XMKD ForumXMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА АПРИЛ2 2006
xmkd Жену Варам
download
Забранетиот спот „Жену Варам“ од ЛЕТ 3! Клик на сликата за даоунлоуд. А овде и повеќе за тоа каде и зошто. А овде и една емпетројка - првиот сингл од албумот „Једина“: PNNK.mp3
_____________________________
xmkd Практичен пирс!

 

Хе хе, му текнало на некој...

Повеќе...
_____________________________
xmkd News from TWS
It's time - trailer

Новото и воедно прво видео на Circa. Клик на сликата за траилер. Премиера на 19 мај!
• Richie Jackson on Vox

• C1RCA Video Open To The Public, The Jam, Koston/Lakai Vid

• Koston on Lakai

• Demos, Premieres, And More

• Pack Your Bags Results
Поздраф!!
_____________________________________
xmkd plagijat Sick Of It All во МКЦ!
Видео:
Two Sides: 01 / 02 / 03
Smut: 01 / 02 / 03
Sick Of It All: 01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09

Одамна чекав да се случи вакво нешто во Скопје... Конечно и ние да можеме да се пофалиме со квалитетни свирки и вистински големи бендови од светски размер. Немаше потреба од големо рекламирање бидејќи уште со пуштање на првите шупкања, и излегувањето на првите плакати кои беа само со датум, веќе сите знаеа за гигот, и сите беа спремни да платат колку и ќе се побара само за да ги видат во живо. Како времето се ближеше така деновите се одбројуваа, се преслушуваа старите ЦДиња, се гледаа спотовите, и се коментираше за бендот. Конечно дојде и денот и се упативме сите кон МКЦ. Повеќе...

Txt: Shroomie & Dona / Foto: Haker / Video: Haker
_____________________________
xmkd Одлична идеја од SAMSUNG
Конечно му текна на некој. Снима во MPEG4 формат директно на интерната меморија од 1 гига на која собира околу 34 мин. но има и опција за дополнителна ММЦ или СД картица за повеќе простор. 10х оптички зум, резолуција CCD1/6", димензии на сликата 720х480 пиксели односно стандардна NTSC резолуција, екранче 2", но она што е најинтересно е дополнителната екстерна леќа која оваа камера ја прави уникатгна на пазарот во моменотв. Сензорот на екстерната леќа е со CMOS технологија и е нешто послаб од тој на самата камера но тоа не би требало да претставува проблем. Едноставно камера дизајнирана за конкретна намена. Баш ме интересира дали ја има кај нас и колку пари е. Во USA кошта 600$ значи кај нас би требало да е околу 650 евра. Епа кој е спремен да кешира толку пари, ич да не му се мисли!
Прочитај повеќе овде: Samsung SportsCamcorder
Поздраф!!
___________________________________________
xmkdTWS Wednesday Woe (April 26)
Taylor Orman си заработи свиткан глужд и конци на главата али вредеше! Погледнете во последниот Wednesday Woe (April 26) клип на transworld... епа клик на сликата де :)
Поздраф!!
___________________________________________
xmkd TWS Pin Up Of The Month: Meriah and Jimmy. A couple of nice backsides.
Name: Meriah Nelson
Hometown: All over SoCal
Current Residence: Los Angeles
Job: Model
How do you like modeling? I love it because it brings so many great opportunities and experiences. I hate "regular" jobs
Measurements: 34c-24-35
Was this the most exciting job you have ever had?: Getting paid to travel and party is always the most exciting.
Favorite Skateboarder: Tony Hawk because I grew up in Upland, Ca by where the old Pipeline used to be. He was so cool and always talked to the groms!
Single or taken: Taken
Web Site: MeriahNelson.net and Myspace.com/MeriahNelson.
Check the slideshow for more pics!
Поздраф!!
__________________________________
xmkd alpinizam.org
Фоткава погоре е сликната во Македонија поточно на локалитетот Патишка река каде алпинистите имаат можност да се искачуваат на лед. А поводот што стои тука е промовирањето на сајтот направен од Игор и Весна Талевски посветен на алпинизмот кај нас. Еден од поретките на оваа тема (заедно со http://www.climbing.org.mk/ кој уствари покрива спортско качување што е различно но за тоа во некоја друга прилика) што содржи доста корисни работи за сите заинтересирани за овој спорт и има редовен апдејт. Па така на alpinizam.org може да најдете детални прегледи на различни локалитети за качување во земјава, курсеви за алпинизам, опрема, галерија, едукативни текстови, искуства и стории за досегашни достигнувања и сл. Трк сеа на сајтот и прочепкајте што сфе има да се прочита!
ПОЗДРАВ!!
________________________________
xmkd Dream videoclip
Еве едно скејт клипче за даунлоуд... клиповите се снимани претходниве две недели така да све е ново да знаете:)
ПОЗДРАВ!!
________________________________
xmkd Малдивите се прошируваат

Една најава од министерството за туризам и авио сообраќај од Мале, Република Малдиви вели дека туриситичкиот регион ќе биде проширен на уште 35 острови кои се ненаселени..    >> читај понатаму

_____________________________
xmkd plagijat Less Than Jake во Melkweg, Amsterdam

Минатиот петок се собравме на повесела музика, ска/панк составот од Флорида Less Than Jake по којзнае кој пат се вратија во Melkweg. Бендот пред нив, Jeremy's беше уште еден панк рок бенд со женски вокал кон ненормално потсекаше на Gwen Stefany, но со суканици. Прв впечаток, ништо посебно, но песната "I Want A Girl" дефинитивно влече внимание. Навистина интересно звучи текстот "I want a girl that wants me more than anything" кога го пее женско. Повеќе...

_____________________________
xmkd Кога природата ти дава поплава...
_________________________________
xmkd E GO EAST records
Ве покануваме да присуствувате на официјалното лансирање на издавачката куќа.
Настанот ќе почне во Медиум (Мала Станица) во среда (26 Април) во 13 часот, со претставувањето на спотот за песната Bare Naked на групата Bei The Fish и со промоција на синглот Евтин Автомобил на Неле .К. потоа следат уште два настана:
Дружба во Custom Pub од 18-20 часот, а од 20 часот настанот се сели во кафе барот Браво, каде се планира и получасовно акустично претставување на авторите на двата сингла.
_________________________________
xmkd plagijat Massive Attack на 11 јуни во Скопје!!!

Легендарната британска атракција Massive Attack ќе биде главна ѕвезда на годинешното 5то издание на фестивалот Off Fest што во организација на Скопскиот џез фестивал ќе се одржи од 7 до 11 јуни. Групата ќе настапи на 11ти јуни на Скопското лизгалиште, во рамките на големата европска промотивна турнеја на своето ново CD - Collected. На тој начин, конечно, по многу неуспешни обиди, нашиот главен град ќе биде домаќин на групата која што е толку посакувана кај нашата публика.
Повеќе...

_________________________________
xmkd HOCU? NECU!, RISTISAATTO, ALTERNATION - 25ti APRIL THE CLUB
__________________________________
xmkd Sk8 contest videoclip
Еве видеоклипче од контестот конечно.... али иаме добра и лоша вест:) добрата е шо трае околу 14 мин али... тежи факинг 60 мега... шо да се праи толку најмалку можеше да испадне. Епа на кој не му е мака нека симиња, или пред легнуење нека го остаи компјутерот уклучен па нека симиња тој... значи се возеше у три рунди. Прво место Риат зема даска Bullet, второ место Зифи зема осовини, а трето место Симон зема тркалца. А како утешна награда, Игор кој беше последно место му дадоа комплет скејтборд и патики дури ееј па кај го има ова! :) клик на сликата за даунлоуд!
ПОЗДРАВ!!
__________________________________
xmkd plagijat Edo Maajka - Stig`o cumur

Stig'o cumur!!!
Ете го и третиот, долго најавуван и уште подолго очекуван албум на Edo Maajka.
И вредеше ли целото ова чекање?
Секако. Edo повторно е во елемент. Уште еднаш растура и им ебе матер на сите без пардон. Stig'o cumur е далеку пожесток од своите претходници. Edo е едноставен и директен. Освен To mora da je ljubav, на овој албум нема да да најдете хитоидни песнички како што беа Prikaze и No Sikiriki на првите два.. Песни кои како да беа правени за радијските топ листи и кои беа хит кај најразлични генерации луѓе, од 7 до 77 години.
Повеќе...

_______________________________________________
xmkd Powweb изненадување со 20 гига простор и 400 гига месечен трансфер!
ПОЗДРАВ!!
___________________________________________
xmkd Изградба на новиот скејтпарк кај Имес
pocnaa
Epa denes zapocna i izgradbata na skate parkot. Proektot e planiran da zavrsi do 1 Juni. Sega za sega ima iskopano dva bazeni (kako sto se gleda na slikata) koi prvo mislevme deka kje bidat samo dva obicni bazeni i od okolu kje bide ostanatiot del od skate parkot no otkako ja vidovme shemata na edna tabla sto e postavena kaj sto se gradi skate parkot ispadna deka tie dva bazeni se celiot skate park i deka se sto kje se napravi (elementi, handraili, sipki itn.) kje bidat vnatre vo niv sto ne e bas dobra rabota. Bazenite ne se ni priblizno tolku golemi za da moze vo niv da se postavi se toa. Koga se zapocna proektot bev premnogu pozitivno vozbuden i mislev deka konecno kje izleze nesto asalno od ovaa drzava, kje se napravi nesto kako sto treba no izgleda ne bev vo pravo... Se sto ostanuva e da cekame i da vidime... Х
Klik ovde za poveke fotki...
ПОЗДРАВ!!
___________________________________________
xmkd Liga 2006 liljacica veles
Organizator Aero klub stip od stip vo sorabotka i golema podrska od aquila paraglajder4ski klub od veles
super si pominavme nasekade nasmeani i zadovolni lica
malku bese letanjeto poveke druzenje no poradi kvalitetot na istoto se zanemari zosto se sobrale letacite...


THERE IS NO BETTER PLACE THEN CUMULUS BASE HAVE A NICE FLIGHT :)
__________________________________
xmkd Уште неколку дена и ќе се случи ХАРДКОР!
Лична покана од Мало и од Васко до сите скејтери, блејдери, бајкери, сноубордери, параглајдеристи и други Х луѓе од цела Македонија, во понеделник, 24 Април 2006, во 20:00 часот, во холот на МКЦ, обединете се заедно со њу јоршкиот хархор состав кој сите одамна го чекаме "SICK OF IT ALL"!!! Со безрезервна подршка од домашните херои "TWO SIDES" и "SMUT". Без онакви шипки за качување, без обезбедување меѓу публиката и бендот, со качување на бина заедно со бендот и со евтино пиење, пред вас е еден навистина пријателски концерт, затоа што хардкорот е пријателска музика. Да ги побиеме верувањата на нашите родители, дека тоа е музика што потикнува агресивно и недолично однесување, кршење флаши од глава, повредување на другиот? Хардкорот е внатрешен повик во секој од нас, повик против тиранијата, против оние кои ги предизвикуваат најзакоравените социјални проблеми во општеството, против ставот „да му умре козата на комшијата“. Кога се шетате низ град, правите муабет за ова или за она, и ќе видите, направите, ќе слушнете нешто навистина добро, "добро" од дното на душата, добро затоа што за да се оствари некој го вложил целиот свој потенцијал, тогаш некој ќе рече: ХАРДКОР еј! Хардкор се партизаните, Бошко Буха, Ибе Паликуќа, хардкор е Питу Гули, хардкор е борбата на народот за слободата. Хардкор е музика со порака, добронамерна порака која некои луѓе упорно не сакаат да ја слушнат. Во Понеделник оваа порака уште еднаш ќе ечи директно од гласните жици на сите нас, како што ечеја бомбите на Питу, на Бошко Буха. Се гледаме таму!
___________________________________________
xmkd Утре почиња изградбата на скејтпаркот!!
Идам вчера вечер на семафори да купам весник и по пут накај дома случајно заглеав една сликичка поточно таа сликата горе... Нема везе тоа, не очекував да почнат волку брзо со градењето иако беше најавено дека скејтпаркот ќе бил готов до крај на месецов... изглеа мислеле дека тогаш ќе почне да се гради:) имав неколку забелешки околу сликата горе, вака како прво сите знаеме дека не е првиот скејтпарк у мкд... веќе у мкд иаме два скејтпарка еден у велес и еден у кочани а порано имаше и на кале и на просторот каде шо е сеа рамстор. Друго, скејтпаркот не е за сите скејтери!! Скејтпаркот е за сите скејтери, блејдери, бајкери, тротинетџии и све шо е екстремно и интересно да се вози на рампи. Значи утре почиња изградбата у 11 саат сабајле. Веќе контактиравме со раководителот на овој проект и се договоривме шипките да ги ставаме накнадно да одговараат за сите спортови т.е. да можат да возат сите! Значи шипки со различни висини итн итн итн... Епа сеа остана да се надеваме дека скејтпаркот ќе биде готов у брзо време и летоска да се истуриме од возење!!!
ПОЗДРАВ!!
___________________________________________
xmkd plagijat Invasion del SKA

Buen dia mis amigos ! Оваа сТреда, после еднонеделниот оедмор, и опоравување од прошлата, следи нова слушалка со уште по пеколно темпо. Ако Manu Chao и Mano Negra, ве исполнија душевно, оваа сТреда има да се изнарипате на добрите ска звуци кои ги спремивме за вас...
Повеќе...

_____________________________
xmkd Она што одамна требаше да му се случи на Скопје!
so simple...

Simple Minds кај нас!?! Зарем е можно??? Кога почна да се шушка дека ќе доаѓаат, не ми се веруваше дека еден таков ГОЛЕМ бенд ќе одржи концерт овде, ама дознавајќи дека заслугата за тоа ја има Авалон, знаев дека не е само чаршиски муабет. Па дечките ги донесоа и Moloko, Kosheen, Faithless и Deep Purple. Помислив, алал да им е, значи сериозно си ја работат работата. Ниеден од гореспоменатите концерти не е за потценување, сите одлично поминаа и со посетеност и атмосфера, но пред се професионалност од страна на бендовите, особено настапот на Deep Purple кој за мене лично има големо значење – беше повод за најубавата пресвртница во мојот живот.
Повеќе...

Поздрав, Џими (фото) & Илина (текст)
_____________________________
xmkd Наскоро патека за планински велосипедизам Водно
Екипи од градската управа и од ЈП „Паркови и зеленило“ наскоро ќе почнат да градат патека за планински велосипедизам по сртот на Водно. Според најавите, таа ќе се протега од Средно Водно до Поштенскиот дом, а ќе биде долга 10 километри.

Од градот велат дека патеката ќе се изработува од кршен камен, а на неа ќе има препреки за скокање, серпентини и штитници за поголема безбедност на велосипедистите. Тие додаваат дека ако дозволат временските услови, проектот ќе го завршат до крајот на мај, а тој ќе ги чини околу 300.000 денари.

Освен оваа, се подготвуваат и други нови содржини во парк-шумата Водно, односно трим-патека, два видиковци и чешма. За нивната изградба ќе бидат потребни околу 600.000 денари, а парите ќе ги обезбеди Министерството за животна средина.
Извор: Време
__________________________
xmkd „Фак оф ју сан оф а ган“ - скејтбординг фото сешн 16.04.2006
21 фотошотс фор 35! Клик д'пикчр 'есоол!
__________________________
xmkd Ново место за возење - Хендрејл во капиштец кај Домот!
mfm..
Перфект реил, солиден залет од уздолничка, прилично океј лендинг, тамам висина. Единствено што може да смета се урбан инвест плочките доле. Ах тие плочки... Клик на фотката за повеќе фотки.
ПОЗДРАВ!
________________________________
xmkd Конкурс!
_____________________________
xmkd BILL SKINS FIFTH + UNISON vo LIFE RADIO
Konecno, na 21 april (petok) vo LIFE RADIO, so pocetok vo 21:00 i karta od 150 denari, BILL SKINS FIFTH (Goran Petrovski-gitara, Adi
Imeri- gitara, Marko Kovacevic- tapani, Ljubinko Gjekik-vokal, i Nikola Filovski- bas) ke go promoviraat nivniot album prvenec, izdaden za skopskata etiketa FUCK YOGA. na samonareceniot disk se pomesteni 10 traki vo vremetraenje od okolu 30 minuti, snimeni vo studioto BLLA BLLA BLLA. Muzicki, albumot pretstavuva dinamicno patuvanje niz umovite i kreativnite vestini na ovaa skopska petorka, koi naglo se pretopuvaat od ranlivi zvucni pejsazi, vo furiozna klanica.
Definitivno eden od najvozbudlivite bendovi na makedonskata scena se zdobi so nosac na zvuk, spakuvan vo isklucitelen omot napraven od Krste Gospodinovski. Za poveke informacii, kako i za mp3ki od albumot, proveri go www.fuckyoga.tk Kako poddrska, vecerta ke ja zbogatat belgradskite hardkor veterani, UNISON. Bend koj preku edna dekada neumorno ja dvizi srpskata hardkor-pank scena, i zad sebe ima duzina izdanija vo koi i te kako moze da se primeti sozrevanjeto i potrebata za istrazuvanje na novi sonicni frekvencii.
I dvata benda potkovani so cista energija i opasni misli, nesomneno ke pruzat pekolno dobra svirka. Cedeto ke cini 300 denari, a posle promocijata ke moze da se nabavo vo skateshop UNITY.
_____________________________
xmkd Ск8бординг Контест - Кеј - 15.04.2006
sk8 contest gallery
Помина и вториот скејт контест за оваа година. Ако годината по март и по април се познава, тогаш може да очекуваме дека 2006 ќе биде многу интересна во поглед на скејт случувањата кај нас. Па кој победи овој пат?
1. Риат (булет даска)
2. Зифи (булет осовини)
3. Симон (булет тркалца и лагери)
Натпреварот го судеа Марко, Иво и Василе, а наградите ги обезбеди Јунити скејтшоп!
А вас драги посетители на повеќе ве чекаат 116 живописни фотки за ултра реално да ја доживеете атмосферата и слично. Наскоро и видео клип, а и уште фотки. А до тогаш, УЖИВАЈТЕ!
Поздрав!
________________________
xmkd Bajk Profiles >> Daniel
daniel
klik na slikata!
_____________________________
xmkd Faking Ollie!
Поздрав!
_________________________
xmkd plagijat NYHC сцена во Скопје

Како што веќе скоро сите знаете, легендите на Њујоршкиот хардкор пристигнуваат во Скопје. Се се спрема за нивното пристигнување, а глеам сите низ градов интензивно ги преслушуваат по дома. Холот во МКЦ е веќе резервиран, без барикади без ништо... има да биде крваво =) Но да почнеме од почеток...
Повеќе...

_____________________________
xmkd New Polish inline vid coming soon!!

???

Пољациве крш праат. Најновото полско видео ќе искочи наскоро... погледнете го траилерот!!! Проверете го и сајтот: http://www.inmag.pl/
Pozdrav
_____________________________________
муабети box
Chat Forum
email box
username

password

сакам XMKD email!

Проблеми со логирање?
Пробај од овде!
radio box
snow box де
срч box

xmkd