XMKD ForumXMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА Јули 2006
xmkd Кој ќе падне во скејт-паркот, сам си е виновен!
Уште една новост за скејтпаркот, овојпат изворот е Време

"Општината Карпош деновиве ќе постави табла покрај скејт-паркот на која ќе пишува дека општинарите нема да бидат одговорни за секоја незгода што ќе се случи таму, а како резултат на неискусните скејтери и секое недолично однесување, рече Андреј Петров, градоначалникот на Карпош.
- Во вечерните часови таму се собираат од 200 до 1.000 луѓе и се создава метеж. За да се намали бројот на луѓето што го користат базенот на скејт - паркот ќе поставиме рампа за велосипедистите кои ќе можат да ги изведуваат егзибициите таму - рече Петров, кој додаде дека ќе почне и обновата на патеката за ролери од која ќе се отстранат издигнувањата."


Абее, од премногу метеж нема кај игла да фрлиш а камо ли да возиш! 200 до 1000 луѓе... ја би рекол испод 50 од кои 20 души се публика. Градоначалников ме буни...
_____________________________
xmkd plagijat RESTLESS YOUTH / FxPxOx 8ми Август @ гаража во тафталиџе

Уф колку ги сакам овие гаражни свирки. Просто неможам да ви ја опишам атмосферата која се ствара таму допле под земја, каде што врие влага, има цевки од парно, мало е а сепак во тој мал простор успеваат доволно луѓе да уживаат. Епа реприза на таква атмосфера ќе може да видите на 8ми Август во гаражата на допбро познатите херои кои се нарекуваат Новиот Почеток.
Старт 20:00
Упад 150еур
Бидете таму!
Повеќе...

_____________________________
Новите CONTROL - Adapta наскоро и кај нас!
__________________
xmkd Скејтпаркот во Карпош е за аматери

Следи текст кој беше објавен во бесплатниот дневен весник Шпиц. Текстот е во врска со скејтпаркот во Карпош, а го напиша Игор Стојановски.

Иако скејтпаркот покрај кејот во општина Карпош неодамна беше свечно пуштен во употреба, малкумина од скопјаните кои се занимаваат со скејтбординг и екстремен инлајн скејтинг ја посетуваат оваа локација. Вечерта кога ја посетивме оваа локација присуствуваа само неколку основци кои ни одалеку не се занимаваат со екстремната форма на овие спортови, всушност за кои и е наменет овој скејтпарк. 

-Скејтпаркот кај Имес нема врска со проектот кој за него беше направен. Воопшто не личи на компјутерскиот проект - димензиите се смалени и промашени - вели Петар Младеновиќ, еден од најдобрите македонски скејтери, кој со скејтбординг се занимава веќе 7 години.

Поискусните скопски скејтери велат дека шипките што се ставени во базенот се премногу стрмни и ниски, и повеќето од нив не вредат поради малиот залет, односно малото растојание меѓу базените. Тие велат дека аглите кај базените се промашени, одат накосо, па нагло нагоре, а треба да бидат заоблени тие делови за да може да се прават трикови на работ од базенот.

- Растојанието помеѓу двата базена е многу кратко, околу 2-3 метра, а требаше да биде некаде околу 8.- вели Јордан Камберски кој со скејтбординг се занимава 4 години и е соработник на македонскиот веб сајт посветен на екстремни спортови - ексмкд.ком
Камберски вели дека кога им кажувале на мајсторите како треба да ги направат базените, мајсторите не сакале да ги послушаат и не ги направиле како што требало.

- Паркот беше проектиран совршено, меѓутоа имаше еден “многу” искусен мајстор, поточно експерт за базени, но, за оние за капење, така што не сакаше да не слушне и ги фрли парите за џабе - вели Камберски.
Градоначалникот на општина Карпош, Андереј Петров вели дека не можеле да им ги задоволат вкусовите на сите скејтери и дека за скејтпаркот кај Имес немало универзален проект.

-Немавме урнек по кој би го правевме скејт паркот. Ова е прв обид да се направи скејтпарк во Македонија. Тао што некој составувал парчиња даски ни оддалеку не наликува на скејтпарк - вели Петров.
Но сепак, скопските скејтери реагираат:

Не се прави скејт парк така колку да им залаже очи на луѓето. Демек, еве градоначалникот прави работи за Општината. Јас не возам натој парк, кој инаку не е за скејтборд - вели скејтерот Младеновиќ. 

Додека скејтпаркот, каков што е, останува да се догради, патеката за рекреативно возење на ролери на кејот на Вардар веќе почнува да се рапаѓа. Како што велат од кај Општината, репарацијата на патеката ќе започне овие денови.

Неколку зборови до градоначалникот од името на сите Х спортисти во државава: Ова не е прв обид да се напраи скејтпарк у МК! Незнам по кој пат се спомнува ова во нашите текстови, но првиот скејтпарк беше на Кале, па имавме скејтпарк кај сегашен Рамстор, има скејтпарк во Велес како и во Кочани. Во оваа по***на земја никогаш нема ни да има асален скејтпарк се додека постојат луѓе што им е гајле само за парите. Се додека политичарите и политичките партии се натпреваруваат меѓу себе за кој повеќе да украде пари, место да се натпреваруваат кој подобро вложил нешто во државата, сите проекти што ќе бидат направени ќе бидат исто толку ефикасни за народот како што се политичарите за државата.

Поздрав!
____________________________________
xmkd Нова фотка во галеријата
_____________________________
xmkd Steel temple предгрупа на Whitesnake у понеделник!!
So gordost ve informirame deka makedonskiot heavy metal band Steel Temple kje svirat kako predgrupa na shouto na svetski poznatite Whitesnake koi doagjaat vo Skopje na 24.07.2006 vo Ponedelnik na Skopsko Lizgalishte.
Toa e vesta, a da ve informiram deka kreiranjeto na pesnite za vtoriot album na Steel Temple se pri kraj, i naskoro bi trebalo da pochne da se snima albumot.Isto taka ushte edna informacija za mini web-site na Steel Temple na www.myspace.com/steeltemple
na koj mozhe da se prochita se za bendot i da se chujat ili downloadiraat 4 pesni od prviot album.Naskoro kje ima i eden ili dva video spota.
ПОЗДРАВ! Steel Temple
_______________________________________________
xmkd Bs boardslide up the rail - Igor Karevski
_____________________________
xmkd Huge f**kin' ollie - by viktor
_____________________________
xmkd Изгубениот грајндбокс

Грајндбоксот што го снема од кеј пред неколку месеци, го забележавме фрлен во реката Вардар одма под Камениот мост... дрвото веќе не е од никаква корист, но затоа можеме да ја искористиме конструкцијата за да направиме нов! Ајде луѓе, пишувајте на форумот горе, да се договориме како да го извадиме од реката, додека не завршиле летните суши бидејќи после ќе ни биде отежната работата.

_____________________________
xmkd plagijat Видео клипој

Еве неколку клипчиња од настапот на Новиот почеток коа свиреа со 2 Sides во Куршумли Ан у средата... наскоро и клипови од 2 sides.
Новиот почеток 01 Новиот почеток 05
Новиот почеток 02 Новиот почеток 06
Новиот почеток 03 Новиот почеток 07
Новиот почеток 04

_____________________________
xmkd plagijat Бити ружан, паметан и млад

Голема насмевка ми го облеа лицето кога прочитав дека легендите се повторно со нас. Панкерите со кратка коса „у сакоу старом“. Повеќе...

_____________________________
xmkd TWSnow Videa: Monday Mallet

Monday Mallet (7/10)

Monday Mallet (7/3)

Monday Mallet (6/26)

Monday Mallet (6/19)
__________________________________________
xmkd Caught Up: Nate Bozung

click to go huge

Веб интервју со Nate Bozung а.к.а. The Nutz. Click to go HUGE!

__________________________________________
xmkd Burton ASJ 2006: Slopestyle

jussi

Jussi Oksanen на Burton ASJ 2006: Slopestyle. Клик за повеќе...

Воздра!
__________________________________________
xmkd TWSnow video - Cobra Dogs: Behind the Sauce

Video clip by Joe Carlino. CLick Here.

Воздра!
__________________________________________
xmkd Boki is back!!
После подолга пауза Бојан се врати на својата прва љубов (ролерите). Пополека си ги враќа триковите, а ние бевме да го сликнеме додека тој уживаше возејќи на жардињерите на кеј:) Клик на сликата горе за уше неколку фотки!
_______________________________
xmkd Jo jo, KOLEKTIVMAG is here!
klik za pogolema citliva slika
Излезе првиот број од балканскиот магазин КОЛЕКТИВ. Се работи за СКЕЈТ/СНОУ/БМХ/ВЕЈК магазин кој покрива случувања воглавно од балканските ексјугословенски земји но и по нешто од европа и од светот. За неговото излегување главни виновници се скејтборд клубот SHPAOLIN iz Hrvatske. Повеќе за тоа што претставува КОЛЕКТИВ можете да прочитате на уводната страна кога ќе кликнете на сликата горе на оној закон типот со тупаницата од филмовите што ги нокаутираше лошите момци со еден удар по глава, одозгора! :) Во првиот број има и една фотка од Зифи како и репорт за скејт контестот што го одржавме на скалите кај стоковната куќа мост. Следниот број очекувајте го за 2-3 месеци а до тогаш бесплатна копија од првиов број можете да земете од Јунити скејтшоп или па на кеј побарајте од овој или од оној. Епа браво за КОЛЕКТИВ и им посакуваме уште многу броеви!
_____________________________
xmkd plagijat Shine on You crazy Diamond! We wish you were here!


R.I.P. SYD BARRET (1946 - 2006)

"Comfortably Numb"

Hello,
Is there anybody in there
Just nod if you can hear me
Is there anyone at home
Come on now
I hear you're feeling down
I can ease your pain
And get you on your feet again
Relax
I'll need some information first
Just the basic facts
Can you show me where it hurts

There is no pain, you are receding
A distant ship smoke on the horizon
You are only coming through in waves
Your lips move but I can't hear what you're saying
When I was a child I had a fever
My hands felt just like two balloons
Now I've got that feeling once again
I can't explain, you would not understand
This is not how I am
I have become comfortably numb


O.K.
Just a little pin prick
There'll be no more aaaaaaaah!
But you may feel a little sick
Can you stand up?
I do believe it's working, good
That'll keep you going through the show
Come on it's time to go.

There is no pain you are receding
A distant ship smoke on the horizon
You are only coming through in waves
Your lips move but I can't hear what you're saying
When I was a child
I caught a fleeting glimpse
Out of the corner of my eye
I turned to look but it was gone
I cannot put my finger on it now
The child is grown
The dream is gone
And I have become
Comfortably numb.

На 7. Јули оваа година замина од овој свет Roger Keith Barrett. Креативецот и моторот во Pink Floyd. Дали треба да се објаснуваме кој?!? што?!? зошто?!?

_____________________________
xmkd plagijat ST!llness

Сплитско-загрепско-осијечко-вировитско-сињскиот бенд, како што самите се нарекуваат "ST!llness", е еден од најактивните млади бендови во Хрватска. Во минатиот викенд настапија на реномираниот фестивал "EXIT", за неколку дена ќе бидат дел од седмото издание на "DIRTY OLD FESTIVAL", а веднаш потоа во Пула настапуват на "SEASPLASH FESTIVAL". Покрај тоа, деновиве за издавачката куќа "Menart" го издадоа синглот "Trubaduri", а албумот исто така во издание на оваа куќа би требало да почне да се снима на есен. Сe е поготвено за снимањето на нивното првенче, а имаат и доволно материјал за втор албум.
Повеќе...

_____________________________
xmkd Dve novi fotki od lisec!
klk the profile!
_____________________________
xmkd Повреда од бајк.
Фааааааааааааааааааааааааак.
________________________________________
xmkd Remz for sale
Shitkam remedyz chris haffey one 43 broj 130 euro so novi mid plejtovi dobro socuvani. Klik na slikata za pogolema. Site zainteresirani neka pisat mail na [email protected] pozdrav, gogo
_____________________________
xmkd Zuti - BS Royale .
_____________________________
xmkd Скејтери со далечинско
Две момчиња ја искористија рампата за скејтери на Плоштад Македонија за да ја испробаат новата кола играчка. На рампата наместо да се возат со скејтборд или со ролерки, тие со далечинско возеа количката, за да испробаат дали може да се движи по стрмни патеки. ?!?!?!?!?!
- Какви се глупости пишуваат по веснициве...
_____________________________
xmkd Panonian Challenge 7
pannonian challenge 7Panonian Challenge 7 odrzat ce se od 17-20.8. u Osijeckom sk-8 parku. svi zaintresirani ( roleri, skateri, bikeri, surferi i surferice) dodjite u osijek i budite dio najvece exstremne manifestacije u hr . da im jebemo majku. ponesite shatore spavacemo na svijezem zraku, bit ce komaraca i alkohola. totalno ludilo moramo napraviti, moramo zapalit grad. detalji ce biti javljeni!

da da da... Panonian pochinje 18.08.(praktis dej ;) , 19.08.- polufinale i 20.08. samo najbolji igrachi voze finalni dio celanda ;)) 21.08. bikeri imaju svoj show na drtu u shumici preko drave.
Nagrade su : pehari i kesh .

Uplachenom prijavom dobija se : sendvich neki , majca, ulaz na after party , cuga neka ... bla bla bla
Na flajeru che biti ocrtani i hoteli u kojima smo izmajmunirali neki popust , ulaz na party ... u biti sve je na flajeru koji chete dobiti u koliko se prijavite na panonski izazov ;)

Oni koji nemaju para za hotelchiche predlazem im da si ponesu vreche za spavanje (i ja chu ju imati ;)
Na after partyu zabavit che nas dj PRO (zagreb) sa drum n base glazbom , SHORTY i EDO MAAJKA . Ovo je samo ukratko opisan panonski izazov na koji su svi pozvani ! pozdrav !!e da ... mi neamo Joe killera , nemojte se bojati ! heheh..

Потсетник како беше лани: http://www.pannonian.org/
_____________________________
xmkd Nine stairs ollie - by lisec!
Лисец ги рипна деветте скали на плочник пред неколку дена.. Клик на сликата за клипчето или тука->01
_____________________________
xmkd Hak - Royale .
hak
_____________________________
xmkd SnowboardGang.com - the boarding gangbang! :)

SnowboardGang is an online place where you can connect other board lovers, share thoughts, pictures and techniques, as well as support others, celebrating the Adernalin pump of snowboarding. http://www.snowboardgang.com/

Воздра!
__________________________________________
xmkd plagijat Overflow, загревејшн за Pixies [д интервју!]

Не е мала работа да се биде предгрупа на еден музички гигант, на една величина како што се Pixies, напротив.. Таа улога на загрепскиот концерт на Pixies, ќе ја има еден одличен хрватски бенд, Overflow.. кој по три години хибернација повторно е на сцената и звучи толку свежо како бенд кој само што излегол од гаража. Еве како на terapija.net го прокоментира нивниот повратнички концерт: Sjajan povratnicki koncert kojim su ponovno dali do znanja da imaju jos mnogo neiskoristenog adrenalina i obilje energije koju su brizljivo sakupljali tijekom pauze. Po svemu sudeci, ono najbolje tek predstoji.
Нас не интересираше што ги натера да се вратат после три години пауза, дали себеси се сметаат за ветерани, која е разликата меѓу Балканот и Европа на музички план, што мислат за Pixies.. Еве што одговори на тоа и на уште многу други прашања вокалот на Overflow, Goran Zivkovic.
Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Метал во Вулкан

Во понеделник 10 Јули Вулкан во Скопје ќе еруптира! На бината ќе стојат:

*Fusnota (Skopje)
*Maras (Gevgelija)
*Hall Of Sins (Bitola)
*Sofar (Skopje)
*Forbidden Apple (Skopje)
Повеќе...

_____________________________
xmkd The history of it all.
махатма
Ако помисливте дека овој спорт кај нас започнува во Скопје ќе бидете само делумно во право. АИС започнува во Скопје, Битола и Охрид.
- историјата на агресив инлајн скејтингот во Македонија, онаква каква што малкумина ја познаваат... бај Виктор Ефремов фор Махатма. Клик 'd пикчр!
_____________________________
xmkd Hak - truespin mizou .
_____________________________
xmkd XMKD Videoclip inspired T-Shirts!
believe the only thing dogs out pornstars poping steez police story free flight experience
Еве ги и новите маици. Моментално се во изработка и наскоро ќе бидат достапни во шопот во L i XL големинa. Клик на маичките за поголема слика! Количините се прилично ограничени, цената е иста ко на предходниве маици што беа. Резервации кај Јоци :)
Поздрав!
_____________________________
xmkd GOT Longoboard?
SINCE U HAVE OPENED THiS, YOU WiLL HAVE BAD LUCK 4 A WEEK!!! BUT iF U RE-POST THiS, U WiLL GET KiSSED BY UR CRUSH ON FRiDAY!!! 
-->What color of shirt are you wearing?Red=loud
Green=yucky smelly
Blue=hott
White=naughty
Pink=freaky
Yellow=skanky
Purple=a little TOO happy
Black= emo
Orange=multicolored
Gray=horny
Aqua= preppy
Brown=tree-hugging
Multicolored= sweaty
Other=candy-flavored
Nothing= Sexy
NOW RE-POST THIS SAYING "I'm a __ __ __" OR YOU WILL HAVE BAD LUCK 4 A WEEK. njeeee....
-->What kind of pants are you wearing?Shorts=hot piece of ass
Skirt=mexican
Skort=homo
Jeans= skater
Ripped Jeans= prep
Capris=cutie
Cordoroy=weightlifter
Cargo=clown
Sweats=gangsta
Thong=slut
Boxers=manwhore
Bootieshorts=caterpillar
Pajamas=apple juice drinker
OTHER =sex kitten
Nothing=pornstar

--> What color is your hair?blonde= That's in love
black= with sexy legs
brown= with a seductive smile
red= with a BAD REP
don't know=with a small ass
dirty blonde=with a fabulous booty
bald=with herpes...type 2...and bad
light brown= wit a booty
pozdrav od ju es ej, spawny!
_____________________________
xmkd Divi - Royale .
_____________________________
xmkd Prvo elektronsko spisanie za antiglobalizam

P O C I T U V A N I,
Poradi osiromasuvanjeto na duhovniot kapital na mladata populacija i deklariranjeto na istiot kako protivzakonski, nevaliden i antievropski;
Daj mi pojќe mor!

www.mahatma.ecarta.info

_____________________________
xmkd TURNEJA PO DECENTRALIZIRANA MAKEDONIJA
*/DRUM Festival/*

*/TOTALNA REXONA tizacija/*

*/ /*

*/ /*

*/MOOGER FOOGER/** TOUR JULY 2006*

07.07. – Petok – *Bitola** (na Shirok Sokak)*

14.07. – Petok – *Negotino (ex Dallas)*

16.07. – Nedela – *Kocani (B & G Pub)*

18.07. – Sreda – *Veles (Nocturno)*

19.07. – Sreda – *Tetovo (Rock Caffe)*

21.07. – Petok – *Gevgelija (ex-Liberty)*

23.07.- Nedela –*Prilep (Aporea)*

26.07. – Sreda – *Shtip (Dom na Mladi)*

28.07. – Petok - *Struga* *(Kalabalak)*

29.07. – Sabota - /Skate Demo Ohrid/

30.07. – Nedela - *Peshtani* *(Bukowski Pub)*
_____________________________
муабети box
Chat Forum
email box
username

password

сакам XMKD email!

Проблеми со логирање?
Пробај од овде!
radio box
срч box

xmkd
snow box
превод box