XMKD ForumXMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА Јуни2 2006
xmkd TURNEJA PO DECENTRALIZIRANA MAKEDONIJA
*/DRUM Festival/*

*/TOTALNA REXONA tizacija/*

*/ /*

*/ /*

*/MOOGER FOOGER/** TOUR JULY 2006*

07.07. – Petok – *Bitola** (na Shirok Sokak)*

14.07. – Petok – *Negotino (ex Dallas)*

16.07. – Nedela – *Kocani (B & G Pub)*

18.07. – Sreda – *Veles (Nocturno)*

19.07. – Sreda – *Tetovo (Rock Caffe)*

21.07. – Petok – *Gevgelija (ex-Liberty)*

23.07.- Nedela –*Prilep (Aporea)*

26.07. – Sreda – *Shtip (Dom na Mladi)*

28.07. – Petok - *Struga* *(Kalabalak)*

29.07. – Sabota - /Skate Demo Ohrid/

30.07. – Nedela - *Peshtani* *(Bukowski Pub)*
_____________________________
xmkd Uste desavki vo Polska.
Rollfest i Polski RFCC Championships! Rollfest od 24 do 28 juli, a RFCC na 29 juli vo Skateplaza.
_____________________________
xmkd plagijat Info o koncertu Pixiesa u Zagrebu

Par informacija vezano za koncert Pixies + support act Overflow:

Dva tjedna prije koncerta Pixies, 16.07. u Zagrebu, prodano je vise od 3/4 kapaciteta Salate, zahvaljujuci velikom interesu ne samo iz cijele Hrvatske vec i iz Slovenije, Austrije, Madarske, Srbije i drugih zemalja buduci da je ovo jedini nastup Pixiesa u regiji.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Жешко (скопско) лето со Two Sides и Новиот Почеток

Летото веќе длабоко навлезе во нашиот град. Надвор е досадно и монотоно. Речиси сите отидоа на одмор, а вие дремете во Скопје и вртите по каналите на вашиот телевизор?
Стандарно, не се случува ниту еден концерт.. градот и луѓето во него се учмаени до даска.
За среќа еден одличен панк концерт ќе ја разбие скопската летна монотонија.
На 12ти јули во еден од нашите најинтересни концертни простори, Куршумли Ан, во склоп на фестивалот Скопско лето ќе настап два наши одлични бендови - Two Sides и Новиот Почеток.
Повеќе...

_____________________________
xmkd WTF?? - alleyoop mizou..
klik za pogolema slika
клик на сликата за поголема..
_____________________________
xmkd plagijat Where is my mind? [Pixies во Загреб!]

Значи.. планот отприлика е оваков. Се тргнува рано сабајле, 3-3:30. Во ранец три сендвича и пет лименки пиво. Нормално, пасошот е внатре. Правиме пауза во Предејане (кој сака да крка од тие мутантските плескавици), негде пред Белград и после српско-хрватска граница (тамо некаде, кај двоењето за Осијек). Во Загреб сме некаде на пладне. Најпрво одиме на ќебапи (бањалучки, најбољи!) и ладнооо пиво (Жуја је закон!) во Рубељ. И после можеме да тргнеме кон местото на настанот...
Повеќе...

_____________________________
xmkd Нов Бајк Профајл
klik
Овој пат се работи за БМХ, на повеќе имате фотки од Ацика...
________________________________________
xmkd Shit Happens All the Time...
Расправија зашто му искочил пред да напраи трик, па овој му вика па доаѓа друг и тој вика и стие заедно викаат, и така натаму... клик за клипче...
_____________________________
xmkd Нов ск8 profile - Симон Стојановски!
klik
The next generation оф скатебоардерс ин Скопје... Вози од 2004 а веќе се докажа на повеќе натпревари оваа година со одличен пласман. Клик на фотката за профилот на Симон! Фото бај Јоци.
_____________________________
xmkd Sefedin Aziri!
Vchera gi staija novite pojaki daski na piramidata koja ostana od kontestot i site i se sipaa ko ludi! Ispadnaa dosta dobri fotki a ovaa gore od Zifi e najbolja! :)
_____________________________
xmkd Виктор Vasilevski!
klik
Нови фотки од Виктор by Joci! Viktor is sponsored by UNITY Skateshop.
_____________________________
xmkd Контест видео klip!
Клик на сликата за видео клип од натпреварот во скејтпаркот...
_____________________________
xmkd plagijat Генијалците остануваат генијалци!

Генијалците кои се на музичката сцена без промена на својот идентитет и философија на музика веќе над 20 години го издадоа и својот којзнае кој по ред албум Rather Ripped. Албумот е дочекан на волеј, како што денес и Maxi Rodrigues ќе ги дочека Германците, од музичката маса и интерпретиран како нај небучен албум.
Повеќе...

_____________________________
xmkd Фотки
Стисни на сликата...
________________________________________
xmkd Мадафакас!
mate ivo pero
По неколку нови фотки од Иво, Перо и Мате.
_____________________________
xmkd Hedonskate East Tour
klik za pogolema slika
East Tour zastanuva vo Polska, Colin Kelso, Sean Kelso i Chino . Koj moze da otide blaze si mu!
_____________________________
xmkd plagijat Ексклузивно на квадрат: Видеоинтервју со Bill Gould (ex Faith No More)

Вистинска реткост е во нашата земја да гостува некој лик кој има навистина многу направено за музиката. Во Тетово во улога на менаџер и продуцент на фантастичниот мексикански бенд La Plebe пристигна легендарниот басист Bill Gould. Човекот кој го своевремено го формираше бендот Faith No Man, кој подоцна се преименува во Faith No More - еден од најголемите светски бендови во историјата. Моментално е сопственик на Koolarrow Records. Ние ја искористивме таа можност да направиме муабет со него.
Еве што изјави Bill Gould (во една тетовска бурекџилница со ѓеврек во раката и пиво на масата) во интервјуто кое заеднички ви го подготвија плагиј.ат и noisepoetry.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Svirka?- Koncert!- Vivid, Parketi, Montrael, Bloodhoundgang-bang!

Mozhe sum mala… I mozhebi sudejkji spored toa nemam nekoe pregolemo iskustvo… Sepak znam shto e dobro, a shto e losho, a i shto e WOW! Ova… definitivno beshe WOOOOW ! Ne, ne , ne vakov scenski nastap… retko… a kaj nas ushte po retko… verujte. Ushte kruzhat muabeti za ovoj koncert a i ushte dolgo kje gi drzhi Skopjani! Bidejki Bloodhound gang se LUDI! Vidi, dechkite imaat muzika, da, i se si e toa ok. Ama ne e muzikata koja gi prai tolku volshebni! Site onie nezamislivi mochanja, plukanja, povrakjanja i shto ti ushte ne … onie koi site ne ostavia so podotvoreni usti… mozhebi vaka pishano zvuchi i malku gnasno.. NO NE E! Verujte, toa e samo premnogu ludo i hrabro. A i toa shto gi pravi dechkive tolku… hmz… nema soodveten zbor : ).
Повеќе...

Pozdrav, Dona.
_____________________________
xmkd НОВИОТ РАМ НА ВЕШТЕР... СВЕТКА! :)
________________________________________
xmkd LAMAR Skate contest u nedela, овај не, у понеделник! :)
После одлуката да се прае контест се донесе одлуката тоа да биде нешто како сесија, и сите кои скааат да возат заедно навака натака, и накрај тие што ќе имаат напраено најповеќе и најдобри трикови да го бидат први. А ова вака пошо предходниот ден сите се думаа што трикови да се прават во скејтпарк во кој треба да се прилагодуваш на него ко да возиш стрит на шипки и други работи направени за друга намена. Али ај сеа тоа не е тема него контестов, ова, натпрварот по литературно. Натпреварот, па така Перо (помалиот) се тури од пробување слајдови на стрмната а кратка шипка, со никаков приод до неа, неколку пати се залепи за подлогата од базенот како флека (многу е лоша за паѓање и нејзината лепливост како шмиргла придонесува за потешки повреди) но накрај успешно го слета со што си го обезебди првото место и Јунити скејтшоп го награди со еден комплет LAMAR скирол (за тие што не знаат, тоа е даска, тркалца, осовини, шмиргла, лагери, штрафчиња и останати дрангулии потребни за да се склопи еден скирол спремен за вожња). Покрај Перо, помалиот, исто таков комплет скриол од Јунити скејтшоп си обезбеди и Риат кој направи импресивно олие од врвот на базенот од високата страна. Покрај нив тука беа и Виктор (олија, хеелови, пикови), Зифи (кршоини бексајд флипоини и еден тон нервоза од хендраилот без залет), Блажо (здрви топ 360 филип бодфи фариал и уште некои трикчиња лево десно) Иво итн... Перо (поголемиот) и Василе пристигнаа покасно и извежбаа неколку дроп-инови.
Беше лето, беше топло, беше уште потполо на зелената подлога... Што друго да се каже за контестов едноставно опуштен контест во опуштена атмосфера и во отежнати услови за возење. Па да ни се множат контестите и поздрав до Јунити скејтшоп кој ги обезбеди наградите како промоција на новите даски LAMAR кои имаат одличен однос цена/преформанси! Клик на Иво кој се спрема да фрли хардфлип за повеќе фотки а наскоро и клипче...
_____________________________
xmkd MyDivingInfo.com
 
Интеренса услуга за сите дајвери! Сте биле некогаш некаде и сте виделе одличен дајвинг спот и оп за да изнајмите опрема потребни ви се документите и цертификатите кои ви останале дома збутани во фиока. Епа идете у нет кафе-to позади трговскиот центар, се логирате на вашиот mydivinginfo.com акаунт и ете ви се при рака... штампате, и право у вода! И не само тоа, при рака ви е и вашиот дајвинг лог, квалификациите медицинските цертификати и сите други неопходни шитови. За сето тоа треба да платите 19 еур годишно.
Повеќе директно од сајтот:
https://www.mydivinginfo.com/
Поздрав!
___________________________
xmkd Важно за тие што проверуваат меил со имеил клиент!
Mail SSL/TLS Support!
PowWeb now supports SSL and/or TLS in the following ways on the new platform:


POP with SSL : port 995
IMAP with SSL : port 993


* The sole caveat for using POP or IMAP with SSL is that using mail.domain.com will result in the security certificate mismatch. To avoid this, use pop.powweb.com or imap.powweb.com instead.


SMTP with TLS : port 25 and 587

* The sole caveat for SMTP with TLS is that the SMTP server must be set to smtp.yourhostingaccount.com to avoid the security warning. NOTE: Do not substitute yourhostingaccount.com for anything else; use smtp.yourhostingaccount.com explicitly.


Thank you for choosing PowWeb!

__________________
Tom S.
PowWeb / Endurance Staff
_____________________________
xmkd plagijat Bloodhound Gang @ Лизгалиште, 21.06.2006

Почетокот на текстот ќе го искористам за да им го честитам роденденот на Литиумци. Да сте живи и здрави.. и што почесто да организирате концерти. Сега, кога веќе наполнивте десет години подгответе го најдобриот Таксират од постоењето на фестивалот.
За добра забава на роденденската журка беа задолжени македонските претставници Вивид и Паркети, Германците Montreal и ѕвездите на вечерта Американците Bloodhound Gang.
Повеќе...

_____________________________
xmkd AEON FOOTWEAR PODCATS!
aeon podcasts
Podcasts rule! Click 'em, watch 'em!
_____________________________
xmkd Old school forever!
Еве некои фотки стари околу 7 до 10 години... главно се вози у Влае а на сликите е Буцо. ПОВЕЌЕ
_____________________________
xmkd Emerica's wild ride!!
Emerica's Wild Ride Day 1
Jun 11, 2006
Екипата пристигнува у Денвер и прави мало шоу за почеток на турнејата.
Emerica's Wild Ride Day 2
Jun 12, 2006
Од Денвер у Канзас.
Emerica's Wild Ride Day 3
Jun 13, 2006
У Канзас ги фанало дожд али затоа напраиле парче у Hays и Wichita!

Emerica's Wild Ride Day 4
Jun 14, 2006
У Wichita
Emerica's Wild Ride Day 5
Jun 15, 2006
Kansas City!
Emerica's Wild Ride Day 6
Jun 16, 2006
Две демоа у еден ден.
Emerica's Wild Ride Day 7
Jun 17, 2006
Beat The Heat у St. Louis.
Emerica's Wild Ride Day 8
Jun 18, 2006
Springfield, Illinois се праело парче пред бурата.
Emerica's Wild Ride Day 9
Jun 19, 2006
Waterslides и BB guns.
Emerica's Wild Ride Day 10
Jun 20, 2006
У Милвоки, крајот на турнејата.
Кликајте на жуто-кафеавите букви за сликички од турнејата. Превземено од TWS.
_____________________________
xmkd Skate contest u nedela!
Значи у недела 25.06.2006 ќе се одржи уше еден скејт контест али овој пат во скејтпаркот во карпош. Спонзор е Unity skateshop кој дава три комплет Ламар скејтборди. Можно е и Rexona да дава парични награди но сеуште не е сигурно. Судии сеуште не се знае кои ќе бидат а пријавувањето е на лице место до 18:00 часот. Се глеаме у недела!
________________________________
xmkd XMKD presents... Lisjen Jovanovski
Лисец вози од негде при крајот на 2004 година... Клик на сликата да го видите неговиот профајл кој е препун со слики али за жал сеуште немаме ни еден клип од него. ПРОФАЈЛОТ НА ЛИСЕЦ
_____________________________
xmkd Dimension Streetboards - Alex Morton
klik za video
Порано ги викаа снејкборди, изумреа пошто беа тапа, а сега пак се појавуваат како стритборди. За малце ќе ги заброраевме. :) Добро ги владеат дечкиве како и да е. Клик на сликата за видео клип.
_____________________________
Навистина големо чоколадо со лешници. Побарај КАНДИТ чоколадо со лешници од пола кило!
__________________
xmkd plagijat Еден малку поинаков фестивал... Dirty Old Festival

Верувам дека кога ќе се спомне - музички фестивал на Балканот, прва асоцијација ви е Нови Сад и Exit. Но, тамо џенем во Велика, местенце во близина на Пожега веќе шест години по ред се одржува еден малку поинаков фестивал, таканаречен Dirty Old Festival. Многу добра музика, одлично дружење и пиво во огромни количини = незаборавна забава. Dirty Old Festival веројатно е најголемиот мал фестивал на Балканот. За тоа како почнаа, какви проблеми имаа на почетокот, колку се среќни со тоа што го прават и уште многу други работи околу Dirty Old Festival.. одговара еден од главните организатори на фестивалот, Igor Banjanin.
Повеќе...

_____________________________
xmkd Леб и Сол за мезе!
_____________________________
xmkd Rexona инлајн контест видео...
Клик на сликата за даунлоад.
_____________________________
xmkd "Get Together" - Скејтбординг фото сешн 17 Јуни 2006
СК8 фото сешн фјучринг Лисец, Василе, Блажо, Риат, Иле, Сефедин, Перо, Виктор. Клик слика...
_____________________________
xmkd plagijat И Montreal на роденденот на Литиум

Најавен е уште еден бенд кој ќе свири на концертот на Bloodhound Gang на кој Литиум Рекордс ќе го прослават својот десетти роденден. Четвртиот бенд кој на 21. јуни ќе настапи на бината на Лизгалиште е германскиот панк бенд Montreal.
Па така комплетиран е списокот на бендови. Во среда на Лизгалиште ќе можеме да ги погледнеме: Вивид, Паркети, Montreal и секако ѕвездите на вечерта - Bloodhound Gang.
Повеќе...

_____________________________
xmkd DC Video Podcasts
dc podcasts
_____________________________
xmkd Дали знаете дека 21 јуни е официјален празник???
Да бе озбилно:) Светски празник на скејтбордингот, па сите скејтери од целиот свет ќе возат во исто време на овој ден. Значи вожња цел е**н ден! А што ќе праите вие на овој скејтерски празник??! Собирајте се на кеј уше сабајле на сонцето и возете низ целиот град цел ден. Е да, и вечерта идете на Bloodhound Gang да си пројдете најбоље и да ви дое онака као шлаг на убавиот пројден ден (ма и да врне и камења да паѓаат, пак ќе возиме!) :)) јееее..
_____________________________
xmkd Rexona скејт контест видео...
stis
Клик на сликата за даунлоад.
_____________________________
xmkd Одбележја на урбаното живеење

Откријте го предизвикот на урбаните спортови!

Спортот гледано во глобални рамки вклучува многу компоненти кои можат да не доближат до реалната дефиниција на она што претставува урбан живот.
Од првите Олимписки игри во Атина во 776 п.н.е., па се до денес спортот созадава Револуција, соединување на мултикултурализмот и ги зближува луѓето од сите агли на светот во едно сосема ново колективно уживање.
Денес сме сведоци на се повеќе  креативни и интензивни спортски супкултури кои стануваат симбол на препознавање на урбаните средини. Нашиот град се повеќе се вкулучува во глобалниот тренд, станува сегмент од светската урбаност и место на урбани пионери кои пополека се вклучуваат во авантуристичките спортски доживувања. 
Живејте го животот до максимум, за тоа имате само една шанса, можеби ќе бидете разочарани многу пати, но мора да научите спортски да ги поднесувате поразите!. Outdoor екскурзиите стануваат главна мета на урбаните спортски авантуристи кои се бават со најразлични екстремни спортови како параглајдерство, Long Boards, Extreme Boards, и секако Go-Ped, поточно моторизиран мал скутер со помош на кој се движите секаде, и со кој загарантирано сте победник на мааните на секојдневното урбано живеење.
Ролерите веќе станаа значаен знак на препознатливост во урбаната џунгла, а новите урбани спортови се во постојан прогрес кој истоврремено симболизира и значајни промени во стилот на живеење кои го ставија и нашето Скопје на светската урбана мапа...
Затоа урбани херои, вклучете се веднаш во креирањето на новите урбани авантури кои се сличуваат на само еден чекор од вас!!!

Извор: Не памтам некој весник беше...

Поздрав, Дона.
_____________________________
xmkd Инлајн фотки од отварањето на скејтпаркот во Карпош
stis
кликензи
_____________________________
xmkd Старо-Нови фотки од Виктор
stis
Клик на сликата да ги видите останатите...
_____________________________
xmkd Bloodhound Gang vo Skopje

Предвесниците на популарните JACKASS, контроверзните, експлицитните, налудничави Bloodhound Gang доаѓаат во Скопје. Спремете се, на 21 Јуни на Скопското Лизгалиште во склоп на нивната светска турнеја по повод промоција на новиот албум “Hefty Fine“, а само неколку дена после настапите на фестивалите Рок ам Ринг и Рок им Парк да присуствувате на концерт каков не сте ни замислувале дека ќе гледате. Настап полн со шокови, изненадувања, лудории, инзворедна музика... Башка влезница само 300 денари бидејќи Литиум слави 10 годишница со вас!
Прогнозерите најавуваат убаво време, Ние гарантираме забава до бесвест (Нови дечки)!!!
До тогаш, повторете ги добро познатите рефрени:
You and me baby ain’t nothing but mammals, so let’s do it like they do on the Discovery Channel…

Апостолките во раце се глеаме на Скопско лизгалиште.

Појќе текст во Гупости...

_____________________________
xmkd Бајк фотки од отварањето на скејтпаркот во Карпош
Стисни на сликата...
________________________________________
xmkd Луда журка у мегалитската обсерваторија КОКИНО!
Топ ќе биде ова луѓе. Со преспивање, кој може да отиде ич да не му ја мисли.
_____________________________
xmkd Ск8парк отварање 13.06.2006 Фотки
stis
Фото горе: Лисец - boneless fingerflip, stisni ovde за останатите скејт фотки.
_____________________________
xmkd plagijat Massive Attack @ Скопски саем, 11.06.2006

Ми се чини дека дента на концертот на Масив Атак беше најголемата олуја оваа пролет. Откако Србија и Црна Гора изгубија од Холандија во фудбал, се отвори небото, се расипа преносот, единствена логична работа беше токму да се видат Масив Атак. Да бидам искрена, она што ме натера најмногу да отидам на концертот беше Елизабет Фрејзер. Сум ги гледала Масив Атак два пати претходно, од кои првиот, во Загреб пред 3 години, беше еден од најдобрите концерти што сум ги гледала, а вториот настап, на Егзит пред 2 години, беше очај. Така овој нивен настап би го сместила некаде помеѓу тие два, во однос на квалитет. Никогаш не сум ја видела македонската публика толку да се возбудува за некој бенд.
Повеќе...

_____________________________
муабети box
Chat Forum
email box
username

password

сакам XMKD email!

Проблеми со логирање?
Пробај од овде!
radio box
превод box
срч box

xmkd