XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНовостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 
       

 

  

денеска е:
- СЕ НАОЃАТЕ ВО АРХИВАТА НА XMKD
XMKD.com Jeru the Damaja во Скопје (Таксират promo party II)
Од Литиумци ни стигна и првиот newsletter во врска со најголемиот македонски фестивал - Таксират. Еве што пишува во него:
Драги пријатели на Lithium Records и на ТАКСИРАТ!!!
Ние, Lithium Records, од денес, 03.10.2005 година, започнуваме со редовни објави на информации (популарните newsletter-и) кои на овој или на оној начин се допираат до чеканата ни македонска радост - ТАКСИРАТ.
Оние што со години го следат ТАКСИРАТ, веројатно веќе ја констатираа нашата континуирана желба за растеж на фестивалот, како квалитативно така и квантитативно. И ова не е само поради наша желба туку и по барање на самите бендови, но најмногу на македонската публика.
Нашите можности и понатаму остануваат истите од изминатата година: 6 вечери во МКЦ (една по друга) и една гала вечер во Хала 1 на Скопски саем.
Ваквата констелација на односи не ги задоволува ниту нашите скромни потреби, ни потребите на бендовите, а најмалку реалните музички потреби на македонската публика.
Решението на овој математички проблем го најдовме во дисперзирањето на одделни традиционални ТАКСИРАТ вечери во месеците пред и после главното ТАКСИРАТ случување. Се со една цел.. Повеќе концерти, а ист квалитет, квалитет на кој сте навикнати, квалитет на препознатливиот бренд: ТАКСИРАТ.
Започнавме со Blackfire, navajo панк рок бенд од САД, а продолжуваме со ново ТАКСИРАТ promo party во соработка со Shure Shotz entertainment.
Концерт на Jeru the Damaja (САД), еден од "50 Greatest Emcees in 2004" според книгата на Kool Mo Dee - There Is a God on the Mic.
Настапот на Jeru the Damaja ќе се одржи на 16.10.2005 во Младинскиот Културен Центар. Цената на билетите е 300 денари во претпродажба и 400 денари на денот на концертот.
Предизвик за сите вистински хип хоп, рап, old school и инакви љубители на музиката. Домашната придружба е неизоставна, впрочем.. зарем ТАКСИРАТ е можен без Македонци? Но за нив дополнително во наредниот newsletter.

_____________________________
XMKD.com DEAR PENIS!
xaxax:) ooodma klik na slikata za eden lud klip! se izmocav od smeenje:)
_____________________________
XMKD.com Нова слика од Роко!
_________________________________________
XMKD.com MIKE YORK - 360 FLIP

________________________________

XMKD.com NSS CREW video coming soon...

Видеово го снимаме веќе една година... еве конечно некако почнавме со монтирање и у скоро време би требало да биде готово... Значи, ви измонтиравме trailer, кој можете да си го симнете со кликање на сликата горе:) Enjoy
_________________________________________
XMKD.com Bmx clips
Eve nekolku bmx klipovi koi zasluzuvaat vnimanie.
_________________________________________
XMKD.comЖУТИ
Две нови слики од Жути, сликнати вчера пред да заврне:) Клик на сликата да ги видите у поголемо издание.
_________________________________________
XMKD.comGTC & Dom na ARM session
Вчера, петок, баш вчера мораше да ни заврне, отидовме да возиме доле у ГТЦ. Али ете после 10-15 мин. вожња ни дое добро познатото security и почна да с**е и да мафта со глупото токи воки... али сепак извадивме некои добри фотки:) После тоа тргнавме накај Дом на АРМ по дождот, си го е***ме детството :) Но за среќа најдовме најлони и си ги завиткавме даските да не ни скиснат на дождот:) и така стигнавме кај АРМ и таму веќе имаше некои луѓе и падна добра дружба но и добри фотки:) е сеа... клик на тој дечкото горе со скиролот за да ги видите сликите за кои го дрвам од прееска:)

АЈТ ПОЗДРАВИНЕЛА!
___________________________________

Dreams are all I have.
Dreams are all I have.
Za site sto barem malku gi interesira fotografija, neka trknat na zakovska.deviantart.com i slobodno neka kliknat na "gallery"
pozdraf,
aLIENKa
_________________________
XMKD.com Denny Te Chuva - Меѓу 4 ѕида
  Пролет, 2005 година беше. Незнам точно месец. Мислам април. Таман помислив дека македонската рок ен рол сцена е отидена у п***у матер.. во весник читам наслов.. Промоција на албумот на Denny Te Chuva во Вега. Denny Te Chuva - добро познати ликови, пријателчиња на сите нас. Шон, Јане, Коста и Кечо. Меѓу 4 ѕида е насловот на нивниот прв албум. Акустично албумче.. со одлична музика и уште подобри текстови. Тешко е да се издвои фејворит песна. Дали е тоа Фрагмент од мојот живот? Дали е Поглед од мојата соба? Или можеби големиот хит од времето на Sidewalk, Зборови? Тежок е изборот, бидејќи албумот е супер како целина. Како гости на албумот се појавуваат.. Диме од Суперхикс, Ана Лукиќ, Биљана, Диме Маневски и Кристијано де Рос.
Сепак, на промоцијата, а и на наредните свирки каде што ги гледав.. концертот на паркингот на Машински и Рокенрол кафе во Куршумли ан.. момците материјалот претежно го отсвиреа во дисторзирана варијанта. И да бидеме искрени.. и така одличниот албум.. дисторзирано звучи уште подобро. Да се надеваме дека наскоро ќе можеме да ја добиеме оваа варијанта и на ЦД.
Кратко и јасно - Denny Te Chuva моментално се најперспективниот бенд во Македонија. Океј, можда ова е субјективно. Ама ептен ги поштуем. И ако продолжат овака (а зошто не би продолжиле?) дефинитивно ќе одбележат еден период од македонскиот рок ен рол. А да живееа негде у Европа.. сигурно до сега ќе беа голем бенд со многу албуми. Само тоа ти е.. свират у нашата ни драга Македонија.
И така.. кој го нема албумчево.. нека тркне да си го купи. На промоција се продаваше по 100 денари. Сега е нешто поскап, незнам точно цена. Ако знае некој.. нека пише у коментарите. Сигурен сум дека го има во Рекорд Рекордс, ваљда и во Југотон. Епа купете си го.. ем ќе им помогнете на момциве, а и ќе си добиете одличен албум за многу ниска цена.
Затворете се меѓу четири ѕида и уживајте.
Потребни ми се сега твоите зборови, пријателе...

Поздрав,
Филип
___________________________
XMKD.com Eve gi PAK ludacite!
video klip
Eve go pak Antoine kako gi pomestuva granicite na moznoto. Disciplinata e acro ili free style, a figurata infinity tumbling.
video klip
A eve go i carot Raul Rodrigez od SAT (Safety Acro Team). Ne e montaza
Krejzi MAN!
________________________
XMKD.com Ipod го бива!
klik
klik
klik
Добро изработени реклами за Ipod. Ќе ви требе quicktime, од Apple се нели! :)
___________________________
XMKD.com ЛОРД ОФ ДА ФАКИНГ ДЕНС!
„Добро вечер почитувани гости. Мене ми се падна шкорчето да искочам пред вас и да ви кажам дека, еве заврши конечно и оваа неколку месечна драма со пристинувањето на Lord of the Dance и да Ви се извинам поради откажувањата на концертите.....“
Логин Кочишки (Литиум рекордс)
Вака отпочна вчерашниот прв концерт на големата денс атракција
LORD OF THE DANCE.
Епа, добредојдоа!
Повеќе...
Поздрав,
Џими
___________________________
XMKD.com Jeff Stockwell e lud!
Jeff Stockwell
Овој горе на сликата е Jeff и он е луд! А со кликнување на сликата ќе видите зошто, мада веќе ви е јасно. Трикот е BS Royale, а ова што го прави стана познато како Jeff's Drop.
_________________________________________
XMKD.com Нека има МИР на земјата!
Среда, ден како ден, ми се јавува сестра ми „има свирка на плоштадот кај мајка тереза од 12 до 12!“ Се разбира не ме додржа да не поминам, од работа право таму. На влезот пред Дом на АРМ застанал еден DJ и пушта музика, реге така нешто ЛАБАВО. Супер музиче ама едвај 2-30 луѓе собрани. Кој вртеше... стварно неам појма, убо беше. Повеќе...
Поздрав,
Ранте / foto by Jimmy.
___________________________
XMKD.com LOOSER FEST VE KANI !!!
Pocituvani konsumenti na masovnata kultura, Od denes (25.09.2005), i oficijalno zapocnuva, pa se do 25.10.2005 trae, LOOSER konkursot za koj treba da gi podgotvite slednive raboti:
- 3 orginalni pesni na cede (dosega neobjaveni)
- kratka biografija na grupata + clenovite koi svirat (na pesnite)

I taka spakuvano pratite go na ADRESA:

Looser fest direkcija:
Lithium Records / GTC I kat / 1000 Skopje / Macedonia

Vazni napomeni:

Pratenite materijali ne se vrakaat, a Lithium go zadrzhuva pravoto vo slednite 5 godini, eden od vashite 3 potencijalni hita da go stavi na kompilacisko CD, izdadeno samo pod etiketa na Lithium Records.

Pravo na ucestvo e zagarantirano za 4 makedonski sostavi, a ostantite 4, dokolku se kvalitetni, ke bidat otstapeni za prateni demo kopii od Balkanot.

Loser Festot se odrzhuva vo Mafijasko Kriminalniot Centar (MKC), a pobednikot si obezbeduva – snimanje i izdavanje album za LITHIUM RECORDS.

Pobednikot go bira publikata.

Novost e deka materijalite na site bendovi ke mozhe da gi slushnete na sajtot na Lithium Records, a ke otvorime i forum na koj ke mozhe da se komentira se i seshto……. spored nivoto na domashnata kultura

!!!AJDE MAZHISTA I DEVOJKI, BUJRUM!!!
_________________________________________
XMKD.com HTCAgain video preview!
eve go!
_________________________________________
XMKD.com HTCAgain video is coming soon... 
_________________________________________
XMKD.com БЕЕМИКС
beemix
Luda igrica! Klik ovde...
_____________________________
XMKD.com PARAGLIDING LIGA 2005 - izvestaj - fotki - vpecatoci

I pokraj site nedostatoci sto go krasat makedonskiot sport, kako sto se dobra organizacija, pari za toa itn, sepak ovaa godina imavme super liga so 12 izletani trki na razlicni lokacii kako Vodno, Krusevo, Popova Sapka, Skopska Crna Gora. Isto taka, ovaa liga bese i dosta masovna so nekolku debitanti. Za najdobrite piloti nemam zborovi. Deckite letaat mnogu dobro i se svetska klasa. Poveke...
Pozdrav,
Bojan

XMKD.com Zdravo XMKD, Kako ste?


Jas sum Boris Bachovski od struga - Snowboarder. Stranicava e epten jaka, ja znam odamna, i odamna sakam da vi pratam nekoja slika, i eve konecno gi scannirav slikite od zimava, pa si rekov da vi pratam. Slikite ovde...
Pozdrav
_________________________________________
XMKD.com Оставете ни го паркот!
Почитувани,
На 1ви Октомври во 20 часот, во Градскиот парк кај Кермес, се повикува секој бунтовник, на протест против одлуката на Градското собрание за затварање на паркот после 20 часот.
Добредојдени се сите бунтовници со причина: насмевка, цвеќе, ролери, инструменти, велосипеди и други весели предмети!

___________________________
XMKD.com SMALLTOWN / TWO SIDES / MORFIUM
smalltown twosides morfium

Klubot  VULKAN  na  26-ti Septemvri (Ponedelnik) ke  bide glavno mesto za Skopskite  punk-rockeri.

Pricinata  se  SMALLTOWN, momentalno  eden od  najzeskite Evropski punk-rock sostavi.Doagjaat  specijalno  od  Svedska  za  mini  turneja vo  koja  sto ke odrzat  3  koncerti   vo  Grcija   I  eden vo  Makedonija I na koja  sto ke  go  promoviraat  svojot  album “The  Music” izdaden vo  Amerika  za  eden od najeminentnite  punk-rock izdavaci DERANGED records.Site  informacii  za  SMALLTOWN mozete  da  gi  proverite na nivniot  web sajt: www.smalltownsweden.com .

Zaedno so  niv ke nastapat  I  TWO SIDES, koi  sto  sekako  se  najdobroto  nesto  sto  moze  ovoj  grad  da  go  ponudi  koga  se  zboruva  za  melodicen punk-rock, I mladite MORFIUM  koi  sto  nabrgu  ke go  snimat  materijalot  za  svoeto  debi.

Obleceto  gi  vashite  “starki” kaishot  so  nitni I upatete  se vo Klubot  VULKAN  na  26-ti Septemvri.

Ova e naredba!!!
___________________________

XMKD.com BLACKFIRE у LIFE!
јеа
Тууу... ама го задрвев. Пројдоа скоро две недели од концертот на Blackfire, а уште не сум шкрабнал ниеден ред на сајтов. Настапот на овој американски бенд беше дел од промоцијата на овогодинашниот Таксират. Истовремено тоа беше и отварање на сезоната во клубот на Life Radio. Повеќе...
Поздрав,
Филип
___________________________
XMKD.com DVS - Skate More

Ууу колку е добро видеово еј...едноставно, најдобро за годината и едно од подобрите на сите времиња! Mike Taylor го има првиот дел..... ТУКА ЗА ПОВЕЌЕ!

TRAILER!!!
_____________________________________

XMKD.com Mike V. - AIRWALK
PozXdrav!
___________________________________
XMKD.com НОВО ВИДЕО КЛИПЧЕ
Ко и вообичаено, клик на сликата за даунлоуд. 8,29 мега е.
АЈТ ПОЗДРАВИНЕЛА!
____________________________________
XMKD.com Koston Game of SKATE 2005
Еј! Се одржа и Koston Game of SKATE 2005 али Koston пак не победи бе:)Овој пут победи Jim Bates. Клик тука или на сликата за видео клипче.
_________________________________________
XMKD.com ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА У БАТОЉА 
klikenzi
_________________________________________
XMKD.com Oh INLINE Session
Oh inline crew, организираа inline сесија претходниве два дена. Сликнаа доста добри фотки. Одма клик на сликата да ги видите! Или КЛИК ТУКА.
_________________________________________
XMKD.com Џез Свирка - утре 12 септември во музеј на град Скопје
 
September 12, 2005 (ова демек на англиски датава) Во Музеј на Град Скопје, оној со сатот шо е застанат од земјотрес за тие шо пијат многи и шо не ги држи меморија.. Повеќе...

_________________________________

XMKD.com Македонска Џез Сцена - Георги Шарески со тазе издадениот албум „ELFLANDIA„
 
Добар другар, музичариште со тапија, и редовен посетител на скопските биртии.. презентинг.. тааанаанам... драги читатели и љубители на џезот, Георги Шарески, композитор и гитарист. ..читај повеќе


___________________________
XMKD.com Шпиц и Уки!
klik
Како луѓе вчера сум се наспал што да ви кажам лепота доаѓаш од работа гравче и кобасица Сафалада за нејзе ќе треба да ви пишам посебна статија за нејзината убавина и сочност и...... ДОСТА околу тоа.:) Значи се наспав станувам палам сметачот и ете Марко на ICQ. Шо правиме вечер ај на пивце некаде ама првин на плоштад да сликаме АЈ, АЈ. Се наоѓаме таму. Нормално фаќам такси пошто Москвичот брат ми го земал (иначе кој сака да купи Москвич Алеко нека повели да исконтактира со мене со плин е). Стигам кај чичко Стоилко и ете од таму звик на добар Блуз и Р`Н`Р. Повеќе...
Поздрав,
Џими

___________________________
XMKD.com Who's got the Crack? - gallery
gallery
_________________________________________
XMKD.com Who's got the Crack? - video clip
video clip
_________________________________________
XMKD.comFucking pisskids trailer

Еве ги бе:) fucking pisskids! Со кликање на сликата ќе видите едно трејлерче шо само шо го измонтиравме за вас драги мои:) И тоа ви викам... видеото е во изработка. Ај сеа кликајте на сликата и уживајте! video coming soon...

Ajt pozdrav
_________________________________________
XMKD.comDUSTIN DOLLIN

О ПОЗДРАВИНЕЛА!
_____________________________________________________
XMKD.com BAKER 3

"This is the most anticipated video of 2005! We were at the premier and trust us this video WILL NOT LET YOU DOWN!" - вика еден дечко шо само шо присуствувал на премиерата!

Сите се премногу задоволни од деловите на Reynolds и Greco.
Наскоро очекувајте комплетна рецензија за ова видео. Ќе има soundtrack, trailer и шо уше не!

BAKER тимот се: Andrew Reynolds, Jim Greco, Erik Ellington, Dustin Dollin, Jeff Lenoce, Spanky, Bryan Herman, Terry Kennedy, Brandon Szafranski & more.

О поздравинела!
________________________________
XMKD.com Dave Mirra Profile 

DAVE MIRRA

Nickname: Miracle boy
Hometown: Chittenango, NY
Lives: Greenville, NC
Years Riding: 20
Years Pro: 8
Height: 5'9"
Weight: 155 lbs.
Birthdate: April 4, 1974
Known For: winning
Injuries: lost spleen, broken shoulder
Hobbies: Golfing
Quote: "Stay strong."
Favourite Tricks: No handed 540, Flair
Favourite Terrain: Anything and everything
Best Ride Spot: Westwood Ramp Park
Sponsors: Haro Bikes, Fox Racing, Adidas,
Arnette,Slim Jim, Famoust Fixins,
Miracle Boy and Nyquist, Ac claim,
Troy Lee Desings

Interview: 01, 02 Images: 01

_______________________________________________
XMKD.com Transworld - First Love

Видеово е ептен ново. Трае околу 30 мин. али дечкиве растураат ептен! Возат Omar Salazar, Ryan Gallant... Како и да е, ви спремивме трејлер и неколку screenshot-ови. Клик на сликата за даунлоуд на трејлерот или доле на линкот. Исто така ви пишавме и soundtrack:) ПОВЕЌЕ

DOWNLOAD TRAILER!
___________________________________

XMKD.com Ново видео во најава!

Покрај СКИРОЛ на македонската скејтброд сцена наскоро доаѓа и видеото од тимот PISSKIDS кои летово активно возеа и се снимаа на најразлични локации. Видеото ќе се вика FUCKING PISSKIDS!
______________________________________
XMKD.com СЕ ЗБРАТИМИВМЕ!!!
plagij.at

plagij.at е новиот сајт на македонската интернет калакурница и пуштен е во погон пред само два-три дена. Тоа ви е сајт за хммм, мммм, како да кажам, отприлика за тоа! Содржината на неговите страници верувам дека ќе ви се допадне и ќе ви донесе многу интересни моменти во иднина. А покрај тоа, ќе ве наполни со позитивна енергија, ќе ве сврти наопачки и ќе ве тресне од земја! Идејата за сајтот постои многу поодамна од самиот сајт, што е сосема логично и согласно со законот за причинско последичните врски, нели? Е сеа, кога сме веќе кај врските, каква врска има тоа со XMKD? Епа другарска, односно дружбена повеќевалентна врска, на поголема или помала група другарчиња, која се базира на долгогодишнa online и offline дружба и на која повремено и следи повеќечасовна пивопијанка во некои од локалните пабови или други затворени простории - кафани, како и на отворено, на журка, на поминување, на заминување, на интернет, на фестивали, а некогаш и било каде, нормално уз релативно добра музика. Па така неизбежно беше да овие два сајта се збратимет, и покрај своите, имаат и заеднички будалаштини.

И за на крај, еве го тазе слоганот на plagijat:

we хоуп ју лајк ет енд јул инџои ет! - www.plagij.at

________________________________
Xfm Online Presents the X-Fest
Who's Got The Crack
Како што се приближува крајот на летото така и фестивалите згаснуваат. Се помалце концерти на отворено! Бендовите се селат во затворени простории и клубови! Некои од нив се селат и он - лајн!!! Така на пример Xfm, the English "alternative" radio station организира и ви го претставува X-Fest фестивалот, каде што виртуелно т.е. на вашиот компјутер имате три бини на кои настапуваат прекрасни бендови!!!!

Stage 1: The Libertines, Jane's Addiction, Jet, Biffy Clyro

Stage 2: Athlete, Belle & Sebastian, Turin Brakes, Willy Mason

Stage 3: Kasabian, Kings of Leon, Graham Coxon, The Magic Numbers

Мене фаворити ми се секако прекрасните мммммм Belle & Sebastian, The Magic Numbers како и моите најомилени гитароши Juanes Adiccion. Исто така погледнете ги момците од Libertines и Kasabain хау деј рок д стејџ!!! Епа драги мои многу пиво, мочајте низ прозор и уживајте! Оние што се на 56к ...факет!!!! заборавете на тоа и ќе се потрудиме да ви обезбедиме нешто за download!!
civ
______________________________________
XMKD.com ПОЕЗИЈА:: **Какиче**

Какичено раснит,
се истават смело од земјана,
погледвит нервозно кон сонцено
и велит:
Кај ојш мор кај ојш Сончко,
палав низаеден?
Не се смеј ќе те опра,
светлинана ќе ти ја сопра!
Ќе те иставам од небоно веќе да не греиш,
не туку ми се смеиш.
Авазмажи малу место за облакон весел,
да иставит малку појќе дожд.
Не туку ми свети сиот,
не биди лиот.
Цела природа те молет,
да ни пуштиш малу пролет.
Сончко се подзамисли малу,
со носо одмавна луто,
и на какичено му се обрати круто:
Кај ојш бе, кај ојш лиот,
што туку ми се контиш сиот?
Сега ќе ти пушта малу ултравиолетов сноп,
ќе те оштета мор, ќе те прата в гроб!
Сончко се вцрви сиот
во лицено се вџаши,
истаде сноп јак,
какичено го спраши.

Јули 2005, Ахрид

________________________________
муабети box
Chat Forum
EMAIL box

usernamepassword

анкета boX

Од каде дознавте за XMKD?