XMKD ForumXMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА Јуни1 2006
xmkd Инлајн фотки од отварањето на скејтпаркот во Карпош
stis
кликензи
_____________________________
Навистина големо чоколадо со лешници. Побарај КАНДИТ чоколадо со лешници од пола кило!
__________________
xmkd Старо-Нови фотки од Виктор
stis
Клик на сликата да ги видите останатите...
_____________________________
xmkd Bloodhound Gang vo Skopje

Предвесниците на популарните JACKASS, контроверзните, експлицитните, налудничави Bloodhound Gang доаѓаат во Скопје. Спремете се, на 21 Јуни на Скопското Лизгалиште во склоп на нивната светска турнеја по повод промоција на новиот албум “Hefty Fine“, а само неколку дена после настапите на фестивалите Рок ам Ринг и Рок им Парк да присуствувате на концерт каков не сте ни замислувале дека ќе гледате. Настап полн со шокови, изненадувања, лудории, инзворедна музика... Башка влезница само 300 денари бидејќи Литиум слави 10 годишница со вас!
Прогнозерите најавуваат убаво време, Ние гарантираме забава до бесвест (Нови дечки)!!!
До тогаш, повторете ги добро познатите рефрени:
You and me baby ain’t nothing but mammals, so let’s do it like they do on the Discovery Channel…

Апостолките во раце се глеаме на Скопско лизгалиште.

Појќе текст во Гупости...

_____________________________
xmkd Бајк фотки од отварањето на скејтпаркот во Карпош
Стисни на сликата...
________________________________________
xmkd Луда журка у мегалитската обсерваторија КОКИНО!
Топ ќе биде ова луѓе. Со преспивање, кој може да отиде ич да не му ја мисли.
_____________________________
xmkd Ск8парк отварање 13.06.2006 Фотки
stis
Фото горе: Лисец - boneless fingerflip, stisni ovde за останатите скејт фотки.
_____________________________
xmkd plagijat Massive Attack @ Скопски саем, 11.06.2006

Ми се чини дека дента на концертот на Масив Атак беше најголемата олуја оваа пролет. Откако Србија и Црна Гора изгубија од Холандија во фудбал, се отвори небото, се расипа преносот, единствена логична работа беше токму да се видат Масив Атак. Да бидам искрена, она што ме натера најмногу да отидам на концертот беше Елизабет Фрејзер. Сум ги гледала Масив Атак два пати претходно, од кои првиот, во Загреб пред 3 години, беше еден од најдобрите концерти што сум ги гледала, а вториот настап, на Егзит пред 2 години, беше очај. Така овој нивен настап би го сместила некаде помеѓу тие два, во однос на квалитет. Никогаш не сум ја видела македонската публика толку да се возбудува за некој бенд.
Повеќе...

_____________________________
xmkd Dve fotki!
_____________________________
xmkd Отварање на скејтпаркот во Карпош и контест!
Луѓе, многу е едноставно :) Ако престане дождот и се исуши скејтпаркот ќе се одржи настанот, ако не ќе се помести за некој ден... Јунити скејтшоп дава 3 комплет ЛАМАР скироли и плус Рексона дава некои награди, најверојатно парични. Се гледаме a, или не? :)
_____________________________
xmkd Две нови фотки од Гого!
_____________________________
xmkd plagijat La Plebe + Sidewalk @ Дом на млади, Штип

Превозот го обезбедивме во последен момент. Откако отпаднаа неколку комбинации и кога веќе помислив дека сепак ќе морам да се откажам од штипскиот концерт.. се ослободија две места во комбето на La Plebe.
Претходно во текот на денот го изгубив мобилниот, па комуникацијата стана прилично отежната. Ама тоа е скроз (како оној босанскиот бенд) различна приказна која на ниту еден начин не е поврзана со штипското панк лудило.. Повеќе...

_____________________________
xmkd СКОПЈЕ ЌЕ ДОБИЕ ПАРК ЗА УРБАНИ СПОРТОВИ

Запуштениот простор под Железничката станица, во близина на Транспортниот центар, на делот помеѓу Пошта 1 и кејот на реката Вардар, ќе се претвори во модерен Парк за урбани спортови, кој му недостасуваше на градот Скопје и на скопјани. Повеќе...
Извор: http://www.skopje.gov.mk/
Пратено од: Дамјан Кочов
_____________________________
xmkd Летање над Охридско Езеро за 20 евра
Доколку сте љубител на екстремни спортови, а патем сте на одмор во Охрид, тогаш имате одлична можност да си поиграте со вашиот адреналин. Имено, во кампот Љубаниште ова лето се наоѓаат Менде Велјановски и Силвија Митевска, инструктори за акробатско летање со параглајдери. Тие и нивните пријатели за само 20 евра ќе ви овозможат да летате со нив од врвот на Галичица па се до плажата во Љубаништа. Доколку не сте од Македонија ова задоволство да летате со параглајдер ќе ве чини 50 евра. Инаку Менде со овој спорт се занимава повеќе од 23 години, а симпатичната 25 -годишна Силвија со параглајдерството започнала на 15 години по иницијатива на Менде. Повеќе...
__________________________________
xmkd Скејтпарковски фрки низ медиумите... to be or not to be, that is the question now!

- ПРОДОЛЖУВА НЕТРПЕНИЕТО НА ОПШТИНАТА КОН ГРАДОТ - Аеродром ја забавува изградбата на спортскиот парк под железничка
- НОВИОТ ПРОЕКТ ПРЕДИЗВИКА НЕДОРАЗБИРАЊЕ МЕЃУ ГРАДОТ И ОПШТИНАТА - Аеродром обвини дека скејт-паркот е дивоградба

- СКЕЈТЕРИТЕ ЛУТИ ОТИ ИМ ГО УТНАЛЕ ЕДИНСТВЕНИОТ СКЕЈТ-ПАРК - Наместо скејт-парк, ни направија рибник
- Парк за екстремни спортови и во Скопје
- Почна да се гради професионален скејт-парк
- Скејтерите добија свое место под сонце
- Почна да се гради модерен скејт-парк
- WTF?

_____________________________
xmkd Писмо до „Дневник“ од Горан Трпчевски, студент на ЕТФ

Ова писмо го испраќам од името на сите што се занимаваат со екстремните спортови, но, пред се', од мое име и сакам да се пожалам за состојбата во која се наоѓа развојот на овие спортови. Возам скејт веќе неколку години и можам да кажам дека се вози на места на кои сме најчесто избркани од вознемирени постари граѓани, кои тврдат дека правиме многу бучава. Можеби ќе речете дека го имаме Кејот на реката Вардар, но не е така затоа што Кејот е непристапен зимно време, а за да се постигне нешто, потребно е континуирано вежбање. Единственото место што беше пристапно во секое време од годината беше скејтпаркот, кој го уништија за да стане дел од трговскиот центар „Рамстор“. Поради уништувањето на тој скејтпарк сакам да упатам едно заблагодарување кон Вас како градоначалничка што докажа дека воопшто не е заинтересирана барем нешто малку да направи за младите луѓе од општината Центар.

Драга госпоѓо градоначалничке Аларова, јас сум малолетен граѓанин на општина Центар и немам право да го дадам својот глас на изборите, но Вас ве избираат за да ја направите општината пријатно место за живеење и забава на сите граѓани, а не да уништувате места како скејтпаркот, кој некогаш беше симбол за дружење, а сега претставува една голема неискористена дупка, која претставува опасност за сите нас.

Затоа би ве замолил ако имате совест прво како родител, после тоа како „мајка“ на оваа општина да направите барем нешто многу малку за нас младите од Општината Центар, како би ни ја направиле општината поубаво место за живеење.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Бонус концерт на La Plebe во The Club!!!

Сите оние што поради било каква причина не успеаа да ги погледнат веселите La Plebe во Тетово, Штип или на Biker Fest имаат шанса за поправен!!!
Поради фантастичниот прием од публиката, одличната атмосфера на нивните претходни концерти и прекрасното ни пиво (кое го пијат во огромни количини), откачените Мексиканци се решија да ја почастат Македонија со уште една луда (и незаборавна) панк забава. Бонус концертот на бендот чиј последен албум го продуцираше и миксаше легендарниот Bill Gould (поранешниот басист на Faith No More) ќе се случи на 14.06. (среда) во The Club (Буњаковец, доле.. нели). Почетокот е најавен за 21 часот, а влезницата ќе чини 150 денари.
Ќе има и подршка од некој од локалните бендови, но сеуште не е одредено кој.
И за крај ќе ги цитираме стиховите од песната Drink со кои уште еднаш ќе ве поканиме на одлична журка, многу пиво и мексикански hot chilli панк.

Drink, drink, drink for you and me,
drink, drink, drink cause we can see.
Time will go and it will pass,
let me fill your glass!

Повеќе...
_____________________________
xmkd Work almost done (Состојба на 11 Јуни 2006)

Екстремните спортисти од општина Карпош
Недела, 11 Јуни 2006. Еден сосема нормален ден исполнет со исчекување. Некој се спрема за вечер за на Масив Атак, некој се радува на фудбалот, а ние тркнавме да видиме до каде се припремите за отварањето на новиот скејтпарк во Карпош што треба да се случи за 2 дена. Иако е Недела на скејтпаркот се работи со полна пареа се со цел да биде спремен како што треба за отварањето. Очигледни се подобрувањата на мааните кои ги спомнавме предходниот пат. Транзициите на базенот се израмнети, односно без агол при преминот во вертикала. Додадени се одлични џамп бенкс кај трибините, спојот на шипката горе на базенот со бетонот исто така е одличен. Остана уште да се вметнат гелендарите, да се дотера амбиентот и да се зачисти малце. Клик на сликата за повеќе фотки од скејтпаркот каков што го затекнавме денес, па се гледаме на 13!
_____________________________
xmkd plagijat Нов дискографски договор за Трипнотик

Музичкиот проект Трипнотик (Tripnotic), зад кој стои македонскиот продуцент, диск-џокеј и музички новинар Емил Хаџи-Панзов, неодамна ја заврши својата нова песна, наречена Closer. Песната го привлече вниманието на британската издавачка куќа Herb Recordings, која потпиша договор со Трипнотик за нејзино издавање на ЕП заедно со уште три негови песни. Повеќе...

_____________________________
xmkd Ile - kickflip
_____________________________
xmkd 26.06-16.07 Игор и Весна Талевски на Монт Блан!
Од 26 Јуни до 16 Јули алпинистите Игор и Весна Талевски ќе учествуваат во искачувањето на источната страна на Монт Блан - Бренева (на сликата). Клик на сликата за веб кам од Монт Блан на кој во живо имате поглед кој за жал не е директно на источната страна но барем ќе имате можност да видите какви ќе бидат временските услови додека Игор и Весна се таму...
_____________________________
xmkd DC News Clip

SKATE -  DC TOURS THE LONE STAR STATE
SKATE -  D-WAY NAMED VERT SKATER OF THE YEAR
SKATE -  JUNE 21: GO SKATEBOARDING DAY
BMX -  COOKE, DOYLE, AND KAGY WRECK SHOP AT THE CFB 2006
EXTRA -  THE JOURNEYS BACKYARD BBQ IS THIS WEEKEND
RALLY -  PASTRANA BETTERS A STACKED FIELD AND PODIUMS STPR

_____________________________
xmkd JUNE 21: GO SKATEBOARDING DAY
June 21: Mark the date, grab your board, and hit the streets because the annual Go Skateboarding Day is back. Imagine 20-million-plus skateboarders riding at the same time, reminding the rest of the world just how big the skateboard community is.

Above all else, it’s a day for skateboarders to skate and have a good time. It’s also an opportunity for those who’ve never been on a skateboard to grab a friend and join in.

The inaugural Go Skateboarding Day- 2 years ago- was a smashing success with skateboarders holding events throughout the Americas, Europe, Australia, and Japan. Last years event was even bigger, with backyard jams, skatepark sessions, and impromptu street missions happening all over the globe. To watch a short video that covers what Go Skateboarding Day is all about click here.

This year, Go Skateboarding Day is going to be bigger! Go Skateboarding Day events will be posted at local skate shops, or follow this link to learn more.
Create your own event! >>>>>>>
_____________________________
xmkd plagijat Grupa Tvog Zivota [шанк панк бенд од Осијек]

Со активноста на музички план Osijek станува еден од центрите на балканската сцена. Во минатите неколку години Osijek исфрли неколку навистина добри бендови. Од нив би ги издвоил Debeli Precjednik, Guzva u 16-ercu и секако Grupa Tvog Zivota. Затоа, плагиј.ат за свој соговорник го има бубњарот на Grupa Tvog Zivota, Hadz. Уживајте! Повеќе...

_____________________________
xmkd Нуркање | Пула - Хрватска јуни 2006

   

Отидовме без никакви очекувања дека ќе фатиме убаво време.. предходниот ден пишуваше дека на Истра некаде врнело снег...

цела фото сторија >>

Поздрав | dive xmkd

_____________________________
xmkd Raxona Contest, Images by Dejan Panovski, 03 Јуни 2006
Клик на сликата за фотки...
_____________________________
xmkd Contest photo by D.Panovski
Мислам дека Пеџа е на сликата нели? :)
_____________________________
xmkd plagijat Плоштадска свирка, 03.06.2006

3ти јуни, плоштад (градски се разбира, кој друг) , свирка, ск8 и инлајн контест, сонце, сокче, луѓе што поише може да се посака?! Малце не беше усогласен терминот на свирката и контестот,значи, контестот почна покасно, односно свирката подрани, али у главном се беше ок.
Беа најавени Новиот Почеток, Ска-Франциско, и најмладите Фан Хаус и Borgoth. Повеќе...

Fotki by Don@, text by Don@&Tea
_____________________________
xmkd XMKDvideo presents Poping steez - skateboarding videoclip
клик на сликата за даунлоуд. Enjoy!
_____________________________
xmkd Дополнителна атракција на контестот на плоштад :)
Daniel
За време на Рексона контестот, на паузите успеавме да фатаме и по некоја фоткa од Даниел.
________________________________________
xmkd plagijat La Plebe + Sidewalk @ Rock Cafe, Тетово
emo
Недела стандардно е ужасно досаден ден. Ден како резервиран за излежавање и вртење на телевизиските канали. Утредента си на работа и самата помисла на тоа те уништува. За среќа, еден фантастичен концерт кој се случуваше на само 42 километри од Скопје овојпат го растури неделното сивило. Концерт кој е супер увертира за седмицата преполна со занимливи и несекојдневни музички настани во Скопје и Македонија.
Повеќе...
_____________________________
xmkd 13 Јуни 2006 - Натпревар и отварање на скејтпаркот во Карпош!
На 13 уште еден контест по повод отварањето на скејтпаркот во Карпош! И скејт и инлајн најверојатно а и нешто свирки... Спонзори повторно Рексона, а и Јунити скејтшоп, а се бараат и уште. Сега за сега толку па како дознаваме повеќе инфомрации ќе ве информираме. Воздра!
_____________________________
xmkd plagijat Баш си EMO
emo
До каде достигна музикава, со својата публика, сакања/мрзења, подржувања/пљукања на едни врз други. Таман мислиш дека во животот мизерен си видел се и неможе веќе ништо да те изненади, кога ете ти... Како гром во коприва те погаѓа нешто, што ти застанува во грло, те боде како трн во око, и мораш да го изразиш својот револт.
Повеќе...
_____________________________
xmkd ТУРНЕЈА ПО ДЕЦЕНТРАЛИЗИРАНА МАКЕДОНИЈА

Почитувани пријатели на добриот...независен македонски звук....,

Задоволство ни е да ве известиме дека...конечно....ТУРНЕЈА ПО ДЕЦЕНТРАЛИЗИРАНА МАКЕДОНИЈА или т.н.р ДРУМ фестивал или пак ТОТАЛНА REXONAтизација (во зависност кој под кое име не познава), започнува во Сабота, на денот на почетокот на светското првенство во фудбал, 09.06.2006, во клубот Rock Caffe во ТЕТОВО. Причините за ова четиридневно поместување на веќе најавениот почеток на турнејата се повеќе од прозаични и не го заслужуваат вашето внимание во никој случај.
Еден ваков проект е најважно да почне и вакви мали поместувања не би требало да не дефокусираат од главната цел, нели? Впрочем, еден дополнителен датум плус е нешто што може сите да не радува. А во случајот станува збор за влегувањето ин а НЕГОТИНО во целата турнеја. Значи, 11 града се веќе дел од мрежата.
Во продолжение ви ги преставуваме и останатите, потврдени, датуми за турнејата на PMG COLLECTIVE.

ЈУНИ 2006: PMG Collective
Петок 09.06 - Тетово (Rok Cafe)
Недела 11.06 - Прилеп (Апореа)
Вторник 13.06. - Струга (Оаза)     
Среда 14.06 - Радовиш (Rock City)
Четврток 15.06 - Кочани (Манаус) Skate Contest
Петок 16.06 - Штип (Дом на Млади)
Сабота17.06 - Велес (Ноктурно)
Недела 18.06. - Охрид (Ballance)
Вторник 20.06 - Неготино (Dallas)
Среда 21.06 -  Битола (Интермецо)
Четврток 22.06. - Гевгелија (Blue Star)

Благодарност до сите Вас за трпението што го покажувате и...повелете на некој од концертите во вашиот град...или пак оној блиску до него. Или пак, доколку сте доволно иницијативни, поканете не да го посетиме и вашиот град !!!!

Време е за Истина, Време е за Правда !!! Време е за ТУРНЕЈА ПО ДЕЦЕНТРАЛИЗИРАНА МАКЕДОНИЈА !!!!

_____________________________
xmkd OFFest 2006 - Programa

klik

_____________________________
xmkd plagijat I object, Sidewalk & Fpo
emo
Аrmed With Intelligence е бендот што рокаше од некаде 2001 па до пред некое време. Бендот се состоеше од 5 добро познати членови, кои се слагаа меѓусебно добро. Во суштина, AWI е формиран и како еден органски отпадок од бендот It Takes All Kinds од NY. Ова е и еден од моите најомилени бендови од времето, кај кои доста пати ги имам препрочитувано текстовите по дома.
Повеќе...
_____________________________
xmkd Награди од контестот и за до 15
Хе, хе сепак има награди и за скејтерите до 15 години и тоа Симон зима 1500ден, Ана 1000ден и Лисјен 500ден. Повише информации кај Диви... divi$xmkd.com
Ај на здравје!
_____________________________
xmkd Rexona contest sk8 gallery
klik
Клик на сликата за фотки...
_____________________________
xmkd Rexona contest inline gallery
klik
Клик за повеќе слики...
Поздрав!!
___________________________________
xmkd Rexona - contests results
klik za pogolema slika klik za pogolema slika klik za pogolema slika

Скејтбординг до 15 год:
1. Симон Стојановски
2. Ана Стаматовска
3. Лисјен Јовановски
4. Ермин Дупљак
5. Максимилијан Георгиев
6. Рилинд Хоџа
7. Амел Амед
8. Коста Љатковски
8. Даниел Мерџановски
9. Дамјан Кочов

Скејтбординг над 15 год:
1. Сефедин Азири
2. Ријат Азири
3. Филип Василевски
4. Виктор Василевски
5. Игор Каревски
6. Димитар Ќосевски
7. Никола Василевски
8. Филип Куфалов
Инлајн скејт:
1. Марко Даиловски
2. Виктор Ефремов
3. Марко Јовчевски
4. Горан Велески
5. Предраг Поповиќ
5. Александар Нешковски
6. Благој Цилаков
7. Методија Трајковски
8. Игор Николовски
9. Даме Јовановски
10. Влатко Николов
10. Антонио Фрањевски
11. Бојан Велески
12. Симон Кипровски
Рексона контестот вчера помина одлично и може да се каже дека е најдобар контест до сега што сме имале во МК. Натпреварот за скејт до 15 години го судеа Иво и Мало, над 15 судеа Мики, Мате и Марко, а инлајн Хакер, Бојан и Јован. До 15 скејт се возеше една рунда во која натпреварувачите имаа 1 минута да ги имрпесионираат судиите, во скејт над 15 се возеа 3 рунди од кои првата 1 минута, втората 1ипол минута и третата бест трик рунда. Првата рунда беше квалификациона по која останаа 5 натпрварувачи. Во инлајн се возеа 2 рунди од кои првата беше квалификациона по која во втората останаа 6 инлајн скејтери од кои се одлучија победниците според вкупните бодови. Победниците во скејт до 15 и инлајн се одлучуваа со собирање на бодовите, а во скејт над 15 одлучна беше последната рунда во која се оценуваше најдобриот трик кој ќе го направи скејтерот, во при што Зифи направи кикфлип бексајд 50-50, Ријат 180 фронтсајд нос грајнд, а Пуци кикфлип трансфер.
За натпреварувачите во скејт до 15 години награди земаа 1. место 1500ден., 2. место 1000ден. и трето место 500ден., а за скејт над 15 и за инлајн, 1. место зема 9000ден.+ медаљон, 2. место зема 6000ден. + медаљон, 3. место зема 3000ден. + медаља.
Наскоро слики и видео.
_____________________________
xmkd ск8 сешн Кеј&Мнт 02 Јуни 2006
the wall
Вчера снимавме и сликавме со Виктор, Иле, Перо и Зифи на МНТ во главно и нешто на кеј. Бујрум фотки овде а клипој, ќе има и клипој! :) Фоткаа Иво и Марко а снимаше Јоци.
_____________________________
xmkd Алпинистичка литература - „Седмата Оцена...“ - Рајнолд Меснер
Сe зaпoчнa сo игрa

Тoa бeшe нa втoриoт дeн нa Festa della Matricola. Нa плoштaдoт прeд Padrocchi , eднo oд нajдoбритe kaфe-бaрoви вo Пaдoвa, eднa тoлпa студeнти ja глeдaшe битkaтa нa goliardi нa palo della cucagna (мрснa бaндeрa). Ги имaшe oсум или дeвeт koи ja збудaлувaa публиkaтa. Виkaњe, музиka, звучници - типичeн итaлиjaнсkи студeнтсkи фeстивaл.

Фeштaтa трaeшe три дeнa. Унивeрзитeтoт бeшe зaтвoрeн и ниe студeнтитe бeвмe нa oдмoр. Пaтиштaтa бea зaтвoрeни, kинaтa бea пoлни, a игри дeфилирaa нaсekaдe. Eднa oд oвиe игри бeшe дa сe исkaчи мрснaтa бaндeрa, висoka okoлу 15 мeтри koja бeшe пoстaвeнa нa цeнтaрoт нa плoштaдoт нa стaриoт грaд. Kako штo бaндeрaтa бeшe нaмeрнo нaмaчkaнa сo тeнok слoj мaст, изглeдaшe нeвoзмoжнo дa сe исkaчи, пoрaди штo ниkoму нe му бeшe вaжнo koлkу учeсницитe Ќe бидaт извaлkaни. Пoрaди oвa студeнтитe нaрeчeни гoлиaрди, нoсea стaри вoeни унифoрми и бea oпрeмeни сo плaтнa и фин пeсok. Тиe сe oбидувaa сo знaчитeлнa упoрнoст дa ja исkaчaт бaндeрaтa нo сe зaлуднo. Повеќе...

_____________________________
xmkd Danny Way Web-Exclusive Interview
Помина Мај дојде Јуни. А за во Јуни еве едно екслузивно интервју со Дени Веј направено од страна на трансворлд. Клик на сликата... Фотографија Mike Blabac.
_____________________________
муабети box
Chat Forum
email box
username

password

сакам XMKD email!

Проблеми со логирање?
Пробај од овде!
radio box
превод box
срч box

xmkd