XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНовостиEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 
       

 

 Испрати Новост
денеска е:
- СЕ НАОЃАТЕ ВО АРХИВАТА НА XMKD
xmkd MAHATMA
jea!
Почитувани читатели, ова е првиот (да не речам пилот) број на Првото македонско младинско/ студентско антиглобалистичко сајбер/ интернет/ електронско списание (или ако сакате „зин“) ... POVEKE Рубриките во списаниево се следниве: (анти)глобализам, (анти)милитаризам, религија, човекови права и уше многу други помеѓу кои спаѓа и рубриката за екстремни спортови. Имаме уште еден "промотер" на екстремните спортови во МК:). Клик на сликата да прочитате нешо повеќе околу тоа, иако има некои грешки во текстот али нема везе:) И еве еден директен линк до сајтот на MAHATMA
POZDRAV!
___________________________________
xmkd plagijat Ју вона? Ви гат ит! Еден куп Таксират награди!
taksiratrilejtitСе повеќе се загрева атмосферата пред почетокот на седмото издание на најголемиот македонски фестивал - Таксират. Одбројувањето веќе започна. Затоа, мислам дека е редно време да ве прашаме:
Ју вона?
Епа момци и девојки, ви гат ит! plagijat во соработка со Lithium Records со ептен голем мерак ви најавуваат еден куп награди поврзани со Таксират 007. Или поточно.. секој од вас, верните плагијатџии има можност да стане добитник на една од следните награди:
Влезници за сите вечери на Таксират!
ЦД-а!
Ручек/вечера со Рамбо!
Зарем можете да останете рамнодушни? Не верувам!
Повеќе детали за наградната игра можете да најдете тука . Ги чекаме вашите одговори!
_________________________________________
seven floor Seven Floor
seven floor
Kvalitetna fotografija. da da da
_______________________
xmkd Vodno 04 Dekemvri 2005
jea!
Vo nedelata se letase od Vodno. Duvase sverozapaden umeren vetar.
Bidejki na voobicaeniot start bese premnogu bocno, moravme da poletuvame od vrvot na Vodno, vednas pokraj Krstot. Toa mesto e malku nezgodno za poletuvanje, pa lugeto sto bea tamu i gledaa kako nekoi piloti se macea da poletaat imaa dobra zabava.

Denta vodno bese polno so rekreativci i setaci. Nema potreba da spomenam deka gledajki ne kako se kacuvame so terensko vozilo ni upatuvaa bezbroj pogledi na osuda. Gi razbiram, no sepak i nie imame pravo da ja koristime planinata. Za koristenje na patot od Sredno Vodno do vrvot imame i posebna dozvola od Grad Skopje i toa za tocno opredeleni vozila.
Gi molam graganite za razbiranje i blagoslov.

Koj ne ni e lut, neka gi pogledne fotografiite.
_____________________________
xmkd plagijat Zli Bubnjari како бонус!
Дел од главната вечер на Таксират ќе биде и хрватската атракција Zli Bubnjari. Тие ќе настапуваат пред влезот на Скопскиот саем, па ќе можете да се забавувате со нивниот перформанс додека го купувате пивото пред сала или додека ја чеката девојката која редовно доцни на секој концерт.. најавуваат од Литиум.
Повеќе...
_________________________________________
xmkd plagijat Offpop presents a bit different music!
Во сабота 10.12.2005 во кубот Papaya Оffpop ви презентира a bit different music! Станува збор за DJ mkdsl од Белград, кој како DJ веќе 5 години интензивно работи во сите белградски клубови, но истовремено се занимава и со сопствена продукција. Музиката која ја пушта ја карактеризира како ''интелегентна музика за танц'', а е еден и од основачите на белградската electro сцена. Во својата DJ кариера веќе работел со најголемите светски имиња како richie hawtin, jeff mills, dj hell, fc kahuna и и и и многу други...според зборовите на richie hawtin, тој е еден од најталентираните диџеи од овие простори кој пушта интересна музика и сјае со чудна енергија. Повеќе...
_________________________________________
xmkd Информација за SMUT!
smut
No comment. Dodeka Makedonskata vlada se dogovara so Evropskata unija i Grcite, kulturata si go napravi svoeto. Makedonskata grupa SMUT gi krsi granicite na svoj nacin ostavajki zad sebe samo otvoreni oci i podzinati usti kade i da nastapi. Dzole, Darko, Dejan, Blagoja i Zlatko se amabasadorite na Makedonskata muzika i kultura. Dokaz za toa se mnogubrojnite nastapi nadvor od Makedonija. Na nivnata energija ne ostanaa ramnodusni ni Grcite otkako vo nivni race padna vtoriot album na SMUT–forever is not enough. Albumot e recenziran vo Grckite i Bugarskite vesnici a prevod od grcki na angliski od recenzijata moze da najdete na sajtot www.avopolis.gr/core/reviews/ Vo recenzijata e opfatena istorijata na makedonskata grupa, stilot sto go obrabotuva, deka kvalitetot na albumot e na svetsko nivo a na mestoto od kade doagaat ovie momci pisuva Makedonija. Koga posleden pat se slucilo ova vo Grcki medium? Zatoa nas predlog e da se svrtime malku pove}e kon domasnata kultura zasto taa e vistinskiot ambasador na Makedonija. Vokalot i liderot na bendot Dzole po ovaa tema izjavi "Mnogu ni e milo sto lugeto koi ne prifakaat, prifakajki ne nas ja prifakaat makedonskata kultura takva kako sto e. Kade i da odime svirime,nastapuvame, patuvame nie sekogas ke bideme Makedonci!"
SMUT gi spremaat pesnite za tretiot album koj stilski e porazlicen od ona sto go rabotea vo prviot i vtoriot album, no go zadrzuvaat pecatot na ova podnebje.

_______________________
xmkd Xbox banned commercial
rival
klik na slikata da zirnete edna interesna reklama od Xbox... steta sto e banirana:)
___________________________
xmkd Бифе ЛАСТА!

Ко то тамо опет пева?
Поздрав,
Никша

___________________________

xmkd plagijat Lithium presents Таскират 007
taksiratrilejtitПо девет години љубов, разбирање, братство единство, соживот, борби за територии, крвни одмазди, војни, оази на мирот, создавање на држави, сопствени препознатливи култури, нови политички, едукативни, ослободителни, демократски, либерални, социјалистички, националистички, еколошки, гинеколошки... здруженија, факултети, сојузи и подсојузи (републичко, локално, малско ниво), група млади иритирани дилетанти, образовани да читаат и прераскажуваат како што им сече паметот, желни за простор без провокации, оружени судири и вербални конфликти, сеуште драгата 1999 година организираат еден музички фестивал под името ТАКСИРАТ.
За најголемиот фестивал во Р.Македонија, кој спојува 16 000 стилови на музика, plagij.at реши, се договори и се труди што подобро да ви ги претстави тие супер групи преку зборови, слика и звук!!! plagij.at во целост ги подржува Литиумци во обидот да ја заживеат македонската музичка сцена организирајќи вакви настани! Можност за демо бендови да настапат пред многубројна публика!
Повеќе...
_________________________________________
xmkd WHITEROOM - snowboarding e-zine
whiteroom
Whiteroom е бугарски е-зине за сноубординг покривајќи ја воглавно сцената на Витоша. Има многу слики од тамошните локалци, тесктови за најновите случувања, форум и видеа достапни за download во делот downloads. Па ако некој има план да ја посети оваа планина зимава не е лошо да го ѕирне сајтов како би бил по упатен кога ќе стигне таму... Сајтот е на бугарски, а има и англиска верзија која не е така богата со содржини како бугарската. Па затоа ви ја препорачуваме бугарската:) http://www.whiteroom.info
___________________________
xmkd plagijat ЕКСКЛУЗИВНО: Интервју со SunS
Како веќе во неколку наврати најавено, групата SunS, по повеќегодишна пауза, на 23.12.2005 во 20 часот, повторно ке не израдува со еден концерт.
За SunS е познато дека триото Ѓоле + Сале + Еди во деведесетите години оставиле длабок траг на лицето на македонската R’n’R сцена. Тоа е еден од оние бендови кои можеби и не постоеле толку долго, меѓутоа дигнале доста прашина, во секој случај доволно, за и ден денес да бидат актуелни. Како воопшто дојде до SunS и до таквата музика во нашиот град, нашата држаба, ке дознаеме од интервјуто со Ѓоле - SunS.
Повеќе...
_________________________________________
xmkd PEDZA
pedzo
Novi fotki od Pedzo... Ne se bas novi no na sajtov se novi... klik
_________________________________________
xmkd plagijat plagij.at ви ги претставува учесниците на Таксират 7: Tschebberwooky
Австријанците Tschebberwooky со својата шест члена посада оваа година на Таксират. Во 1995 година членовите од овој бенд инспирирани од фантасичните ''Die Fantastischen Vier'' почнуваат да рапуваат. Познати во помалите кругови(у маало и меѓу своите пријатели) под името ''Wood Chucks'' користејќи ништо повеќе освен една мала миксета, Beatbox, A-Capella, 3 микрофони и еден грамофон, пробуваат да сторат нешто и настапуваат по помалите клубови во Steiermark (Област во Австрија), од каде што и потекнуваат.
Повеќе...
_________________________________________
XMKD.com DIVI
Ova e inace Divi u plovdiv koa osvoi prvo mesto. da da da!! klik na slikata za pogolema
_________________________________________
XMKD.com Лудиот...
toj e
Klip od slikata na nasolvnata strana na trinaesetoto izdanie na spisanieto Be-Mag, trikot na psihopatot Michael Braud, pro za Valo rolerite. kloik
_________________________________________
После пет години организирање на GLOBE WORLD CUP OF SKATEBOARDING организаторите решија дека е време за промена. Па така настана GLOBAL ASSAULT кој ќе се одржи во Мелбурн, Австралија. Награден фонд: 100,000 долари

- February 11, 2006
- Rod Laver Arena, Melbourne, Australia
- US $100,000 prize pool
- Sold out two years running!
- Book now: www.ticketek.com.au


Скејтери кои потврдија учество:kupi karta
Chad Bartie Chris Haslam
Chris Senn Colt Cannon
Cory Shepherd David Gonzales
Grant Patterson Greg Lutzka
Jake Duncombe Kyle Berard
Mark Appleyard Matt Mumford
Nyjah Huston Paul Machnau
Ronnie Creager Ryan Sheckler
Shane Cross Stefan Janoski
Tosh Townend Brandon Biebel
Jake Brown Lauren Perkins
Patiane Frietas Violet Kimble
Lacy Baker
нови скејтери се пријавуваат секојдневно...
_____________________________________
XMKD.com Table top
Поздрав од бугарките =)
_____________________________
XMKD.com ACTIVE RASTA SELECTORS
raga man
_____________________________
XMKD.com Сакам да имам таксират како Џемс Бонд 007.
taxiraatluk
Литиумци пред ден два ја објавија програмата за ТАКСИРАТ 007 на нивниот сајт на насловна. Па така сега немора да се распрашувате навака натака кога е ова кога е она, колку пари е карта и сл. туку можете на раат да си погледнете, детално да ја проучите и да си испланирате колку пари ќе ви требаат за тоа задоволство. со се пиење нормално :) Епа клик на сликата. Добро се погрижиле недела дена да неможеме дома да се прибереме од журка! Па бидете шампиони!
_____________________________
XMKD.com Dominican Republic Tour November 2005
domincan republic
Hello Hello! There's a place called VERTIGO…and it's not here…you know…because it sucks here without you all!!! (that was supposed to be read like the U2 song…)
el report by Carol Cho
el gallery by Marko Georgiev
_____________________________
XMKD.com Најголемиот скејтпарк во Светот!!!
Најголемиот скејтпарк во светот се отвори за вожња. Лоциран е во Шангај, Кина. Неговиот дизајн е уникатен во цел свет. Овој скејтпарк зафаќа 12.000 метри квадратни со што по површина ќе го скине досега најголемиот скејтпарк лоциран во Америка.
Овој скејтпарк не само што е најголем, туку е и најдобар баш поради уникатноста во неговиот дизајн. Другите скејтпаркови може само да го копираат во иднина. Со ова Кина влегува во големите играчи што се однесува до скејтпаркови иако по бројност Америка (со 2800) и Австралија (1000) скејтпаркови сеуште се водечки земји по тоа прашање.
Омилениот дизајн на Симон - дизајнерот на скејтпаркот, е 360 степени фул верт халфпајп кој од сите страни достигнува висина од 5 метри. Според тоа скејтерот треба да влезе во пајпот од еден базен до него да искејта 360 степени низ пајпот и да влезе во друг базен. Моментално помалце од 10 луѓе во светот можат да го изведат тоа. Симон напоменува гледал да направи што потешки елементи и дизајни поради напредокот на скејтингот денес кој многу постари скејтпаркови ќе ги остави во позадина како неупотребливи. Според него верт рампата која се наоѓа недалеку од големиот базен, ќе биде предизвик за врвните скејтери во светот уште најмалку 2 години од сега. Оваа рампа е долга 42 метри, а висока 6 метри. Многу од тие врвни скејтери уште одма го пикираа ова скејтпарк и со нетрпение очекуваа да се отвори.

Но дел од скејтпаркот е наменет и за почетници а исто така и за по напредни скејтери. Со други зборови скејтер на било кое ниво на владеење на триковите и скејтонгот воопшто, има каде да вози. Значи од почетници до топ професионалци. Па така има дел за натпревари од 2400 метри квадратни, дел за вежбање кој е 9600 метри квадратни во кој се сместени како почетничкиот така и по напредниот дел од скејтпаркот. А покрај ова има и 7500 метри квадратни спортски центар кој се наоѓа залепен до скејтпаркот и служи за други спортски и рекреативни активности.

Значи се на се кинезиве праат крш.

А ние сеа што да праиме? Да идеме да се фрлиме у Вардар! Ајде бе више нека се напраи еден шугав скејтпарк и кај нас! Ајде бе вишеее!!! КеЊкењењњљњѕљњ...

Алоооооооооооооооо!!!!!!!!
Глеј што се праи низ светов. Кинезиве имаат министер за екстремни спортови, асоцијации, чуда ејјјј.. А МК? ти ем држата ти ем, дај ж'та-та :)

_________________________________________
XMKD.com факит: Russia fruitboot stage
fakit
eden video report od lokalnite skejteri vo rusiјa ludi se rusive... kloik
_________________________________________
XMKD.com Trevor Tylosky
Eve eden klip (park edit) od najmladiot vo timot na Remz, 15 godisniot Trevor Tylosky. (ke vi terebe qicktime). kloik
_________________________________________
XMKD.com НАГРАДНА ИГРА со SPORTLIFE!
_________________________________________
xmkd plagijat Brucosijada Fer-a, 26.11.2005
Бруцошијада со Atheist Rap, Debeli Precjednik и Edo Maajka! Драги мои, како загревање за Таксират 5-члена екипа на plagij.at присуствуваше на бруцошијадата организирана од факултетот за електротехника во Загреб!!! На овогодишната бруцошијада во која учество зема и еден од најдобрите клубови во Загреб КСЕТ кој исто така е дел од ЕТФ, Загреб, настапуваа 7 бенда! Ние отидовме за 3 од нив имено, Edo Maajka, Atheist Rap и Debeli Precjednik.
Повеќе...
_________________________________________
XMKD.com Ќе го биѓаа видеово...
Сори за каснењето, ни прејде во навика. океј, па и не е така лесно и брзо да се склопи видео нели? значи многу наскоро, односно околу 20 декември ќе го мааме на ѕид во лајф радио.. точно што како уште не знаеме пошто уште не сме се договориле но секако и тоа е во план. за монтажата на видеото најзаслужен е бушавиот јоци кој овие неколку недели се скрши од мавање тастатура и глушец за да го измонтира и треба да сте му благодарни за тоа. мислам, ако имате таков центар во мозокот. :) не дека немаше да ги мава и онака но сепак... ете така да знаете! се гледаме таму... ваљда ;-) е да уште ова, се вика here they come again и е второ продолжение на првото видео кое се викаше исто но без again. ајт.
_________________________________________
XMKD.com plagij.at “Респект!” - документарен филм за македонската днб сцена
jeeeeeee!
D'n'B-џиите напаѓаат! Секоја чест на момците и девојките кои веќе подолго време се трудат да си ја развијат сцената и да го подрашират своето дизелашко гето. Се впуштаат во нови доживувања и експерименти со вметнувања на вокали, како машки така и женски при своите DJ-сетови во Кокс! Но, тие не застануваат тука!! На сајтот dnb.com.mk прекрасно изненадуваат со првиот документарен филм за македонската днб сцена. Како што објаснуваат тие: Иди на повече човече!!!
_____________________________
литиум Не заборавајте да си купите кондоми! It's a Happy Day
По повод денот на сидата Литиум и James Bond мислат на вас! Како што тие најавуваат повторно епи деј! Трк до Југотон сите!!!

По традиција, Литиум Реkордс и овојпат ви нуди единствена можност за набавка на поевтини влезници за ТАКСИРАТ 007. Овојпат, специјалната прилика е Светскиот ден за борба против AIDS, 01.12.2005. Значи, за само 400 денари добивате можност да станете еден од оние 5.000 среќници што ќе го следат овогодишното издание на ТАКСИРАТ. Веќе од наредниот ден, 02.12.2005 па се до 17.12.2005 влезниците ќе чинат 500 денари. И последната шанса, доколку сеуште можат да се најдат влезници во продажба, е на влезот на Скопски Саем кога ќе треба да изброите 600 денари. Сума сумарум, ако си купите влезница за 400 денари на 01.12.2005, сеуште ви остануваат 100 денари за купување на презервативи. Со тоа станувате заштитени на сите страни. ПА ви останува само да уживате !!!!
_____________________________________
xmkd Parafilm.ch - хиперпродуктивни пара-филмаџии!
para para
За момент ве носиме на сајтот на параглајдерската видео продукција, што да кажам, изобилство од параглајдерски видео клипови од кои по некој може и ви имаме веќе презенитрано тука. Ако ви текнуе на Антоние Монтат - мањакот со тапија! А може и го имаме објавено сајтов порано. не ми текиња, енивеј еве го пак:) Епа кликс он тхе имаге абов & енџој! http://www.parafilmproduction.ch/mai_05.htm Се гледаме таму горе, во височините...
_____________________________
xmkd plagijat Таксират 007: Работам на случајот - интервју
На 14.12.2005г. во делот кој се нарекува Новиот бран, ќе настапи еден рапер од Скопје кој постојано работи на нови спотови, албуми...
Повеќе...
_________________________________________
муабети box
Chat Forum
email box

usernamepassword
превод box