SNOWBOARDING in Macedonia
SNOWBOARDING in Macedonia

skateboarding
English Version coming soon...Can't read those crazy Macedonian letters?
skateboarding

Колку често возиш сноуборд во сезона?
Секој ден.
Еднаш неделно.
Еднаш месечно.
Поретко од еднаш месечно.
Снежна прогноза:
Шапка
Маврово
Крушево
Отешево
Боровец
Банско

Време:
Скопје
Кликни за повеќе...
Битола
Кликни за повеќе...
Охрид
Кликни за повеќе...
Прилеп
Кликни за повеќе...
Повеќе...

Google

 

skateboarding

skateboarding

SNOWBOARDING in Macedoniaskateboarding

CETNIKS


Новости и Занимливости
Испрати Новост


Мирисот на снегот почна да провејува низ воздухот и длабоко навлегува во носните празнини на младите зависници од белиот "powder". - Време е да си го промените ДЕСКТОПОТ во склад со новата SNOWBOARDING сезона!
Shaun White - CREDIT: Jeff Curtes
Jeremy Jones - CREDIT: Andy Wright!
Клик на сликата или на линков: http://photos.speedo.ca/snowboarddesks за еден куп одлични фотки прилагодени за ставање како desktop background!
Ве поздрави Jeremy Jones и Shaun White.
Со среќа на снегот!

Е ова ни треба на Маврово!
Jarrko Kauranen

TWSKevolution premieres in Mammoth.
Kevin Jones showed up in Mammoth to premiere his movie the same weekend the Superpipe opened. Coincidence? full story by


Podgotovki na MK skowboard reprezentacija od 22-31.10.2004 na
Dacshtein - by Borce Janevski
Kacar

Znaci podgotovki na MK skowboard reprezentacija od 22-31.10.2004 na
Dacshtein, vo momentot eden od najdobrite snow parkovi vo EU. Znaci
fermata Burton snowbords go kupuva ovj centar vo mesec juni I na I gradi
dva snow parka, beginners park (park za pocetnici) I experts park (park
za profi raiders). Klik za poveke...

Поздрав од тимот на SnowMKD.  

Snowbord фото сесија на Маврово 2004 од Дејан Пановски
Klik,klik...
Кој ли е дечково на сликава!:)

Клик на сликата за повеќе...

Поздрав од тимот на SnowMKD.  

Ски центар Дахштајн (Dachstein) АВСТРИЈА (Сноусесија на македонската сноуборд репрезентација) од Дејан Пановски

Зимоска нашата сноуборд репрезентација престојуваше во ски центарот Шладминг Австрија. Од каршија Шладминг се наоѓа ски центарот Дахштајн каде што има сноуборд парк. Таму нашите момци решија да се пробаат.. резултатот е оваа импресивна галерија на фотографии. Повеќе фотографии тука...

Поздрав од тимот на SnowMKD.  

Ски центар ХИНТЕРТУКС ГЛЕЧЕР (3250 над морето) - во облаци или на снег..

Скијачкиот центар Хинтертукс се наоѓа во централна Австрија 200км јужно од Минхен(Германија) а 60км југоисточно од Инсбрук (Австрија). Повеќе...

До следно видување, поздрав од тимот на SnowMKD.  

23.05.2004 TOTALLY BOARD - Солун 31 Мај 2004!
Totally Board 2004
Witness the action in Thessaloniki, Greece on May 31st >>

Скејтбординг, Сноубординг, БМХ, ФРЕЕСТАЈЛ Скијање, Музика... Погледнете го видео клипот од TOTALLY BOARD 2003 што се одржал во Шпанија и се ќе ви биде јасно. Само не ми е јасно како за ова дознаваме толку касно и тоа случајно отидов на NOKIA сајтот да ѕирнам еден телефон:)). Па кој има виза не би било лошо да биде таму:)).

Поздрав, XMKD Sk8 team. 

24.04.2004 Опрема: Smith – Anthem SPH Regulator

Добро изгледаат, фаќаат на кацига, цената им е околу 80 долари. А и доколку не сте по кацигите, супер изгледаат и без кацига бидејќи се добро припиени (тенки), и убаво лежат на потенко лице. Бидејќи ова се по „мали“ googles, имаат малку помало видно поле. Но како и да е не пречат на бордањето во било кој поглед. Остануваат незамаглени на секакви услови и се многу удобни.

Поздрав.

15.03.2004 XMKD big air&rail SNOWBOARD сеш'н број 2 одржан на ден 03.13.2003!

Ден: Сабота.
Локација: Бистра, Маврово.
Време: Сончево без ветар.


На сликата: Симона - 360; Фотограф: Димитар Лазаревски - Џими;
Во Маврово стигнавме околу 10:30ч. Не бевме јадени од сабајле па седнавме во Капри на кајгана со шунка и кашкавал. Набрзина ја издовме и веднаш се упативме нагоре со жичарата да видиме каква е ситуацијата. Горе ни хајфпајп, ни скок, само четирите шипки штрчат од напаѓаниот снег. Повеќе...
До следно видување, поздрав од тимот на SnowMKD.  

11.03.2004 XMKD Snowboard Session број 2 ќе се одржи на 13.03.2004 - Сабота!


Временската прогноза за во Сабота е одлична! Пука сонце ветер 0км/ч.
Бидете таму!
Поздрав

08.03.2004 Слики од Маврово 07.03.2004 и најава за XMKD Snowboard Session број 2!


Симона - Маврово - 07.03.2004

Во неделата чкрапнавме неколку фотки кои можете да ги видите во галеријата! На Маврово има снег (најмногу до сега за оваа зима), а и неделава ќе паѓа нов снег. Исто така поставени се и две нови шипки.
Следниот викенд, поточно 13 или 14 март, ќе се одржи вториот по ред XMKD Snowboard сеш'н. Да се надеваме дека времето ќе биде добро. Точна информација дали сеш'н-от ќе се одржи во сабота или во недела ќе објавиме во четврток. Доколку временската прогноза за викендот биде екстремно неповолна, сеш'н-от ќе биде одложен за наредниот викенд. Поздрав!
Повеќе слики....

05.03.2004 Слики од big air & rail натпреварот на Копаоник 5-8.Февруари.2004


За жал од Македонија колку што знам никој не отиде, а според сликиве, и да отидевме, ке отидевме како публика:)) Мора сериозно да поработиме на домашната freestyle сцена.
Повеќе....

26.02.2004 Писма!

Zdravo;
Naletav na vashiov sajt, I prijatno sum iznenaden od sodrzhinite vo nego.Izgledot na sajtot e odlichen! Pred otprilika 1 mesec pochnav da “daskam” (ne znam kako da se izrazam),i pred nekoj den mi se pojavi problem so eden od vezovite, konkretno, zhabicata od vezot e izlizhana. Mozhe li da mi kazhete kade bi mozhel da najdam vez na staro, eventualno samo zhabica, ili kade bi mozhel da go “popravam” vezot. Bev vo Sportlife i Cisco I tamu ne uspeav da go sredam vezot. Fala

Pozdrav, Aleksandar.

24.02.2004 Fis Europa Cup - Европски куп во сноубординг - Маврово 21-22.02.2004
Како што веќе најавивме изминатиов викенд во Маврово се одржа првиот ФИС Европски Куп во сноубординг во дисциплините Велеслалом и Паралелен Слалом. Сноуборд Купот е во организација на Скијачката Федерација на Македонија со подршка од скијачкиот центар Заре Лазаревски, а технички организатор е сноуборд клубот Полар во соработка со другите ски и сноуборд клубови од Македонија. Спонзори на натпреварот се: Космофон, Кока Кола, ДХЛ, МАТ, Вриглис, ЕЛ-ТЕ Инжинеринг и С.Ц. Заре Лазаревски.

Кацарски Александар - најдобро пласираниот македонец на трката!

Интервју со Fiegl Dominik - победникот во Велеслалом трката:

XMKD: Од каде доаѓаш?
Доминик: Од Австрија.
XMKD: Како беше на стазата?
Доминик: Добро беше, заледено но беше добро за мене. Јас сакам кога е заледена стазата.

XMKD: Првпат си во Македонија?
Доминик: Да, да првпат.
XMKD: Коклу е поразлично од Австрија?
Доминик: Па слично е како во мојот роден крај, заледено и добро (се смее).
XMKD: Заврши прв на велеслалом трката, па се натпреваруваш за забава или за фис поени?
Доминик: За забава да, да, за забава.

XMKD: Колку фис поени имаш?
Во оваа ФИС листа 260, а во минатата (Junior World Championships) мислам дека се околу 360.
XMKD: Ok, Фала многу и многу успех во идните натпревари!
Доминик: Фала и на вас!

Технички податоци за патеката:

Име на патека: Мавровска стаза GS
Старт GS 1.410 m.
Цел 1.260 m
Висинска разлика 150 m
Број на хомологација ФИС 6709 / 02 / 02

Име на патека Мавровска стаза SL
Старт SL 1.360 m.
Цел 1.260 m
Висинска разлика 100 m
Број на хомологација ФИС 6710 / 02 / 02

Учесници:
Македонија, Швајцарија, Австрија, Полска, Германија, Грција, Романија, Бугарија, Југославија, Хрватска, Словенија, Унгарија

Програма на натпреварот :

Четврток 19.02.2003
Пристигнување и сместување на екипите
Петок 20.02.2003
08:30 Тренинг
07:30 Состанок на водачите на екипите и извлекување на стартни
броеви за велеслалом
Сабота 22.02.2003
09:00 Старт на квалификации паралел велеслалом жени и мажи
12:00 Финале
19:00 Состанок на водачите на екипите и извлекување на стартни
броеви за слалом
20:00 Прогласување на победници
Недела 23.02.2003
09:00 Старт на натпревар паралел слалом жени и мажи
12:00 Финале
14:30 Прогласување на победници
Заминување на екипите

Резултати:

Велеслалом Машки:

1. FIEGL Dominik - AUT
2. UNTERKOFLER Gerhard - GER
3. LIENBACHER Thomas - AUT

Велеслалом Женски:

1. DIMOVA Maria - BUL
2. VON KAENEL Rebekka - SUI
3. HAIDERER Julia - AUT

Резултати:

Паралелн Слалом Машки:

1. FLANDER Rok - SLO
2. KOSIR Zan - SLO
3. LIENBACHER Thomas - AUT

Паралелен Слалом Женски:

1. VON KAENEL Rebekka - SUI
2. SEILER Jasmin - SUI
3. DUJMOVITS Julia - AUT

Од Македонија најдобар пласман оствари Кацарски Александар во Велеслалом 21 место, а во Паралелен Слалом 19 место. Целосни резултати погледенте на официјалната страна на ФИС: www.fis-ski.com. ФИС ранг листа на македонските сноубордери погледнете овде.
Екипата на XMKD ви подготви слики и видео клип. Истите можете да ги погледнете во Фото и Видео галеријата.
Поздрав!

24.02.2004 XMKD big air&rail SNOWBOARD сеш'н број 1! Tекст Верзија.

Ден: Сабота.
Локација: Бистра, Маврово.
Време: Сончево со умерен ветер.

Па драги мои бордери и бордерки се одржа за сега првиот (но не и последниот) Snow Session организиран од страна на SnowMKD.


Василевски Никола

Како што веќе знаете, Мавровскиот ски центар од оваа година реши да не почасти со еден Snow Park, кој во суштина и не е толку далеку од вистинското нешто, но треба да се знае дека за добро организиран парк треба многу, многу работа (сигурно сте виделе како изгледаат парковите ширум Европа и Америка). Меѓутоа паркот е таков каков што е, и не треба да се жалиме. Освен тоа што за негово добро функционирање треба искуство пред се и малку повеќе труд од страна на ски работниците во Маврово (кои патем не се загрижени што пајпот нема добар Transition, а Big Air-от нема добар пристап после неколку вакви одрзани сешни, додека Rail-овите се доста пристојни и бордабилни). Него да не заборавам да кажам дека сето ова немаше да биде реалност доколку луѓето од сноуборд клубот Полар со полна пареа не го изработија тоа што сега ние и тие го уживаме. На скала од 1 до 10, добиваат чиста десетка од тимот на SnowMKD. да се вратиме на сешнот. На наше изненадување се појавија доста бордери, скејтери, ролери, што значи дека не само што биле информирани добро (хехе) него и процентот на бордери во Мак бележи драстичен пораст оваа година. Се надевам дека со отварањето на Snow Park-от и со организирање на разни манифестации, би ја освежиле ионака подзаборавената фристајл сноуборд сцена во МАК. Паркот постои за изведување на разни трикови, па од поинтересните би ги издвоил големите Air-ови на Раде и Бојан и малата Симона која е најперспективна бордерка на сите времиња во МАК. Сите други бордери ги имаа своите “пет минути”, што значи дека се на се сешн-от помина како една голема журка која означува почеток на некои добри, идни случувања. Меѓутоа се случија и непредвидени настани (Раде си го скрши зглобот на раката, а имавме и случај на откорнат вез), што не наведува на фактот дека секој бордер треба да прави трикови со тежина која му е достапна во моментот (ако ме сваќате). Исто така треба да се борда со сигурносна опрема која е наменета за вакви егзибиции, а за која можете да прочитате во отсекот Заштита. Наскоро тимот на SnowMKD ќе се погрижи да организира уште еден сешн, за кој ќе бидете благовремено известени преку нашата Web Страна.

П.С. Да не заборавам, сите случувања се архивирани на лента за ваше уживање, а имате и линк за download на видео од Македонскиот Snow Session Бр.1.

До следно видување, поздрав од тимот на SnowMKD.  

24.02.2004 SNowblades!

Ej edno prasanje samo...da ne slucajno sezonava planirate uste eden "snowboard session" da organizirate na mavrovo?Ako vi tekne reklamirajte na sajtov,pa da se sobereme da otideme nekoj den...sega eve gledam i nov sneg ima...pa da dojdam so snowblade-ot,da razbijam monotonija od daski :-) aj razmislete za ova pa pisete! (Rade kako rakata?)

Pozdrav od Nino!  

19.02.2004 Fis Europa Cup - Европски куп во сноубординг - Маврово 21-22.02.2004

Во Сабота и Недела - 21 и 22 Февруари 2004 на Маврово, во организација на Скијачката Федерација (Сојуз) на Македонија, се одржува првото Европско сноуборд првенство - Europa Cup во дисциплините Паралелен Слалом и Велеслалом ( Parallel GS & Parallel Slalom). Екипата на Xmkd.com ќе присуствува на настанот и подоцна ќе ви ја пренесе натпреварувачката атмосфера на вашите екрани. Ќе има интервјуа со некои од најпознатите светски сноубордери, слики од натпреварот, резултати итн.

Поздрав!

12.02.2004 XMKD big air&rail SNOWBOARD сеш'н број 1! Одржан на 07.02.2004.

Раде - Биг Аир - Слика на денот!

Слики и видео клип од XMKD SNOWBOARD сеш'н-от број 1. Погледнете ги сликите во Фото Галеријата, а видео клипот во Видео Галеријата! Времетраење на клипот е 2мин. а тежи 4.5мб! Наскоро и поопширен текст за тоа како помина сеш'нот.

За сега на кратко:
Времето беше сончево но дуваше силен ветер и снегот беше замрзнат. Тоа допринесе скоро сите добро да се изнапаѓаме при што Раде и си ја скрши раката. После 1 часот снегот пушти и веќе беше подобро за бордање...

п.с. Наскоро на XMKD ќе можете да читате совети за побезбедно бордање. Знаеме дека snowbordngot (како и сите други екстремни спортови) е непредвилив и никогаш неможе да бидеме 100% сигурни дека нема да се повредиме. Но постојат одредени правила кои ако се почитуваат веројатноста за повреда значајно се намалува.
Поздрав од XMKD snowboard team-от!

05.02.2004 XMKD big air&rail SNOWBOARD сеш'н број 1!

Кога?
- Сабота, 07.02.2004.
Каде?
- Маврово, под халфпајпот одма до детскиот скилифт (тој со кругче што е).
Колку?
- Па ќе треба некако да стигнете до Маврово и да се качите на жичара. Ски картата за скијачи/бордери е 700 ден. а за пешаци мислам дека е 160 денари. Најефтина опција е автобус од Киниси за 800ден. пат + ски скарта.
Што?
- Ќе има скокање, паѓање, зезање итн. Сето тоа уредно ќе го документираме на филм, фото и текст и добро спакувано ќе го презентираме каде на друго место ако не на www.xmkd.com!
Сите заинтересирани се добредојдени да присуствуваат како учесници или како публика!
- Е и уште нешто - ќе делиме налепници:)

Поздрав од XMKD snowboard team!

29.01.2004 Натпревари!

Клини за поголема слика од плакатот!

Малку касно објавуваме но кој е заинтересиран нашите северни соседи не викаат на сноуборд натпревар - Rail & Big Air. Натпреварот се одржува во скијачкиот центар Копаоник од 5 до 8 Февруари. Награди: парични и Forum даска! (гледај на сликата). Сите информации и пријави на тел.: +381 11 3342662 и на email: [email protected].
Пратено од: Марко Саболиќ

27.01.2004 Рецензии: PULSE!

Осетете го ритамот на модерното Freestyle сноуборд движење во овој нон-стоп, возбудувачки, полн со акција 16mm филм. MDP (Mack Dawg Production) го опипува пулсот на едни од најпрогресивните сноуборд арени во светот, вклучувајќи ги Канада, Јута, Орегон и Калифорнија. Во сноуборд видеото "Pulse" се искомбинирани најдобрите возачи, најдобрите терени и најдобрите сниматели за да ви го спакуваат најдоброто видео на 2002.

Датум на издавање: 08 / 20 / 2002
Продуцент: Mack Dawg
Од: Филип Матески

27.01.2004 Рецензии: TRUE LIFE!


Ова е издание на MDP (Mack Dawg Production) и Forum Snowboards.

True Life се фокусира на возењето и животот на еден од најсофистицираните тимови во сноуборд историјата. Патувајте со тимот по планетава и доживејте ја правата есенција на нивните сесии. Во видеото ќе ги видите JP Walker, Devun Walsh, Chris Dufficy, Jeremy Jones, BJ Leines, Joni Malmi, Nate Bozung, Mike Page, Rio Tahara и многу пријателчиња.

Датум на издавање: 9 / 15 / 2001
Продуцент: Mack Dawg
Од: Филип Матески

23.01.2004 - ИНТЕРАКТИВНА МАПА НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ ВО АВСТРИЈА, наскоро и репортажи за истите...

(ако не ја гледате здравје, ви фали JAVA, оди тука и инсталирај си ја ако сакаш :)

XMKD.com заедно со map24.de ви ја претставува интерактивната мапа на ски центрите во Австрија заедно со цела авто-карта на Европа.

Упатство за употреба: Со десен клик се движите низ мапата додека со лев клик&влеч селектирате предел за зумирање.

За жал просторите кои не се во Европска Унија не се вклучени, но и така и така доволно ги гледаме и слушаме по вести, па уште и на мапа ни фалат :) Епа слободно шарајте по Европа. Тоа што е маркирано со знаменца се најатрактивните места за скијање во Австрија. НАСКОРО очекувајте и рецензии за истите.

Сега за сега ги имаме следниве: Лех и Цурс, Шладминг, Кицбил, Капрун, Хинтертукс, Бад Клајнкирхајм.. наскоро и нови...


21.01.2004 - Пуштање на SNOW порталот!

XMKD.com ви го претставува порталот SNOWBOARDING во Македонија. За сега прочитајте нешто за опремата за сноуборд, како да ја дотерате даската да ви лизга побрзо и посигурно и погледнете ги сликите во галеријата.
Наскоро многу нови работи ќе бидат додадени, а какви можете да претпоставите од менито...

Голем поздрав до сите љубители на снегот од SNOWBOARD тимот на Xmkd.com!

skateboarding

copyright © Xmkd.com 2004-2012
a division of XMKD.com