XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНаградна ИграЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА ФЕВРУАРИ1 2006
xmkd ГАЛЕРИЈА - Ретроспектива 2005 број 1
mk bike 2005 
klik na slikata!
_____________________________
Ready?
xmkd plagijat Во петок 17.02 Таратур и Fun House во Браво
Во локалот Браво Сојузот на Извидници на Македонија по повод светскиот ден 22.02 на извидниците и роденденот на основачот на извидничкото движење Sir Lord Robert Baden Powell организираат свирка на која ќе настапат два бенда. Членовите на овие два бенда се од редовите на извидниците. Извидниците ќе се погрижат за добра доза на Ska, можеби Џоновача, а никогаш не се знае може ќе има и таратур. Во Браво, петок 17.02. Таратур и Fun House. Ју чуз!
Повеќе...
_____________________________

xmkd Skijanje u Bugarskoj - Last minute ponuda

Dobar dan!

Skijanje u Bugarskoj (Bansko) - last minute ponuda!
03.03.2006 - 11.03.2006
Prevoz (polazak iz Beograda), smestaj i hrana = 139e
+
Ski pas i ski oprema = 140e
Ukupno = 279e!! za 7 dana !!!

Kontaktirajte nas SAMO i ISKLJUCIVO ako se nadjete u prici sa sajta http://skijanje.atspace.com

Pozdrav iz Srbije i Crne Gore,
Beograd

___________________________
xmkd plagijat Паркетско изненадување - Видео Спот за даунлоад!
Parketi
Како мал стално сум се прашувал што уствари е тоа дрвото на подот дома, и како се вика. Стално сум го добивал одговорот дека тоа е тука за да не топли, а се вика паркет. Среќен со таа информација растев се додека не се запознав со уште едно значење на зборот. Хм... Паркети... колку тоа добро звучи... панк! Почнав да ги слушам на мади години и никогаш не престанав. Повеќе... / Спот: Топ квалитет, Среден квалитет, Тиња квалитет
Pozdrav,
Shroomie
__________________________________________
xmkd plagijat Недела во лудница

Уште една досадна недела осамна во Скопје. Повеќе...

_____________________________

xmkd Brent Meyer - Quantum leap double sided darkslide.

Каков трик еј лудница!!! Одма кликај на сликата. Воздра!
___________________________
xmkd Undo

 

Уште едно клипче од Томек Багински. Клик за даунлод...

______________________________________
xmkd plagijat Стереотипови свиреа во клубот Баба во Велес

„Само едно да појаснам, Стереотипови не се реоформија, они се сеуште тука и не се пензионери, туку свират нешто у стилот на Husker Du, и најавија нов материјал за „Едниот од Двата“!“
Со овие зборови Членот го започна концертот кој велешкиот клуб го наполни до гуша. Повеќе...

_____________________________
xmkd plagijat Уметноста паѓа од високо: Fallen Art
Зашеметувачко анимирано петминутно ремек-дело кое зборува за опсесивноста на исто ниво, ќе се осмелам да речам, co "Vertigo" (1958) од Хичкок. Тоа можам да го кажам зашто и двете остварувања прикажуваат опсесивна личност која повеќе не ја познава вредноста на животот, id est, истата е засенета од моќната опсесија. Во овој случај станува збор за фолк музика. Повеќе...
vonPetrushev
__________________________________________
xmkd Што има ново кај Схикси?

Знам  де! Не немаше подолго време..пак! ама сфатете дека и ние имаме други ангажмани: миење садови, зимски прошетки во парк, одржување телесна температура со греана ракија итн.
Добро, ај да почнеме од најважните работи:

 • КОНЕЧНО!!! Материјалот за Лајв Албумот е конечно измиксан, ќе се појави најдоцна за еден месец како додаток (повторно) во еден наш популарен магазин. На него ќе се најдат нешто помалку од дваесетина песни и тоа сите од концертот во Скопје (се сеќавате нели? ноември, 2004-та, скопски саем хала бр.5)
 • Давајте предлози за име на Лајв албумот! Најсреќниот од кумовите ќе добие награда маичка и беџ Суперхикс. superhiks$lithiumrecords.com.mk
 • ДВД-то сепак ќе го почекате уште некое време. Сакаме да изгледа и звучи екстраординерно па затоа  “Just a little patience“ то би рекле ГНР. Во секој случај, излегува оваа година.
 • на материјал за нов студиски албум се работи на големо. Веќе се средени неколку теми ама пак цитирам “Just a little patience“..
 • Папак (беше задолжен за тромбон и правење бељи во Бандата... го паметите нели?) стана татко на малата Ангела. Нека е живо и здраво, Папито мајсторе!!!
 • Турнеи по европиве оваа година - Јоктур! Иако веќе бевме закажале една за февруари и една за мај, сепак решивме максимално да му се посветиме на новиот материјал и да го добиете и чуете најдоброто од нас до сега.
 • Можна е мини турнеја низ Македонија.. Кога? Здравје боже, наскоро.
 • Поздрав, Пеце.
  _____________________________
  xmkd Бидна и Бајк порталот на ХМКД!
  Како што веќе можеби и приметивте пред некој ден го пуштивме новото братче во фамилијата ХМКД. Нормално нели пошто се близнаци, многу си личи со другите но сепак има понекоја разлика. Layot дизајнот го стегна Даме_бмх уште пред неколку месеци. Сеа за сеа е прилично празен, односно попунет е само во делот на галериите и кај бајкерите има еден бајкер (наскоро уште бајкери ќе има). Останува да го пуниме што почесто да расте и да се развива. Епа нека му е со среќа!
  _____________________________
  xmkd plagijat Соодветен крај за "Лудилото"
  Како подобро би го затвориле циркусот наречен In-sane ако не со конкретни зборови произлезени од нивното интервју кое се случи на свирката во Скопје. Искрено, неможев да присуствувам лично на свирката и многу ми е жал. Но тоа не претставуваше никаков проблем. И се јавив на Дон@... и спремив прашања, и го пратив маалото во поход! Тука сакам уште еднаш јавно да и се заблагодарам што ми помогна околу целава работа. Епа да не го должам јас многу, да видиме што имаат момциве да кажат.
  Повеќе...
  _____________________________
  xmkd Who are this people???
  Еве едно видео клипче да се посмеете малце:) клипов се дешава на некои шо ти ја знам какви аудиции у САД и ги извадиле најсмешните моменти... како и да е клик на сликата за download!
  _____________________________________________
  xmkd Get tricks or die tryin'
  Новото Digital video featuring: Gailea Momolu, Bjorn Johnston, Jordan Hoffart, Jani Laitala, and Aaron Snyder.
  Клик тука за траилер!
  _____________________________________________
  xmkd Bajkeri >> Spawn
  spawn
  klik na slikata!
  _____________________________
  xmkd Skatepark in progress
  Еве шо пишуе у Вест за изградбата на скејтпаркот у Карпош 4. Викаат дека ќе биде готов до април, и ќе биде изграден по светски стандарди, благодарение на Агенцијата за млади и спорт и скејтшоп Unity. Клик на сликата за поголема.
  _____________________________________________
  xmkd Бојан
  _____________________________
  xmkd Out_there...
  mtb video galerija na snegot.... klik na slikata!
  _____________________________
  xmkd Втор бран... фотки од р'н'р кафето шо беше... 
  Еве уше фотки од рнр кафето шо беше пред недела ипол... клик тука или на сликата да ги виите сликите!:) фото бај aLIENKa
  _____________________________
  xmkd civ strikes again!
  civ
  civ se iskrshi probuvajki da bide kako supermen. klik na slikata za download
  _____________________________
  xmkd plagijat Потсетување: Новиот Почеток и Ин-Сане во понеделник во Вулкан!
  Јануарското концертно лудило продолжува и во февруари. На гости ни пристигнува одличниот бенд од Словенија - In-Sane кој на македонската публика ќе се претстави со концерти во Скопје, Тетово и Штип.
  Појќе на њњњ.плагиј.ат...
  _____________________________
  xmkd Клабинг човече ејјјјј!
  Клик тука за едно аудио клипче со скопски клабер или барем таков се праи... смешно во секој случај, вреди да се чуе. човече... сорс: кајгана.ком
  ____________________
  stereo Стереотипови се реоформија !
  Вистина е: култниот Велешки панк бенд Стереотипови се реоформи! И тоа во својот глориозен прв состав: Членот, Роберт, Исус и Пинталот (на вокали, гитара, бас и тапани соодветно). Сите ние ги паметиме нивните ремек-недела, албумите "Секс со замислен противник" и "Едниот од двата", кои и денес се потпевнуваат во секој панк контекст. После турбулентните времиња на персонални измени својствени за секој класичен панк состав, тие конечно се реоформија, снимија две-три нови песни и, за да ја израдуваат велешката публика, секако, ќе настапат во Клубот BaBa на 11-ти овој месец. Сите панк-ентузијасти од секаде од Македонија се срдечно поканети.

  Вчера бев во Пржино
  Да собирам пржајки...

  Any Comment? >>>
  _____________________________
  Civ grinding ili sliding ili kojznae sho!
  civ
  Еве го civ во schladming/hochwurzen прошлата сабота како го прае на скии. Снимач: Еди! klik na fotkata.
  _____________________________
  xmkd Југотон факин 33 години!
  Од денес 33 години Југотон - единствениот music store со оргинални дискови во Македонија, ќе се слават 33 дена на лице место и тоа со 33% попуст.

  Следејќи ја несреќната ситуација на министерство за култура како се жалат за намален буџзет, можеме да сватиме дека сигурно ни 2006 нема да видиме ништо од борбата за пиратерија, газењето празни дискови, инспекции на секој чекор, кампањи, кампанњи, кампањи итн…

  Па, ете Југотон да нема застој во патот на Македонија кон Европска Унија ве кани да се приклучите и да не посетите!

  Ве чекаат: VIRGIN, EMI, SONY, BMG, UNIVERSAL, JOAN, LITHIUM RECORDS и други светски компании кои отворија свои штандови за времетрање на акцијата.
  Пополнете ги своите колекции!!!
  _____________________________
  Февруарска концертна офанзива во LIFE Радио
  Секоја сабота свирки во LIFE Радио и во живо на 89.1 и тоа на:

  4 Фев. 21:30 - ДИНА
  11 фев. 21:30 - ONE OF US
  18 фев. 21:30 - MOOGER FOOGER
  25 фев. 21:30 - GRENDENI

  Секој понеделник кабаре со Кили и Ана од 21:30
  Секоја среда Reggae Nights со Charli and Friends од 21:30
  Секој четврток Dj Славе од 21:30
  Секоја недела Long play night со Рубенс Муратовски од 21:30

  Секој ден од 16:00 до 17:00
  After Work Happy Hour: за сите видови жестоки пијалоци – плати еден доби два

  Секој ден од 19:00 до 21:00
  Пиј пиво за време на Buki Show за само 50 ден.

  Секој петок од 10 фев. Со старт во 10:00
  Karaoke, Playback & Unlimited Music Show Party со Buki & Sax

  ВАЖНО

  Пополни пристапница и стани член на Life радио клубот! Со тоа добиваш :
  - 50% попуст на сите влезници на концертите
  - 20% попуст на сите пијалоци
  - 20% попуст на сите концерти чиј што медиумски спонзор е Life радио
  _____________________________
  xmkd plagijat TINNY NOISE FESTIVAL@ТОЧКА 31.01.06 - crazy madafaka!
  Колкумина од вас ги гледале Happy tree friends?
  Епа, ова што го гледавме беше од прилика тоа, само во живо! Повеќе...
  _____________________________
  xmkd Фотките од сесијата, конечно!
  Еве ги конечно фотките од сесијата на кеј шо беше на 15ти јануари... извинете шо касниме али никако да се најдеме со фотографот да ни ги дае сликите...кој сака да ги види, клик горе на сликата а кој не го глеал клипот нека кликне тука!
  Tnx Ficho for photographing
  _________________________________________
  xmkd Градот за младите..?!
  "Град Скопје ќе инвестира околу 50 милиони денари за изградба на спортски парк за млади, на празниот простор по железничката станица, кај новиот мост" - пишуе у весникот Дневник во изданието од 31ви јануари. Исто така се вели и дека проектот ќе биде завршен годинава, и дека изградбата би требало да заврши до летото 2007 год... После толку многу home made проекти за скејтпаркови, редно беше некој да го сфати ова поозбилно, за наша среќа:)Но останува на нас да видиме дали ќе испадне нешто од ова. Спортскиот парк за млади ќе се состои од скејт парк, ѕид за качување, терен за пеинт бол, и уше некои содржини кои градот ги чувал во тајност бидејќи како шо се вели у весникот "објектот е од витално значење за младите во Скопје" На овој град очајно му треба скејтпарк, посебно некој затворен и со осветлување за да можеме да возиме и во зима нели?:) Оваа новост у Дневник ми изглеа доста сериозна, иако не верувам дека градот ќе дае 50 миљони за ваква изградба но како што реков, останува да видиме...
  _________________________________________
  xmkd Gi znae li nekoj.. drogashite?
  Epa koj ne gi znae, klik na slikata za da gi doznae:)) (videoclip)
  __________________________________________
  xmkd Skateboarding news
  Tampa Am 2006 Video Cody McEntire wins it.
  ________________________________
  Wednesday Woe (Jan 25)
  Kyle Knoblauch gettin' his second Wednesday Woe at the old age of 16.

  • Tampa Am 06 Results
  • Friday Newshit
  • Bag Of Suck
  • Born To Win
  • Security Guards, Years Around The Sun

  _____________________________________________
  xmkdplagijat R'n'r cafe 2 клипови

  Луѓееееј, ја ги клипоите кој ги сака:) највише ги баравте дени те чува... ви спремивме 5 клипчиња од нив. Сепак нема снимки од сите групи... на крајот на настапот на дени те чува ни снема лента така да... тоа е:) Ете ги линковите до клиповите доле... ајт поздрав!

  01. Дени те чува - Зборови
  02. Дени те чува - Колку малку ни е потребно
  03. Дени те чува - Роден на земја
  04. Дени те чува - Фрагмент од мојот живот
  05. Дени те чува - Сакам само
  06. Borgoth
  07. PMG
  08. Playground

  _____________________________
  xmkdplagijat Rock and roll cafe ili Denny te chuva cafe?

  Во овој месец се случија многу добри свирки, а тие збиднувања ги продолжи и токму овој настан кој ви беше добро познат на сите. Ден петок 27.01.2006, ден пред викенд кога се сите слободни... утредента немаат обврски, па може да се заглават било каде, а плус и ... ПОВЕЌЕЕЕЕЕ (има околу 70 слики)

  ФОТКИ BY Димитар Лазаревски - Џими & Don@, а те икс те бај shroomie!!!

  _____________________________
  xmkd Svaka cast!
  klik za download!
  _____________________________
  xmkd Photo story by transworld snowbaording - December 2005 Issue
  Where is it, can you see it? Shit it's a GRENADE!
  If you could hear your angel he would probably tell you to get a new brain and smash your old one aginst your head!
  _____________________________
  xmkd FEEL THE MODERN SOUND!!!
  Tapa vi e vo nedela, epa neka ne vi bide. Dojdete vo Ludnica!!!
  _____________________________
  xmkd Урбан потфат у маало!
  Бајк порталот е при крај и ќе го качиме онлајн кај и да е. Со тоа бајкерите на сајтов ќе добијат рамноправен статус и почест апдејт! Имаме еден куп бајкмкд материјал што чека да излезе на сонце. Епа нека им е со среќа... :)
  ____________________
  xmkd XMKD.be како не ја знаеш!

  Малку да бидеме различни, ком ком епа бе доста беше само од ком :) Од денес хмкд.сом може да ја отворите и преку новата адреса: xmkd.be. Старата адреса ќе си стои како и до сеа, оваа новава е за у град коа ќе зборите и коа ќе кажувате по луѓе: Како не ја знаеш хмкд бе! не сери! И некој ако не му сече, и проба да ја отвори хмкд бе ќе дојде пак тука..

  ајт воздра! ____________________
  xmkd XMKD Фонд за подршка на таленти во eкстремни спортови од Македонија
  Од неодамна основавме фонд за подршка на млади таленти во екстремни спортови од Македонија. Овој фонд се полни од шопот на хмкд како и од разни донации. Од фондот сега за сега, во главно се спонзорира натпреварување надвор од земјата при што делумно или целосно се покриваат трошоците за пат и за сместување. Како ќе се развива останува да видиме...
  ____________________
  xmkd MK Punk Rock Radio
  Od deneska postoi onlajn radio so ime "MK Punk Rock Radio".Napraveno e so idea da se pusta isklucivo makedonska avtorska muzika.Potocno makedonski punkrock i slicno (ne e isklucena opcijata i drugi stilovi na pr.Metal, Rege, Ska, Rap etc.).Imame idea da se pravat i emisii i akusticni svirki (u soba 2 na 2) no za toa ponatamu.

  linkot e sledniov: http://80.109.194.77:80/listen.pls

  i avtomatski se otvara za vo Winamp ili drug player.

  p.s. Sega za sega raboti dobro.Bi trebalo non-stop da raboti, no sepak ideata e Underground radio.
  ____________________
  xmkd Mr. Gorsky
  20.7.1968 godine, komandant svemirske letjelice Apollo 11, Neil Armstrong, bio je prvi covjek koji je spustio nogu na Mjesec. Nakon toga izgovorio je cuvene rijeci: "Ovo je mali korak za covjeka, ali veliki za covjecanstvo". Ove rijeci culi su milijuni ljudi na Zemlji. Prije nego ce iskljuciti aparat za komunikaciju za Zemljom, Armstrong je dodao jednu enigmaticnu recenicu: "Sretno, gospodine Gorsky!" Mnoge osobe koje su tada radile u NASA-i pomislile su da se radi o nekom sovjetskom rivalu. Nakon љto su pregledali sve liste kosmonauta, ustanovili su da nikakav Gorsky nije naveden u njima. Svaki put od tada kada bi se Armstrong pojavio pred novinarima, oni su mu postavljali pitanje da im razjasni znacenje te recenice. Svaki put on bi se samo nasmijao. 5.7.1995. u Tampa Bayu, Florida, jedan je novinar ponovo postavio to pitanje, staro tada 26 godina. Ovaj put Armstrong je odlucio da napokon odgovori. Gospodin Gorsky bio je vec dugi niz godina mrtav, te je astronaut pomislio da je doshlo vrijeme da razjasni ovu misterioznu recenicu. Daleke 1938. kada je Neil bio djecak igrao je bejzbol sa svojim prijateljem. Lopta je odletjela u susjedno dvorishte, gdje su stanovali gospodin i gospoda Gorsky. Neil je otishao po loptu, i dok ju je uzimao, zacuo je kako gospodja Gorsky urla svome muzu: "Da ti popushim??? Ti bi da ti ja popushim, je li??? E, pa hocu, ali kad ovaj klinac u dvorishtu bude hodao po Mjesecu....
  ПОЗДРАВ, Џими!
  ________________________________
  xmkd Sini, trkala, lageri, rokeri... ganc abe ganc!
  Cel setup sini Ground Controll Bullet 8 (najnovite od firmata na John
  Eliot: Ground Control), Remedyz trkalca so Abec 5 lageri, 4x4 trkala (kako sto gi ima na najnovite Remedyz 06 one roleri). Se zaedno 75 evra, posebno trkala i lageri 25 evra, posebno antirokeri 15 evra, posebno sini 45 evra. Koj e zaintersiran neka pise na x$xmkd.com (smeni $ so @)
  _________________________________________

  xmkd Transworld Video: The BLOCK Rail Jam

  Video: The BLOCK Rail Jam

  CREDIT: Joe Carlino
  ___________________________
  xmkd „ПИМП МАЈ РАЈД” И ВО ЕВРОПА!
  Београд, 24 јануари 2006 год. – МТВ се подготвува на европската варијанта на емисијата „Пимп мај рајд” („Pimp My Ride“) каде што старите автомобилски кршови ги променуваат во обновени и технолошки усовршени превозни средства.

  Дали ви е веќе здодевен вашиот стар куп на железо на четири тркала? Дали секогаш ви е срам кога вашиот автомобил произведува чудни и непрепознатливи звуци? Без страв – емисијата „Пимп мај рајд” доаѓа и во Европа. Имено, МТВ е веќе длабоко навлезена во подготовките за европската варијанта на американската забавна емисија што на сопствениците на старите дотраени автомобили им нуди прилика за невообичаена трансформација на нивните возила. Стилистичките и техничките исправки што понекогаш го одземаат дури и здивот често вклучуваат и вградување на врвната забавна електроника како што се ДВД-плејери, т.н. хоументертајмент-системи, автомати за готвење кафе и диџеј-мешалици.

  Емисијата „Пимп мај рајд” што во САД и Голема Британија ги опфати во голем стил, сега се подготвува на скок во меѓународните води. Во почетокот на сосема новата серија на емисијата ќе и биде потребен голем куп на старо железо, затоа во таа прилика таа чука на вратата на сите сопственици на старите истрошени возила што би биле подготвени својот транспортен имот да го препуштат на експертите на „Пимп мај рајд”. 

  Сите заинтересирани лица што поскоро нека одат на интернетната страна www.pimpmyrideint.com. Страната содржи и интернетна пријава, а своите одговори на поставените прашања можат да ги испратат и на електронската адреса [email protected]. Материјалот може да го испратат и преку обична пошта на адреса:

  Pimp My Ride International
  PO Box 1381
  London NW1 8XT
  UK

  Рокот за пријава изминува во крајот на февруари.

  МТВ Адриа е 24-саатна франшизна музичка телевизиска програма што од 1 септември ја замени програмата МТВ Јуроп (MTV Europe). МТВ Адриа може да се следи преку сателит или преку кабловскиот дистрибутивен систем. МТВ Адриа го одразува животниот стил на младите луѓе на територијата на Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора и Македонија. Програмата е повеќејазична и ја водат младите водители и кретиавни лица од сите држави во регионот. Со тоа се создава единствена мешавина на меѓународни и локални музички содржини што ја дополнуваат европските и американските емисии на МТВ. Во почетниот период, во програмата на МТВ Адриа повеќе се нагласени меѓународните емисии како што се Џекес (Jackass), Дисмисд (Dismissed), Пимп мај рајд (Pimp My Ride) и Панкд (Punk'd) коишто на МТВ го добија статусот на емисии со најнапредни и најсмели телевизиски содржини. Во втората фаза на развојот, програмата на МТВ Адриа ќе го зголеми опсегот на авторските содржини на сопствената продукција.
  _______________________________________
  xmkd plagijat Шарески со Трио и Квартет во Скопје и Битола
  Во организација на радио Jazz FM 100,80 се организирани два концерта на Шарески/Самоулиан Квартет и Георги Шарески Трио. Овие настапи се како почеток на престојниот проект со тенор саксофонистот од Италија, Франческо Берцати кој деновиве го очекуваат да пристигне во Скопје. Со тоа ќе се стави конечен датум на настапот на секстетот во Драмски Театар - Скопје кој предходно беше најавен за 9ти февруари. Ок, еве го распоредот за концертите во Скопје и Битола:
  Појќе на њњњ.плагиј.ат...
  _____________________________
  Откако заврши свирката на Фолтин во ВаВа , јас ги замуабетив Перо (кларинет), Гоце (бас) и Славе (тапани) и ги однесов во ходникот на клубот каде што се сложија да ми одговорат на некои прашања кои ме копкаа мене, а се надевам и вас. Во текот на разговорот Гоце и Славе се сложија дека треба да зборува Перо, а тие одвреме навреме дофрлаа и ставаа закачки. За веродостојноста на одговорите, нормално, никој не може да одговара, па дури ни самите тие.
  Појќе на њњњ.плагиј.ат...
  _____________________________
  xmkd plagijat Point Blank rocks MKC
  Како продолжение на концертниот месец и сите тие убави настани, во четвртокот се случи една многу добра промоција. Три бенда оставија впечаток кој на многумина им се допадна, и после свирката долго се збореше за нив. Пред да почнам да пишувам, што и како беше, морам да се извинам што постов го пишувам дури сега, но тоа е од проста причина што дури вчера го средивме видео материјалот. Значи да почнам од почеток! Појќе на њњњ.плагиј.ат...
  _____________________________
  муабети box
  Chat Forum
  email box

  username


  password

  сакам XMKD email!

  Проблеми со логирање?
  Пробај од овде!
  radio box
  snow box де
  срч box


  xmkd