XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНаградна ИграЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА ЈАНУАРИ1 2006
 
Ready?
xmkd plagijat Sundance Film Festival 2006
Од четвртокот целото внимание на филмскиот свет е насочено кон американското гратче Park City. На 19ти јануари започна веројатно најпознатиот фестивал на независен филм, Sundance.
Појќе на њњњ.плагиј.ат...
_____________________________
xmkd World profiles>>>JEREME ROGERS
jereme Birthdate: Tuesday, January 01, 1985
Hometown: Los Angeles
Residence: Los Angeles
Height: 5|8
Weight: 142
Sponsors: Girl, Billabong, DVS
Agent: ims
Years Pro: 1
Stance: goofy

ПОЈЌЕ ЗА НЕГО ТУКА

_____________________________________________
xmkd BAD BASE JUMP
Сакате ли да видите нешо стварно ептен гадно? Клик на сликата за download на клипчето... никад нема да ви текне да пробате base jumping:)
_____________________________________________
xmkd DC TEAM SESSIONS DANNY WAY’S PERSONAL MINIRAMP

gallant

Новогодишна сесија на личната мини рампа на Danny Way. Клик на сликата за галерија. Возат Danny Way, Rayan Smith и Rayan Gallant.

_____________________________________________
xmkd Pozdrav iz Kragujevca!
Svaka cast!

Jedan od najboljih sajtova o paraglajdingu,I moj omiljeni! Svakog dana pogledam da li ste postavili nesto novo! Jednom recju cestitam!

Inace ja sam iz Kragujevca I bavim se paraglajdingom vec pet godina,vise rekreativno nego profesionalno.Kao sto znate to je toliko lep sport da pruza podjednako uzivanje I rekreativcima I profesionalcima pa I ljudima koji to samo posmatraju! Ovde u Kragujevcu postoji jedno omanje brdo Zezelj,koje ima visinsku razliku od oko 150 metara,sto I nije puno,ali uz dobre vetrove mi Kragujevcani umemo da napravimo I lepe letove od nekoliko sati! Za neke bas visinske letove putujemo na obliznje planine,kao sto je Kopaonik,Zlatibor itd.Posebno mi je drago sto vidim da se u Makedoniji dosta leti,a I verujem da imate dosta dobrih terrene za paraglajding!Inace vojsku sam sluzio u Bitola I mnogo mi ubavo bese kod vas.

Toliko za sada,nadam se da Vas nisam mnogo opteretio mojim pismom,I voleo bih da kada ste u prolazu ili namenski nekada I budete nasi gosti na nasem Zezelju!

Veliki pozdrav za Makedoniju od Slobodana Vulovica!

P.S.evo nekoliko fotografija sa Zezelja

__________________________________
xmkd plagijat Уште два концерти на Промашена Инвестиција!
Момциве се презадоволни како поминал нивниот настап во Штип. Во клубот било преполно и сите се журкале со нивната весела музика. Биле поделени повеќе од 40 дискови, а луѓето барале уште.. Следуваат уште два концерти на овој млад и надежен бенд од Битола.
Па така на 22.01. за прв пат ќе го гостуваат во Прилеп и тоа во клубот Апореа.
Сите оние што го пропуштија нивниот настап на таксиратската Reggae/Punk/Ska вечер повторно ќе имаат можност да ја погледаат Промашена Инвестиција во Скопје. На 28.01. ќе свират во клубот Лудница.
Не дозволувајте да ви раскажуваат колку било лудо и откачено.. бидете тамо!
_____________________________
NEWS
_____________________________________________
XMKD Top Lista za 2005

Ехехеј еве ја и топ листата... гласаа 15-20 души но доволно е за репрезентативен примерок нели?

Сакаме да нагласиме дека со топ листиве не сакаме да предизвикаме негативни реакции и слично туку едноставно да нагласиме кои дале придонес за својот спорт во 2005, кои постигнале најдобри резултати, највеќе спортувале и слично. Затоа и листите се мешани односно првиот на листата не значи и дека е најдобар туку сите се рамноправни. Идејата е да потикнеме уште поголема инволвираност и воља во новата 2006 година. У принцип за некои од споротвите на прсти се бројат луѓето што се занимаваат со нив во мк, па така било кој од нив е за на топ листа. Уствари да не го тупиме, со други зборови листава нема врска, али ај онака... видовме дека сите праат топ листи па ај и ние да напраиме:) Мада до сега немавме таква пракса баш поради тоа што знаеме какво препукување може да се случи помеѓу одредени луѓе поради вакви топ листи. Ама тоа е до луѓето, такви се што да им праиме... :) Да се надеваме дека нема да биде така...

Епа еве ги:

Поздрав!
___________________________________________
xmkd plagijat Last Expedition во МКЦ (за последен пат?!?)
Телефонски повик, два-три SMS-а, неколку редови на plagij.at.. и вечерта доби сосема поинаков тек... а беше обичен понеделник кој не ветуваше ама баш ништо.
Веста дека Last Expedition ќе свират за последен пат молњевито се рашири низ Скопје.
Во МКЦ влегов околу 20:30. Сеуште со сомнеж дека вечерта тамо ќе се случува еден толку значаен настан за нашата концертна историја. Незнам, можеби ви звучи смешно.. ама за мене овој концерт имаше големо значење. Појќе на њњњ.плагиј.ат...
_____________________________
xmkd Гласање:
Ај да видиме сега...
_________________________________________
xmkd Сесија на кеј 15.01.2006 - видеоклип
Клик на сликата за download... наскоро и фотки! enjoy
_________________________________________
xmkd plagijat BaBa Fest: Село гори, баба се чешла
Велешкиот клуб BaBa продолжува да ја шири својата добра репутација во субкултурен контекст - и надвор од Велес. После настапите на Д.Н.О., Мизар, идните jazz легенди "Flying Pekingeisers" и на DJ сетовите на 103ка и PMG, на ред е првиот фестивал (засега во мини-издание): BABAFEST. Од 18-ти (среда) до 22-ри (недела) овој месец ќе има зошто да се дојде во Велес. Повеќе...
_____________________________________
xmkd Chris Cole - Thrasher Skater of The YEAR 2005 + SOTY Video!
soty2005
Вест-ва е малку постара ама мислам дека не ја објавивме. Крис се покажа најмадафака во 2005 со неговиот дел во последното ЗЕРО видео „Свежа Крв“. По повод оваа манифестација ТРЕШЕР магазинот избаци и видео наречено „13 години Скејтери На Годината“ каде преку предходно необјавени снимки е документирана кариерата на 13 добитници на оваа престижна награда: Tony Hawk, Danny Way, Arto Saari, Geoff Rowley, Tony Trujillo, Brian Anderson, Chris Senn, Bob Burnquist, Mike Carroll, Eric Koston, Salman Agah, Andrew Reynolds, и John Cardiel. Покрај ова има и бонус делови како на пример: SPONSOR ME видеото на Andrew Reynolds каде Ендрју како копиљ се труди да ги импресионира своите спонзори и тоа го прави успешно со флипови кои како и да ги врти завршуваат под неговите нозе онака како што ги замислил. Очигледно му успеало. Интервју со Мајк Керол, младиот Geoff Rowley во Ливерпул и уште еден тон интересни снимки кои ова видео го прават MUST SEE за секој скејтер и пошироко! Еве го траилерот овде! Па барајте го сеа по емулиња, мирцови и слично. Повеќе за оваа манифестација прочитајте на официјалната страна овде!
soty video
_____________________________________________

xmkd КОНЦЕРТНА ПРОМОЦИЈА НА АЛБУМОТ “DIRTY QUEEN” НА ПОИНТ БЛЕНК

Како што веќе најавивме во предходното известување, амбициозната скопската петорка Поинт бленк (Point Blank) овој четврток на 19.01.2006 година во Младинскиот Културен Центар во Скопје во рамките на фествалот Платформа ќе го промовира своето прво албумско оставарување Dirty Queen кое се појави во ноември изминатата година како додаток на Тин шема постери во 20 000 примероци. Инаку на концеротот покрај најавените Бил скинс фифт (Bill Skins Fifth) како предгрупа ќе настапат и кумановската емо кор надеж Ендлес ефорт (Endless Effort).
Интересно за споменување е дека после долга работа на нивната интернет страница - www.pointblank.com.mk, таа ќе биде аплоудувана ден пред концеретот, а на накој начин и официјално ќе биде промовирана на самиот жив настап на Поинт бленк.
Во изминативе два месеци бендот напорно се подготвуваше за оној нивни битен настап, па сите оние што ќе дојдат на концертот со сигурност ќе може да го видат составот во нивното најдобро светло.
Цената на билетот е во симболичен износ од 150 денари.
Бидете таму!

______________________________________
xmkd Danny Way - атлета на годината според магазинот FHM
Еве го пак и тоа заслужено. Најновио број од овој магазин полн со голи женски содржи и 4 стрaни посветени на највлијателниот скејтер во светот. Пишува за џампот преку кинески ѕид и сличните мегарамп подвизи на Дени. Даваат и плен би даска фор фри за оној што ќе испрати слика од неговата најгадна повреда.
______________________________________

xmkd Пет ипол прашања со Simon Chamberlain


Предходнава недела DC имаа шанса да свртат два три збора со секогаш зафатениот Simon Chamberlain баш пред да си оди од DC Mtn. Lab. (snow паркот на DC). Па еве ги!
___________________________
xmkd Igor krshi daska so flip - video clip
click to download
klik za download!
_____________________________________________
xmkd Rock and roll Cafe vol. 2 - 27.01.2006
Sala Gradski parkBands:
D.N.O, MOOGER FOOGER, DENNYTECHUVA, PARKETI, PMG COLLECTIVE, IYE CUE, PLAYGROUND + specijalni gosti
Vlezot e sloboden !
_____________________________________
xmkd plagijat Викенд на Македонска Музика бај КАНАЛ 103
Дали музичкото радио Канал 103 се враќа на правиот пат? Канал 103 беше единственото субкултурна појава за да стане вистински маинстрим. Сега со некои промени во радиото работите се враќаат на свое место(помалце или повеќе) и покрај сите пречки за неговото постоење, кои за жал постојат и денес. Канал 103 успева да застане на нозе. Шурбе, Тони и Јане, Ѓорѓи Јаневски, Сандра, Фрешко, ПМГ или сe на сe 35 музички соработници го вложуваат својот ентузијазам, љубов кон музиката и пред сe како што тие самите изјавуваат љубовта кон Скопје и луѓето кои живеат во Скопје. Сето тоа ''нормално'' без финансиски надомест, а со една цел: свој придонес во изградбата на поподнослив културен простор за живеење.
Повеќе...
_____________________________________
xmkd Police story feat. PISS KIDS - video clip
click to download
Give PISS a Chance!
_____________________________________________
xmkd Нова фотка од Гого!
_________________________________________
xmkd Александра со наградите!

 

Еве ја Александра со дел од наградите од новогодишната наградна игра за тито и фидел... За историја на добитници на награди на ХМКД појдете овде...

Поздрав!
______________________________
xmkd Top 10 Wednesday woe 2005
Кликнете тука да ги видите топ десетките од познатото Wednesday woe на Transworld Skateboarding.
Поздрав!
______________________________

xmkd Дознајте се за ски центарот ШЛАДМИНГ, Австрија
- evaluated by XMKD snow crew

Сакате да одите да скијате во Австрија а немате појма како изгледа тоа таму? Колку кошта ски карта и колку кошта пиво? Епа бујрум тука пишуе се за поголемите центри таму!

Еве еден брз линк за Шладминг, Кицбил и за Хинтертукс


Скијачкиот центар Шладминг се наоѓа во централниот дел на Австрија. Поточно на еден час возење од градовите Грац и Салцбург или пак на неполни 3 часа од Виена. Од Минхен исто така се стигнува за околу 2 часа..   читај ја цела сторија >

Поздрав, ХМКД сноу кру!
___________________________

xmkd Where is my head?

Видео клипче од храбриот потег и уште похраброто слетување. Клик на сликата!

___________________________

xmkd Попова Шапка, период 3-8 јануари 2006-та. Време и терен погодни за игра…

Klik za poveke...

Еве ме и мене. Решив одблизу да ви ја доближам ПоповоШапската атмосфера во овој период од годинава, пошто гледам дека ретко на кој му текиње дека Македонија има уште еден ски центар (додуша троа подзапуштен) и дека можете комотно да си ги активирате автомобилите, да се организизрате едно 3-4-орица и да му ја летнете нагоре на еднодневна екскурзија. Повеќе...

Пеце
___________________________
xmkd Сешн на снег failed!
Тргнавме негде сабајле накај 8:30... и веке кон 9 саат бевме на излезот од Скопје. Малце се задржавме на бензинска додека Џими ги проверуваше гумите од колата а ние да купиме нешо за ждерење за по пут и така... Патувавме некаде саат и пол и некако патот ми помина многу брзо слушајќи ги заебанциите на Џими и приказните за тоа како си поминал у Лондон! :) Него нема везе тоа... стигнавме у Маврово, имаше многу гужва и се лизгаше насекаде у п.... матер! Купивме карти.. се качивме на жичара и конечно стигнавме горе(на жичарата се осеќав како оној од Глуп и поглуп) Времето беше закон некои саат време, пукаше сонце, немаше ветер и беше се така екстра!:) тие саат време ја лутав сам по планината со цел да стигнам до плавиот ски лифт поради тоа што ја неможам да скијам (поради повреда на рамото). И така.. со два претешки ранци на мене, седнав у дупката кај плавиот да изедам еден сендвич додека ги чекам овие педериве да се изнаскијаат... И одеднаш ми заѕвоне телефонот и глеам ѕвони марко и ми вика дојди кај преносниот ски лифт. И идам ја натака пола саат по планината со ранците.. и фати опасна магла да му еам. Не се глеаше нишо и едвај стигнав таму. Се најдов шо се најдов со Марко ама тогаш ете ти го Пеџа на телефон и ни вика доете кај жутиот. И идеме ние накај жутиот по неверојатна магла и едвај го пронајдовме патот до таму.:) Чекавме да се крене маглата али више беше касно... стигна негде накај 2 саатот и касно беше да почнеме да праиме скок. Другиве отидоа да скијаат, ја се симнав доле на едно чајче и да ги почекам да се симнат па да си бегаме накај дома... И така, ја сесијава ја прогласуем за failed пошо од сесија ни с не видовме:) немаше ни сликање ни снимање, чат пат по некоја фотка.. Деновиве ќе се праи скок во дупката кај плавиот ски лифт, така да ваљда ќе има по уше некоја сесија сигурно со надеж дека ќе биде успешна.
___________________________
xmkd plagijat Таксиратска видеогалерија!! Конечно!! (koj ne gi simnal do sea eve mu gi pak istite so poise tekst okolu niv...)
Конечно стигнаа!!
26 се на број и тешки се факинг 294 мегабајти!
За жал, поради низа објективни и необјективни причини не успеавме да ги покриеме сите изведувачи што настапија на Таксират.
Се потрошиле батериите, снемало касета, нашата снимателска екипа отишла да снима некоја свадба или крштевка (хаха). Свашта се дешаваше.
И покрај сите тие работи, ние со нашето камерче успеавме да ги забележиме настапите на точно 72.4% од бендовите.
Ние сме задоволни, се надевам и вие.
Еве што има на понудата на plagijat и xmkd: Појќе на њњњ.плагиј.ат...
_____________________________
xmkd World Profiles >>> Kerry Getz
Kerry Getz

Birthdate: June 10, 1975
Residence: Lehighton, PA...ПОВЕЌЕ!

На повеќе имате нешо поише за кариерата на Кери и по некоја сликичка...

Поздрав!
______________________________
xmkd Mike York on Dekline
Mike York и се приклучува на Dekline фамилијата!
Со големо воодушевување, Dekline со голема гордост го добредојде Mike York во својот про тим.
"Together we will continue to set new standards of what is expected to be 'Normal.' We are excited to kick off 2006 with the addition of such a strong icon in the industry." - велат главните од Dekline. Со влагањето во тимот, Мајк им се приклучува на Matt Ball, Gareth Stehr, Zarosh Eggleston, Patrick Melcher, Ben Gilley и Matt Dove. Каков тим а?:) Клик на сликата за поголема!
Поздрав!
________________________________
xmkd Saturday funny and random news

Random вести:

Angel Ramirez во Independent
Dylan Rieder и Ryan Sheckler во Mob Grip
Antwuan Dixon, Tom Penny, Erik Ellington во Supra
Silas Baxter-Neal си отиде од etnies,сега е во DVS
Скејтањето е официјално нелегално во Барселона
Alex Carolino pro за Santa Cruz
Matthias Ringstrom во Premium
Sam Hitz во Creature


Okej луѓе... сабота е, насмејте се малце! :)

Поздрав!
____________________________
xmkd plagijat The Constantines - интервју
Навистина уживам кога ќе доживеам тотална концертна уживанција од бенд чија музика вопошто не ја познавав. Ова е еден од моите омилени видови на журкање—само си одиш таму, без никакви предрасуди, незнаејќи што те очекува, и излегуваш тотално задоволен. Ова ми се случи на концертот на The Constantines во винескиот паб “Chelsea”. Таму отидовме на препорака на civ, и целата работа беше апсолутно Бинго! Типично добрата музика која во последно време доаѓа од Канада повторно се докажа. Дечкиве, сепак, не треба да се класифицираат во некоја типична шема, тие се различни, оригинални, и ЕПТЕН ДОБРИ! Затоа plagij.at е горд да ви го презентира ексклузивното интервју со The Constantines, претставени од Steven Lambke, главниот гитарист/вокалист на бендот. Појќе на њњњ.плагиј.ат...
_____________________________
Сешн на снег во Маврово!
jhuuuuuuuuuu!!!!
Редно време е да ја приредиме и првата сноу сесија за оваа година... Има снег миљон, нашиот репортер Г со точка Раде К со точка, од таму деновиве произнесе изјава за непрестајно паѓање снег веќе 4-5 дена и тоа онака обилно... а прогнозата за во Недела ветува сончево и тивко време без ветришча и виулици! Може малце снегче од време на време. А ние ќе се погрижиме таа тишина да ја развеселиме со разни звуци произлезени од пријатните и непријатните допири на снегот по нашите лица, вилици. Луѓе тоа е биде рај на земјата. Бањање во снег со истовремено лизгање и тркалање по удолнина. Паудер завеси при што кога вртиш на другата страна ја сечеш завесата и снегот ти мава у фаца, а чат пат и скокови во воздух со можност за некоја 360-ка која завршува со главата збрцана во длабокиот снег! Лудницаааа..... Едвај чекам да дое недела. Се гледаме таму некаде кај некое скокче!
Е да ќе има филмање и сликање како и обично.
Поздрав!
___________________________
News from Transworld
Wednesday Woe (Jan 4)
Steve McNeal gettin his concussion on. 
• Ernie Torres Done Gone Pro
• Markovich off Blind, Miller on Stereo 3000
• Sheckler in SI's Top 10, Gailea on Osiris
Splash Trailer
The Manik Team and their Washington homeys.
• Ezekiel Team Update
Поздрав!
_____________________________________
НЕ бидете мрзи! :-D

Абе нема многу мислења стигнато за топ листава. Сеа сме на распуст неможе да се вадите дека учите. Оставете ја за момент вашата омилена порно колекција и посветете 5 минути на екстремните спортови во МК. Дајте им на нашите топ х-луѓе подршка и поттик да бидат уште по топ во 2006-тата. Дајте го вашето мислење за некои од доленаведените топ листи! Или што би се рекло „Дајте му на човекот!“ :). Вака ќе треба да ја составиме субјективно според наше мислење, што и не е така лошо но сепак е подобро ако има што повеќе мислења нели? Ајде сеа... Само немој после да викате не е така овој е бољи оној врска нема... Ај ај, ќе видиш ти... :>)

1. Топ 10 сноубордери во МК
2. Топ 10 сноубордери во светот
3. Топ 10 инлајн скејтери во МК
4. Топ 10 инлајн скејтери во странство
5. Топ 10 скејтбордери во МК
6. Топ 10 скејтбордери во светот
7. Топ 10 бајкери во МК (бмх и мтб заедно)
8. Топ 10 бајкери во светот (бмх и мтб заедно)
9. Топ 10 параглајдери во МК
10. Топ 10 параглајдери во светот
11. Топ 10 клајмбери во МК
12. Топ 10 клајмбери во светот
13. Топ 10 дајвери во МК
14. Топ 10 дајвери во светот
15. Топ 10 МотоХ-бајкери во МК
16. Топ 10 МотоХ-бајкери во светот
17. Топ 10 Вејк/Кајт-бордери во МК
18. Топ 10 Вејк/Кајт-бордери во светот

19. Топ 10 скејтборд видеа
20. Топ 10 инлајн скејт видеа
21. Топ 10 сноуборд видеа
22. Топ 10 параглајдинг видеа
23. Топ 10 мтб/бмх видеа
24. Топ 10 вејк/кајтборд видеа

Пракајте на contact$xmkd.com (сменете го $ со @), кој за што сака, и од сите заедно според број на гласови ќе ја составиме конечната топ листа и ќе ја објавиме на сајт.
Поздрав!
___________________________________________
xmkd plagijat Ајмо Таксират 007 клипчиња на кило!
1. Трибјут ту ЕКВ 01
2. Трибјут ту ЕКВ 02
3. Трибјут ту Азра 01
4. Трибјут ту Азра 02
5. Blla Blla Blla
6. Borgoth
7. Дисциплин А Кичме
8. Џа или Бу
9. Едо Маајка
10. Forbiden Apple
11. Глоријан
12. Hard Faced
13. Кирил Џајковски
14. Небо
15. Nexus
16. Трибјут ту Шарло Акробата
17. Новиот Почеток
18. Трибјут ту Азра 03
19. Рамбо Амадеус
20. Роботек
21. Трибјут ту Азра 04
22. Суперхикс
23. Till
24. Тони, Митко и Черкези
25. Golide
26. Зли Бубњари
Епа ај фрлете се сеа на даунлодање до бесвес!
______________________________
Го имаме добитникот на наградите од новогодишната наградна игра!!!
А тоа ќе да е: Александра Костовска со одговорот:

mojot odgovor e najtocen :)
na slikata se Josip Broz Tito(1892-4.5.1980) i Fidel Kastro, zaednicki stvari:
1. dvajcata se pretsedateli na socijalisticki drzavi 2. Kastro e pretsedatel na Kuba, a Tito pusel samo kubanski puri 3.dvajcata bea protiv kapitalizmot na Amerika 4.dvajcata se komunisti 5.dvajcata se dozivotni pretsedateli Za J.B. Tito: po poteklo od siromasno semejstvo, od Kumrovec, bil masinobravar, golem borec, zastanal na celo na komunistickata partija na Jugoslavija, so prvata zena imal 2 sina,bil najgolem drzavnik vo svetot i tolku.
Za Fidel Kastro: pravilno ime-Fidel Alejandro Castro Ruz, roden e na 3 Avgust 1926 vo Biran-Kuba, ja transformiral Kuba vo komunisticka drzava, petsedatel e od 2 Dekemvri 1976 i od nego tolku.
Pa dosta vie nema referati da pisuvam i imate slikicki od niv da vidite kao izgledaat poubavo zs ne se gledaat bas naj naj na slikata :).
aj pozdraf
Александра, ти пишавме емаил што како за наградите па со среќа да си ги корситиш. Епа толку, до следната наградна игра, АЛОХА! Е да наградите се:
XMKD маичка, ХТЦА+ХТЦ ДВД, Скирол1 ЦД , СКИРОЛ2 ДВД и големи XMKD налепници од оние старите!
хмкд крју
___________________________________________
xmkd How to do heelflip?
За тие шо сакаат да научат како се праи heelflip, клик горе на сликата за видео клип. Ви треба quicktime.
Поздрав!
________________________________
xmkd Промашена Инвестиција со концерт во Штип
По одличниот настап на таксиратската Reggae/Punk/Ska вечер, младиот битолски бенд Промашена Инвестиција имаше уште два настапи во родниот град. Па така.. на 31.12.2005 свиреа во Ел Греко, а на 02.01.2006 во Лектира бар. Како што ни изјави Боби двата нивни настапи поминале одлично, а огромната посетеност покажува дека публиката е желна за нивната весела музика.
Овој пат, момците од Промашена Инвестиција ни го најавуваат своето гостување во Штип. Концертот ќе се одржи на 07.01. во Jazz Art. Штипјани, воопшто немојте да размислувате. Овој бенд едноставно мора да го погледате!
_____________________________________
xmkd КОНЦЕРТ НА ПОИНТ БЛЕНК ВО СКОПЈЕ
Еден од најактивните македонски состави Поинт бленк (Point Blank) на 19 јануари 2006та години ќе го промовира своето прво студиско издание Dirty Queen. Промотивниот голем концерт ќе се случи во Младинскиот Културен Центар во Скопје, а како предгрупа ќе се појави младата македонска хардкор инвентивност Бил скинс фифт (Bill Skins Fifth).
Dirty Queen е албум на кој Поинт бленк работеа во периодот од декември 2003 до октомври 2004та година. После сите детални обработки на миксот и  мастерингот на звукот, и напорното барање истиот најефективно да се реализира т.е. издаде, Dirty Queen се појави во окомври минатата година како додаток на Теен шема постери во 20 000 примероци. Според информациите од издавачот целиот тираж на дебитатскиот албум е распродаден што во суштина претставува голем успех за овој млад состав. Токму тој успех скопската петорка ќе има можност да го покаже и докаже онаму каде што највеќе треба - на сцената. На овој нивни промотивен настап ќе бидат презентирани сите 10 композиции сместени на дебитанското остварување, нивниот постар материјал од Еп-то The Final Choice To A Total Beginning, а екслузивно ќе бидат отсвирени и  неколку сосема нови песни кои најверојатно ќе бидат сместени на нивното следно издание.
Сите оние кои што не успеале да стигнат до деби албумот на Поинт бленк, ќе можат по промотивна цена да го купат на самиот концерт.
_____________________________________
XMKD Top Lista za 2005

Составуваме топ листа за 2005 на:

1. Топ 10 сноубордери во МК
2. Топ 10 сноубордери во светот
3. Топ 10 инлајн скејтери во МК
4. Топ 10 инлајн скејтери во странство
5. Топ 10 скејтбордери во МК
6. Топ 10 скејтбордери во светот
7. Топ 10 бајкери во МК (бмх и мтб заедно)
8. Топ 10 бајкери во светот (бмх и мтб заедно)
9. Топ 10 параглајдери во МК
10. Топ 10 параглајдери во светот
11. Топ 10 клајмбери во МК
12. Топ 10 клајмбери во светот
13. Топ 10 дајвери во МК
14. Топ 10 дајвери во светот
15. Топ 10 МотоХ-бајкери во МК
16. Топ 10 МотоХ-бајкери во светот
17. Топ 10 Вејк/Кајт-бордери во МК
18. Топ 10 Вејк/Кајт-бордери во светот

19. Топ 10 скејтборд видеа
20. Топ 10 инлајн скејт видеа
21. Топ 10 сноуборд видеа
22. Топ 10 параглајдинг видеа
23. Топ 10 мтб/бмх видеа
24. Топ 10 вејк/кајтборд видеа

Пракајте ги вашите мислења на contact$xmkd.com (сменете го $ со @), кој за што сака, и од сите заедно според број на гласови ќе ја составиме конечната ХМКД топ листа и ќе ја објавиме на сајт.
Поздрав!
___________________________________________
Ретроспектива 2005
Изминатава година може да кажеме дека беше одлична за ХМКД и за екстремните спортови кај нас. На xmkd.com е забележано големо зголемување на посетеноста во однос на 2004. Па така статистиката вели дека во 2005 година имавме 86281 јуник посети, 129966 посети, а беа отворени 1405798 страни и 12972669 хитови со вкупен сообраќај од 361.98 GB. А најповеќе сте го посетувале сајтот во Четврток, а најмалку во Недела. Рекордни месеци во посети беа Април и Мај со Ноември и Декември следејќи позади нив со мало заостанување. Повеќе за овие досадни бројки овде.
По што ќе ја памти ХМКД 2005 година? Се одржа инлајн натпреварот ХТЦА од каде што излезе и истоименото видео, излезе Скирол 2, се одржаа многу сесии (скејт, инлајн, сноу, бајк, глајд...) од каде јасно се гледа напредокот на овие спортови во однос на лани, се збратимивме со плагијатџиите за оние за нас споредни но доста важни работи, се на се плодна година со се поголема изложеност во медиумите и се поголема свесност за Х - споротвите кај целата македонска јавност. Се зголемува бројот на луѓето кој се занимаваат со овие споротви и квалитетот на спортувањето. Ваљда сме на добар пат, па така и ќе продолжиме и во 2006, со се поголемо инволвирање во сите Х сфери и се поголем придонес кон развојот на екстремните спортови во Македонија. Благодарност до целата Х и Y публика за подршката, како и на сите ХЦ х-спортисти кои себеси се ставаат на тест, и физички и психички за она во кое длабоко веруваат, издигнувајќи го истото на ниво на култ, религија, начин на живот или како сакате кажете го но тоа е тоа. Без вас ништо! Голем поздрав и до х-бизнисите во МК кои земаат се поголем замав со зголемувањето на бројот на инволвирани луѓе и апел за поголема подршка на овие хц спортистите од нивна страна. Поготово за оние поновите. You know who you are!
од екипата!
___________________________________________
Новогодишно наградно прашање - like no others!
Прашањето е:
Кои се типциве на сликава, што е финтата со нив и што имаат заедничко освен што седат тука заедно односно на кој начин се поврзани и поради што седат заедно? А уште нешто? Не толку!
Наградта е: XMKD маичка, ХТЦА+ХТЦ ДВД, Скирол1 ЦД , СКИРОЛ2 ДВД и големи XMKD налепници од оние старите! Се бара најопширниот одговор со име, презиме, живот и дело.
Одговорите праќајте ги на igra$xmkd.com ( заменете го $ со @ ), заедно со одговорот пратете име и ирезиме и телефон за контакт.
Епа со среќа...
п.с. Помош од публика: Едниот е уште жив а другиот не.
од ХМКД екипата!
___________________________________________
Новогодишен ПозХдраФ од тимот на ХМКД!
Zach Leach
Stephen Murray
Mike Metzger
Kristi Leskinen
Cerdic Garcia
Paganje...
Turquie
Chris Farmer SUPER KINK
Pasoska Kontrola
Zabavata na plostad!
Funny Cats!
Епа еве вака... ние со клиповиве горе уствари сакавме да ве изненадиме некако:) е сеа... имате клипови од сите спортови и плус некои смешни... на кои би требало да се изнасмеете (најверојатно:)) епа ајде пуштајте ги клиповите да се симињаат и трк на дочек на Нова Година.XMKD ви пожелува вечер да си поминете најзакон и Среќна Нова Година!!
___________________________________________
муабети box
Chat Forum
email box

username


password

сакам XMKD email!

Проблеми со логирање?
Пробај од овде!
snow box