XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНаградна ИграНовостиEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 

 

  
Klik ovde za poveke informacii kako da doniras za sipkata!
денеска е: - СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА МАРТ1 2005

XMKD.com SkimTheFat - Your Guide to Skateboarding Videos
SKIM,SKIM.SKIM!
HOME VIDEOS BENEATH THE SKIM VIDEO LIST THE RATINGS Интересен сајт за скејт видеа! Имаат излистано 560 скејтборд видеа, а на листа на чекање уште 600. Покрај видеа на сајтот ќе најдете и огромна датабаза на скејт компании и скејтери. Самите ревјуа се направени на хумористичен начин но сепак држат вода, што би се рекло по нашки.www.skimthefat.com
Prominent Doctors say:

SKATEBOARDING BUILDS STRONG HEALTHY BODIES!
Поздрав. ____________________________
XMKD.com Пази како леташ, а уште побитно каде ќе слеташ...:)
Еве ни тргна со вестиве за летањето по небото , па во тој контекст би сакале да ви покажеме два клипа, едниот денеска беше објавен од страна на Трендо и се работи за еден тип кој решава да биде падобранец ...или да лета без падобран..да не ви откривам се до крај ве оставам да го погледнете ова ...лудило ..кликајте да видите....што тоа се дешава по небото.

Клип 1
  / Клип 2...
...Поздрав ...Никша

________________________
XMKD.com :: ParaGliding World Championship 2005 :: BRAZIL ::
GO GO BRAZIL!
  Мислам дека дое малку време и ова прајгледеристиве да ги стаиме на насловна страна и тоа со многу важна вест. Од 11.03- 27.03. 2005 ќе се одржи IX светски шампионат во параглајдинг кој се одржува во Валдарес, Бразил. Во Бразил од Македонија ќе не преставуваат двајца прајгладеристи и тоа Игор Тодевски од клубот Хели ХЦ , актуелниот национален рекордер со прелетани 103 километри и Владимир Неделковски од скопскиот клуб Екстрема , инаку момциве ќе се натпреваруваат во дисциплината крос кантри во конкуренција на 120 пилоти од 50 – ина држави од светот.Па на момциве да им посакаме добар ветер , а се надевам кога ќе се вратат од Бразил ќе имаме можност да напраиме муабет за резултатите и за самиот шампионат од прва рака. Самиот шапиноат има и web страна http://www.2005worlds.com/ на која после кликањето ќе го добите ова Account for domain www.2005worlds.com has been suspended но да се надеваме дека ќе проработи у брзо време....:)))  
А еве и два видео клипа директно од светското првенство на кои можете да го видите теренот и подготовките на натпреварувачите: gv2005.wmv / tworlds.wmv
ајде поздрав ...

Niksha
....
________________________
XMKD.com Фотки и видео клип од сесијата што се одржи во Влае викендов
Click to download!
Поздрав! _______________
Cao i da sonuvas foki... super guy_ <log>  
[00:30] <X> mi go otruja kuceto
[00:30] <X> :(
[00:30] <X> samo da gi najdam kletnicite!
[00:30] <super_guy> lele
[00:30] <super_guy> sex partner ti bese
[00:31] <X> NE
[00:31] <X> masko bese!
[00:31] <super_guy> aa pa dobro oralen neso
[00:32] <super_guy> L:)
[00:32] <X> ne sum homo!
[00:32] <X> ni toj ne bese!
[00:33] <super_guy> ahah ok
[00:33] <super_guy> aj sega caos i ubavo da si spies
[00:33] <super_guy> ok
[00:34] <X> caooo i da sonuvas foki!
[00:34] <X> najseksi zivotni na svet!
[00:35] <super_guy> da ee
[00:35] <super_guy> od kade sega ova
[00:35] <X> pa spored mene...
[00:35] <super_guy> aha ok aj caos
[00:36] <X> caooo

Poveke>>> _____________
XMKD.com Пазете се дечки!!


Драги љубители на екстремни спортови, дечкото на сликава е Дарко од Охрид кој ја има повеќе пати скршено раката. Сега ќе паузира околу 2 год. Затоа луѓе пазете шо праите и како паѓате.
Дарко вака ти пожелуваме да си ја поминеш паузата:):

Поздрав! _________________
XMKD.com Нова слика од Јоци

Инаку ова е Varial kickflip сликан во саботата на сесијата во Влае.
Поздрав! Joci __________________
XMKD.com Video clips

Еве неколку нови клипови од охриѓани. Клик тука 01, 02 да видиш клипови од Арче, клик тука 01 за Нурче и клик тука 01 за клипче од Никола. Никола ќе го видите за некое време во базата на скејтери на XMKD:)
Поздрав! Joci
XMKD.com VLAE SESSION - WARM UP
Eve edna fotka od denes. momentalno gi sreduvame drugite i go montirame video klipot. ke bide denovive kaj i da e:)...
_______________________
XMKD.com Mega Lyn-z Adams Hawkins
CLick.
15 годишната Lyn-z Adams Hawkins е првата скејтерка која го прерипа мега гапот. По неколку обиди успеа да слета два перфектни грабови. Погледнете го видео клипот од Lynz! ____________________
XMKD.com It's not about world records, it's about pushing the boundaries of skateboarding!

Danny Way
DCSHOECO официјално потврдија дека Danny Way ќе го рипа кинескиот ѕид на 28 Мај оваа година. По тој повод Danny со екипата, вклучувајќи го и JT конструкторот на мегарампата, го посетија Пекинг за да го разгледаат местото каде ќе биде скокот. Danny исто така се сретна и со кинескиот министер за Екстремни Спортови (да и тоа имаат кинезите) и доби официјален благослов од владата на Кина.

Точната локација е кај делот од кинескиот ѕид кај што се наоѓа Ju Yu Gong Gate, околу 32км од Пекинг, која е една од најзначајните кинески културни атракции. Рампата од која што Danny ќе го рипа ѕидот ќе биде најголемата скејт структура направена досега. Епа дечки 28 Мај се наближува.... Погледнете повеќе фотки од патувањето во Кина, како и неверојатни фотки од мегарамп подвизите на официјалниот сајт на Danny >>> http://www.dannyway.com
Поздрав! _______________
XMKD.com Собираме пари за поставување шипка во Карпош 4
Поздрав! _______________
XMKD.com Zosto omraza?
Klik

Some dude wrote a book about action sports. Then 4 guys had this discussion about rollerbalders. Its fairly stupid article.

Why hate inliners?
A good question. A few answers: It's pretty easy to inline on a basic levelyour mom could probably pick it up in a day. Inliners have never really had their own identity, they've always kind of bit the style of skateboardersand nobody likes a biter. Their trick names are goofy (i.e. "fishbrain"). They crowd skateparks and skate spots. Their equipment is attached to their feet. Fabiola daSilva, widely considered one of the top inliners in the world, is a girl.

A guy named Jason Hines who is President, Mix Ride Media and also Inline Competition Organizer, ESPN X Games ROLLERBLADER wrote an excellent response. Here is his response which I think is fantastic and worth reading.
A letter in response to the expn article by Jason Hines:

Here are the questions in bold with my answers below them in plain text.

Hello Dave,

*Inliners have never really had their own identity, they've always kind of bit the style of skateboardersand nobody likes a biter.

If you take a look at both sports you will notice three things:

1) Considering stunt rollerblading is a young sport, many of the people who did it in the beginning were skateboarders (late 1980s, early 1990s). Many of the early icons in the sport were skateboarders who were drawn in by the speed, progression and the endless possibilities of what you can do on skates. Given that they were not going to spring for a new wardrobe just because they had found a new interest, the style of rollerblading in the beginning was similar to that of skateboarding at the time.

2) Have you ever seen footage from the glory days of skating in Southern California? In that video, the basic theme was the surfers taking surfing style to the streets on their skateboards. From my observation, it looks like the style of 1980's skateboarding stemmed from another sport.....surfing. Many would argue that skateboarding and surfing are the same culture, but if you look at it today they are two completely different styles. Maybe it's safe to say that a sport, in its infancy, mimics the roots of its earliest icons. Makes sense, doesn't it?

3) Rollerblading and skateboarding currently look completely different style wise. About the only thing shared is that many shirts might be made in the same factory on the other side of the world. The similarities end there.

Linkovi do originalnite postovi na sajtot na EXPN: Talking Heads | The Word Hate
Pozdrav, Mims. _____________________
XMKD.com SMUT Koncert
Edna godina po izdavanjeto na nivniot vtor album 'Forever is not enogh' na Avalon records, SMUT ke odrzat klubski koncert zaedno so svoite prijateli Dedicated for Life i Hardfaced.Kako gosti ke nastapat grupata Hang od Srbija. Ovoj hard-core praznik ke se odrzi na procka 13.03.2005 Nedela vo klubot Vulkan. Ako ste zainteresirani pisete da go stavime vaseto ime na press listata.
FER PLAY ONLY WITH RESPECT GORGI
Address:
ILOVSKI GORGI
PEKLANJE 1/31
1060 SKOPJE
MACEDONIA/EUROPE

________________
XMKD.com Sefedin Aziri - retrospektiva '04 video clip by xmkd.com
klik
Позdрав! _______________
XMKD.com Extreme news - Политика :)

Дали знаете зошто Америка го призна името Македонија на 4 Ноември 2004 година? Во една мала држава, Охајо (Ohio) во Соединетите Американски Држави живеат повеќе од 15% македонци и срби. Во истата држава живеат и албанци но не се толку процентуално застапени во однос на македонците и србите.

Е сеа за некои локални избори пред незнам колку време македонците ги подржуваат србите со своите гласови и човекот на србите победува на тие локални избори. Главното одлучување на председателските избори во Америка во ноември 2004 помеѓу Буш и Кери било баш во државата Охајо. (системот на гласање во УСА е со поени, една држава носи извесен број на гласачки поени а не вкупен број на гласови). Тимовите на Кери и Буш многу добро знаеле дека треба да ги добијат тие последни гласачки поени од Охајо и паднала спогодба; Кери со албанците, Буш со Македонците (македонците се спогодиле да биде признаена Македонија под уставно име!).

Нашиве од Охајо си бараат услуга назад од србите да гласаат за Буш. Преку 15% од населението, односно балканците гласаат за Буш, и тој со последните гласачки поени освоени од Охајо победува. Затоа само два дена после неговата победа неговата администрација донесува одлука да се признае Македонија под уставно име! А не приказни демек нашите политичари успеале или незнам што..

>> тука кликнете за демографски податоци на државата Охајо, УСА

поздрав! ___________________

XMKD.com 2005 Freeskiing World Tour & US Skiercross Series
Shit, shit i've been shot, shit.
Klik ovde za slide show a ovde za oficijalniot sajt. Ima nezdravo klipce dole levo na sajtot. Zimi sfe!
Pozdrav.___________
XMKD.com Bails!!

Uou! Ц ц ц... епа клик одма на сликата да видите еден мнооогу опасен bail, или пад по нашки кажано:)) Клипчево тежи околу 1.5 mb али вреди да се види.

Download

Pozdrav Joci !________________
XMKD.com World Profiles >>> Dustin Dollin

Name: Dustin Dollin
Date of Birth:: Jun 26, 1980
Birth Place:: Ballina, Australia
Current Residence:: Victoria, Australia
Skating Since:: Age 12
Hobbies:: Shouting abuses at innocent passersby
Favorite Trick:: Kickflip Front Blunts, Huge Front 180s Over Gaps
Favorite Video:: Sight Unseen, Baker 2G, On Fall 2000, Freedom Wig

Клик овде за видео клип од Dustin!
Спонзори:

Поздрав! ____________________
XMKD.com privet Gels

thnx za tvoi mail i shte se radvam pri vazmojnost da
namina i da se povoza iz makedonia,da se znaem s
mk-rollers!za sega sum az edinstven koito mu se ide
,no ima vreme...
razbra li che shte ima comp v plovdiv - nachaloto
april,dobre ste doshli i znai che tam ima apartament
kadeto moje da ostanete.

respekt & peace ________________________
XMKD.com Нов скејтер на XMKD!

Pedza

Еве драги мои, конечно да го ставиме и Пеџо на XMKD:) Клик тука да го видите неговиот профајл кој содржи интересни слики и клипови.
Поздрав, Хак! __________________
XMKD.com heyaa
`

privet az sam stefan ot sofia.karam ot 6 godini i
obikalqm Evropa
s cel rolling i chill.Iskam da vidq scenata v
macedonia.
interesuva me v skopie li e nai visoko nivoto?
koi grad ima po-zabavni rail spots?
ochakvam tvoi otgovor.

peace ________________________
XMKD.com The Loop

The Loop

Кликајте брзо тука да видите еден мнооогу гаден пад на глава од познатиот Loop. Loop-от го имаат поминато некои од постарите скејтери као шо се Tony Hawk, Bob Burnquist.... Али Bob Burnquist го има стаено switch!!! CRAZY!! Добро да не замараме многу, ви викам уше еднаш клик тука за bail клипот од THE LOOP!

P.S, тежи околу 110кила. Бујрум...

Поздрав!__________________________
XMKD.com Snowboarding enciklopedija... ABC.
Yo yo check this out!
Се што сте сакале да знаете за сноубординг-от на едно место. Ама баш се! Клик. Мене особено ме заинтересира делот за типови на снег. Ја сум за powder! Сајтов одма у фејворитс, после XMKD нормално. хехехе

п.с. Зборот клик е магнет за стрелката на вашето глувче. Тоа не е заебанција, докажано е:)!
Позхдрав! ________________________
XMKD.com Игрица!
SnowboarderXS
И ете снегот пак не изненади. Клик на плеј и забегај...
п.с. ќе ти треба shockwave.
________________________
XMKD.com Фотки, фотки...

buahahaaaaaaaaaa

Нова слика од Хакер! И по некоја нова сликичка во галеријата, сликнати во петокот вечер. Клик тука за да ги видиш.

Поздрав, Хак!
___________________________
XMKD.com PARADRENALINE - Extreme Paragliding Apparel
PARADRENALINE е облека за праглајдеристи кои летаат со мотото: NEVER COMIN' DOWN! >>> http://www.paradrenaline.com
________________________
XMKD.com Svetski ollie rekordi

Svetski ollie rekord 44 i 1/2 inches ili 113,03 cm by Danny Wainwright na kontestot vo Osaka, Japan 02/2000 godina. So Brite Lite Powell daska. Rekordot e oficijalno vlezen vo ginisovata kniga na rekordi.

Klik na slikata za video klip.

Eve uste eden klip za istorijata na svetskite ollie rekordi. klik tuka za daunloud.
Поздрав!
_________________________________
XMKD.com Extreme Mountain Biking


Добра скрешеница!


Џам сајтче за мтб >>>> http://extreme.nas.net/

Поздрав_____________
XMKD.com Ајде малце да се сурфаме...

На фирмата Billabong им текнало да направат еден натпревар кој стварно може да се вброи во најеXтремните кој што сме ги виделе до сеа. Станува збор за Billabong XXL Big Wave awards натпревар кој нема место на оддржување или фиXна дата. Се работи за испраќање на видео клип и фотографија од типот кој може да го сурфа најголемиот бран! Едноставно и лесно нели? :)

ајде брзо клип тука >>>
(Пит Кабрина, освојува награда 2004 јавајќи 23метра бран) 1.4МБ

aјде уше еден клип тука брзо >>>
(трајлер од филмот Riding Giants) 4.5MB

Наградите се делат по следниот принцип: на секој фит висина, односно на секој 30 и нешо сантима бран се добива $1000. Да нема недоразбирања, хероите кои праќаат материјали на контестов се само со покана и нивните бранови достигнуваат височини и до 70 фита (на нашки кажано преку 20 и кусур метра, односно 7-8 спратна зграда)

aјде уше еден клип тука брзо >>>
(извадок од филмот Riding Giants) 2.3МB

Еве неколку факти и за нашите пријателчиња од областа на физиката:

- 20 метра бран може да произведе енергија која е доволна за Ајфелова Кула да свети 11 години, односно 5,7 милиони киловати;

- собира вода да наполни 22 фул сајз олимписки базени;

па сеа мислете му ја..

Поздрав ______________________


муабети box
Chat Forum
email box

usernamepassword
snow box