XMKD ShopXMKD ForumВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупости
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е:
- СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА ЗА ЈАНУАРИ и ФЕБРУАРИ 2007
xmkd У пичку матер видео со точаци!
upm
Еве го и клипот од пролетниот зимски ден некаде на средината на Јануари годинава. На него возат Даме, Вештер, Даниел, Мрмут, Лазе и Ацика. Покрај тоа што они возат се слушаат и две песни во позадина од кои едната е Day to Daze од NOFX, а втората е У пичку матер од No Name Nation. У пичку матер!
_____________________________
xmkd Polno novosti na sajtot na UCON

Novosti od Winterclash spakuvani so sliki i klip od Jochen Smuda kako vozi vo parkot vo Munich, intervjua, sekcii i uste polno drugi raboti. Se e servirano vie samo srkajte :)

Хak
__________________________________________

xmkd Remz 07two

Koj saka da napravi Preorder na Remz 0702 rolerite (koi imaat nov sistem na soulplates) neka pise kaj Haker na x(at)xmkd.com. Cenata na rolerite e 300 evra, na tie sto kje ostavat 50% kapar dobivaat 10% popust.
Eve nekolku sliki: 01 . 02 . 03 . 04

Хak
______________________________

xmkd Кoncert na makedonski metal bendovi Brigada 002

Прочитај повеќе за бендовите...
_______________________________________

xmkd Get a fuckin' life!

По малце истрипани слики... кликензи бите
Ајт поздравинела :)
_______________________________________

xmkd Ова не е сон, ова повторно се случува.

Скопје, Скопје чудно ме нагледвааа... Секое утро светот умира, а ја се опивам по последен пат, пат, пат. Пред недела дена отприлика отиде уште еден труд од дрво, поточно од палети. А кај отиде? У обрт. А што е обрт? Од грајнд бох во пари, од пари во пиво, од пиво во стомак од стомак во Вардар. Сите елементи завршуваат во Вардар.

Ај на здравје!

___________________________________________

xmkd Бесен клип од Роднеј, how more teцhnical can you get?

Порано имаше стрит, верт, фристајл, поол... сеа мање више се вози универзален стил кој вклучува елементи од сите овие. Родни потекнува од браншата на фри стајл скејтери и тоа веднаш се приметува. Некого фасцинираат огромни гапови, скали и гелендари, некого високи верт волови, некого трикови кои имаат име долго миљарда зборови, а Марк Гонзалес би рекол: излези надвор со скејтот во рака и вози како ти се сака. Но ова не е видео клип за него, ова е клип од Родни Мулен на кој се собрани неговите најдобри трикови.

Personality goes a long way...

Погледнете...
______________________________

xmkd Hardfaced со промоција во Кастро!

На 1 Март(Четврток) со почеток во 20:30 во клубот Кастро во Скопје охридскиот хардкор/металкор бенд HARDFACED ке одржи свирка на која ке го промовира својот деби албум “MORE THAN HATE”.

Предходно како гости ке настапат:
Better Decision – Скопје и
Endless Effort – Куманово.
Влез 100 ден.
Почеток 20:30

За сите оние кои сакаат ке можат да го купат цд то за 150 денари или маица по цена од 300 ден.
контакт: www.myspace.com/hardfacedmk _______________________________________

xmkd [интервју] Girls Against Boys, opposite of a macho band

First of all, tell us something about the beginning of the band.. Who are GvsB? ...As an introduction for people that don’t know yr history..
- Girls Against Boys started as a band in New York City, although all of us were originally from Washington, DC and had played in bands in that city. Originally, under the name Soulside 3/4 of GVSB released records on Dischord Records (punk/post-punk label: Fugazi, Minor Threat, etc…). Повеќе...
_______________________________________

xmkd Во неделата во Лисиче!

Во Неделата се собравме во затворениот простор во Лисиче. Падна супер вожња, а се развозеа и постарите скејтери. Топ ден. Подетален опис на денот можете да прочитате на http://www.skirol.blogspot.com/
_______________________________________

xmkd Jou, jou, novi fotki od Mitko! 35!

...sekoj den cvekje volku srekja nemozam da izdrzam aaaa... idam mozokot da si go isprzam...
Профиле... пХотос бај Андреј Т.
___________________________________

xmkd Core to the gorund!

____________________________________

xmkd UNITED BY FATE WORLD ONLINE PREMIERE

globe
НА 15 месецов кликај на сликава и гледај како се праи парче :) Поздрав!
____________________________________
xmkd Нови фотки од Spawn
_____________________________
xmkd Predavanje za hip hop

___________________________________

xmkd Јукон кика асови со нови шмеки пасови!!!

ucon

Mnogu dobri UCON posteri, avatari i "potpisi" za na forumi i email sega besplatni za download na stranata na Ucon. Cheers with tities & beer!
Link: http://www.ucon-acrobatics.com/index.php/downloads

Хеки Сек
___________________________________

xmkd Pero the rubber - video

Видеово е снимано во еден ден некаде у 2004 година. Трае 8 минути а се вози на кеј, пошта, Мајка Тереза, Олимписки базен... Сонце пука а Перо помалиот вози гол и праи парче!! И така некои негови другарчиња решија да направат копии од видеово кое може да си го земете у Unity Skateshop бесплатно. Така да трк у Unity, видеово мора да го глеа секој :)
________________________________________

xmkd Школски проект за скејт :)

Еве еден проект напраен пред едно две години у едно од скопските средни школи напраен за скејт :) Клик на сликата за поголема. Проектов е срање :)
_______________________________________

xmkd Etnies Street Sesh

Крв се напраив. Ајде пак...
__________________________________________

xmkd Неле К. во живо на Канал 103

lisec
Стотројка повторно напаѓа. Овојпат со концерт на еден од најталентираните протагонисти на новиот македонски рокенрол бран - Неле К. Неговата „Евтин автомобил“ се најде на второто место на листата на најдобри домашни синглови во 2006-та според Канал 103. Неле К., познат и како Нелетронски Гуру, заедно со својот бенд, ќе се претстави во живо во недела (4. февруари) во 22 часот, во емисијата „Тажен и прекрасен свет“ на Ѓорѓи Јаневски.

За ликот и неговото дело

Неле К, Qousque tandem, Neletronski Guru и во поново време The King of Idle се само некои од гигантски познатите имиња во позадината на кои стои еден скромен човек по име Ненад Неделков кој веќе подолго време живее и не работи во Скопје.

And now for something completely different

Неле К уште во раните години на својот живот се одвојуваше од останатите деца заради својата несекојдневна просечност, за потоа ненадејно и со остра желба за мастурбирање, да настапи периодот наречен пубертет. Патем и сосем случајно си купи гитара...
Така, откривајќи најразлични начини на самозадоволување, беа создадени незаборавните хитови на скопската гранџ ера како „Влага во уши“, „Две минути сам“ и „Нирвана ми се сра*е (а Sonic Youth се старци)“. Овие и многу полоши песни беа изведени пред публика на единствениот жив настап на групата Gods Rest In Peace која во рок од 3 години, колку што постоеше, смени двајца басисти, три бубњари и една задна гума од трактор за конечно да се распадне. За G.R.I.P. угледниот музички магазин Асфалт го напиша следново: „Настинати (... и тоа не мислам на добар начин)“.
Сепак кариерата на Неле, продолжи да се развива во сериозен правец и во годините што следеа покрај еден соло проект што беше дел и од неколку добро познати и реномирани состави од најразлични музички провиненции како la #%@#&x #i the %& The #%s од кои беше набрзо избркан затоа што беше - Тапа. Мора да се напомене и тоа дека му беше по судски пат забрането да ги користи имињата на овие состави во неговите биографии.
Ова секако не го поколеба Неле кој беше резолвиран да не работи ништо корисно во својот живот па така и ден денес успешно ја работи својата несекојдневно просечна музика. Поновите хитови како „Ова не е месо, ова е сарма“ и „Ми се расипа пеглата, па нема да можам да те изведам во диско“, секојдневно доминираат на брановите на најрелевантните радио станици.
Што уште може за Неле да се каже? Неговата музика кажува повеќе од доволно. Затоа да завршиме со зборовите од неговата поема „Ако јас не се избањам дождот ќе ме измие“:

... ова лето пун сум камен
зашто имам хитовски рефрен
уште да не живеев во Скопје
и да немав триесе...


Gwendolyne
______________________________________

xmkd Mnt rain night session - 26.01.2007 (i love you but i've chosen sk8boarding)

lisec
У петокот вечерта возевме у Жена парк али кој друг ќе ти скрши филм ако не дождот.. и се упативме накај Мнт, таму кај банката под стреа возевме. Паднаа добри трикчиња, Шпаги ја сефтосаше новата даска (со здравје да си ја искрши побрзо). Возеа и Виктор и Лисец. Вожњата помина супер.. шо е мерак да возиш негде под стреа додека врне дожд:) Ѕирнете ги фотките. Поздрав
Фотките овде!
______________________________________

xmkd Overflow фром Копривница..

оверфлоу
Формирани се во сега далечната 1990 година во Копривница. Веднаш стартуваат со голем број на проби и напорна работа. Резултат на тоа е касетата Through Department Store која кон крајот на годината излегува како издание на култната загрепска издавачка куќа Slusaj Naglasnije на легендарниот Zdenko Franjic. Почнуваат да се редат и концерти, а дефинитивно настап кој треба да се истакне е нивната свирка во KSET на 24.12.1990. Тогаш како непознат бенд за загрепската публика биле вратени осум пати (!) на бис. Повеќе...
Клик фор даунлоад:
Wasted.mp3 [4,04 мегабајти]
Doraaa.mp3 [3,17 мегабајти]
___________________________________

xmkd GRAVEskateboards

grave
Слоганот кажува се. Пред вас е една интересна скејтборд заедница од нашето блиско соседство. Клик 'ен инџој! http://graveskateboards.com/
___________________________________
xmkd Mr. T-Bone во Кастро!

____________________________

xmkd Corpus Delicti Records најавува: Play it loud!!! фестивал (06.03.2007)

____________________________

xmkd Слики од Варна, Бугарија.
Еве некој скејтери од Варна во соседна Бугарија... од Borislav Chenkov и Ivailo Dobrev. Слики

Диви
____________________________

xmkd Thrash Metal Massacre - 26.01.2007 vo Kastro
На 26-ти јануари во клубот Кастро ќе се одржи Thrash Metal Massacre. На мини фестивалот кој започнува во 20:00 часот ќе настапат: кумановските треш легенди Holocaust, битолчаните Medusa и уште два помлади состави: Serpentine Fire (Скопје) и Vandal (Куманово). Цената на билетите е 150 денари и истите можат да се купат на влезот во клубот. Дополнителни информации:
- За бендовите што ќе настапат: http://plagij.at/index.php?sajt=more&id=1545
- Видео клип Holocaust - Domination Of Sinners (Live @ MKC 10.02.06): http://www.holocaustband.com/DOS.mpg
- Официјална страница на Holocaust: http://www.holocaustband.com
- Повеќе инфо за Бригада: http://www.mkmetal.info/mkmetal/brigade
________________________________________
xmkd Нова насока на Матка (опис од Зоран Мајсторски)
Први искачувачи: Бојан Митковски и Зоран Мајсторски - 25.11.2006

Местополжба: Насоката се наоѓа на 25 минути пешачење по патеката покрај езерото во правец на уливот на езерото. Специфични плочи кои на средината се пресечени со патеката.

Почеток на насоката: Насоката започнува веднаш од патеката за пешачење, под специфичен превис - искршен со блокови. Се влегува од левата страна на превисот.

Опис на насоката: Насоката започнува под превис кој е од искршени блокови, а потоа се пречи во лево за подоцна да се дојде над смиот превис и да се продолжи до специфичен жлеб кој цело време ја води насоката. Место за клинови нема, но има дрва кои можат да послужат за осигурување, а се наоѓа и по некоја пукнатина за чок и френд - сe до сидриштето кое е на 40 метри, а тежината е IV /IV+. Нa сидриштето има оставено 2 клина. Второто јаже е поекспонирано и тежината овде е V/V+ . Овде има оставено 4 клина на клучните места, а исто така има и неколку поголеми дрва за обезбедување. Сидриштето е на самиот излез на поголеми дрва.

Симнување: Пешачење до наредните два дола во лево, а потоа абзел од дрвата. Ако се носи биколор може да се направи симнување и по самата насока.
http://www.alpinizam.org

____________________________________

xmkd One day in skatepark - video clip

klik to daunloud

Локација: Скејтпаркот во Карпош
На ролери: Гого, Диви и Жути
Јадат бурек од страна: Нино и Јоци
Kамера: Jоци
Монтажа: Гого
Колор корекција: Јоци
Музика: Peaches - Fuck the Pain Away
Се заедно: Перверзија

____________________________________

xmkd Конечно клиповите!!!
Конечно излегоа на виделина клиповите од мојата најдобра свирка за 2006 година, а верувам и на некои од вас. Станува збор за клипови од свирката на FPO & Dean Dirg, свирка за која се збореше уште многу после тоа, а и ден денеска се спомнува... повеќе.
________________________________________
xmkd Laugh
Клипов ме поремети.. download одма и запазете го тоа смешното човече у жута блуза:) киу киу киу..
________________________________________
xmkd The New Jump - by spawn
spawn
Клипов е снимен во Благоевград, а на него ќе го видите Џоле како лета преку огромниов гап на сликава. Сето тоа лудница измонтирано со музика од Yellowcard. Fuckin A!!! Кликај одма и гледај...
_____________________________
xmkd Girls Against Boys во Скопје!
Уште еден доказ дека баш се не е отидено у к*рац е следната вест која ни ја испратија од Живеј Поквалитетно. Факинг Girls Against Boys доаѓаат во Скопје следниот месец!
Во продолжение следува кратка биографија на бендот. Повеќе...
________________________________________

xmkd Skateboarding news

Foundation premiere

Foundation конечно го извади новото видео Cataclysmic Abyss кое ќе се прикажува премиерно на 26ти јануари негде у Америка. За нас ќе биде достапно некаде после еден месец од премиерата на добро познатите p2p програми e-mule, limewire и слично :)
_____________________________
Darrell Stanton во Element

Element ќе растураат со новиов тим.. за повеќе инфо: elementskateboards.com
Клипчиња:
Sk8mafia Saturdays (Jan 13)
Скејт мафијава се луди.. глејте го клипчево обавезно. Возат на лабаво (или лавабо wtf) од една чешма и паѓаат доста добри линии:)Клик на линкот горе
Crimson Tour Video
Crimson праи парче на турнеја..

Forward flips with Leigh Foster

Научете го добро познатиот donkey flip
Backside salad grinds (Dirty Brett)
Научете бексајд салата грајнд. Владеат!!
Поздравинела.
_______________________________________
xmkd 13.01.2007 - freedom like a nylon bag
kick back cheap thrils
13 Јануари 2007, по што ќе го запамтиме овој ден? Денес снимавме и сликавме низ град со даниел, ацика, даме, вештер, мрмут итн... клик овде, наскоро и видео клип.
________________________________________

xmkd Василе - nosegrind

Ова е иначе frame од еден видеоклип каде што стварно му успева nosegrind-от на Василе (жими мајка) али тој клип ќе го видите у следното скејт видео така да поздрав до тогаш сакрсссс!!
________________________________
xmkd CASUAL ELVIS (27.01 @ Kastro)
Загрепската четворка, Casual Elvis, ќе си даде уште една шанса со нашата публика, за размена на инди-рок искуство, што ретко се нуди во македонските клубови. Повеќе...
________________________________________
xmkd Клајмберски активности за 2007 година
Календарот на активности во 2007 е конечно подготвен. Поставени се оние натпревари и настани кои се изгласани на *СКА* седницата во Битола во декември 2006. Календарот погледнете го на следниот линк КАЛЕНДАР 2007. Ни следи година со многу национални и интернационални настани. Подгответе се!
http://www.climbing.org.mk/
________________________________________
xmkd Вебхостинг промоција!!! Не биди муле, купи си профи вебхостинг - подобар е во споредба со другите - џабе е во споредба со другите, затоа батали ги и дојди на POWWEB!
40 ГИГАбајти простор и 800 ГИГАбајти сообраќај за 3,400ден. годишно. Плус гратис домејн (.com, .org, .com.mk, .org.mk и др.)!!! Плус милион техологии за едноставна изведба на каква било веб страна. Плус сопствена админситрација на неограничен број емаил адреси на твое име(домеин) и пристап за проверка преку веб како и поп3 интерфејс. Датабази и се останато... Најдобриот вебхостинг сервис во светот е достапен за секого. Ние хостираме на него веќе 4 години. Хостираат и еден куп пријатели. Проверена работа. А зошто е најдобар видете овде. Ако немаш кредитна картичка или несакаш да се замараш со регистрацијата слободно контактирај не на admin[at]xmkd.com и ние ќе ја завршиме работата за тебе. Другите даваат фтп пристап и толку. Powweb дава комплетна контрола над сите операции. Има ли подобро, има ли полесен начин да си напрвите профи вебсајт? Пишете ве очекуваме!
Поздрав, хмкд маркетинг
________________________________________
xmkd More dirt jumps
In your face!
________________________________________
xmkd Time - video-edit by Divi

time

Старите времиња во поново издание, од гледна точка на Диви... Клик на сликата за донлод...

____________________________________

xmkd Peenuts trailer

Траилерот за новото видео на Peenuts конечно на виделина... :) клик на сликата за даунлоуд. Оу фак јеа бејби! Petrograd rules!!!
_______________________________________________

xmkd Секвенца - Жоро кикфлип

Секвенцава е снимена во скејтпаркот во Карпош 4. Клик на сликата за поголема!
_____________________________
xmkd Videoclips

Беше 27 во Кастро, беше Рила беа Пипси...

Фотки: link , link

Видеоклипови:

Rila:
  link
  link
  link
  link
  link
  link
  link
  link

Pipsi:
  link
  link
  link

________________________________________
xmkd Home made dirt jumps.
click to get ditry
"Dirt"

Ooh, I been dirt
And I don't care
Ooh, I been dirt
And I don't care
Cause I'm burning inside
I'm just a yearning inside
And I'm the fire o' life

Ooh, I've been hurt
And I don't care
Ooh, I've been hurt
And I don't care
Cause I'm burning inside
I'm just a dreaming this life
And do you feel it?
Said do you feel it when you touch me?
Said do you feel it when you touch me?
There's a fire
Well, it's a fire

It was just a burning
Yeah, alright
Ooh!
Burning inside
Burning
Just a dreaming
Just a dreaming
It was just a dreaming
It was just a dreaming

Click here to get dirty...
________________________________________
xmkd Среќна нова 2007 година

Среќна нова и се најубаво и и и многу желби исполенти и разбирање...

Поздрав,

ХМКД

________________________________________