XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНаградна ИграЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА МАРТ1 2006
xmkd Newsday
>>>A Time To Shine Trailer: Chris Roberts
Ви го презентираме Chris Roberts. Видеово ќе излезе во јуни.
>>>Tampa Pro 06 Best Trick
Billy Marks го зема првото место.

>>>enjoi Bag Of Suck Premiere
На 11 март 2006 Enjoi skateboards го презентираа нивното ново видео Bag of suck.
• Stefan on Nike

• Birdhouse signing, Am Getting Paid, BK's new site, etc.

• Silas on Earth, Flip Announces

• Black Label Site, The Firm Done, Dustin
Dollin Married


• Tuesday Newsday (March 14)
Поздрав!
_____________________________________
xmkd FUDBAL Kajgana.com v.s. XMKD.com 9:2
Се докажавме дека не не бива за фудбал:) почнавме да играме негде накај 1 саат... Диви на гол, Хакер и Јоци одбрана а Марко, Тако и Иле средина и напад. и ете у прва минута примивме гол:) и не само еден гол... у наредните 10 минути примивме уше 6 гола:) бидна шо бидна, не бевме уиграни доволно, поише изглеаше као да играме балет... и тука некаде при крајот на првото полувреме, Јоци го даде првиот гол за хмкд и ги поттикна и другите да се размрдаат малце. заврши полувремето, почна второто и примивме негде уше 3 гола и губевме 9:1. после тоа дојдоа Роко и Кекуле и тука напраивме по некоја акција иако не знаевме каде шутираме:) и при крајот на утакмицата Хакер и Јоци ја почнаа негде последната акција и му ја додадоа топката на Марко кој изгледаше како да е изнервиран шо губиме со 100 разлика и ги издрибла сите... му легна на пуна и неможеше да и одолее... шутна.. и даде гол! и така тоа беше последниот наш гол, се чудам како успеавме дури два да дадеме:) слики од утакмицата имате ТУКА или клик горе на сликата за да ги видите... се глеаме на следната утакмица!
поздрав
________________________________
xmkd Роко на цевка!
_________________________________________

xmkd Europa Snowboard Cup, Маврово 2006
BIG AIR НАТПРЕВАР ПРВ ПАТ ВО МАКЕДОНИЈА

Утре, на 18 март во Маврово предизвикот ќе го споделат над 30 натпреварувачи во сноубоард од Македонија, Србија и Црна Гора, Бугарија, Словенија, Финска и Белгија. Прифаќајки уште еден предизвик, тие во Македонија пристигнуваат по нивното учество на XX Зимски Олимписки Игри, кои се одржаа во Торино, Италија. Благодарение на поддршката од Cosmofon, љубителите на зимските спортови, а особено оние што уживаат во екстремните спортови, ќе имаат можност да ги проследат во живо храбрите скокови на европските сноубордери кои се викендов ќе се натпреваруваат во Маврово. Натпреварот на сноубордерите во оваа нова и атрактивна дисциплината BIG AIR за првпат се одржува во Македонија и љубителите на белите спортови очекуваат овој натпревар да биде најголем и највозбудлив настан, кој се случил оваа сезона во Маврово.
Организатор на натпреварот е Скијачката Федерација на Македонија со техничка подршка од клубот Полар од Скопје. Квалификациите и загревањето почнува во 10:00ч, а финалето околу 13:00. Скокот е при крајот на едноседот така да нема шанси да го утнете:)
Екипата на ХМКД ќе присуствува на настанот па очекувајте фул репорт (текст, слика и видео) некаде во текот на идната недела...
_____________________________
xmkd Ќе играме фудбал во Недела!
На покана на другарчињата од кајгана.ком во Недела во 12:00 часот на игралиштето позади ЈБТ ќе играме фудбал во турнир помеѓу повеќе македонски сајтови како идивиди, кајгана, днб.цом.мк и сл... Во екипата на ХМКД ќе играат Диви, Хак, Јоци, Перо, Џими, Марко, Иле, Тако, Дончо и други... И не само што ќе играат фудбал него и пиво ќе пијат. Па се гледаме таму!
Поздрав!
_________________________________
xmkd Онлајн скејтборд музеј!
За да знаеме каде одиме, треба да знаеме и од каде доаѓаме нели?
>>> Online Skateboard Museum
Поздрав!
_________________________________

xmkd Concrete Powder. Skateboarding magazine. Canada.

Ве носиме на канадскиот скејтборд магазин со одлични фотки, стории и видеа. На него ќе најдете многу информации за локалните скејт случувања во Канада, листа на скејтпаркови, видео галерија и слично. Профи се нема што!

>>>
www.concretepowder.com

Поздрав!
___________________________________________
xmkd Ново од веселите археолози...
Сонот на секое девојче.mp3<<<клик за download
_________________________________
xmkd plagijat Point Blank предгрупа на Deftones!

Македонската млада метал рок гордост Point Blank на 25. јуни оваа година ќе биде предгрупа на легендарниот состав од САД, Deftones. Концертот на великаните од Сакраменто ќе се одржи во главниот град на Романија, Букурешт, а настапот е дел од европската турнеја која досега опфаќа околу дваесетина датуми.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Ексклузивно видео интервју со Паркети

Кратко и јасно... Ексклузивно видео интервју со Паркети!!! Симнете и видете што имаат да кажат момците...

..::plagij.at::.. Што праите? сакате ли да ве снимаме?
Одговор

..::plagij.at::.. Ај да се наместите може?
Одговор

..::plagij.at::.. Колку пати го тинкате на ден?
Одговор

Спешл изненадување од Паркети!

Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat After You
Еве една од постарите. Анимација од 2003 година. Склопена е од Christopher Cordingley и се вика After You. Епа погледнете ја.

After You

Christopher Cordingley ...
_____________________________
xmkd plagijat Лоши деца + Ska Point @ Вулкан

... ние сме, лоши, лоши лоши деца!!! НИЕ СМЕ!!! ЛОШИ, ЛОШИ, ЛОШИ ДЕЦА!!!... Вакво нешто можевте да слушнете доколку бевте во неделата во Вулкан, а доколку не бевте, а сакате да знаете како беше, останете со нас до крајот на текстов ;)
Повеќе...

_____________________________
xmkd Koжуф, Боровец, Банско и Копаоник на странски туристички берзи со заеднички маркетинг
Новиот македонски ски центар „Кожуф“, кој уште се гради, ски центарот „Копаоник„ во Србија, ски центрите „Боровец“ и „Банско“ во Бугарија преговараат во блиска иднина да имаат заеднички настап на светскиот пазар. Заедничкиот настап ќе подразбира заедничка промоција на центрите, заеднички маркетинг и заедничка реклама која треба да ги намали трошоците, а да ја зголемат ефикасноста на кампањите.
„Идејата за заеднички настап на светскиот пазар оди во прилог на сите регионални ски центри. Во регионот се уште не постојат големи ски центри кои би биле во можност да примат многу гости. Преку заедничкиот настап странските туристи ќе имаат и поголем избор и повеќе информации за понудата на регионот“, вели Ангел Наков од ски центарот „Кожуф“.
До сега голем број на туристички експерти и посочија на Македонија дека многу полесно и побрзо сериозно ќе го развие туризмот доколу на странските пазари настапува регионално.
(Тотал)

_____________________________
xmkd Brazil Tour March 2006

Report by Marko Georgiev


“titankata deneskata picvajzajkata napravenkata” - that how it sounds in wicked Macedonian the titan ruled today
... but let’s start from the beginning.


el report by Marko Georgiev

el gallery numero 1 by Marko Georgiev

el gallery numero 2 by Marko Georgiev

PG VERTIGO!

_____________________________
xmkd plagijat Сабота - Life радио
Продолжува традицијата на одржување на свирки во клубот на Life радио, и тоа под полна пареа. Нема лабаво во служба на народот! Оваа сабота е резервирана за составот Fusnota.
Повеќе...
_____________________________
xmkd Два пара нови фотки од Spawn!
Клик на сликата...
_____________________________
xmkd Нови слики од Риат!
Клик на сликата за да ги видите останатите...
Поздрав!
____________________________________
xmkd Нова слика од Гого!
_________________________________________
xmkd Global Assault 2006
Еве траилерче да виите шо се дешаваше на Global assault 2006... контестот у кој учествуваа скејтери од целиот свет шо го организира Globe shoes co. Епа клик на сликата за трејлерот.
Поздрав!
___________________________________
xmkd Come to daddy...
come come
Еве го и come to daddy... klik ... Quicktime.
_____________________________
xmkd Еве ги пак нинџите...
Ви текнуе на оние што рипаа од згради на згради? Епа и овие рипаат... :) Клик на сликата за видео клип
- www.kajgana.com
_____________________________
xmkd Rubber Johnny
crazy aliens
Што се дешава кога ќе се спојат Chris Cunningham и Aphex Twin? Клик на сликата за да видите... Кој е влезен у sci филм дефинитивно ќе му се допадне.
- позајмено од www.kajgana.com
_____________________________
xmkd Каде на рекреација?
Случајно го видов ова мало парче текст во весникот Вест од понеделникот... пишуе кај све се вози скејт у Скопје денеска и дека се планираат два скејтпаркови за оваа година... ќе ни се слоши бе еј!:) клик горе на сликата за поголема да прочитате поубаво... е да, многу повеќе калории се согоруваат со возењето скејт отколку со трчањето... така да сите кои шо сакаат да изгубат некое килце нека си купат даски!:))
Поздрав!
____________________________________
xmkd Боки шема и трајанка...
Еве ви две мп3-чиња шо мора да ги чуете.. ја се убив од смеење! by ВЕСЕЛИ АРХЕОЛОЗИ
Боки шема.mp3
Трајанка.mp3
_________________________________
xmkd plagijat Two Sides + Sidewalk- live @ life radio club 04.03.2006
Уште еднаш клубот на Лајф радио беше претесен да ги собере сите вистински љубители на добрата музика. Оваа сабота со евровизиски шмек, ја одбележаа панк рок нотите на фантастичните Two side.
Ѕидовите во Лајф се тресеа пред налетот на звучна енергија која ја произведе еден од нашите најдобри бендови моментално. Повеќе...
- so close to me.wmv
- be a part of....wmv
_____________________________
xmkd It's official *The Kayo Video* - trailer
Клик на сликата за download на траилерот! Ви треба quicktime
Поздрав!
_________________________________
xmkd One more day at Zena park...
Клик на сликата за download!
Поздрав!
_______________________________________
xmkd SICK OF IT ALL vo Skopje
Eden od najgolemite HARD CORE bendovi na site vreminja, SICK OF IT ALL od New York City,USA ke go posetat Skopje na 24 April.
Koncertot ke bide vo organizacija na Skate shop UNITY.
Nabrgu ke bidat objaveni prostorot na odrzuvanje i predgrupite.
Organizatorot najavuva spektakl sto i e za ocekuvanje sudejki po renometo na SICK OF IT ALL, koi se edni od osnovacite na svetski poznatiot NYC hard core stil.Inaku,koncertot vo Skopje e del od nivnata Evropska turneja na koja ke go promoviraat svojot najnov ( 9-ti po red!!!) album "DEATH TO TYRANTS" vo izdanie na Abacus records.
Поздрав, Васко!
________________________
xmkd Petar Mladenovich - mk media skater 05
Перо си ја зема наградата и си ја дупна главата. Наградата, скејтборд даска, ја обезбеди 091 скејтшоп со што уште еднаш го покажа своето директно залагање за развој на македониската скејтборд сцена.

XMKD: Па Перо што имаш да кажеш во оваа пригода?
Перо: Еј фала еј...

Видео клип тука / фотки тука
Поздрав!
______________________
xmkd Ајде вечер сите на TWO SIDES!!!
Почитувани, вечер (Сабота 04/03/2006) со почеток во 21:00 во просториите на Life Радио клубот концерт ќе одржи групата Two Sides. Тие ќе и се представат на скопската публика со музика од предходните 2 албума но и со нови неиздадени материјали. Овој концерт е најавен како загревање пред престојната Европска Турнеја во Април. Како специјално изненадување на овој настан ќе настапи и еден реоформен легендарен punk rock состав, кој ќе се појави пред скопската публика по пауза од 5 години! Влезница за овој концерт е 100 денари. Старките на себе, нагазете го ТРОТОАРОТ и правец Life радио клуб! Со почит, www.twosides.com.mk
Поздрав!
________________________
xmkd Hell, that flip...
Поздрав!
________________________
xmkd plagijat Pixies во Загреб!!!
Спремајте ги пасошите! Во главниот град на Хрватска, Загреб пристигнува еден од најголемите бендови во историјата на музиката воопшто.. култните Pixies!!!
Повеќе...
_____________________________
xmkd Кој ве е*а сите, ја сакам вакa да изглеа скејтпаркот!
„Незнам што да речам, кој го проектирал алал нека му е, по булшит неможеше... еве еден пример горе за добар скејтпарк.“ - прати маил еден скејтер откако ги виде сликите од „то бе“ скејтпаркот кој почна да се гради во Карпош. Од овие коментари можеме да забежиме дека има и скејтери кои не се сосема задоволни од тоа што се нуди, а уште повеќе од тоа што при проектирањето не се консултирани неколку различни мислења на оние кои најповеќе ги засега скејтпаркот. Како и да е, денес добивме информација дека двајца наши истакнати скејтери деновиве лично ќе се сретнат со одгворните лица и ќе изнесат конкретни сугестии што да се смени, додаде, извади и сл. Што е до мене, само нека го направат и нека биде цел односно довршен до крај.
Поздрав!
____________________________
xmkd Denny Te Chuva снимаат нов албум
По одличниот настап на Rock 'n' Roll caffe, момците од Denny Te Chuva продолжуваат да работат со полна пареа.
Повеќе...
_____________________________
xmkd Диви!
_________________________________________
xmkd plagijat Anus Analog, Vulva Digital
Помина подолго време откако Литиуми најавија дека во етерот се појави новиот спот на Бла Бла Бла за песната Anus Analog, Vulva Digital или пак ако сакате со скратениот наслов AA dhe VD. Само нешто баш и не гледам дека нашиве телевизии го вртат во својата програма.
Blla Blla Blla - Anus Analog, Vulva Digital [22.44mb] high quality
Blla Blla Blla - Anus Analog, Vulva Digital [10.26mb] low quality

Повеќе...
_____________________________
xmkd plagijat EDO MAAJKA - "STIG?O CUMUR"
Конечно дологочекуваниот трет албум од Едо Маајка ќе се најде на пазарот. На 20. Март оваа година излегува во продажба STIG?O CUMUR. Албумот го најавува Single-от "To mora da je ljubav", на кој гостува Реми од хрватската Елементал. Single-от веќе беше емитуван на локалното радио 101 во Загреб, што би требало да претставува нашата 103јка. А сите ние и вие можеме се до 24.03.2006 можеме/те да го спуштите на вашиот хард диск и да добиете едно претстава што да очекувате од новиот Един албум зошто тој е нашиот Босанчеро! To mora da je ljubav.mp3

Повеќе...
_____________________________
xmkd Свирка у лајф
Поздрав!
_________________________________
xmkd plagijat MASSIVE ATTACK во Белград
Сите што не беа во Загреб или на EXIT 04 имаат трета шанса :
Концертната агенција Multimedia, од Белгад, потврди дека британскиот бенд MASSIVE ATTACK ќе одржат концерт во Белград , во недела, 11 јуни 2006, a продажбата на картите ќе започне на 10 март 2006.
Повеќе...
_____________________________
xmkd Како ќе изгледа скејтпаркот...
Еве ви некои слики на скејтпаркот гледан од различни агли... Сликиве се земени од главниот раководител на овој проект Роберт Јанковски и да се надеваме дека стварно вака ќе го изградат иако треба да се напраат мали исправки... нема везе еве ги сликите доле:)
СЛИКА 1
СЛИКА 2
СЛИКА 3
СЛИКА 4
СЛИКА 5
Поздрав!
_________________________________
xmkd plagijat Почнува продажбата на карти за EXIT 06
Продажбата на влезниците за EXIT 06 почнува на полноќ 05 март 2006!!! Промотивната цена изнесува 2990 дин., додека редовната цена ќе биде 6940 дин за блок карти. При секои продадени 1000 карти цената на истите ќе се зголемува за околу 300 дин.
Повеќе...
_____________________________
муабети box
Chat Forum
email box

username


password

сакам XMKD email!

Проблеми со логирање?
Пробај од овде!
radio box
snow box де
топ листа box
срч box


xmkd