XMKD ShopXMKD ForumВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупости
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЈУНИ, ЈУЛИ и АВГУСТ 2007
 
Plagij.at

xmkd СК-8-МКД Галерија Навака Натака

Опрез: Дизастер Ареа!
Вчера прошетавме со групата скејтави што завчера од никаде се појави на кеј. Групата се состои од повеќе скејтери собрани на турнеја од разни земји. Има од бугарија, босна, словенија итн... Се возеше на кеј и во скејтпаркот. Повелајте сликици а наскоро и клипче...
_________________________________________

xmkd Плагијатот пуни 2, сите на журка!

Видео промо...
_________________________________________

xmkd Project: Подобар Скејтпарк

Денес ви најавуваме поставување на профил (ивица) на едно од стубчињата во скејпарк. Долга ке биде 2,5 метри и екстра за грајндови и слајдови. Oколу 23 часот ке биде намонтирана, а веќе од утре ке биде спремна за возење.
На ден 03.08.2007 се собравме фино лепо у скејтпарк и уз пивце, муабет заебанции, се почна со работа и почнаа да се бушат рупите за поставување на профилот. Бевме Ја, Даме, Денса, Данило, Ганџа, Вико и други ординери гајс. Упаливме брмчалото овај агрегатот бутнавме бормашината и почнавме со работа. Come to Stop us Bitch.. http://www.peenutsteam.org/

_________________________________________

xmkd Aktivna Propaganda, Mental Development, Boycott свирка Куманово Клуб Тунел 07.08.2007

_________________________________

xmkd Нова скејт игра на EA

Electronics Art ја претстави најновата скејт игра по името SKATE па нормално.. Во неа ке имате шанса да возите со Pj Ladd, Chris Cole, John Rattray, Ali Boulala, Ryan Gallant и други. За повеќе инфо околу играта, кликнете тука
_________________________________________

xmkd Maxxis.com

Maxxis.com
The possibilities never end :) http://www.maxxis.com
_________________________________________

xmkd Fic - Nosegrind

_________________________________________

xmkd Pannonian Challenge 8!

Klik za povekje info...
Ideme? http://www.pannonian.org/
_________________________________________
xmkd Интервју со Гоце Таневски
Гоце Таневски
Седнавме со Гоце кај Лазе у бајкшоп на муабет околу падот, бубрегот и слезината. Овој муабет е и апел до сите да не го потценуваат значењето на кацигата, штитниците... 71,37мб Клик за данвлод!
_____________________________
xmkd XMKD na LAZY Black See Tour!

Nasiot tim od skopje koj se sostoi od haker, pedjo, divi, roko, viktor, i gorkas e na tura niz dobrich, varna, burgas, stara zagora, sofia, use 2 3 dena. Na natrprevarot vo Dobrich se postignati slednive rezultati:

1 Rusen
2 Pedjo
3 Viktor
hero of the day : Divi

Inaku tamu se celi 2 avtobusi i se vozi so pro skejteri kako Adam Zurawiecki, Piotrek Combrzynski, Nick Lomax i mnogu drugi..
Naskoro klipce...

_________________________________________

xmkd The Kings of Idle на Plagijat turns 2!!

The Kings of Idle

Ова не е само една обична најава. Пресреќни сме што имаме можност да го најавиме настапот на Plagijat turns 2 на еден навистина невообичаен бенд. The Kings of Idle од Скопје. Мистичниот дебитантски бенд на повеќе музички ветерани. Воедно, со The Kings of Idle ја заклучуваме листата ... Повеќе...

ВЛЕЗНИЦИТЕ за Plagij.at turns 2 ќе бидат пуштени во продажба на 15 август (среда) во Југотон и кафе Лаика (останатите продажни места во Скопје и низ Македонија ќе бидат објавени наскоро).
Цената на влезниците од 15.08 до 26.08 ќе изнесува 300 денари, од 27.08 до 31.08 - 350 денари, а на денот на фестивалот - 400 денари.
_________________________________________

xmkd Drum`n`Brass Trio и Death Disco доаѓаат на Plagijat turns 2!!

The John

Со особена чест и задоволство сакаме да ве известиме за најновото освежување на листата на изведувачи на фестивалот PLAGIJAT TURNS 2. Потврдени се настапите на несекојдневниот и оригинален проект наречен DRUM'N'BRASS TRIO од Скопје и на еден од најталентираните балкански бендови сплитско-загрепските DEATH DISCO. Повеќе...

The John
ВЛЕЗНИЦИТЕ за Plagij.at turns 2 ќе бидат пуштени во продажба на 15 август (среда) во Југотон и кафе Лаика (останатите продажни места во Скопје и низ Македонија ќе бидат објавени наскоро).
Цената на влезниците од 15.08 до 26.08 ќе изнесува 300 денари, од 27.08 до 31.08 - 350 денари, а на денот на фестивалот - 400 денари.
_________________________________________

xmkd 26 to ass!

sick dude
Dude, Sick!
_________________________________________

xmkd Strumix Fotos

peenuts eurokrem
_________________________________________
xmkd Wanna be sedated

Gogo

Foto galerija 12-07-2007 na kej. Povelete...

Поздрав
_______________

xmkd Еве го и Ристо!

Риат

Фотки мотки котки... Кликензи бите.

_________________________________________

xmkd Нови фотки од Блажо!

Блажо

Фотки мотки котки... Кликензи бите.

_________________________________________

xmkd Пинатс-тим - There and back again

Project: Slave Trailer
Само што го погледнав траилерот на $ave skateboards. Станува збор за екстра добар тим… Клик тука да го гледаш, ама ке ти треба и QuickTime.

Project: Струмица via Скопје
Фајнли бек хоме. Само што дојдовме во 8 часот сабајле после неспаната вечер (као и секад) легнавме да спиеме и сеа дое мојот ред да се напише 2-3 збора што се случуваше таму. Тргнавме натака накај 10 и 15 се качивме во автобусот и ете ти малер останавме во дефект (Joke). Повеќе
http://www.peenutsteam.org/
_________________________________________

xmkd Irfan Muertes и Јаболко за даскалот на Plagij.at turns 2!!

The John

Полека се финализира листата на изведувачи кои ќе настапат на фестивалот Plagij.at turns 2. Овој пат среќни сме што можеме да ги најавиме несекојдневните ЈАБОЛКО ЗА ДАСКАЛОТ од Скопје и белградскиот алт-рок бенд IRFAN MUERTES. Повеќе...

ВЛЕЗНИЦИТЕ за Plagij.at turns 2 ќе бидат пуштени во продажба на 15 август (среда) во Југотон и кафе Лаика (останатите продажни места во Скопје и низ Македонија ќе бидат објавени наскоро).
Цената на влезниците од 15.08 до 26.08 ќе изнесува 300 денари, од 27.08 до 31.08 - 350 денари, а на денот на фестивалот - 400 денари.
_________________________________________
xmkd FAST & HIGH - Натпревар во брзинско качување на карпа
Алпинистички клуб К2, LifeРадио, Цивил и Шорткат продукција Ве покануваат на голем спортски и културен спектакл и целодневна забава на Матка со цел да даде придонес кон ревитализација и унапредување на локалитетот Матка и афирмација на планинските спортови како, алпинизмот и спортското качување. Иницијативата за овој настан постои од 2004 година и досега се организирани два вакви натпревари. Оваа година, со намера да се подобри квалитетот и да се постигне што е можно поширок публицитет за промоција на Матка и на спортот воопшто, АК К2 влегува во партнерство со уште три разнородни ентитети за да се постигне мултимедијалност на иницијативата. Секој од партнерите дава соодветен придонес кон постигнување на основната цел. Учество на натпреварот ќе земат македонската елита на алпинисти и спортски качувачи. Самиот натпревар ќе биде проследен со целодневен културен хепенинг.   Се надеваме дека официјалното отворање на манифестацијата или самиот натпревар ќе биде проследен со пригоден говор на Градоначалникот на Град Скопје, г. Трифун Костовски или претставник на соодветниот сектор во Администрацијата на Градот. На манифестацијата, покрај пошироката јавност и медиумите, ќе бидат поканети важни личности од државната и локалната администрација, културната и спортската јавност, како и претставници на меѓународната јавност.   Овој, трети по ред speed climbing натпревар ќе се одржи на 14.07.2007 година (сабота) на качувачкиот локалитет “Плочка“ во непосредна близина на планинарски дом Матка. Во интерес на Град Скопје и на сите граѓани е Матка да се промовира во важен спортски, рекреативен и културен центар, со оглед на капацитетите, ресурсите и културното наследство.   Исто така: За сите оние кои сакаат да останат и преспијат на Матка, обезбеден е престој во домот по промотивни цени од 100 денари за ноќевање.
_________________________________
xmkd Summer Crush
Summer Crush
Ova e trailer za delot na Dzole vo prodolzenieto na vtoriot bugarski film "Obratna Vrska" vo koj sho vozat najdobrite bugarski vozaci. Klik za summer crush!
_________________________________

xmkd The John и DJ Iljche vs. DJ Fluid на Plagij.at turns 2!!

The John

Листата на изведувачи на фестивалот Plagij.at turns 2 е надополнета со постпанк-indie бендот The John (МК) и drum'n'bass DJ-те - DJ Iljche и DJ Fluid. Повеќе...

_________________________________________

xmkd Sk8 & Inline vo Gevgelija

Epa zdravo na site ....
Najiskreno ja pochituvam vashata rabotta kako i vashite idei , inicijativi i mislejna vo vrska so xtremnite sportovi vo Makedonija .....
E sega , jas sum ovde da vi ja objasnam sostojbata na toj svet vo Gevgelija ....
Ovde , kako vo malo grad4e nemame mnogu shansi da se pokazeme so nashite xtremni iskustva ... Ovde ima navistina odlicni INLINE talenti, koi samo baraat nekakvo mesto , valjda skate park , vo koj ke gi pokazuvaat svoite sposobnosti i trikovi ... No za zal , takvo neshto ne postoi ... Znam deka ne samo ovde vo Gevgelija tuku i na drugi mesta se bara izgradba na skate-park , no koga ovde bi imalo eden toa bi bilo poveke od atrakcija , bi bilo eden nacin na zivot na talentite koi ke `prestojuvaat` tamu. A toj nashiot namkor gradona4alnik ne se pomrdnuva ni so prst , da prevzeme neshto okolu toa. Iako jas i nekolku drugari , sobravme 1000 potpisi so Baranje i planovi za skejt parkot ... koga mu bevme na poseta na gradona4alnikot, toj kako da ne bevme tam , ni gi zede potpisite i ne napravi nishto ! :) ... I taka tuka ima luge koi imaat golema zelba i verba deka eden den Gevgelija ke dobie skejt park kakov sto zasluzuva ....
Mene licno navistina mi se dopagja skejt parkot vo Karposh, i bash takov park ni treba i nam .... Veke neznam sto da napravam za da krenam inicijativa za nekakov protest , a veruvam deka so malku upornost rabotava moze da izleze na videlina ...barem da se stavat temelite na skate Pool-ot :D ....

Pozdrav xMkd ,
Se gledame ;)
Torko

_________________________________________

xmkd Overflow на Plagij.at turns 2!!

Overflow

Со особена чест Ве информираме дека престојното издание на фестивалот Plagij.at turns 2, ќе биде збогатено со настапот на хрватската панк-рок атракција Overflow.
Overflow се еден од најискусните хрватски независни бендови. Групата која денес е во состав Goran Zivkovic (вокал), Nikica Jovanovic (гитара), Dalibor Martincevic (тапани) и Zoran Pibercnik (бас) е основана во 1990 година во Копривница, Хрватска.
Уште како тинејџери стануваат вистинска концертна атракција низ цела Европа. Релевантните медиуми во Канада, Америка и Британија нивниот звук го споредуваат со звукот на Ramones, Buzzcocks, Husker Du, Wedding Present.. Повеќе...

_________________________________________

xmkd Резултати од скејт контестот на кеј.

penny

Млаце касниме мада нема везе... у кожа ни е :) Скејт контестот што се одржа минатата сабота помина супер. Беше одлично организиран, со миксети со музики, срања, пијалоци, нов елемент и поправен грајндбокс. Се возеше во две групи: под 16 и над 16 години. Правилата беа победникот од помалата група да вози со поголемата а од поголемата група да има прво, второ и трето место. Од помалата група Аце се покажа најдобро и заслужи да вози со поголемите каде што исто така се покажа доста добро и доби спонзорство од ExShop. Во групата над 16 години се возеше во две рунди по 1 минута и на крајот се возеше best trick. Резултатите се следниве:
1. Риат
2. Зифи
3. Иле

_________________________________________
xmkd Слики
Нови слики од Ацика, Даме и Данило. Кликајте на жолтите букви :)
___________________________________
xmkd Крв брачко

_______________________________________________

xmkd Нови слики од Кирца

Сликнати на кеј пред некој ден... клик на сликата за останатите :)

Поздрав
_______________________________________________

xmkd Плагиј.ат призентс: PLAGIJ.AT TURNS 2!!!

Atheist Rap

Имено како последица на добрите природни дојки од кои цицавме изминатава година, нашите организми станаа доста издржливи и моќни и ние задаваме удар, малку посилен од претходниот, здебеленки од белковините, силни во мислите, издржливи со ноџињата се затрчавме кон големиот извор! Извор на љубов, музика, дружење, пиво, адреналин, среќа, пропуштени повици, флертувања, пријатели, добар звук, тишина, патување, други димензии, ликови кои не постојат, цветови, топлина, грижливост, солзи, смеа...
Во моментов градиме простор со кој ке му дадеме живост на изворот! Тој почна да лади во овие жешки денови, и во час станува се појак и појак! Немаше да го најавуваме овој трансцедентален извор ако тој во себе не содржи ендемични видови, кои ние заедно, вклучувајќи те и тебе драг читателу ќе се обидеме да го зачуваме и прочистиме од грубоста на овој свет. Повеќе...

_________________________________________
xmkd Ajvanot
KLik to view profile...
______________________________________

xmkd Otvaranje skejt parka u Zajecaru

zajecar

Почна долгото топло лето? Станува досадно во градот нема нови места за возење... Ранецот на грб, у воз и право во Зајечар. А таму:

Otvaranje skejt parka u Zajecaru, voznja, zezanje i ostalo sto ide uz to odrzace se od 29. Juna do 1. Jula. Kamp koji ce za to vreme biti podignut pored skejt parka moze primiti 70 ljudi uz obezbedjena sva tri obroka, muziku, tus, toalet. Potrebna je samo vreca za spavanje. Hrana i smestaj je FREE

Ajmo ljudi napakujte daske, role, bmx-ove, trotinete.. pa se vidimo u Zajecaru.

_________________________________________

xmkd Перу 2007

peruМакедонскиот алпинист, Шакшама Слободан Колоски е повторно во Перу со американскиот алпинист Анугата Бах. Тие во изминативе години имаат направено неколку многу добри искачувања во Кордилерите и еве нивната соработка продолжува.

Пред да започнат со посериозните искачувања, оваа година тие се решија аклиматизацијата да ја направат на планината Чопикалки (6354м).

18.06.2007
Имавме телефонски разговор со Шакшама и тој нe извести дека денес се вратиле од Чопикалки каде стигнале на висина од околу 150м под врвот. Базниот камп им бил на 4300мнв каде поминале 2 ноќи, а потоа уште 6 ноќи повисоко во планината од кои 3 ноќи на височина над 5600мнв.
Врвот почнале да го качуваат во 2 часот по полноќ, но комбинацијата од многу силни ветрови во текот на денот, промена на условите на насоката од временските прилики (незгодни бергшрунди и креваси), како и самиот факт дека многу брзо се решиле да се искачат на таа височина – ги принудиле да решат да се вратат без да се качат до врвот и да не форсираат без потреба.
Се работеше сепак само за аклиматизација и е постигната добра височина. Сe уште конкретно не се знае на која насока би оделе и на која планина, но според сите информации кои ги добиле таму, условите во планините генерално биле многу добри...

Тие се сега во Хуараз каде се надеваме пред сe ќе се одморат добро...

_________________________________________

xmkd Skate contest na kej!

penny
Во сабота ќе има скејт контест на кеј организиран од страна на ExShop. Сите што сакаат да учествуваат на овој контест треба да бидат во 17:00 саат на кеј за да се запишат, а контестот ќе почне во 18:00. На сите скејтери ќе им биде дадено одредено време за да ги направат своите најдобри трикови, а тие што ќе стигнат во финалето ќе возат best trick. Значи последната рунда т.е. финалето се оценува по најдобриот трик што ќе го направи скејтерот. Исто така ќе се вози во групи (доколку има доволно пријавени) од под 16 години и над 16 години. Првата награда е комплет даска од ExShop, втора награда е ранец и осовини а третата награда е дуксер и тркалца. Освен елементите на кеј ќе се донесат и елементите од ExShop.
_________________________________________

xmkd Penny во Аргентина!

penny
Ептен тазе снимки од Том кој неодамна бил во Аргенитна на шпарање локални скајпаркови. Клик.
_________________________________________

xmkd 7.pendrek contest!

pendrek 7
_________________________________________

xmkd Нови слики од Риат

Риат вчера направи парче на кикерот на кеј. Сликнавме неколку јаки слики :) Клик на сликата за да ги погледнете.
_________________________________________
xmkd Natcha od bt :)
Првата бајкерка на xmkd :) Се глеаме у Битола летово (ваљда).
_____________________________

xmkd News

Излезе новиот број на списанието Transworld за месец јули наречено THE AM ISSUE. Во списанието има разни фотографии и рецензии за многу скејтери аматери меѓу кои и Terell Robinson, Silas Baxter-Neal, Chris Troy, Sheldon Meleshinski, Nyjah Huston, Nick Trapasso, Chima Ferguson, Kenny Hoyle, Alex Olson


Денеска (15 јуни) ќе се одржи премиерата на новото (и прво) Mystery Skateboards видео.

 

Flick It with Mike Carroll (видео)

Thursday Theater (June 14) (видео)

_________________________________________

xmkd Свирка

____________________________________

xmkd Protest za Skejtpark vo Skopje

skatepark
Na 15.06.2007 - petok pred kancelarijata na Gradonacalnikot na Grad Skopje vo 12:00 casot ke se odrzi protest za izgradba na Skejtpark vo Skopje.

Aj da se sobireme site, za da bide sto e mozno pomasovno i konecno da imame ubav Skejtpark vo gradov.

Ve zamoluvame site sto imaat rampi ili sipki i imaat zelba da pomognat vo ovoj protest, neka ni se javat za da se dogovorime. Sakame da gi postavime na parkingot pred kancelarijata na Trifun i dodeka trae protestot da im se pokaze sto znaeme :)))!!
_________________________________________

xmkd KontejnerMag.com

KontejnerMag
_________________________________________

xmkd ASFALT - exhibition of the transbalkan streets

art fo asfalt
11.6. aorta, solo
PROSTOR “multiracionalnakompanija” |Mesnicka 5 | Zagreb | website

16. - 23.6. tjedan skateboard filma
MM Centar/SC, Zagreb - HR | website

23.6. - 14.7. art of asfalt
SC, Zagreb - HR | website

20.7. - 5.8.07 art of asfalt
ooOze festival, Istruga, Korcula - HR |website

25.8. - 15.9. art of asfalt
hisa kulture | snezniska 2 | 6257 pivka |slovenija | website
mladinski center postojna | vilharjeva 14a | 6230 postojna | slovenija | website


http://www.art-of-asfalt.com
_________________________________________

xmkd Skateserbia.com

Skateserbia.com
Нова сила во Србија! Skateserbia.com
_________________________________________