XMKD ShopВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупостиНовостиЗа Xmkd.comEnglish Version
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
 
       

 

  
Испрати Новост
денеска е:
- СЕ НАОЃАТЕ ВО АРХИВАТА НА XMKD
xmkd Новиот, NEWSLETTER бр.10, на LITHIUM RECORDS е пред вас !!!
1.       членовите на бендот АРХАНГЕЛ, реагираат и ги демантираат информациите пласирани во вчерашното издание на ВЕСТ (19.10.2005) а во врска со одржувањето на манифестацијата БЕЛИ НОЌИ во Скопје. Во овој текст се наведува (намерно или ненамерно) дека во рамките на споменататаманифестација, на 24.20.2005, ќе настапат и АРХАНГЕЛ !!!!Почитувани организатори на овој настан (кои и да сте), Ве молиме јавно да јапромените оваа информација, поради 3 важни причини: 
-          АРХАНГЕЛ не настапуваат на оваа манифестација !!!
-         
АРХАНГЕЛ имаат самостоен концерт, закажан за 29.10.2005 !!!
-         
АРХАНГЕЛ воопшто не биле контактирани од било кого, а во врска со евентуален настап на оваа манифестација, или пак за евентуално користење на самостојниот концерт на АРХАНГЕЛ како дел од оваа кампања - манифестација !!!      
Почитувани организатори на БЕЛИ НОЌИ, манипулирањето со името на АРХАНГЕЛ
     и користењето на големиот кредибилитет што истите несомнено го имаат во      Р. Македонија, го сметаме за тенденциозно а со единствена маркетингшка цел -     подигање на реномето на оваа манифестација.     Ве молиме од денес па понатаму да не го користите повеќе името на АРХАНГЕЛ во     вашата кампања, на било кој начин.       2.  Меѓудругото, ОБЗНАНУВАМЕ дека, од денес 19.10.2005, Lithium  Records и АРХАНГЕЛ во соработка со CIVIL и PEACE UNLIMITED фестивалот,  започнуваат кампања со име: ЗВУКОТ НА ГРАДОТ.      Кампањата ќе ги поврзе двете клучни културни случувања во градот во наредната     недела;  Peace Unlimited фестивалот и концертот на АРХАНГЕЛ. Тоа значи дека од     25.10.2005 па се до 30.10.2005, Скопје и скопјани ќе го слушаат ЗВУКОТ НА    ГРАДОТ. Кампањата за популаризација на урбаниот звук и промовирање на Скопје    како балкански културен центар ќе продолжи и во наредниот период, со вклучување на     повеќе луѓе и настани, кон гореспоменатата идеја. За ден-два ќе ја имате и одличната програма на Peace Unlimited фестивалот кој се труди да не ги заборави македонските урбани музички херои.

 

3.      1.377 продадени влезници за само еден ден !!!!!! Во споредба со истиот тој прв ден, на  продажба на влезници за концертот на KRAFTWERK, 1.311 продадени и дотогаш  рекордна продажба, излегува дека АРХАНГЕЛ и дефинитивно се најинтересниот бенд за македонската публика, во моментот. Ако одиме по онаа народната: По утрото денот се познава... тогаш можеме само да претпоставуваме колкава ќе биде вкупната  бројка на посетители на концертот закажан за 29.10.2005 во Скопскиот Саем.  П.С. Концертот на Крафтверк беше распродаден ден пред концерт!!!

 

4.      Прославата на 18-годишнината од постоењето на АРХАНГЕЛ е повод и за неколку      мали наградни игри и изненадувања кои се приготвуваат во кујната на Lithium Records       и АРХАНГЕЛ.       Првата од нив започнува од денес (19.10.2005) и ќе трае во наредните 3 дена      (22.10.2005). Истата ќе биде објавена на сајтовите на Lithium Records  (www.lithiumrecords.com.mk ) и Он. Нет (www.on.net.mk).            
Прашањето е следно:
 Од денес, на 20 локации низ градот (автобуски постојки), се
      поставени  исто толку city light-ови, како најава за концертот на АРХАНГЕЛ. На      нив се наоѓаат исто толку песни-текстови на АРХАНГЕЛ. Еден е       сосема нов и досега необјавен.       Пронајдете го и напишете ни каде тој се наоѓа и како е името на песната? Три најбрзи,       точни, одговори ќе бидат наградени со влезници за концертот на АРХАНГЕЛ.      Одговорите праќајте ги на [email protected] .П.С. Да ја олесниме прошетката низ градот,вечерва на нашиот веб сајт ќе ги објавиме и 20 локации!!!

      

5.      Не заборавајте или поточно имајте во предвид, дека подарокот МАИЦА со логото      на АРХАНГЕЛ, важи за секој продаден-купен билет, од овластено продажно место.           Секоја дезинформација, од типот на: поклон маица следува само за happy day-от, се      ништо повеќе од обична...дезинформација. Значи продолжете со истото темпо, маици има во доволен број.

----- Original Message -----

From: "Stefan Jovanov" <[email protected]>
To: "Lithium Records" <[email protected]>
Sent: Thursday, October 13, 2005 3:29 PM

Subject: Stip: Zoshto ke odam na koncert na ARHANGEL?????

 

Zatoa shto…

 

1……11 ludje bile del od istata prikazna - ARHANGEL

2……snimija 4 studiski (antologiski) albumi

3……izdadoa 1 album vo zivo

4……imaat snimeno 42 pesni

5……gi ima na 7 kompilaciski izdanija

6……5-te albumi mozat da se najdat na 14 (razlicni) izdanija

7……imaat albumi na 3 formata (CD, MC, LP)

8……imaat prodadeno poveke od 90.000 nosaci na zvuk

9……svirele vo 12 evropski drzavi

10…otsvirele 437 koncerti

11…bev eden od 8.000 sreknici vo dekemvri 1998
12…imaat 7 video spota

13…snimija filmska muzika - “Zbogum na XX vek”

14…ja snimija “Never Talk…” – CD “Tribute To Ushko”

15…ja imam “Cudesen Svet” (demo verzija)- MC “Dossier Page One”

16…se najdobri na LP “Omladina ‘89”

17…lesno se zaljubuvam i opivam na ARHANGEL

18…svirat “dolgi” 18 godini

и по CECA – KRAFTWERK, а по KRAFTWERK…се е логично... АРХАНГЕЛ !!!!

________________________________

Верувале или не, вториот македонски скејтборд филм е готов! И ќе има премиера во Сабота!
Предолго очекуваниот филм конечно ќе го доживее своето прво платно, а може и ѕид. Скејтерите во Македонија со нетрпение го очекуваа и многу се израдуваа. Пред да го претставам ова р/демек дело да кажам нешто повеќе за неговата историја. А тоа е првиот македонски скејтборд филм кој можете да си го симнете овде . Некаде во далечната 2001 година кога сеуште имавме скејтпарк, снимивме нешто набрзинка и уште побрзо го измонтиравме. А на снимениот материјал уствари првичната намена му беше емисијата Concrete Wave каде што истиот и се емитуваше на extreme и други канали низ светот. Искочи како што искочи и решивме да праиме нов. Овој пат подобaр, поквалитетен, посоодветен на светскиот скејт-видео тренд. Донекаде и успеавме. Сепак беа потребни 4 години. Повеќе од мрза него од работа :) Сега имавме и камера за разлика од првото видео каде камерата беше позајмена и работевме со лимитиран видео материјал. И така се правеше филмот...
Главните кривци за двата филма се мате и марко, при што за првиот филм им текна да се викаат „Весела Продукција“, а за вториот „NO NAME“ продукција (демек поозбилно). А у меѓу време се создаде и XMKD продукција која произлезе од сајтот www.xmkd.com, па така сега имаме едно шаренило од продукции кои во основа се една иста продукција со недефинирано име. За мене „Весела Продукција“:) Ништо чудно иднот филм да излезе под етикетата на некое трето име и се така натака... Како и да е, важно е да се прават скејтборд филмови и луѓето да се радуваат на нив, а sk8 сцената да ни напредува!
Е сега да кажам и за содржината на филмот. Поделен е на два дела. Разликата меѓу двата дела е во тоа што во првиот се скејтерите кои имале среќа да снимат доволно материјал за цела песна односно по дефиниција еден скејтерски дел. Освен Ана и Арче кои се на една песна/дел. Во тој другиот дел се група скејтери заедно со по неколку трикови кој како бил фатен во кадар. Треба да се напомене дека филмот не ја претставува моменталната фактичка и целосна состојба на скејтбордингот во МК бидејќи е сниман во подолг временски период и не се опфатени сите скејтери. Во првиот филм бевме мање више 10 скејтери и лесно беше да се снимат. Односно сега има многу скејтери во МК кои се исто толку добри, подобри и послаби од овие што се на филмот, но од некоја причина не се нашле на него. Може ќе ги има во следниот:). А исто така и скејтерите кои се во филмот, моментално возат многу подобро, полошо, а некои и воопшто веќе не возат. Сепак се добива слика за тоа што се случувало во тој период и се гледа напредокот на скејтбордингот во нашава земја. Па така во првиот дел ќе ги видите Нуредин, Ана, Арче, Риат, Мики и Перо, како и делот "Пријатели" и делот "Моменти". А во тој другиот дел ќе ги видите Стефан, Василе, Мате, Зифи, Марко Велес, Марко Скопје, Перо малиот, Марко, Лудо, Мало, итн. Музиката во видеото е од најразлични правци и одлично се вклопува во атмосферата. Видеото трае нешто повеќе од половина час и наскоро ќе биде достапно на ДВД.
Па кој го интересира филмов нека се нацрта во МКЦ во Сабота 22 Октомври 2005 во 19:00 часот, и нека се опушти.

________________________________

xmkd Koncerti na Doghouse

Почитувани,

Белградскиот панк рок состав DOGHOUSE на 21 Октомври ќе настапат во Лајф Радио клубот.

DOGHOUSE се оформени во 1998 година и досега имаат издадено 2 албума ( “Trax 2000 година и Promised land 2002 година) за издавачката куќа Automatic и едно EP ( October 2004 година).

Досега имаат настапувано на многу  фестивали во СЦГ и во странство вклучувајќи го и EXIT фестивалот во 2002, 2003 и 2005 година.

Ова е нивни прв настап во Република Македонија а освен во Скопје ќе настапат и во Тетово во Рок кафе клубот ден подоцна на 22. Октомври.

Како предгрупа ќе се поајви младиот emo core состав од Куманово Endless Effort.

Влез е 150 денари а почетокот на концертот е најавен за 20:30 часот.

________________________________

xmkd SKIROL 2 - Premiera vo MKC! 22 oktomvri 2005
Премиерата на доoooooooлгоочекуваниот втор скејдборд македонски филм ќе биде одржана на 22.10.2005 Сабота во Младинскиот Културен Центар во склоп на „Белите Ноќи“ - настан организран под покровителство на Град Скопје во 19:00 часот. На филмот ќе ги видите Арче, Нурче, Мики, Мате, Василе, Стефан, Ана, Марко, Блажо, Перо, Зифи, Риат и уште некој. Филмот е поделен на два дела, еден да речеме официјален со топ скејтерите у најдобра форма и еден неофицијален со останатите. За монтажата на филмот се погрижи Мате, а за снимањето Марко (освен деловите на Нурче и Арче во Охрид каде што се снимаа они самите). Кој незнае, МКЦ се наоѓа спроти мнт преку улицата, накај новото пасошко позади телевизија што е, или од другата страна на вардар гледано од дрво декор (паркингот пред трговски).
Значи оваа Сабота бидете таму!
Се гледаме,
СКИРОЛ 2 CREW

________________________________

xmkd ROYALE od HAKER na GOCE by DIVI!
_________________________________________
xmkd Што е со каснењето на меиловите на xmkd?
E, пошто добивме доста поплаки дека маиловите пратени на @xmkd.com каснат. Па да објасниме што е работата. :) Се работи за нова техника за спам и вирус контрола наречена Greylisting. Финтата е дека кога првпат ви стига емаил од некој, серверот автоматски го одложува пристигањето во инбокс за да напраи спам конторла. Контолата ја врши врз основа на веќе постоечки спам филтри како и врз основа на вашето примање и праќање пораки. Па така емаил адресите ги става на Whitelist, Blacklist или Greylist. Значи на емаил адресите кои се во blacklist-а им е блокиран патот до вашиот инбокс, оние што се во whitelist-a стигаат автоматски без каснење, a оние што се на greylist стигаат со закаснување поради проверката од страна на маил серверот. На овој начин се блокираат спам пораките, а се избегнува пораките кои не се спам да бидат класифицирани како спам односно нема "False Positives". Еве овде и на англиски како го објаснуваат од PowWeb може така појасно ќе ви биде:
Greylisting: The Next Step In The Spam Control War

Greylisting is a highly effective method at stopping spam and viruses from being delivered to your mailbox without any content filtering or "false positives". You can turn it on or off for your domain, or adjust the minimum dely (in seconds) mail will be defered by to suit your needs.

You can whitelist anyone who has attempted to send you an email. You should only whitelist people who have problems with greylisting. Since greylisting is only applied to mail from a remote network you do not need to whitelist PowWeb accounts. If you use auto whitelisting, then the server remembers who you send mail to, so if they reply they won't get greylisted.

Greylist Help

The grey indicate that these were only attempted to be delivered once. If the message is not resent within 2 days, the entry will be deleted. The white are messages that were redelivered. Their mail will not be delayed again until they are removed from your greylist. Entries are removed from your greylist if they do not send you mail for 7 days. Auto whitelist entries are deleted after they have not sent you email, or you have not sent them email, for 7 days as well.

Configuration Help

A short delay will allow other ISPs to resend the mail sooner (some spammer's try resending it right away!!). A longer delay will allow spam traps or other people to report spam, and the IP will get blocked, but means a longer delay for people who have not already passed through the greylist. The default is 300 seconds (5 minutes).

Note: Most spammer's do not resend mail at all, at least not from the same IP or using the same email address.
Значи има две опции и една у средина:). Или да се исклучи грејлистата и одма да стигаат маиловите задно со спамови и вируси или тие од кои што прв пат добивате маил да стигаат одложено но да не стигаат спамови. Средната опција е што може да се подеси колку отприлика да биде одложувањето. По дефаулт е 5 минути. Сега го стаивме на 2 ипол да видиме како ќе биде, а може и да го исклучиме. Вие одберете како да го подесиме! Предлози на шаутбокс, ако нема значи ок е вака.
___________________________
xmkd Mount Everest 360 degree view
everest
___________________________
xmkd plagijat Таратур а-ла Брицо
За да се наоправи таратур ни треба: 1 краставица од тие големите, канче кисело млеко, сол, никако не се заборава на лукот и може малку оревче по желба. Али за ова нашево истоимено најомилено мезе за уз ракија, не ни треба ништо повеќе од добра воља. Повеќе...
Поздрав,
Ранте
___________________________
xmkd Видео клип!
wreck
_________________________________________
xmkd Freestyle wheelbarrow!
Со кликање на сликата ќе отидете на еден сајт за фреестајл возење количка. Видете ги видео клиповите. Најважно е да имаш добро напумпана гума!
_____________________________
xmkd Hor
uuuuuuuuuu
_____________________________
xmkd Greg Nevolo - aerial stunts
Greg Nevolo
___________________________
xmkd Реклама!
POWWEB
___________________________
xmkdvazelin Еве нешо поквалитетно
абе не е нешо којзнае колку квалитетно клипчево али ок е, боље е од снимките со мобилен:) бај д веј клипчево е 5 мин и е 20 мега. песните кои се снимени се voodoo people, poison i mind fields али не се цели:) абе клик на сликата и ќе видите за шо ви зборам ја уствари.
___________________________
xmkd Lithium Records & ARHANGEL
Pocituvani,
Dozvolete mi samo nakratko da napravam edna mala rekapitulacija na slucuvawata na kulturen plan, vo R. Makedonija, vo poslednite nekolku meseci:...Faithless, Thievery Corporation, Gus Gus, CECA, Kraftwerk, Jose Carreras, Lord Of The dance, Prodigy, ...a ete ni gi pred nos i DJ Tiesto i Skopskiot Jazz festival. Mnogu kvalitetni nastani koishto naizmenicno gi posetuvavte i uzivavte vo istite. Kako retko koga Makedonija beshe i seushte e del od svetskata mapa na kulturni zbidnuvanja. No...kako neshto da nedostasuva vo ovaa niza na koncertni zbidnuvanja!!!
Da, vreme e da go najavime vistinskiot predizvik za site vas, nastan za konsenzus po odnos na starosna granica na posetiteli, nastan vo najava, par exelance, predizvik za celokupnata makedonska javnost. Najgolemite, najznacajnite, najprodavanite, najslushanite, najobozavanite...(prefiksot NAJ verojatno i samo TIE go zasluzuvaat, vo Makedonija)...
Pocituvani prijateli, vreme e za povratnickiot koncert na ARHANGEL !!!!!Po 18 intenzivni godini na rabota i rastez, 18 godini ...LJUBOV IL SMRT..., vreme e zaednicki da go proslavime nivniot vlez vo POLNOLETSTVOTO. 29.10.2005, Skopski Saem, Hala 1, Pocetok vo 21:00 casotDatum koj site ke go pametime...Ako 1988 godina, na istoto mesto i istiot koncert, bevme samo 8.000 gladni i zedni za dobar provod...sega ne ima mnogu poveke. So dobriot trening, od posetata na gorespomenatite
nastani...29.10.2005 ke bide vistinskiot moment za kulminiranje na ovaa pozitivna energija.
So najdobrata postava na Arhangel (Risto, Gino, Pero i Mite) se otvara nova stranica no nivnata kariera, vreme e za novi predizvici i novi dokazuvanja. Bez Vas toa nema da bide mozno...ili barem ne vo tolkava mera.
So pocit,
ARHANGEL i Timot na Lithium Records
___________________________
xmkd Tаратурци во акција...
На 15 овој месец ке се одржи една екстра промоција на едно екстра бендче со едно екстра именце, кои имаат да понудат едно екстра цденце... имено стануе збор за популарната банда која се нарекува Таратур. Значи тиe ќе се соберат за сите нас на 15 октомври во извидничките бараки за да го испормовираат лајв цд-то кое беше снимено во лајф радио на свирката заедно со индијанците blackfire.
Таратур се супер освежување на нашата сцена, весело ска панк бендче коe знае што сака да каже низ сатиричните лирики. Јас лично го преслушав цд-то и можам да констатирам дека Таратур никад не звучеле боље него на цд-во, просто наликуваат на некој светски бенд :)дојдете обавезно! Ајт! ...Селска станица, селска коперација За него селото е прекрасен цвет во кој се заборава целиот свет цвеќиња, ждребиња, телиња и крави топли куќички и штали животот, велеше е толку убав кога околу тебе нема џандар глупав, во село оди, селото е мамец купувај карта во еден правец...

- shroomie
___________________________
xmkd Видео клипчиња од вчерашниот концерт на ПРОДИЏИ!
Клиповите се снимени со мобилен и можеби нема да видите и слушнете многу на нив, но секако ќе ја доловите атмосферата. На оние кои не беа вчера им препорачувам да не ги гледаат за да не им биде шубе :D! Другите, клик одма со ред, за да се потсетите и да се освестите (доколку сеуште сте во еуфорија, а верувам дека сте) дека ВЧЕРА на САЕМ сте доживеале еден од најубавите моменти во вашиот живот! лудница!
___________________________
xmkd plagijat vazelin Right! Now!
onaka samo kolku reper za deshavkite na prodigy... uste nemozam da se svestam od sto bese fenomenalen koncertot!
vakvo nesto ne sum videla do sega, ni faithless, ni system of a down, ni greenday... NISTO ne se ravnja so ova..
Ako treba da cekame pak 10 godini za naredniot koncert ondak idam uste odma i secam veni... PRED YUGOTON :) Poveke...
Pozdraf,
aLIENKa

___________________________
plagijat Sonic Youth - ''GOO'' Re-Mastered
sonic
1990 година, си седам дома татко ми тазе од пред некои 2-3 години вратен од гастарбајтерство(кое сега и јас го практикувам) и разговараат со мојот постар брат дека ќе купат Cd-Player. Јас немав појма што е тоа. Го купија и сега јас си го имам истиот сеуште, кој работи ко машина без грешка, лудило! Мене не ме интересираше тоа многу многу, имав факин 10 години. Една година подоцна почнав да се рокеришем и да слушам панкојни, нормално по чекорите на брат ми. Од sex pistols, clash, exploited, spermbirds ........ Една година подоцна ги купивме и првите наши заеднички (мои и на брат ми) музички изданија на це де! Тоа беа: ''GOO'' - Sonic Youth и ''Every God Boy Deserves Fudge'' - Mudhoney. Повеќе...
_____________________________
XMKD.com EskiSAM
eski
_____________________________
XMKD.com Кој вика дека не може!?!
double backflip
Травис Пастрана минатата недела за првпат во историјата на Фристајл Мотокрос изведе дупли бекфлип, и го однесе спортот на ново (можеби и последно ниво). Он го тоа направи на рампа изработена специјално за таа пригода. Клик на сликата за ПОГОЛЕМА слика!
_____________________________
XMKD.com Горан Кузмановски
Zdravo
Decki eve vi prativ nekoi sliki kolku da vidite so sto sportovi se zanimavam pa ako vi treba nekakva pomos za sajtot pisete..
Isto se zanimavam i so fotografija pa ako treba nesto od ovaj reon pak kazete:)
Pozdrav,
Kuzeto
Bitola
_____________________________
XMKD.com RICHIE PARISEAU 1984-2005
Edno dete sto vozese roleri i umre sega skoro, drugarite go nasle mrtov vo krevet... Negovite prijateli sobiraat donacii za negovite roditeli za da se pokriat trosocite za pogrebot deka lugjeto edvaj imaat za prezivuvanje... Za da se donira se kupuvaat lancinja (army dog tag) kade sto pisuva:

"RICHIE PARISEAU 1984-2005"
"YOU WILL ROLL ON IN OUR HEARTS FOREVER"

i kosta 10 dolari so se pratka i ima alki ko tie Live Strong sto se samo shumsko-zelena boja i pisuva:

"RICHIE PARISEAU 1984-2005"
"ROLL ON"

i kosta 9 dolari so se pratka

ako ima nekoj zainteresiran neka mi kaze sto saka (dali alka ili lance) i neka mi dade pari na mene ili neka mi pise na mail x$xmkd.com za da se dogovorime kako da mi dade pari za da mu naracam toa sto saka. Narackata kje ja napravam za odprilika edna nedela, taka da do togas ako saka nesto neka kaze...

Pozdrav,
Xak
_________________________________________
муабети box
Chat Forum
EMAIL box

usernamepassword
превод box