XMKD ShopXMKD ForumВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА Декември1 2006
xmkd Home made dirt jumps.
click to get ditry
"Dirt"

Ooh, I been dirt
And I don't care
Ooh, I been dirt
And I don't care
Cause I'm burning inside
I'm just a yearning inside
And I'm the fire o' life

Ooh, I've been hurt
And I don't care
Ooh, I've been hurt
And I don't care
Cause I'm burning inside
I'm just a dreaming this life
And do you feel it?
Said do you feel it when you touch me?
Said do you feel it when you touch me?
There's a fire
Well, it's a fire

It was just a burning
Yeah, alright
Ooh!
Burning inside
Burning
Just a dreaming
Just a dreaming
It was just a dreaming
It was just a dreaming

Click here to get dirty...
________________________________________
xmkd Паркети и Кастро ве наградуваат!!!

Паркети и Кастро наградуваат!
Во пресрет на предновогодишното панк- рок лудило што ќе се случува во Кастро по 21:00 (во сабота), еве едно наградно прашање за чиј точен одговор Фидел лично доделува 10 билети.

Која од трите песни не е на Паркети:

1.Мравка зелена
2.Кафеави џуџиња
3.Немам што да облечам

Одговоритe праќајте ги на:

clubcastro[et]gmail.com

П.С. Покрај редовниот репертоар на Паркети, на концерот ќе чуете и уште теми на Т.Б. Трачери во паркетизирана варијанта. Зошто, ќе дознаете наскоро.

__________________________________________
xmkd Someone is taking care of us !

Artwork by cues_mx. www.rollernews.com

____________________________________

xmkd Паркети предновогодишно во Кастро

Одлично предновогодишно пакетче од Кубот Кастро! Во сабота (30 декември) во клубот со почеток во 21 часот во ептен предновогодишен амбиент со свој солистички концерт ке се претстави битолската рок/панк атракција, добро познатите Паркети.
Значи.... Загревање пред главната вечер...
Клуб Кастро
Сабота 30 декември 2006
Старт 21:00
Влез 150 денари!
Среќна нова со Кастро и Паркети!

__________________________________________

xmkd TOY MACHINE - SUFFER THE JOY

Hey what up! Излезе и ново Toy Machine видео, и тоа не помина многу време од предходното Good & Evil. Suffer The Joy е направено во исти стил као и предходното, пак е такво по панкерско и без многу дрвење, затоа Toy Machine видеа највеке ми се свиѓаат! (го памтите Wellcome to Hell!???hahaha). Да не должам многу тимот е истиот, Ed fucking Tempelton уше вози, и плус има едно ново дете, али за него подоцна. Видеото почиња со Matt Benett, кој разара со возење switch на видеово, switch flip 50-50 си праи во серија као од шала. Ги праи тие неговите backside to switch smith grind на handrial, али на видеово праи и еден нов трик со го неам видено до сеа на видео backside 180 to switch backside grind на handrial шипка.... доста е тешко тоа! Втори е Austin Stephens, карактеристично возење за него, лагано вожња, бо стилот на легендата Nate Jones, впрочем и таков му е flip-от, ептен го лепи! После иде Josh Harmony, незнам со да кажам за него, handriali, bankovi, серии, скали на се ебава матер, нема што многу да се коментира. Ed Tempelton пак се појавува на видеово иако има сигурно преку 40 години, али уште вози и неможе да помине Toy Machine без негов noseblunt, feeble или impossible!!!! Уште е mathafaka скејтер се поштува тоа!!! За Billy Marks ке кажам само kickflip frontside и kick flip backside nose grind на ист handrial, мислам после тоа треба слободно да го извадат!!! Diego THE BUTCHER вози цело време као манијак, праи трикови со огромна брзина и рипа цели улици и gap-ови као ненормален, мислам дека сите го знаеме каков скејтер е, нема што да се објаснува повеке. Сакам да го спомнам Nick Trapasso, ја прв пат го глеам на видеово и се зачудив! Дечково има неверојатен pop, коа рипа на handrial има време да се намести убаво зашто има добар pop, затоа секој трик му изглеа леснотија!!!!! Ќе гледаме уше многу од него сигурно. И на крај е Johny Layton....... доволно познат, скали, handriali, switch, серии све разара!!!!! Тоа е тоа симнете си го од интерент ако можете, ако не можете нека пише некој ке му го снимам!!!
www.toymachine.com
Preview 1 , Preview 2
ајде поздрав Pero live to skate, skate to live
www.skirol.blogspot.com
_____________________________
xmkd STEEL TEMPLE спот.
Спотот за песната "Wake Me" е сниман во 2004 кога и излезе првиот албум со наслов „Барајќи го спасот“. Моментално во тек е снимањето на вториот албум насловен "Nobody's Slaves". Летото беа предгрупа на Whitesnake, идното лето којанзае кај ќе бидат... Клик овде за даунлоад на спотот. А овде за да ја (п)осетиш нивната мајспејс страна.
www.myspace.com/steeltemple
_____________________________
xmkd Wayne од Flaming Lips - говор на матурантите 2006...
klik
Part 1, Part 2
_____________________________
xmkd Two Sides на ДРУМ!
После 50 тина веќе одржани концерти, ДРУМ турнејата продолжува со уште 20 нови датуми, од кои 10 ќе “одработат“ Two Sides, а 10 остануваат за Летечките Пекинезери. Не пропуштајте ги во Вашите градови.

Датумите се следни:

Two Sides DRUM tour Декември ’06/Јануари ’07

21.12 Велес – клуб Ноктурно
23.12 Тетово – Рок кафе
28.12 Кичевo – Анастасија (Dream Club)
29.12 Струга – Midnight
04.01 Струмица - Urban Heroes
05.01 Штип – Дом на млади
10.01 Гевгелија – Кај Сељако
25.01 Прилеп - Апореа
26.01 Охрид – Дом на култура
27.01 Битола

ЛЕТЕЧКИ ПЕКИНЕЗЕРИ DRUM tour Јануари ’07

07.01 Прилеп - Апореа
11.01 Тетово – Рок кафе
12.01 Кичевo – Анастасија (Dream Club)
13.01 Битола – Порта Jazz
14.01 Охрид - Jazz inn
17.01 Велес – клуб Ноктурно
19.01 Струга – Midnight
24.01 Гевгелија – Кај Сељако
25.01 Струмица - Urban Heroes
26.01 Штип – Дом на млади
_____________________________
xmkd Сесија во недела!
peenuts skate session
_____________________________
xmkd The Bitch - импресивна фотогалерија од evil bikers team
Мадафака... is it real? клик овде! Кеј 02.09.2006
________________________________________
xmkd Уште една сноуборд игрица. Оваа е пореална :)
snowboard madness
__________________________________________
xmkd Jou! Sup? Делиме хмкд маици...

Од кога не сме имале наградна игра а? Редно беше... Во пресрет на најавениот концерт на Пипс Чипс и Видеоклипс, доделуваме 3 хмкд маици (од оние два поста подоле) на тројца среќни добитници што точно ќе одговорат на прашањето: За кого пејат Пипси во песната „Динамо ја волим“ (Unplugged) и од кој албум е? :) Одговорите заедно со Име и Презиме праќајте ги на contact[at]xmkd.com
Наградната игра завршува во 12:00 на пладне во Недела 17.12.2006.

__________________________________________

xmkd Паркоур сцената во Хрватска е поголема отколку што изгледа

Хрватските паркоуровци земаат замав низ целата територија. Само во Загреб има околу 50-сетина и веќе имаат направено и здружение а и вебсајт to keep the flow... Еве овде еден чланак од Јутарњи Лист а погледнете го и вебсајтот. Има екстра фотки и видео клипчиња. Најновото е Веруј у Себи.

__________________________________________
xmkd Маици во шопот!

Конечно стигнавме да ги стаиме и во шопот.. Значи исто ко и порано, 500ден. + поштарина.
Поздрав!

__________________________________________
xmkdplagijat Плагиј.ат призентс: PIPS,CHIPS&VIDEOCLIPS во Кастро!!!
Danas je moj sretan dan, postao sam proziran..

Секогаш првата реченица кога се најавува некој концерт е: _____ (допиши организатор) со гордост ви ги претставува _____ (допиши бенд). По некогаш тоа е точно, по некогаш е кажано колку рекламата да биде позвучна.
Сега и ние ќе искористиме сличен термин, но овој пат ... Повеќе...
_____________________________________
xmkd Одиме на кино.
THAT

Како што најавивме пред извесно време еве стигна и да се случи. Значи вечер (Четврток 07.12) во 20:00ч. Forum Snowboards ви го претставува „THAT" Team Video. Воедно и слави 10 годишнина од своето постоење. За "THAT" нема повеќе што да се зборува, останува да се гледа. Влезот е бесплатен но картите се ограничени пошто нели има ограничен број седишта у киното...
Рецензија овде.
Траилер овде.
Проекција во Рамстор.
Видимо са!

__________________________________________
xmkd Ladno session 02.12.2006
ladno seљn

Epa vaka! Na den 02.12.2006 nie (ja(spagi), Igor, Joci, Viko, Marfi) se sobrafne u 5 casot da se vozime na daski! Pa taka vozejki na majka tereza ni se zdosadi i poradi toa trgnafme da si go zeeme toa grind box-ot od kej i da si go ogneseme u zena park!!! Malce se iskilaifme ama vredese zs us pat ni dadoa kondomcinja (gaga) pa se raduvafme ko mali deca!!!! Koa stasafme u parkot na zenata.. i si poigrafme so kondomcinjata ko mali deca vistinskata zabava zapocna! Pocnafme da vozime ko manijaci na toa ladnono!!!! Epten LADNONO! Po izvesno vreme na zabavata se prifkluci i Viktor(Stariot) i produzifme so zabavuvanje! Otkako se iznavozefme, iznaslikafme i so eden zbor zabavuvavme, go vratifme grind box-ot i taka srekni ja prodolzifme vecerta bezdelnicejki na ARM!!!!! Spa-Gi-Oh! I to! Клик овде.

_____________________________
xmkdplagijat Таксират осмицата, 02.12.2006
Таксират е едно од ретките случувања во земјава што започнува точно на време. Па така, во 20:04 на бината се појави единствениот македонски претставник во "рокерската" хала таа вечер, скопскиот бенд Blla Blla Blla.
За жал салата сеуште беше далеку од полна. Никако да се искорени таа глупа навика на македонската публика да дојде на концерт, откако тој е веќе започнат.
И покрај полупразната (реновирана) хала на скопски саем.. Blla Blla Blla со својот одличен настап покажаа дека се еден од нашите најдобри бендови. Свират модерна музика каква што е вистинска реткост да се чуе во земјава. За жал. Повеќе...
Клипчиња: 01,02,03,04,05,06
_____________________________________
xmkd C.R. Stecyk III - респект за таткото на DogTown.
dogtown uncut

Видеово почнува со нафрлени клипови кои ќе им бидат познати на оние кои го гледале документарецот DogTown and Z-Boys од пред некоја година. Содржи реплики и приказни кои ги кажуваат разни луѓе од тој период, а ги рефлектираат оригиналните колумни кои C.R. Stecyk III ги пишувал за оригиналниот SkateBoarder magazine во средината на седумдесетите.

Уште поважно, прикажан е цел сегмент од сцени што ја откриваат визуелната употреба и прецептивниот интелект на Craig Stecyk кои за жал биле избришани од филмот DogTown and Z-Boys.

Потрошете ги следните 12 минути од вашиот живот за да ги апсорбирате и научите корените на оригиналната "Skate and Destroy" доктрина. Клик овде.
... and now i wanna be your dog.

_____________________________
xmkd Црно – Бело, VI ( V-, A0) - Среќен роденден на ALPINIZAM.org
happy birthday climb

На 26-ти Ноември 2006г. во чест на првиот роденден на Alpinizam.org заедно со Весна искачивме нова насока на Матка. Повеќе...

_____________________________
xmkdplagijat Иги анд Грујо
iggy pop and nikola gruevski
iggy pop and nikola gruevski
Како и да е..... Иги Поп е во Скопје. Човекот пристигна на Скопскиот аеродорм денес. По пристигнувањето целата група Стуџис и Иги Поп беа примени од страна на премиерот г-дин Никола Груевски. За што по конкретно разговарале незнаеме, а се надеваме дека ќе дознаеме. :))))))
_____________________________________
xmkd Се крена Чад во ЕЛЕМЕНТ - јадат мусака! :)

Видео објава за префрлањето на легендата Чад Муска од својата сопствена фирма Shorty's во тимот на ELEMENT! Клик за два три екстраординерy трикови...

_____________________________
xmkd Jamie Thomas во медиумите...
Пред околу две недели Трашер магазинот објави интересно интервју со Џејми Томас. Фокусот на интервјуто воглавно е насоечн кон дешавката King of The Road. Клик овде за интервјуто. Има крш фотки!

Него тоа и не е нешто ново али затоа ова е: The New York Times Goes Hardcore - пред недела дена реномираниот весник Њу Јорк Тајмс разговара со Џејми Томас за тоа како е да се изгради и одржува успешен скејтбординг бренд на пазар “who define their world by its antiestablishment bent”.
Исто така разговараат и за обидите на Најки на неколку наврати да остават трага во историјата на скејтбордингот. Епа читајте ако ве интересира... :)
_____________________________
xmkd Ice Cream Team
ice cream

Собрале кеш и праат тим. Нешто хип хоп лево десно демек... клик овде за видео.

_____________________________
xmkdplagijat This Home Is Prepared + The Now Denial @ Club Castro
Приказната околу The Now Denial започнува некако вака: трактор-влечачка машина, пидбул и шише шампањ со јагоди. Односно од умрените остатоци на неколку бенда околу 2000та година момциве се собираат во една дружина со цел да го освојат светот. Планиран како пријателски бенд за зезање помеѓу нив и другарите, бендот за кратко време почнува да се менува и станува поозбилен, и сваќаат дека ова нешто што го направиле е сериозна работа. По околу 3-4 месеце вежбање земаат уште еден гитарист со нив и почнуваат да работат уште поозбилно, односно свират на многу настани и бендот почнува да живее. Повеќе...
_____________________________________
xmkd Нов Бајк Профајл
dame
Вози БМХ а се вика Даме ...
________________________________________
xmkd Иле [Frontside Croocked Grind]

Клик на сликата за поубав видик... www.skirol.blogspot.com

_____________________________
xmkd Меѓу брановите и ветрот - windsurf репортажа бај Рок Фландер

Гларија / Репортажа

www.rokflander.com
____________________________________

xmkdplagijat ФИСТ – победници на Лузер
Лузерот го достигна својот врв. Повеќе од 1300 посетители во МКЦ ќе ги запаметат 2-та стејџа, 8-те демо бендови, Олд Лајон Систем и 24.11.2006 по извонредните свирки и забава . Според гласовите на публиката победи ФИСТ – Скопје. Рап дружина составена од 5 вокали, бубањ,бас и 2 гитари, а со асоцијацата КОЈ ГО УБИ ЧЕНТО, ќе погодите од која населба доаѓаат. Сите останати групи понудија извонреден квалитет за што докажува и изедначеноста на групите и разликата помеѓу нивните гласови. Грубата ФИСТ во текот на 2007 ќе го сними и издаде својот прв албум за нашата етикета – ЛИТИУМ РЕКОРДС.
_____________________________________
xmkd Освојувач на Еверест на гости во Скопје
Во амфитеатарот на Електротехничкиот факултет, утре во 20 часот, ќе се одржи презентација за искачувања на Хималаите од страна на бугарскиот алпинист Дојчин Бојанов. Тој, во оваа ретка можност, пред македонската јавност ќе ги претстави своите искуства при искачувањата на Еверест, К2, Нанга Парбат и на Хиден Пик, врвови повисоки од 8.000 метри. Презентацијата е во организација на интернет-страницата, целосно посветена на алпинизмот, www.alpinizam.org. Дојчин Бојанов на 25 години првпат се искачил на планина повисока од 8.000 метри, а сега, пет години подоцна, на 30-годишна возраст веќе има пет такви искуства. - Високите планини веднаш ме привлекоа. Моите соништа беа поврзани со хероите што се искачуваа на тие врвови, од книгите кои ги читав како дете. За мене тие беа најхрабрите. Среќен сум што во мојот пат во алпинизмот со некои од нив успеав да се сретнам, па дури и да се качувам - вели Дојчин Бојанов, во пресрет на утрешната презентација на Електротехничкиот факултет во Скопје. Алпинизмот за Бојанов не е само спорт, тој е и докторант на Националната спортска академија во Софија, а планините се буквално неговиот живот.
- Како дојде твојата одлука да се качиш на Еверест без помош на дополнителен кислород и дали имаше некакви лоши искуства поради тоа? 
- За мене искористувањето дополнителен кислород е како користење допинг. Тој ти овозможува да постигнеш нешто што е над тебе, без да имаш способност самиот да го направиш тоа. Светски познатиот алпинист Рајнолд Меснер, луѓето што користат дополнителен кислород ги нарекува - полуроботи. Јас целосно се согласувам со тоа. Искачувањето не остави никакви здравствени проблеми кај мене. Бев физички и психички подготвен да го направам тоа, а веројатно имав и голема среќа. Никогаш не ми било потешко, но тоа беше чесно кон планината - вели Бојанов.   Оваа година, партнер на Дојчин Бојанов во качувањето му беше Николај Петков, еден од најдобрите бугарски алпинисти.  
- Заедно сме всушност од 2001 година, кога експедицијата во која учествував, а беше раководена од Николај Петков, се искачи на Броад Пик (8.047 метри) во Каракорам во Пакистан. Храбра одлука е во мал тим да се качи нова насока на планина, повисока од 8.000 метри. Искачувањата на нова насока на врв повисок од 8.000 метри, во мал тим и во нискобуџетна експедиција се најценетите алпинистички искачувања. Без употреба на дополнителен кислород, носачи и поткрепа од пријатели зад себе... Посебните подготовки за годинешното искачување не траеја една година претходно.  
- Што ти остави најмногу впечаток во овие хималајски експедиции и кои се твоите најубави искуства и доживувања? 
- Искачувањето на Нанга Парбат (8.125м) оваа година беше најпријатната експедиција во која сум учествувал. Од врвот се гледаат трите највисоки масиви во светот, Хималаите, Каракорам и Хиндукуш, а долу 7.100 метри пониско, се гледа реката Инд. Сето тоа и славната историја на тој врв, ве прави таму да се чувствувате среќен, во тие моменти што ние ги преживеавме на Нанга Парбат.   - Во Македонија алпинизмот е крајно маргинализиран. Колку вие имавте поддршка од Агенцијата за млади и спорт на Бугарија и од приватни компании? 
- Повеќето наши проекти за врвовите повисоки од 8.000 метри се солидно поткрепени од Министерството за спорт или сегашната Државна агенција за млади и спорт на Бугарија. Еден дел, исто така, се и средства од спонзори, пријатели и истомисленици - прави компарација Бојанов на условите што ги добиваат бугарските алпинисти од својата држава за разлика од Македонците.   Следните планови на еден од најпознатите бугарски алпинисти Дојчин Бојанов се искачувањата на Алпите и на Алјаска. Многу повеќе детали за тоа, како и за своите досегашни алпинистички достигнувања тој ќе образложи на утрешната презентација на Електротехничкиот факултет во Скопје.
www.spic.com.mk
_____________________________
xmkd Галерија - Кеј 21.11.2006
ile is gearing up for the ride...

Вчера возевме на кеј и шкљоцнавме неколку фотки... поточно 15. Еве ги овде.

_____________________________
xmkd Тазе фотки од Мимс -легенда во инлајн скејтингот на нашиве простори.

Tanx to Bobi & XBT - новото здружение за екстремни спортови во Битола. Наскоро повеќе инфо...

____________________________________

xmkd Епа вака сеа: клик - шит пантс, клик - шит пантс, клик - шит пантс ...

Eve go Chris Haffey bolesnikot so disaster 720 perfekten soulgrind! Click to your shit pants!

www.remz.com
____________________________________

xmkd Ново скејт клипче... time to set the records straight.

Посветено на Мајк Керол и Ембаркадеро. Клик на сликата за даунлоуд.

_____________________________
xmkd Flash igrica
play
__________________________________________
xmkdplagijat Ich liebe deutsche rnr Bander!
kultur shock
Во продолжение на серијата добри свирки во клубот кастро, оваа недела во клубот ќе се оддржи уште еден доолгоочекуван настан. Станува збор за Германско-скопската конекција Dean Dirg/FPO.
Значи оваа недела со почеток од 21:00 за само 150 денари ќе можете да ја проследите hc/punk/crust/r’n’r атракцијата од Германија Dean Dirg . Бенд кој веќе долго го очекуваме да стигне во нашиот град. Повеќе...
_____________________________________
xmkdplagijat Флукс @ club Castro
kultur shock
Во продолжение на серијата добри свирки во клубот кастро, оваа недела во клубот ќе се оддржи уште еден доолгоочекуван настан. Станува збор за Германско-скопската конекција Dean Dirg/FPO.
Значи оваа недела со почеток од 21:00 за само 150 денари ќе можете да ја проследите hc/punk/crust/r’n’r атракцијата од Германија Dean Dirg . Бенд кој веќе долго го очекуваме да стигне во нашиот град. Повеќе...
_____________________________________
xmkd Концертен десант во Клубот Кастро

Наместо, само вообичаениот благ рок, со уште поблагите кавер изведувачи од редовната програма на Клубот Кастро, редно време е да ви ги најавиме сите(барем за сега) потврдени настапи во организација на разни групации во периодот од 17.11. до 31-12.2006 година:

18.11.2006- FLUKS 21ч.(влез 100 ден.)
19.11. - FPO 21ч.
24.11.-Panican Whyasker 21h.(Bg)
25.11. - Единствената Опција(Hip Hop Night) 20.30ч.
13.12- Tribute to DEATH 21.h
15.12. Да Џака Накот 20.30ч.
16.12. Roots Souljah (Bg.) Reggae Night 21.h.
27.12.- Pips, Chips & Videoclips(Cro) 21.h. (baj plagij.at)

За поконкретни детали за овие и многу други најавени настани бидете трпеливи...

Редовна Програма на Клуб Кастро (24:00ч... )

Среда: Break Down(+ Guests)
Четврток: The Breathless band
Петок: Break Down
Сабота: Session Selection Band
Недела: Day Off Band

________________________________________

xmkd Реклама за Застава 101!
Клик на сликата....
________________________________________
xmkd Jason Lee - интервју: visual arts lover.

- Луѓето од Fecal Face склопиле супер интервју со Jason Lee во кое тој зборува за скејтбординг, глума, режија, фотографија односно за својата глема љубов кон визуелните уметности. Погледнете ги неговите одлични фотки и интервјуто овде.

Извадок:
Someone once said, “talent lies in everyone, it just takes the right spark to set it off.” Jason Lee’s spark was skateboarding. Skating put him in the right place at the right time to get a spark off of something else, acting. Acting brought him into the world of the movie camera, which sparked off into photography. But his entry into to the visual arts started professionally with his direction of Stereo's classic film A Visual Sound, 1994. It has continued into this new century with photography and directing short films.

FECAL FACE DOT COM

_____________________________
xmkd 1st & Hope
1st and hope

1st and hope е филм за едно попладне поминато во скејтање низ улиците на Los Angeles. Филмот го истражува старомодниот пристап кон стрит возењето во смисла: it is not just the tricks we flic, it also the quality of the roll. - by Brian Lotti
Pa poglednete go trailerot.

_____________________________
xmkd WOW!
The Ugliness
The Beauty
The Faces
The Life
Photo by Bryce Kanights
_____________________________
xmkd Бркајќи го Меснер
Остриот гребен на Пунта Фиамес се издигнува над Кортина Дампецо како голема сенка на камбанеријата на црквата во центарот на градот. Лето е и Недела – на подножјето на насоките имаше четири наврски пред нас. Иако пристигнавме патувајќи од САД после полноќ, Дејв и јас си го фативме редот и бевме подготвени да качуваме. Ги поминавме сите пред нас забегувајќи по една раскршена должина од десната страна и качувајќи по совршен варовник стигнавме на остриот врв. Седејќи таму – се надевавме дека ќе можеме да ја видиме Мармолада – највисокиот врв во Доломитите. Нејзината јужна страна е најмазната страна во регионот и служела како тест за сите алпинисти. Еден од нив посебно се истакнува – Рајнолд Меснер. Тој во 1969 година кога е во врвот на својата подготвеност солираше првенствена насока на овој огромен ѕид. Токму таа насока е причината поради која сме тука: да ги следиме неговите чекори како еден од најголемите алпинисти на сите времиња. Сакавме да ја искачиме таа насока како една од најубавите во Доломитите. Повеќе...

http://www.alpinizam.org
____________________________________