XMKD ForumXMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА АПРИЛ1 2006
xmkd Faking Ollie!
Поздрав!
_________________________
xmkd plagijat NYHC сцена во Скопје

Како што веќе скоро сите знаете, легендите на Њујоршкиот хардкор пристигнуваат во Скопје. Се се спрема за нивното пристигнување, а глеам сите низ градов интензивно ги преслушуваат по дома. Холот во МКЦ е веќе резервиран, без барикади без ништо... има да биде крваво =) Но да почнеме од почеток...
Повеќе...

_____________________________
xmkd New Polish inline vid coming soon!!

???

Пољациве крш праат. Најновото полско видео ќе искочи наскоро... погледнете го траилерот!!! Проверете го и сајтот: http://www.inmag.pl/
Pozdrav
_____________________________________
xmkd Уште еден ск8 бест трик контест во Сабота!
Оваа сабота (15.04.2006) на кеј со почеток во 12:30 ќе се одржи натпревар во најдобар трик со скејтборд на новиот елемeнт. Организатор на натпреварот е Марко Илиевски, а спонзор е Unity скејтшоп кој за најдобриот трик доделува комплет Bullet скејтборд. Значи многу едноставно и јасно: идеш на кеј у сабота, се пријавуваш, правиш најбољи трик и си одиш дома со нов комплет. Што повеќе треба да се знае? А ако сепак има прашања, поставете ги на форум. Епа бидете таму!
Поздрав!
______________________________
xmkd Дејан Пановски - фотграф на месецот на ftvstudio.com
dpanovski @ Ftvstudio.comДејан повеќето од вас веројатно го знаат од ваму или од таму. За тие што не го знаат Дејан е еден од пионерите во агресив инлајн скејтингот во Македонија, до неодамна беше репрезентативец број 1 во Македонската скијачка репрезентација, а од пред три години започна и професионално да се бави со модна и друг вид фотографија. Покрај тоа, во слободно време се занимава и со сноубординг, кајт/вејк бординг, а може и да го најдете на некои од околните падини со неговиот змај. Едноставно што и да фати во рака го совладува до максимум. Некои од неговите слики досега сте ги сретнале на хмкд но поводот по кој што сега пишуваме за него е успехот кој го постигна на Фешн ТВ сајтот каде моментално е изгласан за фотограф на месецот. Дејан е жив доказ дека и во Македонија може да се успее и со некои не така стандардни професии ако се посветиш на нив и ги сватиш озбилно. Погледнете ги фотките во неговиот профил на ftvstudio.com и веднаш ќе сватите дека неговото место меѓу врвните светски фотографи е повеќе од заслужено.
Еве овде и ретроспектива на екстрим спортс галерии од Дејан објавени на xmkd:

Ск8 контест 2006
Europa Snowboard Cup 2006
MTB Галерија
SNOW SESSION DACHSTEIN
МАВРОВО 2005
WAKEBOARDING Галерија
Инлајн скејт Фотосесија на Гоце
MAVROVO 2004
Wake Mavrovo Avgust 2004
Qute impressive work ay? :)
Поздрав и многу успех за Дејан и понатаму!
___________________________
xmkd A time to shine: Chad Tim Tim
Ви го презентираме Chad Tim Tim. Премиерата на видеово е најавена за у јуни! Клик за траилер

+ wednesday woe (april 5)
Поздрав!
___________________________________
xmkd plagijat Two Sides тргнуваат на турнеја низ Европа

Конечно, утре (четврток, 13.4.) на пат ќе тргне еден од нашите најдобри бендови, Two Sides. За време на десетдневната турнеја низ Европа според планот би требало да отсвират осум концерти. Еве го соопштението што ни го испратија од Two Sides:
Повеќе...

_____________________________
xmkd KFC Members Only Zombie Comatose

???

Значи вака:
Пред некое време излезе новото inline видео на KFC Members Only Zombie Comatose. Седнав пред ком и решив да го симнам. Нетов вака така за два дена,се изнамучи кутриот, го симна. Се собравме кај Гого дома и решивме да го погледнеме онака премиерно. Уште од почетокот почнаа да се вртат добри траки во позадина али не беа изоставени и “гадните” падови, а траеше прилично долго. Сепак да не го
тупиме, има добра селекција на возачи, добро музиче, кое и да ти стане досадно сепак ке продолжиш да го гледаш барем да
ја дослушаш песната;)


Превземи trailer овде.
Редослед на песните овде.

Епа ај сеа сите отварајте емуле и одма доунлоад:)
Pozdrav Unique_User!
_______________________________________
xmkd plagijat "A да ни даеш 500 денара, и да не не стаиш на Веб?"

Е... знам дека сакаш... Ама нема :) Значи... Сабота беше супер ден за свирка, а и за многу други работи. Една од тие работи е дека откривме празнично пакување скопско за 89денари... Не, не... Да не се оддалечувам од темата. Сабота 08.04.2006 Лајф радио - FxPxOx...
Повеќе...

_____________________________
xmkd KITE & KITEBOARD Reviews
kite
Иде лето така? А во лето што се прави освен што „се седи под палма со текила и со девојка во бикини под рака и се слуша Мано Негра?“ ;)? Се вози кајт така? Епа еве на сајтов еден тон ревјуа на кајт опрема за кој сака да почне да се занимава со овој спорт или пак сака да се поднови за новата сезона. Иначе кај нас условите за кајт и не се баш сјајни али имаме по некое езереце, а и грчка е блиску...

http://www.kite-surf.com/

п.с. Да не иаме пишано за сајтов порано?
_____________________________
xmkd ПРЕКУ К** МИ Е ОД СЕ во Скопје!
ИДЕМЕ, ИДЕМЕ, ИДЕМЕ!!!
_____________________________
xmkd NMP Booklet
nmp booklet
Klik na slikata za bookletot. Koj ne bil sea mu e majkata!
_____________________________
xmkd plagijat Rize - Dave LaChapelle
Шампионите од Шутка, реакциите по тоа и за тоа! филмови со социјални теми каде што се претставува цела една група на луѓе, нивниот начин на живот, комуникација во и со средината.
Повеќе...
_____________________________
xmkd Голема Првомајска журка на Велешко езеро
faces
Околината на Велешкото езеро Младост веќе неколку години наназад привлекува огромен број на кампери на Денот на Трудот. И годинава за 1-ви Мај таму ќе се одржи четиридневна журка на отворено. "Shining Faces" фестивалот ќе трае од 29.04. до 02.05., а на него ќе настапат еден куп ди-џеи од секаде: Израел, Чешка, Бугарија, Србија и Црна Гора, Грција, се разбира и Македонија (комплетната листа на изведувачи подоле). Повеќе...
Поздрав!
___________________________________
XMKD Forum XMKD Forum (нов)
Конечно и ние да склопиме еден асален форум. Уште се подешаваат последните сетинзи. На форумот има и чет кој преку јава аплет се уклучува на каналот sk8mkd на ирц па кој нема ирц клиент може од сеа и од тука да се уклучува. Итото важи и за чат копчето над муабети бокс. Епа кој го интересира бујрум на регистрација и заебанција! :)
Поздрав!
_____________________________________
xmkd Нов светски рекорд на Дени Веј!
Hi, I'm Danny Way and i want to prove to myself that something I have visioned is possible.

Danny Way завчера направи нов светски рекорд. Скокна од врвот на џиновската гитара на Хард Рок хотелот во Вегас. Клик на сликата за екслузивно видео клипче од настанот.

It is not about world records, it is about proving to yourself that it's possible!
Поздрав!
_____________________________________
xmkd Plan B History
Во 1991, скејтбордингот влегуваше во нова ера. Некои од најдобрите нови про скејтери сакаа да започнат нешто различно од дотогашните скејт компании и да ги изразат своите лични ставови и погледи на светот. Оваа нова компанија ја нарекоа Plan B. Проектот го водеше Mike Ternasky заедно со Danny Way, Matt Hensley, Mike Caroll, Sean Scheffey и Rick Howard. Мајк беше длабоко инволвиран во скејт индустријата, беше близок пријател на Danny Way и перфектно се вклопи во идејата за таква оригинална скејтборд фирма. Plan B беше молскавично прифатен во светската скејтборд сцена најповеќе поради уникатните видеа и го смени начинот на кои скејтборд компаниите функционираат. Додавајќи ги врвните скејтери како Colin McKay, Pat Duffy, Sal Barbier, Ronnie Bertino и Jeremy Wray во својот тим. Plan B беше компанија со која се споредуваа сите други скејт комапнии.
Во 1994, трагичната смрт на Mike Ternasky во сообраќајна несреќа, ја остави компнаијата во рацете на Danny Way и Colin McKay кои пробаа да ја продолжат работата на Мајк истовремено концетрирајќи се и на своите скејт кариери. Ова се покажа прилично тешко да се изведе со што беа приморани да ја стават фирмата Плен Би на пауза.
Во 2005, заедно со Syndrome Distribution, Plan B е повторно на сцената со нов тим од врвни скејтери како Paul Rodriguez, Pj Ladd, Danny Way, Colin McKay, Ryan Gallant и Darrell Stanton со истите идеи како и порано. Во Јануари годинава на тимот се придружува и оригиналниот член Pat Duffy кај нас многу добро познат од раните Plan B видеа како "The Questionable Video". Plan B останува во листата на топ компании во историјата на скејтбордингот со најголемо влијание во неговиот развој.
Поздрав!
___________________________________
xmkd Wanna learn BS ollies?
DOWNLOAD ... ke vi treba quicktime player
Поздрав!
__________________________________
Proudly hosted by POWWEB! Голема Powweb вебхостинг промоција!
Hi Everyone,

It’s been a while since we’ve been in touch, but we’ve been working on some new and exciting promotions for the group. For the first time ever, PowWeb is offering a Buy One Year, Get One Year Free promotion until May 1st.

As always:

No setup fees
Free one-year domain registration
Coupon code fiveoff will remain in effect throughout this promotion

This is an awesome deal and the PERFECT time to get everyone on board for the summer!

Thanks and good luck! You guys have been doing a tremendous job keeping PowWeb successful as a dominant presence in the Web hosting space, and we appreciate your continued support!

Joshua McGinnis
PowWeb.com
____________________________________
xmkd Zuti - Bs full torque
Bs full torque на шипката кај коле. Photos by nino!
ПОЗДРАВ!
___________________________________
xmkd КАЦАР ГИ УБИ НА КОПАОНИК !! (ДВЕ ЗЛАТНИ МЕДАЉИ)
1 и 2ри Април 2006 Александар Кацарски (понатаму во текстот Кацар) ќе ги памти како врв на својата кариера во сноуборд. На националниот шампионат и ФИС трката во Giant Slalom Snowboard кои се оддржаа на 1ви и 2ри април на Копаоник - СЦГ, Кацар освои две златни медаљи една по друга.. Што поише, го чекаме да се врати и да напраиме едно интервју..

Да се потсетиме на неговите постигнувања во 2006 година:
датум
место
тип на трка
вид на трка
освоено место
фис поени
02-04-2006 
FIS Race 
Giant Slalom 
70.00 
01-04-2006 
National Championships 
Giant Slalom 
70.00 
18-03-2006 
Europa Cup 
Big Air 
12 
0.00 
11-03-2006 
FIS Race 
Slopestyle 
16.00 
12-02-2006 
FIS Race 
Snowboardcross 
18.00 
15-01-2006 
World Cup 
Parallel GS 
60 
0.00 
08-01-2006 
World Cup 
Parallel GS 
57 
0.00 
___________________________
xmkd Прва изложба на НМП:
„Почеток на колективната халуцинација“
Галерија на Младински Културен Центар, 8-15 април 2006
Некој Мисли Поинаку

Во сабота, 8 април 2006, со почеток од 20:00 ч. во галеријата на Младински Културен Центар, НМП колективот ја отвaрa роденденската изложба, „Почеток на колективната халуцинација.“ На изложбата се опфатени монтажи, фотографии, скулптури, и стикери на 19 автори претходно објавени на веб страната www.nmp.com.mk или директно поврзани со потрагата по Мудрите Јарци. Изложбата претставува комбинирана прослава на армијата маалски занесеници, циркусот Допелгангер и виртуелно Скопје, а истата ги поврзува macedonia.deviantart.com и mk.wikipedia.org. Повече...

___________________________
xmkd На 8ми FxPxO ќе ебаваат мајки!
FxPxO свирка! На 8ми пак ќе биде тутканици-бутканици во лајф радио... ќе летаат искри! Се стегнаа FxPxO во последно време апла, и ете ги со нов албум (-Знам дека ја губам битката-). Нема потреба од запознавања со бендот а у тупење со глупости пошо сите веќе го знаеме ова наше trashcore sXe бенче. Стегнати, супер дружината Васко, Трипе, Џано и Раде напаѓаат овој викенд! (кој иде по свиркиве нема шанси да ги утне...). Повеќе...

Поздрав,
Дон@

_____________________________
Aprilski Rock&Roll Marsh
Life Radio & Life Radio Klubot  go definiraa i Aprilskiot Rock&Roll Marsh.Vo prvite redovi ke marshiraat SENTENCE PROJECT - 7 april, a vednas po niv na 8 april F.P.O. Na 15 april kon marshot se priklucuvaat GRANULOM od Bugarija. Od Srbija kon Life Radio klubot, na 21 april,  ke domarshiraat UNISON, koi ke bidat podrzani od skopskiot bend BILL SKINS FIFTH. Marshot prodolzuva na 22 april so BAD SECTOR i zavrsuva na 28 april so NO DUB.
Pozdrav,
Vesna
_____________________________
xmkd plagijat Отворена првата пивотека во Скопје!
Пивопијци од цела Македонија обединетете се! Како што беше претходно најавено, со доаѓањето на пролетта се отвори и првата специјализирана продавница за пиво во Скопје. Продажниот салон, се наоѓа на ул. Иво Лола Рибар бр. 70, локал бр. 14. Во моментов на располагање имаат преку сто типови на сортни пива (во различни пакувања од 0.33 л, 0.75 л , 1.5 л, 3 л и лименки), чаши, литература, и специјални пакувања за различни свечени пригоди. More beer...
_____________________________
xmkd Rude Baronz New Traielrs
Miki Krsteski
Четири нови траилери од новото видео на Rude Baronz bmx тимот кое ќе излезе на есен 2006. На траилерите ќе го видите Мики Крстески кој веќе ви е познат од предходни појавувања на xmkd! Епа кликајте на сликата и гледајте...
_____________________________
xmkd ЕВЕ ГО И КАВЕРОТ новиот албум на суперхикс кој само што не искочил!
Старата банда од GRAFISTO Creativity in progress (www.grafisto.com), повторно за Суперхикс го изработија омотот за новиот (life) албумот на Суперхикс.
Она „повторно“ алудира на претходниот албум ТРУМАНО.
Нас ни е супер дизајнот, а веруваме и Вам. Остана уште албумот да го имате во свои раце.
Soon ...very soon..."coming in dark"....
_____________________________
xmkd Best trick contest '06 videoclip
DOWNLOAD
Поздрав!
__________________________________
xmkd el kontest gallery by don@ & mrmo
go, go, go
Поздрав!
____________________________________
xmkd Isekotina
____________________________
xmkd Best trick contest '06 review by Vikend!
Клик на сликата за поголема читлива слика.
Поздрав!
________________________________________
муабети box
Chat Forum
email box
username

password

сакам XMKD email!

Проблеми со логирање?
Пробај од овде!
radio box
snow box де
срч box

xmkd