XMKD ForumXMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА Септември 2006
xmkd Skate One Propaganda
sk8one
_____________________________
xmkdplagijat Суперхикс на антена 5 радио и МТВ Адриа
klik
За сите фанови на Суперхикс кои оваа година се ускратени од задоволството да ги видат во Македонија на концерт, на 4 Октомври од 22 часот ќе можат да ги чујат на брановите на Антена 5 Радио во директен пренос од концертот кој ќе се одржува истовремено во Словенија на фестивалот Голден Драм. Ова е прв пренос на наш артист од друга земја или се лажам??? Оние што ќе го пропуштат директниот пренос нека гледаат МТВ Адриа на кои им ги одстапивме правата да го снимаат концертот!
_____________________________
xmkdplagijat Музички маркет на независни издавачи
Оф, оф... мераци! На големо задоволство на сите оние што ја посетуваа и изложуваа на коцка во неделните предпладниња и киснеа во Record Records во останатите денови од неделата, повторно се случува она што фалеше.

Во кафе барот Лудница секоја недела од 17:00 часот ќе има музички маркет на независни издавачи. Го организираат, односно земаат учество: E Go East Records, Симе ех Record Records, Vasko FxPxOx & другарите, PMG Recordings, Profundus и сите оние што имаат официјални и неофицијални албуми, демо снимки, оригинални (исклучиво) ЦеДе-а за продавање или менување, плочи, итн. Мислам дека е јасно за што станува збор.

Целта е дружење на музичари и издавачи, љубители на музиката, шанса на едно место и во исто време да се случува нешто во континуитет, шанса за луѓе што сакаат да промовираат своја музика а немаат друг начин да го напраат тоа. Како дел од маркетот во план е и да се пушта музика на плочи, да се презентираат спотови и слично. Се на се да продложи да се гаи и почитува духот и артефактите на една урбана музичка култура и луѓето од една поопшта урбана сцена еднаш неделно да се најдат на едно место на една чашка муабет...

Се гледаме таму.
_____________________________
xmkd MISC 2006 Photo Gallery

misc 2006 Photo Gallery

510 фотки... Повелете. А еве и линк до бугарските фотки... :)
____________________________________

xmkd MISC 2006 Results

MISC 2006 Results

Наскоро повеќе инфо со галерија и видео...

Поздрав
____________________________________

xmkdplagijat DTC на ДРУМ турнеја
klik
Denny Te Chuva е новиот патник на ДРУМ турнејата. Како претпромоција на новиот албум кој да се надеваме дека ќе се појави до Нова година, во следните 15 дена со 10 концерти низ Македонија ќе покажат зашто публиката на нивните концерти збеснува од позитивна енергија.
ДРУМ фестивалот има нов член. Кичево, велкам!

Denny Te Chuva он д роуд:

28.09. - Анастасија, Кичево
29.09. - Рок Кафе, Тетово
30.09. - Лектира, Битола
01.10. - Апореа, Прилеп
05.10. - Ноктурно, Велес
06.10. - Сељако, Гевгелија
07.10. - Дом на млади, Штип (н.з. тоооо!)
08.10. - Скејт парк, Кочани + скејт контест
12.10. - Калабалак, Струга
13.10. - Дом на култура, Охрид

Повеќе....
_____________________________
xmkd Crazy Videoclip

click to download

__________________________________________
xmkd el galeri de sammy
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17
_____________________________
xmkd Клипови од рок фестот на темобајл на школка!
Темобајл частеше фест, ние ве частиме видео клипчиња од тој фест. Епа повелете:

1. Поган Паган
2. Да Џака Накот & РНС
3. Дени те Чува Старт
4. Дени те Чува 01
5. Дени Те Чува 02
6. Дени Те Чува 03
7. Дени Те Чува - За минувачите
8. Публика

Клик енд енџои!
______________________________________________
xmkd Пик Корженевска 7110м
Учесници во експедицијата
 • Горан Кузмановски АК “ Вертикал ” Битола, Р. Македонија
 • Марин Мичинов Габрово, Р. Бугарија
 • Мариан В ’ лчев Софија, Р. Бугарија
 • Петја Колчева Софија, Р. Бугарија
 • Цел на експедицијата : Искачување на Пик Корженевска 7110м, а воедно и прв Македонски обид за искачување на истиот. Во следниов текст ќе се потрудам хронолошки (како дневник) да ви ја опишам експедицијата, и се надевам дека ќе помогне за што поскоро целосно реализирање на оваа експедиција. Повеќе...
  http://www.alpinizam.org
  ______________________________________________
  xmkd Powell News
  Danny Wainwright Danny Wainwright, Vans
  Rodney Jones Rodney Jones, The Skateboard Mag
  Steve Caballero Steve Caballero, Rodney Jones, Jordan Hoffart, John White, John Motta, Peter Raffin и Josh Hawkins биле на тоур во Филаделфија, во Вудвард скејт кампот и во Њу Јорк во периодот од крај на Август и почетокот на Септември. Во Вудвард им се приклучил и Willy Marshall. И сеа?

  Пауел избациле 4 нови даски на АСР саемот во Септември годинава. Едната е од серијата „обени од Стив Кабалеро“ друга од темата „Strobe" и третата е со попарт стил а четвртата со букви од разни скејт магазини.

  Исто така оваа година Powell прославија 30 години производство на високо-квалитетни скејтборд даски.

  Во скејтбордмаг има 8 страни сторија за Поуел/Сан Џозе со тон слики од Кабалеро, Родни, Џордан, Џон Вајт, Џош, Петар и Даниел Еспиноза. Џордан го склопил текстот.

  Стив Кабалеро се вратил од медениот месец со својата жена и веднаш поитал накај Орегон Трифекта. Имал двострана ИНДИ реклама во СЛАП магазинот а исто така и сешн's реклама. Стив ќе се натпреварува во натпревар во базен во Октомври.

  Дени Веинрајт напраил две ВАНС реклами и околу 50 постери низ Ју Кеј и дал интервју за рускиот скејт магазин Doske.

  Во последниот број на СБЦ магазинот, Џордан имал две фотки и 8 сторија од 8 страни за гето турата низ југозападна америка. 13-годишњакот Вили исот така добил интервју од 5 страни во истиот број. Џордан исто така дал интервју и за Виталскејт и сега е спонзориран и од МАДА клотинг.

  Rodney competed at two Dew Action Tour events, one before the East Coast trip and one during the trip. He also had a Da Kine ad.

  Џон Вајт има слика на СОДРЖИНА страната на последниот скејтбордер магазин. Новиот ам Мота бил претставен во Слап и во Скејтбордер магазин.

  - Каква активност луѓе! И тоа од само еден тим. После им била развиена сцената... па нормално.

  Caballero Pig Mag Letters Strobe Stripe Pop Art
  _____________________________
  xmkd SUPERHIKS Brand New Website

  kliok

  Сајтот на хикси конечно доби ново руво. А зашто толку долго се чекаше на тоа? Погледнете кој го праел и све ќе ви стане јасно :)

  http://www.superhiks.com.mk

  ____________________________________
  xmkd Boneless
  817 839 824 824 822 816 813 809 808 806
  _____________________________
  xmkd Bugarskata Ska-Crossover-Punk-Reggae atrakcija UIKEDA vo Skopje!!!

  > datum: 27.09.2006 (sreda)
  > Mesto: CASTRO -Club en Vivo!(ex. Escape)
  > pocetok 21:00 h.
  > vlez 200 den.
  http://www.wickeda.net/

  > Ova e samo pocetok na klupskata koncertna sezona vo
  > ovoj klub.Ocekuvajte mali i golemi iminja.
  > Koj e za- bujrum!

  > Ska-Core the devil and more!!!
  > Pozdrav
  > Pecehiks
  ____________________________________
  xmkd Balkan Tour 2006

  balkan tour

  Традиционалната балканска турнеја продолжи и оваа година. Балкан Турнејата е идеја на Samo Bajec и Bruno Loewe од Минхен, кои оваа турнеја ја започнале пред 3 години со цел повеќе да го приближат инлајн скејтингот до балканските земји. Значи на турнејата 20-сетина европски топ инлајн скејтери одат од град во град низ балканските земји и организираат натпревари, сесии, дружба со локалците и сл... Турнејата трае 20 дена и оваа година ги опфати градовите Љубљана, Загреб, Белград, Букурешт, Софија и Сарево. Хак, Пеџо и Диви ја пресретнаа оваа турнеја во Белград и во Софија и наскоро ги очекуваме нивните импресии од прва рака. А до тогаш можете да погледнете слики и видеа на официјалниот сајт: http://www.balkan-tour.eu/
  ____________________________________
  xmkd ПРОГРАМА ЗА СЕЗОНА 2006/2007 НА НАЦИОНАЛНА СЕЛЕКЦИЈА ВО СНОУБОРД 
  СОСТАВ
  Членови на националната селекција во Сноуборд е:
  1. Кацарски Александар
  Кординатор е Јаневски Борче
  Кондициони тренер е Иван Лесевски
  За реализација на снежните подготовки и учество на натпревари ќе
  биде ангажиран искусен тренер од иностранство за целиот периодот до олимпијадата.

  ЦЕЛИ
  Обезбедување А норма за Олимпијадата во Ванкувер 2010 и учество на Светското Првенство во Ароса, Швајцарија 2007


  Бр

  Активности

  Датум

  ден

  Трен.

  Такм.

  1.

  Подготовки Хинтертукс

  10-30.09

  20

  1

  1

  2.

  Подготовки Хинтертукс

  1.10-10.10

  10

  1

  1

  3.

  Подготовки Лангдорф

  11.10-12.10

  2

  1

    1

  3.

  WC Лангдорф (Холандија)

  13.10

  1

  1

  1

  4.

  Подготовки Хинтертукс

  14.10-19.10

  5

  1

  1

  5.

  WC Солден (Австрија)

  20-22.10

  3

  1

  1

  6.

  Подготовки Хинтертукс

  15-30.11

  14

  1

  1

  7.

  WC (С.Виглио, ИТ)

  01-03.12

  3

  1

  1

  8.

  Подготовки Шладминг

  4-8.12

  4

  1

  1

  9.

  EC Хаус Им Еннстал

  9-10.12

  2

  1

  1

  10.

  Подготовки Шладминг

  11-14.12

  3

  1

  1

  10.

  EC Бад Гастеин (АТ)

  15-16.12

  2

  1

  1

  10.

  Подготовки Крањска Гора

  17-20.12

  4

  1

  1

  10.

  EC Кранјска Гора (СЛО)

  21-22.12

  2

  1

  1

  11.

  Подготовки Крањска Гора

  23-28.12

  4

  1

  1

  12.

  EC Готсцхен (ГЕР)

  29-30.12

  2

  1

  1

  13.

  Подготовки Крањска Гора

  3-14.01

  11

  1

  1

  14.

  WSC АРОСА (Швајцарија)

  14-20.01

  7

  1

  1

  15.

  UVC Бардонеццхиа (ИТ)

  20-27.01

  7

  1

  1

  16.

  WC Нендаз (СУИ)

  27-30.01

  3

  1

  1

  17.

  WC Бардонеццхиа (ИТ)

  2-3.02

  3

  1

  1

  18.

  XC Банско (БУЛ)

  7-9.02

  3

  1

  1

  19.

  EC Витси КАсториас (ГРЕ)

  9-11.02

  3

  1

  1

  20.

  Подготовки Маврово

  15-23.02

  10

  1

  1

  21.

  EC Маврово (МКД)

  24-25.02

  2

  1

  1

  __________________________________________
  xmkd HTC 2004 >>> HTCA 2005 >>> MISC 2006!

  MISC 2006 Badarian Vertigo Skateshop Kandit UCON speak up

  Дојде време за третиот натпревар организиран од страна на XMKD кој од оваа година стартува со името MISC (Macedonian Inline Skate Contest) наместо досегашните HTC (Here They Come) и HTCA (Here They Come Again). Собирно место Skate Park Карпош во 13:30 na 23.9.2006 (сабота). Ке се вози на 3 места, првото ке биде grindbox, второто ке биде шипка права и третото ќе биде гелендар. И оваа година ќе доаѓаат Бугарите и тоа во поглем број од лани. Значи покрај домашните ќе има и учесници од Софија, Стара Загора, Пловдив... а може ќе се појави и некој од Србија и Хрватска.

  Спонзори и Награди:

  1. Место = 150евра ваучер од VERTIGO SKATESHOP
  2. Место = 100евра ваучер од VERTIGO SKATESHOP
  3. Место = 50евра ваучер од VERTIGO SKATESHOP

  - UCON Clothing ќе додели облека во форма на блузони, панталони и такви работи за победниците.

  - Extreme Sports обезбеди шипка долга 8м, висока 55цм so fi 6цм која ќе биде поставена во скејтпаркот и на неа ќе се вози втората рунда.

  - COSMOFON ќе изработи грајнд бокс 6м на 60цм на 60цм кој ќе биде поставен во скејтпаркот.

  - Кандит ќе се погрижи на натпреварувачите да им обезбеди енергија со доволна количина КАНДИ ЕКСТРА чоколатца.

  - Бадаријан ќе обезбеди вода за натпреварувачите.

  - Делта сладоледи ќе ги освежат натпреварувачите со производите од својата програма.

  - Медиа кавериџ: xmkd.com и plagij.at

  Сега за сега толку, во потрага сме по уште спонзори така да може ќе има уште нешто...
  Е да, ако се готови хмкд маичките ќе доделиме и неколку маички.

  Какво ќе биде времето можете да си следите овде: weather.com

  Како беше лани и преклани?
  Потсетете се:

  Фото: HTC 2004, HTCA 2005
  Видео: HTC 2004, HTCA 2005

  Наскоро повеќе информации и слики од местата и се гледаме во Skate Park на 23ти септември во 13:30.

  Поздрав
  ____________________________________
  xmkdplagijat Guru во МКЦ (Таксират промо!)
  klik
  Се ближи осмото издание на најголемиот македонски фестивал Таксират, па Литиумци решија да не почастат со еден одличен промо настан. После минатогодишниот бомбастичен концерт на Jeru the Damaja, Sure Shotz Entertainment & Lithium Records Ви го претставуваат легендарниот хип хоп артист - Guru!!!

  Повеќе....
  _____________________________
  xmkd Скијатос - Август 2006
  skijatos 2006

  Сликиве се од скијатос, негде почеток на август. Бидејки никој друг во моментот не леташе (а кога се распрашав ми кажаа дека никој не ни летал таму до сега, но тоа не ми значи многу), морав сам да најдам погодно место за полетување и сигурно место за слетување. За таа цел имав изнајмено едно мало џипче и цел ден го поминав во истразување - сите неасфалтирани патишта ги поминав, за у 4 ипол да го најдам местото кај што полетав, и многу блиску, една прилично голема плажа со таверна - болје не може... Повеќе...

  Поздрав до сите, Алек

  WE ARE HERE!
  __________________________________

  xmkdplagijat Свирка во Вулкан (14 Септември 2006)
  klik
  На 14.09.2006 (Четврток) во добропознатиот клуб на сите луѓе, со име Вулкан, ќе се одржи свирка организирана од бендовите што ќе настапат таму.

  Повеќе....
  _____________________________
  xmkdplagijat Фешта на Кавадаречки начин
  klik
  Постојат 5 - 6 сетила познати кај човекот. Уметноста е поврзана со 2 од нив и понекогаш и со она седмото. Фестивалот на виното во Кавадарци - „Гроздобер“ ја има таа чест да на посетителите да им го даде тоа задоволство да ги возбуди сите сетила.

  Повеќе....
  _____________________________
  xmkd It's Official, Peеnuts Sk8team има вебсајт (блог)
  Од пред пaр денови Игор и Лисец го почнаа блогот на скејт-тимот во кои се и самите они а е составен од: Игор, Шпаги, Виктор, Фиц, Лисец, Тенџере, Марфи, Мутер и Шврки како special guest star.

  За што се залaга тимот peеnuts?
  За правата на скејтерите:

  Понекогаш ќе се запрашаме какви се правата на скејтерите.
  Го пишувам овој текст за да разјаснам некој работи во врска со скејтбордингот и правата на скејтерите. Сите скејтери сакаат да возат на различни места и да прават се повеќе трикови на таа локација. Но на повеќето скејтери тоа не им успева. Зошто? Па вака:
  лугето на тој имот:

  1-бркаат,
  2-се закануваат со полиција,
  3-мислат дека ние немаме права како и другите луѓе,
  4-се закануваат со тепање.

  Ете затоа повеќето скејтери не го постигнуваат успехот кој сакаат да го постигнат. Затоа таквите луге не онеспособуваат да возиме и да постигнеме. Тие луѓе никогаш нема да не разберат. Тие луѓе нема да сакаат да не разберат, на нив тоа не им е важно. Но да размислат малку и да се замислат на наше место. Како ќе им биде ако цело време ги бркаат, носат во станица, пцујат и им се закануваат.
  Сакам да го прочитате овој текст и да размислите. Дали заслужуваме вака да не третираат или не?
  Можеби децата кој го читаат овој текст мислат дека онака од заебанција сум го напишал ова. НЕ. Ова го пишувам за да знаете како ни е, за да заете секој божји ден што доживуваме, што трпиме.
  Лисец
  http://peenutsteam.blogspot.com
  _____________________________
  xmkdplagijat plagij.at turned 1 foto and video
  klik
  По организацијата на еден фестивал слeдува скоро исто толку работа, ако не и повеќе околу и за тоа нешто. Следуваат пишувања на извештаи, средување на фотографии, правење видео клипови, давање пари, пиење крв, јадење пици, монтирање на видеа, правење двд, евоцирање убави моменти од настанот.

  Како што кажуваат време, дневник, шпиц организацијата била успешна, годината на плагиј.ат исто така.

  Повеќе....
  _____________________________
  xmkd Vans Downtown Showdown 2006
  3 Септември, Недела, утре не се работи пошто е Labor Day во УСА, одличен викенд за организрање контест. Уште бољи е местото, холивудските студија на Парамаунт во реален филсмки сетинг на Melrose Blvd. во Холивуд. Е таму се одржа меѓутимски контест на кој биле поканети тимовите на Foundation – Real – Birdhouse – enjoi – Alien Workshop – Girl – Toy Machine – Element – Baker – Zero. Зеро откажале со одговор дека се пребиени од скорашниот Trasher King of The Road кој што е сличен контест а Зеро тимот го зема првото место веќе три години по ред. Како и да е, Heath Kirchart сепак се појавил да го проба масивниот "Mini Mega Ramp" :).

  prevzemeno od skatepark of tampaФорматот на контестот може да биде и малку збунувачки но еве како иде:

  - Тимовите може да си донесат колку сакаат скејтери, значи борјот на скејтери по тим не е ограничен
  - Само три скејтери од еден тим може да возат на еден елемент, значи на секој елемент возат различни скејтери од различни тимови
  - За да се добие крајниот резултат за секој тим, се рачунаат само највисоко пласираните два резултати на секој под-тим (тим од тимот што вози на еден елемент)
  - Мора барем еден Про резултат (резултат на про скејтер од тимот) да се земе во предвид дури и да е најниско пласираниот во групата.
  - Вкупните бодови на тимот се калкулираат со собирање на освоеното место по елемент на секој скејтер од тимот.
  - Ако од тимот вози само еден скејтер тогаш вториот резултат ќе биде 0 и многу е веројатно тимот поради тоа да се пласира последен. За најдобри резултати е најдобро на секој елемент да возат најмалку дваца скејтери од кои барем еден да е про.
  - Измени на веќе пријавените скејтери се дозволени но нивните бодови не се рачунаат
  Збунети? И скејтерите кои возеле на натпреварот не им било јасно но едно се знае, идеш тамо и возиш ко луд :)

  Елементите на кои се вози се дизајнирани од самите скејт компании. Па така на овој контест имало:
  - Real Hella’ Hyphy
  - enjoi Dick Gauntlet
  - Element Double Down
  - Girl Mini Mega

  Резултати:
  Overall Team: Girl Skateboards
  Top Pro: Rick McCrank
  Top Am: Nick Dompierre
  Повише инфо, фотки, видеоклипови и се околу оваа дешавка можете да видите на официјалниот сајт: http://downtownshowdown.loudbase.com
  А нас ни останува да се надеваме дека вакво нешто некогаш ќе се организра и кај нас.
  Поздрав!
  ______________________________________________
  xmkdplagijat PT1 Teaser - Рила ни даде крила!, Наскоро фул галери&видео
  Уживајте во ова нешто! Обиди се еднаш да дојдеш до крајот на играта наречена помогни им на сите!! И сега стоп! Ова е крај на песната наречена живот мој!!! Нема повеќе знааајјјјјј да видам роб твојјјј...
  Рила @ plagij.at turns 1 festival

  Повеќе....
  _____________________________
  xmkd Изложба by Ed Templeton
  Моментално во Сан Диего, Калифорнија се одржува изложба со наслов "Camp, Ride, Skate, Repeat..." на која се прикажани фотографии сликани од страна на Ed Temleton за време на турнејата "Emerica's Wild Ride" која уставри е турнеја на професионални скејтбордери кои на мотори одат од место до место за да возат скејт таму. Ед на својот апaрат ги документирал своите другари како и луѓето со кои се среќавале успат и од своја гледна точка го прикажал култот на денешната младина во Америка. Изложбата е отоворена од 8-ми до 10-ти Септември на штандот на Emerica за време на саемот за акциони спортови кој се одржува во исто време. Сан Диего...
  Поише инфо на http://www.emericaskate.com
  ______________________________________________
  xmkdplagijat The Fire of Anatolia
  Co cинтеза од стотици елементи земени од народните танци и музика од различни региони, The Fire of Anatolia е уникатен проект кој ги црпи своите ресурси од античката митологија и културна историја на Анатолија. Оваа dance група е основана во Истанбул под името Sultans of The Dance. Продуцирана од Mustafa Erdogan, групата би сакала да го запознае светот со огнот кој избива од античките мозаици на љубов, култура, историја и мир на Анадолија.

  Повеќе....
  _____________________________
  xmkd REMZ Franky Morales

  get your new frenkies!

  Get jor new frankies!. за нарачкa може да се обратиш овде...
  ____________________________________
  xmkd Hey you, don't watch that watch this: Се префрливме на Гмаил!:)

  Од денес се префрливме на гмаил. Веб Логирање од овде: http://mail.google.com/a/xmkd.com/ а и од страна тамо кај емаил боксот... Старите маилови си остануваат достапни на стариот сервер и можете да им пристапите како до сега преку http://webmail.xmkd.com/. Но се што примате од денес па натака си легнува на гмаил, не на powweb! ВАЖНО: На новиот гмаил сервер ги отворивме само адресите што биле активни во скоро време. Значи ако сте добиле емаил со нов пасс и со логин инструкции за на гмаил значи дека веќе ви е отворен емаил на новиот сервер и можете да си се логирате и да терате работа. Ако не тогаш треба да ни пишете да ви отвориме.
  За тие што проверуваат преку имеил клиент како Outlook, Thunderbird и сл. прво мора во вашиот акaунт да си ја активирате поп3 опцијата која се наоѓа во сетингс менито. А таму имате и упаство како да си го сетирате емаил клиентот.
  Ако веќе сте имале искуство со гмаил лесно ќе се снајдете, ако не слободно прашајте не на contact$xmkd.com. Епа наздравје со новиот ХМКД Гмаил!

  pop: pop.gmail.com
  smtp: smtp.gmail.com

  How to configure your email client.


  Поздрав, xmkd tech staff.

  _____________________________
  xmkdplagijat 5 КОМУНИКЕ за ЛУЗЕР ФЕСТ!
  Сакате да бидете дел од историјата? Да победите на Лузер Фестот како Сињак, Лоши Деца, Верка, Ска Рингишил, Боргот. Литиум рекордс го истакна годинашниот конкурс за Лузер фест.

  Па еве ви го:

  Повеќе....
  _____________________________
  xmkd Т- Mobile Ден - After Party!
  7-ми септември, Градски парк- школка, почеток 23:00!
  Веднаш по концертот на Pet Shop Boys следува долга ноќ со македонска музика и забава до зори.
  Настапуваат:

  Проект Жлуст
  Поган Паган
  Да Џака Накот и РНС
  DennyTeChuva
  Mooger Fooger и
  Диџеите на Стотројка
  _________________________________
  xmkd КАКО ДА ГИ ИЗБЕГНЕШ ВООБИЧАЕНИТЕ ПОВРЕДИ

  Постојат неколку мерки за претпазливост чија употреба значајно придонесува да се намалат повредите при возење сноуборд или скии...

  - Кондиција
  Биди сигурен дека си доволно раздвижен и имаш довлоно кондиција за да возиш сноуборд. Припреми се за зимската сезона со кондициони тренинзи (качување на водно, возење скејт, бајк, трчање било што што ќе ти ја подобри кондицијата во генерала) за да ја подобриш основната стабилност и сила за на снегот. Силата и издржливоста на нозете играат огромна улога во безбедноста во овој спорт и се особено важни за спречување повреди. (сте приметиле дека најчесто се повредувате при крајот на денот кога веќе сте исоштени и не ве држат нозете)
  Повеќе...

  _________________________________
  xmkd ESCRAMBLE

  Совршената комбинација од квалитетни сноубордери и креативна камера го прави ESCRAMBLE хит за 2006 година. Сноуборд видео што мора да го види секој сноубордер. Луѓето од Volcom имаат вложено голем труд во ова видео и делот од себе што го имаат оставено во него накрај се испалтеше. После првата премиера која се одржа во Costa Mesa, следат и светски премиери а еве ги и датумите за Европските:

  escramble8/26 Munich, Germany - Skate Hall
  8/26 Prague, Czech Republic - Mystic Skatepark
  8/31 Stockholm, Sweden - KGB Bar
  8/31 Zurich, Switzerland - Cinema Riff Raff
  8/31 Trondheim, Norway - Bar Circus
  8/31 Leicester, UK - Magic Toast
  8/31 Antwerp, Belgium - Capital
  9/1 Rothis (Vorarlberg), Austria - K-Shake
  9/1 Riga, Latvia - Andrejsala
  9/1 Barcelona, Spain - City Hall
  9/2 Milan, Italy - Rolling Stone
  9/2 Copenhagen, Denmark - Fliesen Bar
  9/2 Amsterdam, Holland - Club Bitterzoet
  9/2 Hossegor, France - Creme Cafe

  Датум на издавање: 26 / 08 / 2006
  Продуцент: Volcom
  _________________________________
  xmkdplagijat Coca Cola SoundWave Festival Vol.2 [8.9.2006]
  Дата: 8 септември 2006
  Место: Стадион АРМ, Градски Парк

  Настапуваат:

  Повеќе....
  _____________________________
  xmkd Преглед на челни лампи
  Првата челна лампа ја добив на 12-тиот роденден – директно од каталог за разно-разни армиски потребштини. Имаше камуфлажно-зелена боја, разни гуртнички и црвена леќа – за да не му смета на ноќниот визир... 8 години подоцна гордо му ја покажав лампата на мојот пријател при едно искачување на врвот Халет. Кога ја виде мојата реликвија тој само прокоментира: „Што е тоа? Подобро за тебе е тоа нешто да работи – ти си на ред да водиш сега“. Почнав да качувам и брзо се навикнав на ѓаволски црвената светлина на карпата. За жал кога почна малку да врне, светлината одби да свети нагоре, туку полека ротираше надолу сe додека не ги осветли моите нозе. Морав да ја подигнвуам нагоре на секои пет секунди – очигледно требаше да се подновам. Од тогаш сум во потрага по вистинската комбинација на удобност, функционалност и светлина... Повеќе...
  ______________________________________________
  xmkd Литиум рекордс бара:
  Сакајќи Друм турнејата да се шири како ваша единствена политичка опција замолуваме да ни пишат ([email protected]) сите заинтересирани газди на клубови, ентузијасти, менаџери, здруженија на граѓани, невладини кои би сакале да организираат културни настани во нивниот град. Друм турнејата извозе 30 концерти на ПМГ Колектив, Мугер Фугер и Паркети и 2 скејт демоа во соработка со XMKD. Ги посетувавме досега редовно: Струга, Охрид, Кочани, Гевгелија, Радовиш, Велес, Тетово, Битола, Прилеп и Штип...но не успеавме да најдеме никого во Кичево, Куманово, Струмица, Гостивар, Дебар... До крајот на годинава планираме уште најмалку 50 концерти на многу групи од андергроунд сцената. Придружете се, Литиум ќе ви помогне во транспорт, промо материјали, озвучување, малтретирање на градските власти и се што е потребно само да ве извлечеме од досадната спортска прогноза и навлечеме на друг тип на коцка.
  _____________________________

  xmkd Elementality Vol.2 Out Now!
  clik to watch
  ______________________________________________
  xmkd Pannonian Chalange 07 Report !!!
  stis za poveke
  Pannonian e najgolem kontest vo Hrvatska I se odrzuva sekoja godina vo Osijek. Ova beshe veke 7 pat. Ja bev vo kontakt so Duks od Kolektiv mag. I me povika da dojdeme vo Osijek. Prvin trebashe da idam sam, pa vo posleden moment dojde I Zifi. Od tuka trgnavme na 15 vecerta , veke bevme na 16 popladne u Osijek. Malce imamve problem da go najdeme skejt parkot no se snajdovme. Koga go vidvme so Zifi, 5 minuti se chudevme sto e ova!? Skejt parkot e zakon! Ima bukvalno sve: dobar fun box (od nashiot na kejt 100 puti bolji I mnogu razlichen), benkovi nasekade I kvoteri, London gap, duble-set, handrail shipka, handrail dzitche na duble –setot, mini-ramp ama bukvalno sve!!! Za takov skejt park use 100 godini ke chekame!! Odma se pushtivme da vozime, tamu shto vozea site bea prijatelski razpolozeni, odma muabeti druzenje zakon. Duks ni najde mesto za spienje kaj edni skejteri od Dzakovo (Stipe I kompanija ….ahaha..). Znaci 16 go pominavme cel den u vozenje, baravme nekoi street mesta ama nemashe neshto posebno dobro ama zatoa imaat dobar skejt park, I navecher zaebancii pienje, druzenje….. Poveke...
  Galerii:
  Skejtanje.com
  Warehouse-sk8.com
  Osijek031.com
  Osijek-online.com
  Pero
  live to skate-skate to live
  ___________________________________________
  xmkd Eurobike 2006 Exibition
  Rider: Daniel Schaefer, Philipp Foltz. Location: La Palma. Foto von Marco Toniolo.
  Hier geht es zu дlteren Fotos des Monats
  http://www.mtb-news.de/
  Видео клипови:
  Eurobike 2006 - SRAM / RockShox / Truvative / Avid
  Eurobike 2006 - Scott Bikes
  Eurobike 2006 - Nicolai
  Eurobike 2006 - Fusion Bikes
  Eurobike 2006 - Fox Racing Shox
  Eurobike 2006 - Cube
  Eurobike 2006 - Commencal
  Eurobike 2006 - Canyon
  Eurobike 2006 - Bergamont
  Eurobike 2006 - Alutech
  Eurobike 2006 - Norco Bikes
  Eurobike 2006 - Endorfin

  http://www.eurobike-exhibition.de
  ________________________________________
  xmkd VAS GLAS ZA SPAS SVIH NAS!
  Ајде сите на гласање за изградба на скејтпарк во Загреб!

  Кako bi ostvarili projekt i trenutno aktualnu temu u zagrebu a to je izgradnja skate parka na jezeru Bundek(najveceg u ovom djelu europe) trebamo vasu pomoc tj. VAS GLAS u gradonacelnikovoj anketi: "koji od navedenih sportova preferirate na bundeku" na stranici:
  www.milanbandiczagreb.com
  VAS GLAS pomoci ce svima nama i dokazati javnosti da je nas projekt u jos jednom segmentu veci i bolji od ostalih te da krajnje vrijeme da Zg dobije park...
  hvala unaprijed

  Клик овде

  _____________________________
  xmkd С.К.И.Р.О.Л. Блогспот!
  S.K.I.R.O.L. blogspot
  Од пред два три дена Перо и Мате го отворија блогот "Скирол" кој ќе биде посветен стрикно на скејтбордингот како тема која опфаќа многу повеќе од екстремен спорт, опфаќа начин на живот, субкултура, андерграунд... Ја си го посетувам секој ден, а вие?
  www.skirol.blogspot.com
  _____________________________
  xmkd Европско Првенство Франција 2006, од гледна точка на Каролина Смилевска
  Francija 2006
  Напорите што ги вложивме оваа година, на Европското првенство да изгледаме повеќе како репрезентација одколку како група ентузијасти се исплатеа. Со подршка од ВФМ и залагања на комисијата како и на членовите на репрезентацијата навреме се изврши пријавување на полна екипа, навреме се плати котизацијата, се обезбедија дресови, сместување и слободно можам да кажам дека бевме репрезенатција на која многумина таму и позавидуваа. Но да почнам од почеток, еве како се тоа јас го доживеав. Повеќе...
  www.vertigo.org.mk
  __________________________________
  xmkd Скејтспот: Игралиштето во Ново Лисиче
  stisni me
  Ги заредивме скејтспотовиве... Клик за повеќе фотки...
  _________________________________