ВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупости
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост - архива овде! новости овде >
 
Plagij.at
xmkd XMKD FREE RIDE OFFER
(EARLY BOOKING -25% DISCOUNT TILL 21.12.2011)
INTRO

XMKD Freeride present: Discover the hidden treasure on Europe's doorstep! Macedonian Shar Mountain with its respectful 1.600 square km area, raising up to 2.747 m “Tito's peak” creates a European largest high elevation pasture. 550 square kms above 1.700 m creates a perfect playground to enjoy! Wide open areas for you and 18 buddies only. Couloirs, cliffs, banks and tree rides create just as delicious freeride menu as great Macedonian cuisine. More to explore in Macedonia!

Being vegetarian or meet lover you’ll love homemade dishes still made of non-industrially grown ingredients accompanied by opulent local vines and tasteful beer. Before heading back you’ll get to know great night life of capital Skopje…

A helicopter can fly only about 50% of the time due to weather difficulties (wind, snow) while we run 95% of the time. Also our pricing is very affordable, taking you down to 30% of the heli price! This is your chance for a very special freeriding trip in former Yugoslavia!

Watch Rip Raw Episode covering Cat Skiing on Popova Sapka!

Read More... or Download PDF

For more info and booking drop us an email [email protected]

__________________________________________

xmkd Go Pro!

Go, go, go!
_________________________________________

xmkd Biking in Bitola 2011

Bitola.
_________________________________________

xmkd The Art of FART Trailer.

_________________________________________

xmkd Cat Skiing - Popova Sapka

__________________________________________

xmkd U mojoj gajbi..

_________________________________________

xmkd ETNIES Skateboard House

_________________________________________

xmkd Gad Demit!

Поздрав!
_________________________________________

xmkd Bike/Inline/Skate Jam Fotki na FB!

Клик на сликата!

Поздрав!
_________________________________________

xmkd Bike/Inline/Skate Jam
EU DAY JAM

Во склоп на EU Day оваа Сабота од 14:00 часот EU Day во партнерство со XMKD.com и здружени сили на други неформални здруженија за екстремни спортови од Скопје, организира Бајк/Инлајн/Скејт Џем Сеш'н во „скејтпаркот“ на кејот на реката Вардар во Карпош. Сеш'н-от со мерак ќе го распали Ди-џеј Ана Мало, а најдобрите публиката со викање и аплауз ќе ги награди со по некој сувенир. Се очекува добра вожња и јака журка! Кој не дојде сам си е крив :D

Поздрав!
_________________________________________

xmkd SKIROL Lost Tapes

_________________________________________

xmkd Letame X

Let, let, let.
_________________________________________

xmkd Konecno BMX
klik za download

Mnogu jako videjce. Domace!
_________________________________________

xmkd Kontest na 1 April, ne e zaebancija :)

_________________________________________

xmkd SKIROL 2011 RAW edit without credit.

_________________________________________

xmkd VCA 2010

_________________________________________

xmkd Сноубордот се враќа на Брезовица во голем стил!

Скарадус (Scaradus) друштвото за екстремни спортови ве повикува на првото сноуборд крос (SBX) натрпеварување на Брезовица, кое ќе се одржи од 18. до 20 март 2011 година. SBX Brezovica Cup 2011 ги наградува трите најдобри возачи со вкупен фонд од 5000 евра, и тоа:

  1. место со 3000 евра,
  2. место со 1300 евра,
  3. место со 700 евра.

Натпреварувачката патека, која се наоѓа во близина на познатата патека Лавја врата”, долга е 700 метри и поделена на четири делници (во согласност со ФИС стандардите). Такмичарите требаат да дојдат на Брезовица во четврток 17. март, да го потврдат на време своето учество, учествуваат во ждрепката и да се одморат од патот. Петок е планиран за тестирање на патеката, сабота за квалификации, а недела за натрпеварувањето. Покрај самата трка, ќе биде организирана програма како скокови, кои ќе ги изведува сноуборд мајстор од Италија, Филипо Кратер (Filipo Kratter), како и целодневни настапи на бендови и Дџ-еи. Дојдете да си ја измерите силата со натпреварувачи од целиот регион, или едноставно да ја вкусите планинската атмосфера. Ние ви гарантираме дека Брезовица нема да ве остави рамнодушни. Помгнете ни, со здружени сили, заедно да и го вратиме на Брезовица угледот во зимските спортови која некогаш го имала, ама и нејзината убавина и потенцијал го представиме на новата генерација. И покрај недостатокот од снег кој ја погоди цела Европа, жичарите непрестано работат од 25 јануари, снег паѓа, а ние веруваме дека овој март ќе има многу снег.
Сите информации околу учеството во натпреварувањето, сместување, ски-карта, изнајмување опрема и сл. Можете да најдете на нашиот сајт www.sbxbrezovica.com. Информациите за пријавување учество, партиципација и правилникот за натпреварување, ќе најдете на истата адреса.
__________________________________________

xmkd Aconcagua

klik
Klik na slikata.
__________________________________________

xmkd The ART of Flight!

Rice is the seed of the monocot plants Oryza sativa or Oryza glaberrima. Or it is Travis Rice.
__________________________________________
xmkd Kontest Grind House

_________________________________________

xmkd Sam - Risto Gusic Rila @ Kastro, 27.12.2006

__________________________________________

xmkd Superhiks - Afrika

Foto Galerija ovde!
__________________________________________

xmkd Вечерва добра музика со Душти Пушти во Клуб-Ресторан МКЦ.

Гледам горе, иде лавина, мила душа, ризик јак, и да погинеш колку можеш ќе се спасиш. Фуцк Ит!
__________________________________________

xmkd Let's FUCK IT! ..and tonite too!

F-it! Голема snowboard забава по повод промоцијата на новото snowboard видео на FORUM, SPECIAL BLEND и FOUR SQUARE, како и презентација за престојната сезона на snowboard клубот POLAR. Сето тоа пропратено со награди и добра музика со Душти Пушти...

 

 

 

 

 

 


__________________________________________

xmkd Popova Shapka DH 2010 Helmet Cam

_________________________________________

xmkd Longboard Kozjak Macedonia

_________________________________________

xmkd MISC 2010 Official Video Edit

_________________________________________

xmkd Throwaways!

_________________________________________

xmkd Sto bi rekol Joco, bogami dobar Taksirat ke ne fati...
Taksirat 12

www.taksirat.com.mk
_________________________________________

xmkd Danny MacAskill - Way Back Home

_________________________________________

xmkd Инвеститор од Дубаи во ски-центарот Кожуф

klik
Ало Шапка, ар ју реди? Gone fishing...
__________________________________________
xmkd Tilva Rosh!

Vecerva vo kino Frosina od 22:30.
_________________________________________

xmkd Celebrate the 3D technology.
3DD - klikni de ne se srami

_________________________________________

xmkd Пушти брк и ич да не ти чуе..

_________________________________________

xmkd The Downfall of the big push!

_________________________________________

xmkd Snow Patrol Lodge - Popova Sapka, MK

Click to become a fan on FB!
The place to be this winter..
__________________________________________

xmkd Yellow.

click to get yellow

_________________________________________

xmkd Waiting for the snow..

_________________________________________

xmkd SKATEISTAN: To Live and Skate KABUL

_________________________________________

xmkd You win this time, gravity. But we WILL meet again!

_________________________________________

xmkd a prodigal feast! for the get bitch-slapped by tits day!

_________________________________________

xmkd Evolution of Skate!

_________________________________________

xmkd Скејт Журки!

_________________________________________

xmkd For the elders!

_________________________________________

xmkd Sk8 trial

_________________________________________

xmkd МИСЦ 2010 Trailer.

Results:
PRO
1. Slavisa Zivkovic
2. Julian Arsov
3. Vlatko Nikolov
AM
1. Filip Sulevski
2. Bojan Veleski
3. Stefan Milevski
_________________________________________

xmkd Push Skating


_________________________________________

xmkd Push KAPing


_________________________________________

xmkd МИСЦ 2010 Gallery.

Click Me!
Photo ©lick me!

Results:
PRO
1. Slavisa Zivkovic
2. Julian Arsov
3. Vlatko Nikolov
AM
1. Filip Sulevski
2. Bojan Veleski
3. Stefan Milevski
_________________________________________

xmkd МИСЦ 2010

MISC 2010
Here we go again...
_________________________________________
xmkd Bring it on!

Best sk8 add ever.
_________________________________________

xmkd Rancid - Hyena

You see there's nothing you can say
It's going to change my mind... Fuck you!
_________________________________________

Legalise it!

California.
_________________________________________

xmkd Big wheels keep on turning..

Madrid.
_________________________________________

xmkd The Game of Skate, The Game I Like! @ Maple Skateshooop
Klik za fejsbuk event!

See you there biatches!
_________________________________________

xmkd Popova Sapka DH 2010
DH

Megjunaroden DH natprevar na najstrmnata skijacka staza na Balkanot.

Stazata e vo dolzina od okolu 1500m so visinska razlika od 280m

Kotizacijata za natprevarot iznesuva 600 denari

Za site natprevaruvaci timot na Evil Bikers Team obezbedi nokevanje so pojadok i vecera vo hotelot Popova Sapka/Slavija po cena od 650 denari.
_________________________________________

xmkd Rodney Mullen - Questionable Video

_________________________________________

xmkd Skateboardanimation by Tilles Singer

_________________________________________

xmkd Beyond Parkour Skopje @ Vacoiden & Simon feat. Vandanna Crew

http://parkourbeyond.com/
__________________________________________

xmkd Beyond Parkour Skopje @ Bookac and Bage

http://parkourbeyond.com/
__________________________________________

xmkd Pips, Chips & Videoclips во МКЦ, 09.04.2010

PCVC
__________________________________________

xmkd Nissan Freeride de Tignes 09 - Contest Day

__________________________________________
xmkd Skejterski Zivot

Preku k-rov vise od zalenje deka nema skejtpark, nema mesta za vozenje i sl.. Ne deka ne treba da ima, ama ima edna teorija deka skejtparkovi se kako rezervati za skejterite. Skejt se vozi niz cel grad. Sekade vo Usa i EU iako ima skejtparkovi najvise se vozi street. Skejtpark se zdosaduva brzo posto edna ista postaven...ost na elementite vozis celo vreme. A vaka istrazuvas, baras novi skali, novi mesta i sl. Toa e pravata stvar. Baska u skejtpark ne si odmetnik, a toa se kosi so osnovnite principi na skejtbordingot :) Urban arts and sports se za vo urbana sredina. Ako se napravi paralela so da receme crtanje grafiti, skejtpark e isto kako da se napravat posebni dzidovi specijalno izgradeni za crtanje grafiti. Sto e sranje neli?
_________________________________________

xmkd A Must Watch!
_________________________________________
xmkd За инспирација: Цртани Филмови
_________________________________________
xmkd Планинарска песна
_________________________________________
xmkd Shut a fak up already!
_________________________________________
xmkd Retro: NEW DEAL - USELESS WOODEN TOYS (1990) (1/5)
_________________________________________
xmkd Almost Welcomes Justin Schulte
_________________________________________
xmkd Whiskey 2 - The Adventures of Boozy The Clown (Full - na delovi)
 
 
 
_________________________________________
xmkd Ben Harper - Grownd on Down
_________________________________________
xmkd Збор-Два за Freeride!

Возењето во длабокиот снег надвор од стазите, не е идентично со возењето на означените места на планината или со преминувањето во некоја полјана со нова "не натапкана" пудра. Вистинскиот фрирајд бара од тебе да му обрнеш посебно внимание, а не само да се фрлиш во него без да отдадеш доволно почитување кон планината, снегот и природата воопшто. На крајот, сепак, овој стил, како сето останато во сноубордот, постои за да носи задоволство и забава. За да ги добиваме овие работи, сепак, треба да сме свесни со ситуацијата во која се наоѓаме Она со што треба да започнеш е да се запознаеш со ситуацијата на теренот за спуштање.

За таа ситуација, постојат неколку заблуди:

"Последните Врнежи беа пред долго време! Не ризикуваме ништо! "-Грешка!

Одредени ситуации на падините или одредени периоди во зима (пред се во почетокот на сезоната) може долго време да зачуваат лавиноносна опасност. Уште повеќе, дека ветерот, студот или топлина можат сами по себе да создаваат лавинска атмосфера.

"Веќе има траги - може да се помине! Не ризикуваме ништо! "- Грешка! 
Лавината може да пукне пред се ако многумина возите истовремено, при лошо избрана линија или ако стабилноста на снегот е пак променета! Никогаш не се избрзувај! Научи се да ги "читаш" лавините!

"Во шумата сме, така не ризикуваме ништо!" - Грешка! 
Иако дрвјата навистина можат да помогнат за запирање на снежните маси, има лавини, кои можат да ги надминат. Тоа дека не ги гледаме падините над шумата го прави ризикот уште поголем.

"Веќе сум поминувал од тука и не беше опасно!" - Грешка! 
Не е толку едноставно! Друго време, други снежни услови ...!!! 
Во таков случај, еве што точно треба да се направи. Изучувај ја претходно линијата! Нека таа одговара на твоето ниво и одговара на снежната атмосфера во моментот. Предупреди некго за твоите намери. Мисли за враќање! Исто така земи ги во предвид деновите на врнење и периодот на силен ветер: тоа се моментите на зголемена лавинна опасност! Не верувaj само на површинскиот снежен слој. Причините за лавина се кријат главно во внатрешноста на снежната покривка. Кога е топло внимавај на површински лавини.Избегнувај падини изложени подолго време на сонце.

Исклучително важно е да располагаме со базната опрема - лавински микропредавател (PIEPS, ORTOVOX), лавинна сонда и лопата. Некои од вас знаат дека лавинските микропредаватели имаат релативно висока цена, но тие, како сонда и лопатата се задолжителни при фрирајд возењето. Секогаш треба да знаеме дека луѓето со кои возиме сметаат на нас, како и ние на нив. А пак излегувањето сам од стазата на ненатапканите падини си е чиста глупост.

Кога сме подготвени да тргнеме по стрмнини  или да влеземе во снежни канали треба да ги имаме во предвид следниве работи. Прво треба да имаме некаква линија, која сме ја зацрта во главата додека сме ја гледале стрмнината - пријавување, кривина, излегување. Спуштањата тргнуваат едно по едно. Влезот на неколку возачи одеднаш по стрмнината или застанувањето на среднина на неа, можат да доведе до паѓање на лавина. Ако случајно се наложи прекин за време на спуштањето, треба да се случи надвор од каналот или под голем камен или карпа. Пресекувањето на туѓи линии во стил "Осмица" исто така е контраиндикационо, заради можноста од откачување на снежна маса од стрмнината. Кога еден возач прави спуст, пожелно е другите да му ја следат неговата линија. Откако тој ке стигне подолу, не е добра идеја да стои под самите падини.

На прв поглед овие суви совети може да ти се чинат досадни. Сепак ова е МИНИМУМОТ знаење, кој треба да го имаш пред воопшто да си помислиш за Церипашина(Орлова Карпа, амфитеатар I, II, III) Задњи Јелак, Кожуф, Љуботен, Кораб. Ако мислиш да си оформиш стабилни фрирајд авантури убаво е да прочиташ специјализирана литература на пример: http://www.seznam.mk/Планинарење/1.html
http://www.seznam.mk/Планинарење/2.html
http://www.seznam.mk/Планинарење/3.html, како и да  посетиш курсеви и предавања за лавина, да се запознаеш со лавинските тестови, користење на уредите и се разбира давањето прва помош на пријателите. Учењето на сето тоа може да биде исклучително интересно, па дури и придонесот во тоа, фрирајдот е толку ПОСЕБЕН и возбудлив стил.


- Гоце Таневски

__________________________________________

xmkd Алармантна појава на алкохолизам во Македонија

Се повеќе жени во Македонија имаат проблем со алкохолот. Од институциите кои ги лекуваат луѓето кои имаат проблем со зависноста велат дека за помош најчесто се обраќаат интелектуалки или домаќинки.
„Домаќинките останале без работа, дома сами седат, незнаат како да си го пополнат времето, па алкохолот е релаксирачки фактор, пијат сами дома скришно, или пак интелектуалки кои што се на високи позиции, лекари, директори, менаџери, заради стресот одат по ручеци, вечери заедно и со машката популација исто пијат“, изјави проф. Павлина Васкова,заменик директор на болницата, Скопје.

Алкохолизмот загрижувачки се шири низ државата, денес има 60 илјади регистрирани алкохоличари, и ако се помножи со бројот на нивните семејства тоа значи дека 250 илјади луѓе имаат проблем со алкохолот, велат експертите.

Тие алармираат дека нагло се зголемува и бројот на млади луѓе кои стануваат алкохоличари. Младите лесно доаѓаат до алкохолот, бидејќи и покрај забраната за продавање на малолетници и ограничената продажба до пиење лесно се доаѓа.

Екипата на А1 се увери во тоа кога во строгиот центар на градот купи пиво во време кога е забранета продажба на алкохол.

„Морам да кажам дека веќе разлика помеѓу женска и машка популација непостои. Значи исто пијат и младите девојчиња и младите момчиња“, додаде проф. Васкова.

Експертите предупредуваат дека алкохолот за младите но и за сите други најчесто е само прв чекор, по кој се преоѓа на потешки наркотични средства, или разни видови на дроги.

http://www.a1.com.mk

_________________________________________

xmkd МИСЦ на БРС

Од 2010 година натпреварот MISC кој долго време го организираме во Скопје, влезе во листата на WRS како натпревар кој следи. Тоа значи дека MISC е на светска листа на натпревари!
На останатите натрпевари кои се на списокот, од Скопје ке се оди организирано со комбе.

http://www.roleri.mk
_________________________________________
xmkd Frigid Flips
It's worth mentioning that when you fall when it's cold out, it hurts twice as much. Even asphalt can freeze meaning that the ground you hit in winter actually IS harder than the ground you fall on in summer months. Still, that extra hard surface might just help you pop your tricks a little higher; seems to... be working for Dillon Aguilar on this heelflip. (Photo: Aaron Smith)
_________________________________________