! Малце не беше усогласен терминот на свирката и контестот,значи, контестот почна покасно, односно свирката подрани, али у главном се беше ок.
Беа најавени Новиот Почеток, Ска-Франциско, и најмладите Фан Хаус и Borgoth. Повеќе...

Fotki by Don@, text by Don@&Tea
_____________________________
xmkd plagijat Sick Of It All во МКЦ!
Видео:
Two Sides: 01 / 02 / 03
Smut: 01 / 02 / 03
Sick Of It All: 01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09

Одамна чекав да се случи вакво нешто во Скопје... Конечно и ние да можеме да се пофалиме со квалитетни свирки и вистински големи бендови од светски размер. Немаше потреба од големо рекламирање бидејќи уште со пуштање на првите шупкања, и излегувањето на првите плакати кои беа само со датум, веќе сите знаеа за гигот, и сите беа спремни да платат колку и ќе се побара само за да ги видат во живо. Како времето се ближеше така деновите се одбројуваа, се преслушуваа старите ЦДиња, се гледаа спотовите, и се коментираше за бендот. Конечно дојде и денот и се упативме сите кон МКЦ. Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Less Than Jake во Melkweg, Amsterdam

Минатиот петок се собравме на повесела музика, ска/панк составот од Флорида Less Than Jake по којзнае кој пат се вратија во Melkweg. Бендот пред нив, Jeremy's беше уште еден панк рок бенд со женски вокал кон ненормално потсекаше на Gwen Stefany, но со суканици. Прв впечаток, ништо посебно, но песната "I Want A Girl" дефинитивно влече внимание. Навистина интересно звучи текстот "I want a girl that wants me more than anything" кога го пее женско. Повеќе...

_____________________________
xmkd Уште неколку дена и ќе се случи ХАРДКОР!
Лична покана од Мало и од Васко до сите скејтери, блејдери, бајкери, сноубордери, параглајдеристи и други Х луѓе од цела Македонија, во понеделник, 24 Април 2006, во 20:00 часот, во холот на МКЦ, обединете се заедно со њујоршкиот хархор состав кој сите одамна го чекаме "SICK OF IT ALL"!!! Со безрезервна подршка од домашните херои "TWO SIDES" и "SMUT". Без онакви шипки за качување, без обезбедување меѓу публиката и бендот, со качување на бина заедно со бендот и со евтино пиење, пред вас е еден навистина пријателски концерт, затоа што хардкорот е пријателска музика. Да ги побиеме верувањата на нашите родители, дека тоа е музика што потикнува агресивно и недолично однесување, кршење флаши од глава, повредување на другиот? Хардкорот е внатрешен повик во секој од нас, повик против тиранијата, против оние кои ги предизвикуваат најзакоравените социјални проблеми во општеството, против ставот „да му умре козата на комшијата“. Кога се шетате низ град, правите муабет за ова или за она, и ќе видите, направите, ќе слушнете нешто навистина добро, "добро" од дното на душата, добро затоа што за да се оствари некој го вложил целиот свој потенцијал, тогаш некој ќе рече: ХАРДКОР еј! Хардкор се партизаните, Бошко Буха, Ибе Паликуќа, хардкор е Питу Гули, хардкор е борбата на народот за слободата. Хардкор е музика со порака, добронамерна порака која некои луѓе упорно не сакаат да ја слушнат. Во понеделник оваа порака уште еднаш ќе ечи директно од гласните жици на сите нас, како што ечеја бомбите на Питу, на Бошко Буха. Се гледаме таму!
___________________________________________
xmkd Она што одамна требаше да му се случи на Скопје!
so simple...

Simple Minds кај нас!?! Зарем е можно??? Кога почна да се шушка дека ќе доаѓаат, не ми се веруваше дека еден таков ГОЛЕМ бенд ќе одржи концерт овде, ама дознавајќи дека заслугата за тоа ја има Авалон, знаев дека не е само чаршиски муабет. Па дечките ги донесоа и Moloko, Kosheen, Faithless и Deep Purple. Помислив, алал да им е, значи сериозно си ја работат работата. Ниеден од гореспоменатите концерти не е за потценување, сите одлично поминаа и со посетеност и атмосфера, но пред се професионалност од страна на бендовите, особено настапот на Deep Purple кој за мене лично има големо значење – беше повод за најубавата пресвртница во мојот живот.
Повеќе...

Поздрав, Џими (фото) & Илина (текст)!
_____________________________
xmkd plagijat "A да ни даеш 500 денара, и да не не стаиш на Веб?"

Е... знам дека сакаш... Ама нема :) Значи... Сабота беше супер ден за свирка, а и за многу други работи. Една од тие работи е дека откривме празнично пакување скопско за 89денари... Не, не... Да не се оддалечувам од темата. Сабота 08.04.2006 Лајф радио - FxPxOx...
Повеќе...

_____________________________
xmkd Голема Првомајска журка на Велешко езеро
faces
Околината на Велешкото езеро Младост веќе неколку години наназад привлекува огромен број на кампери на Денот на Трудот. И годинава за 1-ви Мај таму ќе се одржи четиридневна журка на отворено. "Shining Faces" фестивалот ќе трае од 29.04. до 02.05., а на него ќе настапат еден куп ди-џеи од секаде: Израел, Чешка, Бугарија, Србија и Црна Гора, Грција, се разбира и Македонија (комплетната листа на изведувачи подоле). Повеќе...
Поздрав!
___________________________________
xmkd На 8ми FxPxO ќе ебаваат мајки!
FxPxO свирка! На 8ми пак ќе биде тутканици-бутканици во лајф радио... ќе летаат искри! Се стегнаа FxPxO во последно време апла, и ете ги со нов албум (-Знам дека ја губам битката-). Нема потреба од запознавања со бендот а у тупење со глупости пошо сите веќе го знаеме ова наше trashcore sXe бенче. Стегнати, супер дружината Васко, Трипе, Џано и Раде напаѓаат овој викенд! (кој иде по свиркиве нема шанси да ги утне...). Повеќе...

Поздрав,
Дон@

_____________________________
xmkd plagijat Лоши деца + Ska Point @ Вулкан

... ние сме, лоши, лоши лоши деца!!! НИЕ СМЕ!!! ЛОШИ, ЛОШИ, ЛОШИ ДЕЦА!!!... Вакво нешто можевте да слушнете доколку бевте во неделата во Вулкан, а доколку не бевте, а сакате да знаете како беше, останете со нас до крајот на текстов ;)
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Panaceja Live @ Life radio

Еве еден поинаков гиг рипорт! Бидејки верната дружина на плагиј.ат неможеше да присуствува на оваа свирка поради оправдани причини, Малото се нафати да ве извести за тоа како помина целата работа... па читнете...
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat GRENDENI

Грендени е бенд кој интересно ги има склопено акустиката со електричната музика. Сето тоа како експеримент одлично им иде.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Паркетс лајв рокенролл!

"...не ми го враќај мојот прамен од коса што ми рече дека ти се допаѓа, но чувај го стално чувај го стално, тој ти припаѓа..."
Нешто вакво искрено можевте да слушнете и доживеете доколку бевте во саботата во холот на МКЦ, а доколку не бевте, останете со нас до крајот за да пробате да го доживеете испуштеното.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat MOOGER FOOGER во LIFE RADIO CLUB

Сецко, Вили, Дојчин, Огнен, Мио тоа е составот на MOOGER FOOGER (МУГЕР ФУГЕР) кои настапија со целовечерна свирка вчера (сабота) 18 – 02 – 2006 година во LIFE RADIO CLUBот. Одличен настап, па како и да не биде кога се предводени под диригенската палка на Сецко кој веќе е Х години на македонската рок сцена.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Недела во лудница

Уште една досадна недела осамна во Скопје. Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Стереотипови свиреа во клубот Баба во Велес

„Само едно да појаснам, Стереотипови не се реоформија, они се сеуште тука и не се пензионери, туку свират нешто у стилот на Husker Du, и најавија нов материјал за „Едниот од Двата“!“
Со овие зборови Членот го започна концертот кој велешкиот клуб го наполни до гуша. Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat In-Sane тур д Маседониа (втора етапа - Штип)

In-Sane во Штип, колку чудно звучи.
Надвор ужасно невреме. Паѓа снег, фучи силен и ладен ветер. Ама нас тоа воопшто не ни смета. Решени сме дека ќе одиме на свиркава и нема нешто што би можело да не предомисли. Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat In-Sane тур д Маседониа (прва етапа - Тетово)

Овојпат ќе бидам нешто пократок зашто се спремам да тргнам за Штип, на вториот македонски настап на In-Sane. Еве што се случуваше вчера.
Почнавме да се загреваме уште во Скопје. Ракија, маслинки, сирење.. Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat R'n'r cafe 2 клипови

Луѓееееј, ја ги клипоите кој ги сака:) највише ги баравте дени те чува... ви спремивме 5 клипчиња од нив. Сепак нема снимки од сите групи... на крајот на настапот на дени те чува ни снема лента така да... тоа е:) Ете ги линковите до клиповите доле... ајт поздрав!

01. Дени те чува - Зборови
02. Дени те чува - Колку малку ни е потребно
03. Дени те чува - Роден на земја
04. Дени те чува - Фрагмент од мојот живот
05. Дени те чува - Сакам само
06. Borgoth
07. PMG
08. Playground

_____________________________
xmkd plagijat Rock and roll cafe ili Denny te chuva cafe?

Во овој месец се случија многу добри свирки, а тие збиднувања ги продолжи и токму овој настан кој ви беше добро познат на сите. Ден петок 27.01.2006, ден пред викенд кога се сите слободни... утредента немаат обврски, па може да се заглават било каде, а плус и ... ПОВЕЌЕЕЕЕЕ (има околу 70 слики)

ФОТКИ BY Димитар Лазаревски - Џими & Don@, а те икс те бај shroomie !!!

_____________________________
xmkd plagijat Point Blank rocks MKC
Како продолжение на концертниот месец и сите тие убави настани, во четвртокот се случи една многу добра промоција. Три бенда оставија впечаток кој на многумина им се допадна, и после свирката долго се збореше за нив. Пред да почнам да пишувам, што и како беше, морам да се извинам што постов го пишувам дури сега, но тоа е од проста причина што дури вчера го средивме видео материјалот. Значи да почнам од почеток! Појќе на њњњ.плагиј.ат...
_____________________________
xmkd plagijat Last Expedition во МКЦ (за последен пат?!?)
Телефонски повик, два-три SMS-а, неколку редови на plagij.at.. и вечерта доби сосема поинаков тек... а беше обичен понеделник кој не ветуваше ама баш ништо.
Веста дека Last Expedition ќе свират за последен пат молњевито се рашири низ Скопје.
Во МКЦ влегов околу 20:30. Сеуште со сомнеж дека вечерта тамо ќе се случува еден толку значаен настан за нашата концертна историја. Незнам, можеби ви звучи смешно.. ама за мене овој концерт имаше големо значење. Појќе на њњњ.плагиј.ат...
_____________________________
xmkd plagijat The Constantines - интервју
Навистина уживам кога ќе доживеам тотална концертна уживанција од бенд чија музика вопошто не ја познавав. Ова е еден од моите омилени видови на журкање—само си одиш таму, без никакви предрасуди, незнаејќи што те очекува, и излегуваш тотално задоволен. Ова ми се случи на концертот на The Constantines во винескиот паб “Chelsea”. Таму отидовме на препорака на civ, и целата работа беше апсолутно Бинго! Типично добрата музика која во последно време доаѓа од Канада повторно се докажа. Дечкиве, сепак, не треба да се класифицираат во некоја типична шема, тие се различни, оригинални, и ЕПТЕН ДОБРИ! Затоа plagij.at е горд да ви го презентира ексклузивното интервју со The Constantines, претставени од Steven Lambke, главниот гитарист/вокалист на бендот. Појќе на њњњ.плагиј.ат...
_____________________________
xmkd plagijatАјмо Таксират 007 клипчиња на кило!

1. Трибјут ту ЕКВ 01
2. Трибјут ту ЕКВ 02
3. Трибјут ту Азра 01
4. Трибјут ту Азра 02
5. Blla Blla Blla
6. Borgoth
7. Дисциплин А Кичме
8. Џа или Бу
9. Едо Маајка
10. Forbiden Apple
11. Глоријан
12. Hard Faced
13. Кирил Џајковски
14. Небо
15. Nexus
16. Трибјут ту Шарло Акробата
17. Новиот Почеток
18. Трибјут ту Азра 03
19. Рамбо Амадеус
20. Роботек
21. Трибјут ту Азра 04
22. Суперхикс
23. Till
24. Тони, Митко и Черкези
25. Golide
26. Зли Бубњари

Епа ај фрлете се сеа на даунлодање до бесвес!
______________________________
xmkd Промашена Инвестиција со концерт во Штип
По одличниот настап на таксиратската Reggae/Punk/Ska вечер, младиот битолски бенд Промашена Инвестиција имаше уште два настапи во родниот град. Па така.. на 31.12.2005 свиреа во Ел Греко, а на 02.01.2006 во Лектира бар. Како што ни изјави Боби двата нивни настапи поминале одлично, а огромната посетеност покажува дека публиката е желна за нивната весела музика.
Овој пат, момците од Промашена Инвестиција ни го најавуваат своето гостување во Штип. Концертот ќе се одржи на 07.01. во Jazz Art. Штипјани, воопшто немојте да размислувате. Овој бенд едноставно мора да го погледате!
______________________________
xmkd КОНЦЕРТ НА ПОИНТ БЛЕНК ВО СКОПЈЕ
Еден од најактивните македонски состави Поинт бленк (Point Blank) на 19 јануари 2006та години ќе го промовира своето прво студиско издание Dirty Queen. Промотивниот голем концерт ќе се случи во Младинскиот Културен Центар во Скопје, а како предгрупа ќе се појави младата македонска хардкор инвентивност Бил скинс фифт (Bill Skins Fifth).
Dirty Queen е албум на кој Поинт бленк работеа во периодот од декември 2003 до октомври 2004та година. После сите детални обработки на миксот и  мастерингот на звукот, и напорното барање истиот најефективно да се реализира т.е. издаде, Dirty Queen се појави во окомври минатата година како додаток на Теен шема постери во 20 000 примероци. Според информациите од издавачот целиот тираж на дебитатскиот албум е распродаден што во суштина претставува голем успех за овој млад состав. Токму тој успех скопската петорка ќе има можност да го покаже и докаже онаму каде што највеќе треба - на сцената. На овој нивни промотивен настап ќе бидат презентирани сите 10 композиции сместени на дебитанското остварување, нивниот постар материјал од Еп-то The Final Choice To A Total Beginning, а екслузивно ќе бидат отсвирени и  неколку сосема нови песни кои најверојатно ќе бидат сместени на нивното следно издание.
Сите оние кои што не успеале да стигнат до деби албумот на Поинт бленк, ќе можат по промотивна цена да го купат на самиот концерт.
__________________________
xmkd plagijat Еве го и Mile од Hladno Pivo!
Според моето мислење, моментално се најпопуларен бенд на просторите на бившата ни земја. Каде и да свират.. за нивните концерти се бара карта повеќе. Минатата година го издадоа Samar, еден од најдобрите албуми во минативе десетина години. Се викаат Hladno Pivo, а нивниот суперзабавен фронтмен, а воедно и професор по германски јазик.. Mile Kekin е гостин на plagij.at. Уживајте! Појќе на њњњ.плагиј.ат...
_____________________________
xmkd plagijat AcouSunStic кога повторно?!?
Интимна атмосфера, во кино-салата на МКЦ се на се накај стотина луѓе, многу познати лица, мал шанк и штанд со актуелни маици и CD-а.

Дарко Тасевски и Ронит Бергман од OneOfUs го отворија долгоочекуваниот AcouSunStic. Темница, две пригушени лилави светла и многу многу многу свеќи на подот! Ронин насмеана и видно расположена за ова нешто. За мене прилично непознати нешта, за прв пат во Р.Македонија вистински бенд кој во последно време е во мода во инди светот. Настап кој може да се спореди со настапите на Cat Power, Jeff Buckley, Apostle of Hustle... Појќе на њњњ.плагиј.ат...
___________________________
xmkd plagijat Brucosijada Fer-a, 26.11.2005
Бруцошијада со Atheist Rap, Debeli Precjednik и Edo Maajka! Драги мои, како загревање за Таксират 5-члена екипа на plagij.at присуствуваше на бруцошијадата организирана од факултетот за електротехника во Загреб!!! На овогодишната бруцошијада во која учество зема и еден од најдобрите клубови во Загреб КСЕТ кој исто така е дел од ЕТФ, Загреб, настапуваа 7 бенда! Ние отидовме за 3 од нив имено, Edo Maajka, Atheist Rap и Debeli Precjednik.
Повеќе...
_________________________________________
xmkd plagijat Ајде да ја пораснеме сцената....
плакат
Во последно време се дешаваат се повеќе и повеќе прави DIY свирки во градов, и тоа е супер... па дај мајко му стара редно време е и ние да се издигнеме на некое ниво,, и да можеме да се пофалиме дека и кај нас се дешаваат барем по 2-3 свирки неделно... треба уште малку да поработиме на тоа, но како што сме тргнале на прав пат сме да ги постигнеме сите цели... Значи како што веќе знаете на 12.12.2005 во Вулкан ќе се дешава една одлична свирка... Повеќе...
ифо
_________________________________________
xmkd Tiesto
tiesto
_________________________________________
xmkd plagijat ЕКСКЛУЗИВНО: Интервју со Edo Maajka
EDO Care!
Staaa se tooo? Sta? Sta? Sta? Sta se to ljudi? Sta se to dogada? Doogadaaa? ЕКСКЛУЗИВНО и за првпат во Македонија - интервју со најголемиот фраер на музичката сцена на поранешна Југославија, Edo Maajka!!! Повеќе...
_________________________________________
xmkd plagijat Една недела Rock & Roll во Скопје низ звук, слика и зборови!!!
Бог да го прости дедо ми, но одозгора или одоздола гарант ме гледа и како што ме сакаше полно, си рекол гарант, еве внучко недела дена уживај во твојот роден град, врати се во деновите кога МКЦ беше полно, оди до местото каде што стоеше на твојот прв концерт и уживај!!! Тоа и се случи! 6 месечен помен на мојот дедо! Откажување на сите мои планирани патувања по белиот свет, авионска карта за Скопје и доаѓам! Во меѓувреме нормално дознав за сите спектакуларности, кои ете дедо ми индиректно ми ги овозможи!!! Повеќе...
_________________________________________
xmkd plagijat Архангел на Скопски саем, 29.10.2005
Поминувам од раскрсницата кај стара рампа, на ќошот едно големо пано со рекламата за Архангел концертот. Од спротива поминуваат двајца другари, меѓу 17 и 19 години, грицкаат семки, во моментот на исплукувањето едниот му се обраќа на другиот:
"Абе, што е ова Архангел?"
Повеќе... / Видео клип: $1.000.000
___________________________
xmkd plagijat Doghouse + Endless Effort во Life Radio (21.10.2005)
Беше пукната некоја цевка, па целиот клуб на Лајф Радио беше раскопан. И извесен период немаше концерти.
Во петокот, на денот кога во Универзална се отвараше скопскиот џез фестивал, во клубот на Лајф Радио со жестока панк свирка беше продолжена годинашнава концертна сезона.
Повеќе...
Филип
___________________________
xmkd plagijat Peace Unlimited Festival 2005
Овака.. вчера бев на роденден.. супер журка, одличен избор на музика и грч ладно пивце. Тамо беше и Јане од Danny Te Chuva. И ми вика: Во четврток свириме во ДТЦ (Детски театарски центар), бившото кино Напредок.
Кршоина!!! Многу се израдував зашто одамна не сум бил на нивна свирка. Од летоска кога свиреа во Куршумли ан.
Нивниот настап ќе дел од фестивалот Peace Unlimited кој ќе се одржи од 25.10. до 30.10. во организација на невладината организација Цивил. Еве што се ќе можеме да проследиме во овие неколку денови:
Повеќе...
___________________________
xmkd plagijat Jeru the Damaja во МКЦ (16.10.2005)
Младинскиот културен центар има многу значајно место во мојот живот. Бев седмо или осмо одделение (не ми текнува точно) кога отидов на мојот прв концерт во МКЦ. Свиреше еден од најдобрите бендови во поранешната ни држава - Elektricni orgazam. Zlatni papagaj, tata placa sve racune! Повеќе...
___________________________
xmkd plagijat Таратур а-ла Брицо
За да се наоправи таратур ни треба: 1 краставица од тие големите, канче кисело млеко, сол, никако не се заборава на лукот и може малку оревче по желба. Али за ова нашево истоимено најомилено мезе за уз ракија, не ни треба ништо повеќе од добра воља. Повеќе...
___________________________
xmkd plagijat vazelin Right! Now!
onaka samo kolku reper za deshavkite na prodigy... uste nemozam da se svestam od sto bese fenomenalen koncertot!
vakvo nesto ne sum videla do sega, ni faithless, ni system of a down, ni greenday... NISTO ne se ravnja so ova..
Ako treba da cekame pak 10 godini za naredniot koncert ondak idam uste odma i secam veni... PRED YUGOTON :) Poveke...
Pozdraf,
aLIENKa

___________________________

АРХИВА ОВДЕ!

муабети box
Chat Forum
email box

usernamepassword
snow box