XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНовостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 

 

  
listen to srecna mladina

денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА АПРИЛ3 2005
XMKD.com Места за возење во Куманово!

Клик на сликата...
Pozdrav!! XMKD
________________________________
XMKD.com Нови фотки од Мартин - Велес!

Martin

Клик на сликата...
Pozdrav!! XMKD
__________________________________
XMKD.com LISTEN TO SRECNA MLADINA FLYER!

Главен спонзор на настанот е RED BULL, а останати спонзори се 091 скејтшоп, XMKD.com, ACID WEAR и ресторан „Повеќе Љубов“ !!!
Pozdrav!! XMKD
__________________________________
XMKD.com XMKD video presents... ROKO!

ROKO
Сликава горе е нешо као screenshot од клипот на Влатко aka Роко:) Клипчево тежи 6,85mb...а трае околу 2 мин. Епа тоа е тоа... клик на сликата или на линкот доле за да погледнете за шо се работи уствари.

КЛИК ЗА DOWNLOAD!

Pozdrav!! XMKD
__________________________________
XMKD.com Поздрав од Александра /Miami, FL


____________________

XMKD.com 7 Maj - plostad Makedonija
Pocituvani,
bi sakale da ve izvestime deka na den 7.05. so pocetok od 20 - 24 casot po povod 60 godini od pobedata nad fasizmot na gradskiot plostad vo Skopje, ke nastapat 4 kvalitetni makedonski rok sostavi:

Superhiks
Mizar
Blla,Blla,Blla
Foltin

pomegu nekoja promena na grupite ke bide izveden i performansot MAKEDONIJA na reziserot Chunihin. Ovoj performans e zamislen da odi na 20 video bimovi + fasadi na okolnite zgradi, so toa sto ke bide prestavena Makedonija niz slika i ton od minatoto do denes. Znaeme deka ovoj performans ke ja predstavuva Makedonija i na cestvuvanjeto na SV.Kiril i Metodi vo Rim, no zaedno so vas ke go pogledneme premierno na 7 maj.
I da dopolnam, od 11 do 13 casot istiot den na istoto mesto ke se odrzhi i programa za najmladite (Zlatno Slavejce, teatarskata prestava Sturecot i mravkite,zongleri,izlozbi na crtezhi,nagradeni tvorbi-recitali...)

Nastanot e vo organizacija na Ministerstvoto za kultura.

____________________
XMKD.com eXтрим Полиција!! - жими ку..в :)

Видете ги џандариве на сликиве и се ќе ви биде јасно. Босанците се најбољи! Клик на сликите за целосна, поголема слика...


bosna belgija slovenija germanija

воздра! __________________________
XMKD.com WORLD SK8 PROFILES: RYAN SHECKLER

> YOZ Eurosport клип за Рајан (ви треба Real Player)

Рајан освојува во 2003 година златна медаља на X Games со 13 години и со тоа е прогласен за најмладиот и најуспешниот скејтер. Денеска продолжува да праи крш и со 15 години вози ко мањак и на никој не му е јасно зашо и како :)

Иначе ова го интересира:

Favorite Bands 1. Metallica
2. Syliva
3. Eminem
4. 50 Cent
5. Disturbed 6. Coolio
7. Xzibit
8. AC/DC
9. Clash
10. System Of A Down

Favorite Sk8 Videos
1. Zero, Dying to live
2. All 411’s
3. Rodney Mullen, RM3
4. Toy Machine, Welcome to Hell
5. Mouse

Hobbies
All I do is sk8 and ride MX! Sometimes I hang out with the kids on the street and play football and some of the other traditional sports (is that what we are supposed to call them?)……but my life is sk8ing, to me that’s the only sport there is!!

Things that bother me the most
1. HATERS …… nothing in the world worse than jealous h8ers!
2. Quitters
3. Complainers
4. Braggers
5. Bullies

воздра! __________________________
XMKD.com ДРУГОВИ И ДРУГАРИЦЕ! СРЕЧАН 1 МАЈ!

За татковината со Тито! Напред!! __________________________
XMKD.com LINDSEY ROBERTSON

lindsey

За LINDSEY би рекол дека е Heelflip Master. Nollie Heelflip, switch heelflip прави на 15 скали без проблем од прва:) На клипов може да се види за шо ви зборам.

КЛИК ТУКА ЗА DOWNLOAD!

Pozdrav!! __________________________
XMKD.com ALI BOULALA

auaua

Ја би рекол Али Будала:)) На клипов може да се види како Али пробуе да рипне 25 скали со Ollie но коа се приземјува даската му експлодира на сите страни...Незнам како не завршил со посериозна повреда:) Иначе ова е необјавен видео клип од Flip - Sorry видеото од 2003год.

КЛИК ТУКА ЗА DOWNLOAD!

Pozdrav!! ________________________________
XMKD.com Skateboarding For Dummies
Тука едно девојче ќе ни објасни неколку почетнички трикчиња од областа на скејтбордингот. Ајде брзо на даунлоад, скејтот у рука и мрш на улица на вежбање!
Јее Јее! ______________________
XMKD.com Место цвеќе, kickflip за 8 Март!

Mighty Mama Skate-O-Rama

Тоа е насловот на дешавката по повод светскиот ден на жената која ја организира skateboardmom.com и е посветена на сите мајки кои возат скејт.

Место: 8ми март 2005 година некаде во Калифорнија.

Значи ќе има натпревар со многу откачени млади мајки кои ќе праат чуда со скејт бордот. Најчесто тие жени‘девојки се бивши скејтерки кои поради очигледни причини (растење на деца) прекинале со возење. Ова е одлична прилика да го испукаат целиот гнев од седење по цел ден дома, перење и менување пелени!
клик тука за повеќе инфо >


Хаук! ______________________
XMKD.com Клипчиња

Мало клипче како Дени Веј си го поминува времето, односно Дени Веј лајф стајл..

тука за даунлоуд >>>

Реклама за патики од DC на бајкерот Дејв Мира. Фраерски трик праи, затоа го стаивме на странава. Па бујрум

тука за даунлоуд >>>

Хаук! ______________________

XMKD.com eXтремен СПОРТ ?? ма неееее....
Супермен и Бетмен можат бурек да им носат на дечкиве!!

Стануе збор за еден од најеXтремните спортови на планетава Земја. Дами и господа ви го представуваме B.A.S.E. Jumping

Спортот е стар околу 50тина години. Предходно не се ни рачуна зошо и никој не успевал да преживее баш.. Целта е да се скокне од статичен објект како на пример зграда, карпа, антена, мост, дупка со специјално модифициран падобран (без помошен падобран) кој се отвара моментално... И така зборот BASE уствари е акроним (скратеница) од Building (зграда), Antenna (антена), Span (мост, лак етц..) и Earth (земја, карпа, дупка).

Е сеа спортов е уствари многу опасен бидејќи објектите од каде што скокаат ненормалниве десно, се со многу мали висини, односно од 200 до кај 600 метри и слободен пад би траел само 7-20 секунди..

Е сеа опремата за овој спорт е многу интересна, падобранот не е како за нормално туристичко скокање од авион туку секој BASE скокач си го модифицира сам. Битно е да се каже дека нема помошен падобран бидејќи за такво нешто нема време.

Така да време за отварање на падобран, стабилизирање на скок, одвојување од карпата нема баш многу многу, односно само неколку секунди :)

Исто така брзината на паѓање е мала, односно после 3 секунди free fall паѓате само со 82 kmH и со таа брзина отварање на падобран е многу многу заебано. Може да тргнат 101 работа наопаку а време за исправање на грешки нема! Ако не се отвори одма падобранот, за 4 секунди станувате тост на карпите доле.

Друга работа е дека карпата од која што сте скокнале е многу блиску до вас на само 5-6 метри, и ако падобарнот при отварање се удри у карпата.. брада!

Трета сериозна работа е слетувањето, доле не ве чека широко поле туку некој си оштри карпи, кањони, брза река со два водопада итн.. Така да мислете му ја коа ќе се решите за ваков спорт.

>> VIDEO - Проблеми со падобранот на неколку илјади метри (5.7Mb)

>> VIDEO - BASEJumping во Норвешка (10Mb)

На пример, нормални падобрани се отвараат полека за да го амортизираат шокот кога падобранот ќе ве стопира наеднаш од 180Kmh брзина. Овој нашиов BASE падобран се отвара у секунд и јажињата се специјално наместени за да се намалат шансите за нивно извртување (зошо нели неаме време да ги средиме). Постојат неколку производители, еден од подобрите се Apex BASE of Perris California каде што може да си набавите фул опрема за некој си $2000.

Но опрема ко опрема не е најважна, тренингот и вашата психичка стабилност се главните фактори за да се преживее скок од 600 м висока карпа.


>> VIDEO - BASEJumping Пештера во Мексико (10Mb)

Прво треба да се научи туризам - падобранство и профи BASE скокачите препорачуваат минимум 150 до 200 падобран скокови пред и да помислите на овој спорт како дечкиве на сликава горе у дупкава некаде у Мексико која е длабока околу 300 метра :)

За почетници се препорачува скокање од мостови бидејќи тие се најблагодарни; нема ѕид до вас кога стрмоглаво паѓате надоле со 100 на сат. Потоа може да почнете да размислувате за антени (репетитори, глеј те ги клиповите и се ќе ви биде јасно), карпи и згради.

Во текот на краткава историја која го има спортов се имаат случено многу незгоди кои најчесто завршуваат со смрт на лице место или со сто скршеници. Еве еден линк кај што можете хронолошки да видите листа на загинати при BASEJumping со објаснување како (не дека е нејасно како): World BASE Fatality List

Како секој екстремен спорт и BASEJumping има проблеми со законот. На многу места, како урбана средина (скокање од згради) е потребна специјална дозвола од властите.

Во Америка има неколку места кои на специфичен ден се отворени за скокачи.

Еден мост во државата Idaho и мостот New River Gorge Bridge во Fayetteville, West Virginia. Тука, секоја трета сабота во Октомври се вика The Bridge Day и се прават разни лудории во воздух.

Тој ден е многу познат во светот на BASE. Се собираат и по неколку илјади скокачи и дури и до 200.000 гледачи. Мостот е со височина од 267 метри и фрлен камен ќе удри во водата за 8.8 секунди. На тој ден се изведуваат дури и по 800 скока.


BASEJumping сеуште не е забележан во Македонија, и чисто се сомневам и дека некогаш ќе дојде од очигледни причини, специјални познавања, места за скокање итн) Ако некој нешто чул за таква работа кај нас ве молиме обратете се во нашата редакција да правиме интервју и да објавуваме материјали; на оваа емаил адреса

Поздрав! ______________________
XMKD.com Нов видео клип од XMKD video!!!

Времето беше убаво, сонцето печеше...:)) Возевме јас (Јоци) и Горан. И ептен беше досадно и решивме да ја оставиме камерата на едно стубче пошо немаше кој да не снима (освен за некои клипови). И тоа е тоа...измонтиравме едно клипче кое трае 2мин. и 50 сек. и тежи 10мб но вреди да се види. Клик тука или на линкот за download!!!

КЛИК ТУКА ЗА DOWNLOAD!!!!

Pozdrav! ______________________
XMKD.com Watsup Xmkd
Jas se vikam Aleksandra i mnogu sakam da skeitam ama edno mi e problem toa sto nema koj da me nauci.Isto taka ziveam vo Amerika miami i na toa mesto jas kaj sto ziveam vo blizina nema skeit park pa nez nam kako da pocnam da skeitam i na sto prvo se pocnuva da se skeita inace klipcinata i slikite sto ste snimale vi se cool samo taka da prodolzite. I LOVE U XMKD
_______________________________________
XMKD.com Нов скејтер во базата на скејтери на XMKD!
Igor


Игор Каревски. Игор е од Скопје и вози од 2003 год. Погледнете слики и клипови во неговиот профајл >>>>
Pozdrav ____________________________________
XMKD.com TRIBUTE to Richard Taylor - R.I.P.
Еве едно монтирано клипче како трибјут за Ричард Тејлор. Кој не го знае тој беше еден од најдобрите скејтери во Европа, воедно и во светот, пионер на нашиот спорт, еден од најголемите спортски таленти кои воопшто постоеле (освен што возел ролери тој зема прво место во freestyle скијање на само после 6 месеци од неговиот почеток) и супер личност. Животот го изгуби на 23 годишна возраст, на 07.08.2004 со цел да го направи најдобриот негов трик и да се дигне на уште повисоко ниво но за жал испадна спротивното. За да го видите клипот кликнете тука... За повеке информации околу оваа несеќа кликнете тука, тука и тука...
Pozdrav! XMKD
__________________________
XMKD.com 26.04.2005 Glide Session na Skopska Crna Gora + Obuka od PG VERTIGO na Ajvatovce 
Klik za vlez vo galerijata...
Vo nedelata se letase na Skopska Crna Gora. Fantasticen den so dosta jaka termika I pomalku turbulentni uslovi za letanje. Popladneto PG Vertigo imase obuka na skolskiot teren Ajvatovce. Eve nekoi fotki.

Pozdrav Bojan
PG Vertigo - Skopje
_______________________________
XMKD.com LISTEN TO SRECNA MLADINA vo SKOPJE!
POVEKE informacii naskoro... Oficijalen sajt: http://www.pendrekmag.com/
_______________________________
XMKD.com Видео клипче.
desen klik pa "save target as"!  brb
Видео клипче од гоце. Клик на сликата.
Pozdrav! _____________________
XMKD.com  ИНЛАЈН ФОТО СЕСИЈА by Hak&Co.
klik
Уште една галерија сликана на филм by Hak&Co на гоце во втората половина на април. Клик на сликата!
Pozdrav ___________________
XMKD.com URBAN CULTURE OPEN AIR FESTIVAL 2005
 Klik za pogolem flaer!
from 30.04 (12:00) till 02.05 (18:00)
Lake Mladost - Veles

Line Up:
Gain Reduction (Psytech Team - Plovdiv BG) Live & DJ Set
Psychoz (Avatar Rec. - MK/ISR) Live
Vasserman (Alkaloid Rec.MK) Live
Question Mark (Insomnia - SCG)
Vanja (Transforma, OV Silence - MK)
Darkside (Analog Pussy Rec. - MK/ISR)
Vortex (Psycho Family - MK)
Messinger (Psycho Family - MK)
HiTekk (Psycho Family - MK)
Poorchild (Psycho Family - MK)
Max-I-Mux (Logistic Team - MK)
Jizus (Organix, I.C.F.S. - MK)
Yovie (Organix, I.C.F.S. - MK)
Dalai Lama (Psyweer - MK)
Cosmic (Soul of Trance - MK)
Kinjo (Soul of Trance - MK)
X (Soul of Trance - MK)

+ Techno Stage:......
+ Chaishop
+ Fire Performance by FUZZ BUBBLE CREW
+ Tattoo Studio
+ T-Shirt stand
+ many happy people Grin
+ beautiful nature (preserve it)

Entry: 150 den.

EVRIBADI IZ INVAJTED & SE GLEDAME TAMU
Поздрав. ____________

XMKD.com Наставничке наставничке! како се праи треј флип?
...епа ја незнам баш, али Дени Веј знае па у клипов убаво објаснува. Утре испрашувам на табла, кој незнае треј флип кец со пенкало! Затоа десен клик со глуфчето врз сликата и сејвтаргет ес!!

Клик /-+)_ на _+%сликата &_*‘Ќ за &“„!‘‘ даунлоуд (околу 3 мега).
Поздрав! _________________________
XMKD.com Сурфање, дабл грајнд слајд мајд, сноуборд??
реклама од DC али исто така добро сноуборд клипче..

Клик /-+)_ на _+%сликата &_*‘Ќ за &“„!‘‘ даунлоуд (околу 2 мега).
Поздрав! _________________________
XMKD.com Нов видео клип од XMKD Video!
Klik za daunloud!
Клик /-+)_ на _+%сликата &_*‘Ќ за &“„!‘‘ даунлоуд.
Поздрав! _________________________
XMKD.com Главната награда од наградната игра за месец Април/Мај 2005

И еве како што знаете главната награда ја доделува 091 скејтшоп. Добитникот ќе има можност да избере еден од овие два модела на DC патики. Броеви има од сите така да не му се секирајте:). Останатите награди се од Кандит, Control како и „Here They Come" DVD Video од XMKD. Наградното прашање е Што мислите дека е идеалната ствар што треба да ја направи којотот за да ја фати брзата птица итрица? и веќе има 65 одговори од кои еден ќе си оди дома со нови патики, кило чоколади, 6 кондоми и двд. Епа повелете евде за учество >>>
Поздрав! ___________________________
XMKD.com Нов скејтер од Охрид во датабазата на XMKD!
NikolaНикола Милески.
Погледнете слики и видео клипови во неговиот профил >>>>
Поздрав! __________________________
XMKD.com Дупла доза за Daniel Hayworth

Клик на линкот да видите колку е опасно понекад паѓањето од скали а посебно коа ги рипате со 180 :) Видете го клипов кој беше објавен на страната на Transworld пред некое време. Клик на линкот и под сликичката кликнете кај шо пишуе wednesday woe(april 13) и да виите колку го боли типот шо падна :)
http://www.skateboarding.com/skate/features/ article/0,12364,1049105,00.html

Поздрав! ___________________________
  XMKD.com Нови фотки во галеријата
Why do they rock so  hard?
Клик на сликата за повеќе... Поздрав!
_________________________________________
  XMKD.com Пак Перо
WTF?
__________________________
  XMKD.com Стефан Рајхл
___________________________
  XMKD.com Пак Перо
__________________________
XMKD.com Фото галерија од гостувањето на тимот на xmkd во емисијата „До Крај“ 16 Април 2005
Klik za pojke sliki...
_____klik na slikata za poveke sliki________________
XMKD.com Liga natprevar 2005
Zdravo,

Vo sabotata natprevarot se odrza na Skopska Crna Gora. Se letase od startot Ramno, a zadacata bese: 1 obrtna tocka - Aracinovo, Vtora tocka
- 1km zapadno od start, 3 tocka - selo Bulacani I cel na aerodrom Stenkovec. Poradi oblacnoto vreme, nemase termika, pa ispolnuvanje na zadacata bese recisi nevozmozno. Site piloti sto poletaa sletaa vo blizina na selata Ljuboten I Ljubanci.

Vo nedelata, poradi silniot vetar, natprevarot se otkaza. Site se upatija na skolskiot teren Ajvatovce, no I tamu vetarot bese presilen za letanje. Denot se zavrsi so skara I druzenje.

Pozdrav,
Bojan
PG Vertigo _____________________________
муабети box
Chat Forum
email box

usernamepassword

награди box

Наградно прашање:
Што мислите дека е идеалната ствар што треба да ја направи којотот за да ја фати брзата птица итрица? клик овде