XMKD ShopXMKD ForumВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупости
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост - - СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА 09/07-02.2008
 
PLAGIJ.AT

xmkd Денес во ВЕСТ: Продавница на "Центро" стана скејт-парк

lisiceВО НАСЕЛБА ЛИСИЧЕ - Напуштената продавница на "Центро" лисичани си ја претвориле во скејт парк, си донеле рампи, патеки и други реквизити. Ролерџии и скејтбордери поранешна продавница на "Центро" на улица Митре Влаот во населбата Лисиче си ја претворија во скејт-парк. Цела зима тие се собираат во напуштената продавница и по цели денови испробуваат разни екстремни вештини. Продавницата целосно ја прспособиле за скејтање и ролање. Си донеле рампи, патеки и други реквизити. Големите поткршени прозорци на продавницата ги докршиле за да можат лесно да влегуваат и излегуваат од неа, а sидовите ги бојадисале со јаки бои и ги исчкртале со графити. Иако напуштената продавница на "Центро" важи за локално собиралиште, ролерџиите и скејтбордерите велат дека тука на ролање доаѓале од цело Скопје.
"Бидејќи продавницата и онака со години стоеше запуштена, ние решивме запустениот простор да го адаптираме во место каде што ќе можеме да роламе. Редовно роламе, а често организираме и ролеријади и многу се забавуваме. Со тоа никому не правиме штета бидејќи претходно продавницата беше збиралиште за наркомани, од кои стравуваше цела населба", велат ролерџиите.
Од Општина Аеродром велат дека нивни инспектори ќе излезат на терен за да ја утврдат фактичката состојба и да се обидат да стапат во контакт со некој што е застапник на некогашните продавници "Центро", иако тоа воопшто не е нивна обврска.
Некогашниот трговски гигант "Центро" се распадна пред повеќе од десет години и за него се уште се водат судски постапки.

http://www.vest.com.mk

_________________________________________

xmkd SLAUGHTER AT THE OPERA!

SLAUGHTER

http://www.globe.tv/slaughter/

_________________________________________

xmkd United by Fate 3...WATCH NOW!!!

klikenzi bite!

http://www.unitedbyfate.tv/episode3/

_________________________________________
xmkd Zemlja broj 9 vo Castro
охоо
__________________________________________
xmkd Сега-Мега Галерија од Сноуборд Купот на Маврово 26.01.2008
охоо
Ако се видиш на слика не покажувај со прст. Клик на сликата да се омрсиш! Резултати овде машки и овде женски
__________________________________________

xmkd Skate Photo Book DIY

mute 1

Книга со сликици бај Jai Tanju... МУТЕ 1. Because good stuff slips through the cracks sometimes...

_________________________________________

xmkd Плагиј.ат слушалка: Pixies night

pixies

With your feet in the air and your head on the ground.
Try this trick and spin it, yeah!
Your head will collapse, but there's nothing in it.
And you'll ask yourself.
Where is my mind?
Where?

_________________________________________

xmkd THE BERRICS!

berrics

http://theberrics.com/united_nations/stereo/

_________________________________________

xmkd f***ing SESSION - skejt ili smrt!

aaaa fak fak fak aaaaaaaaa another god damn session!!!

Прво би сакал да им се заблагодарам на градот Скопје и сите други културни и заслужни институции коишто се организираа пред некое време и онака баш ги распарчија со шмишајбни и апарати за заварување, елементите на Скопскиот Кеј како знак дека оваа субкултурна манифестација нема да го нагрдува веќе ионака реновираниот и најубавиот ни Градски Плоштад. По којзнае кој пат. Нејсе. Морам само да спомнам дека еден дел од граѓанството позитивно реагира на нашата појава...Thanks. Во саботата, без никакво посебно договарање, без никакви посебни потреби од елементи и скејт парк ( не рачунајќи го она бетонско здание во населба Карпош кое што некој се осмели да го нарече скејтпарк за "прави професионалци"), сосема спонтано како и секогаш си се собравме во Жена Парк и се почастивме со една добра сесија којашто bytheway е документирана и преку слика :) Од редовно осомничените, присутни беа: Лудо, Перо, Виктор, Риат, Зифи, Шпаги, итн... Не би сакал да зборувам за нашите општествени навики одлучете си што е најдобро за вас сами, за мене можам да спомнам дека СЕКОГАШ би менувал ваков позитивен и продуктивен ден на улица, да пливам во моето мало вирче заматено од желба да се победиш себе и таа мала направа од дрво и пластика, него да се етикетирам и влегувам во посебни општествени ешалони...Кој сака да ни се придружи само треба да не пронајде :) Без многу да должам клик на сликата за повеќе...PIP. Gals...
skirolilismrt.blogspot.com

_________________________________________
xmkd FIS KUP na Mavrovo 2008!!!

Calendar

Date Codex    Place Nation Discipline Gender Category
26.01.2008 7462   Mavrovo MKD Slopestyle L FIS
26.01.2008 7463   Mavrovo MKD Slopestyle M FIS
27.01.2008 7464   Mavrovo MKD Slopestyle L FIS
27.01.2008 7465   Mavrovo MKD Slopestyle M FIS

Technical Delegate:

Codex Name
7462 Vais Panagiotis (GRE)
7463 Vais Panagiotis (GRE)
7464 Vais Panagiotis (GRE)
7465 Vais Panagiotis (GRE)
__________________________________________

xmkd Финална дестинација 

a team to buld a dream on

На 88 години од својот живот, почина човекот кој прв го освои највисокиот врв на светот. Сер Едмунд Хилари од Нов Зеланд, себеси се опишуваше како обичен човек со скромни способности, но светот во него гледаше џин.

Херојот на XX век, кој го покори 8.848 метри високиот Монт Еверест со помошта на Шерпасот Тензинг Норгеј од Непал, починал од инфаркт во болница во градот Окленд во Нов Зеланд.

Пред историскиот подвиг на Хилари, осум британски експедиции не успеаа да се искачат на највисокиот врв на светот а голем број членови на експедиции ги загубија своите животи, обидувајќи се да го остварат сонот на секој посветен планинар. 

За Хилари, освојувањето на Монт Еверест не значеше крај на авантурите. Во 1958-ма година ја предводеше експедицијата која речиси 50 години по легендарната трка помеѓу Амундсен и Скот, стапна на Јужниот Пол. Во 1960-та тргна во потрага по Јети на Хималаите. 

Планините не беа неговиот единствен предизвик а доказ за тоа е истражувачката експедиција од 1977-ма година, кога Хилари го предводеше испитувањето на реката Ганг. Заедно со Нил Армстронг, човекот кој прв стапна на Месечината, беше на Северниот Пол во 1985. Четири години (1985-1989) беше амбасадор на Нов Зеланд во Индија.

Зад себе остави голем број книги во кои ги раскажа своите авантури. Дел од животот го посвети на собирање средства за неговиот Хималајски Фонд. Во 1961-ва година основа невладина организација во знак на благодарност на Шерпасите, кои им служат како водичи на експедициите од Западот

_________________________________________

xmkd !!! Najnovo Otkritie !!!

a team to buld a dream on

Vo sklop na pozitivno informativniot program "PIP" vi prestavuvame:

Mackanje dzitcinja so brener!!!

Samo ostavete informacii od vaseto sakano dzitce vo "comments" odelot na blogovi nie za bezbolno kratko vreme ke go posetime i izdepilirame da vi lizga za praznicive pa natamu. bez razlika dali e urban invest ili ne, ne se sekirajte, lekot pristigna...

Objasnuvanje:

Brenner: ona na plin sto frla ogin kao pistol [go palis so upaljach] Proces: rastopuvas dobar vosok nadolz ivicata kolku koa bi mackal ustvari Efekt: go topi i ostanue u natre vosokot vo sekoe dupce i leta dzidot posle Proben test: za samouverenie, posetete go vo zena park urban invest dzidot ;)

Za "napravi sam" ulicharite, pozdrav, mora da go probate sranjevo, vistina e zimi sve...

Blagodarenie na Viktor rachvasti on nas. lisice

_________________________________________
xmkd WICKEDA Новогодишно во КАСТРО!
__________________________________________

xmkd Нова ера на Скејтбордингот!

a team to buld a dream on

Уффф.... што да ви кажам, после ова видео се запрашав зашто сум се родил тука во оваа проклета држава и овој проклет балкан, и зашто во се мора да сме последни, и се нешто не чини, и не го живеам животот него преживувам!!! аааа fuck off!!! После ова видео со сигурност можам да кажам дека почнува една нова ера на скјетбордингот, и не ми се верува какви трикови почнале да прават, и ми се свиѓа што не fenzy него стварно дечкиве возат ск8! Нема да објаснувам кој што прави, него стварно ви препорачувам да го погледнете. Можам да ви кажам само дека последниот дел го има Marc Johnson, и стварно се запрепастив коа го гледав и се наежив колку е иновативен скјетер и со каков стил вози, и колку од душа вози ск8! Незнам само на неговиот дел видов 20 нови трикови, и какви комбинации прави што никад не би ми текнало , не сум мозел ни да замислам. Respect!!! Видеово го имате на е-mule, или може на интерент да го гледате... http://www.xtreme-net.org/soundtracks/lakai_fully_flared/online/medium
Поздрав!
Pero
live to skate - skate to live

http://www.skirol.blogspot.com/
------------------------------------------

There’s some days when I am skating, and its almost like sixth sense. You know, one day you can skate horrible, and next day you woke up,and you don’t even scretch anything. I never really figure out what i did to make it that way, but some days its just that way. If u thing of something you can do it. You know skateboarding is a ideas that are put in action. Every time when you do trick its mostly in your head, your body just responding what the head is telling to do. You can do every trick you want to do, if u put your mind to, and if u try long enough. If you thing of it……..you can pretty much do on your skateboard!!! Marc. (Transworld - Modus Operandi)

_________________________________________
xmkd Hard Band for Dead

„Оригиналите“ ги предводеше Prince Buster, „Двотонците“ ги имаа Madness и Specials, а од овие третите најдолго се брануваат The Toasters. Во понеделникот еден бран стигна и до нас иако не му беше лесно да го најде овој вир заборавен некаде далеку од езерото. Во дупката меѓу карпите со нетрпение го дочекаа стотина полноглавци и почнаа да мрдаат повеќе од вообичаено. Повеќе...

__________________________________________
XMKD.com Најдлабокиот човек на светот
 

Во педесеттите години на минатиот век, се сметало дека е невозможно човек да се нурне подлабоко од 50м, затоа што  големиот хидростатски притисок би ги здробил белите дробови на секој што би се осмелил. Неколку години подоцна, 1962год. поточно,  италијанецот Енцо Мајорка (Enzo Maiorca) слегува на 51м.

Следниот голем чекор во слободното нуркање го прави французин, ривалот на Енцо Мајорка,  Жак Мајол (Jacques Mayol) кој слегува 101м и ја преминува фамозната граница поставена од специјалистите по хипербарна медицина и лекарите воопшто.

1999 година. Италијанецот Умберто Пелизари (Umberto Pelizzari) се нурнува до 150м и одново докажува дека никој не може да ги предвиди границите на човековата физиологија и можности. Не без причина дисциплината во која се прават најдлабоките нуркања се нарекува “No Limits”. Во годините што следат слободното нуркање како спорт добива многу пошироки димензии и од рекреативен и од натпреварувачки аспект, додека самата физиологија на слободното нуркање е проучена до молекуларно ниво.

Историјата, физиологијата и филозофијата на слободното нуркање би ги споменал во одделни статии бидејки секој аспект  на овој спорт заслужува  посебно внимание.

16.06.2007 год. Остров Спетсес, Грција. Австриецот Херберт Ниш (Herbert Nitsch) ја остварува својата цел слегувајки до 214м со што го подобрува сопствениот рекорд во дисциплината “No Limits” од 185м за цели 29м кој го поставува само три дена порано на 13.06.2007год. Времетраењето на нуркањето е 4'24". Графичкиот профил на нуркањето е објавен од IDA)  http://www.aida-international.org/ и можете да го симнете од тука: http://www.hotweb.se/aspportal1/scripts/nitsch214nl-aida.jpg.

_____________________________________

xmkd THE TOASTERS утре во КАСТРО!

Најпознатото и најценето, USA ска име на сите времиња, TOASTERS конечно доаѓаат во СКОПЈЕ, Македонија. По се она што се случуваше во Март оваа година и нивното “губење” по патиштата во Албанија, Toasters одлучија да направат се и најбргу што е можно дојдат и и се извинат на скопската, односно македонската публика. Во случајов, концертот во Скопје е последен од нивната светска, овогодишна, турнеја. Значи Grande Finale...
Бидејќи месец Декември е пребукиран со концертни случувања, овојпат одлучивме нивниот концерт да се одржи во CASTRO и тоа само за 300 die hard фанови. За поширок круг на публика...во некоја следна прилика во 2008-ма година.
Како домашно загревање на легендарните њујорчани, ќе ги погледнете младите и надоаѓачки: fighting windmills

Уживајте во предстојниот концертен настап на СКА легендите TOASTERS !!!!!

__________________________________________
xmkd Клипче...
клик
Реди сет го!
__________________________________________

xmkd A clip to build a dream on

a team to buld a dream on

PEENUTS со ново клипче... http://www.peenutsteam.org/

_________________________________________
xmkd Ново Clip video

clip magazine

backslide

http://clipeurope.com/downloads

__________________________________________________________

xmkd Ново скејт видео!

Сега само што почнавме да го монтираме, би требало да биде готово за некој месец :) Видеово се снима скоро година ипол, и на него работат Јоци, Игор и Марко. Ќе ги има сите скејтери што сакале да се снимаат во изминатава година ипол меѓу кои: Виктор, Перо, Игор, Лисец, Риат, Зифи, Иле.... и уше многу други. Повеќето од скејтерите ќе имаат фул партови а има и скејтери што ќе делат парт :) Снимавме на локации као кеј, Влае, Жена парк, ГТЦ, АРМ, ваму-таму.... Има и снимки од Велес и од Струмица. Тоа е тоа, се глеаме за некој месец коа ќе е готово :) Stay tuned

_________________________________________
xmkd NOmeansno vo SKopje 22.11.2007

nomeansno

Утре NOmeansno пристигнуваат за прв пат во Скопје. Еве неколку работи кои
можат да Ви послужат како водич пред концертот на NOmeansno:
NOmeansno доаѓаат со своите помлади колеги Invasives од Vancouver.
И двата бенда доаѓаат со комплет своја бинска опрема.
За потребите на концертот ќе биде изнајмен дополнителен разглас кој ќе ја
комплетира звучната слика на перфектните NOmeansno.
Концертот ќе почне точно во 20:30, земајќи ги во предвид фактите дека
настапуваат два бенда. Настапот на NOmeansno трае безмалку два часа, а клубот
Кастро има двојна програма: првиот дел од програмата треба да заврши во
00:30...затоа - бидете точни.
NOmeansno се бучен бенд, доколку имате ear plugs понесете ги со себе!*
Камери и фотоапарати слободно може да се внесуваат во клубот, единствено Ве
молиме користете ги без flash и не претерувајте, како што велат NOmeansno:
”We have no problem with any photo's or video's being made of the performance, as long
as everyone realizes that the show is there for the band and the audience first.”
Утре – “All roads lead to CASTRO”
Билети има уште, ќе можат да се набават и на врата на клубот.
За сите заинтересирани претставници на медиумите, слободно пишете на
grgazavas@gmail најдоцна до вечер до 20:00 и нема да има проблем да го следите
концертот, нема потреба од формулари, барања...
* Не се зезам

___________________________________________________

xmkd Aleksandar Kikirkovski_BT - video klip

bt

Click for your life!

___________________________________________________

xmkd Скејт контест идната Недела на 25!

Поради лошото време контестот се одложува за идната недела. А има и промена во наградниот фонд, поточно прво место покрај веќе спомнатите награди добива и CRIME даска!

Награди:
Senior
1-во место odessa патики
2-ро место indy блузон + капа
3-то место капа

Junior
1-во место патики + капа
2-ро место блузон
3-то капа
-------------------------

Line-up:
12h warm up
13h start
15h Drop in afterparty

_________________________________________

xmkd Скејт контест во Сабота на 17!

Tour


 

Дроп-ин најавува скејт контест за следната сабота 17 Ноември на скалите кај Бинго/Стоковна куќа мост оние скалите кај што беше бест трик контестот во 2006.

Награди:
Senior
1-во место odessa патики
2-ро место indy блузон + капа
3-то место капа

Junior
1-во место патики + капа
2-ро место блузон
3-то капа
-------------------------

Line-up:
12h warm up
13h start
15h Drop in afterparty

_________________________________________

xmkd New Bike

bike
Klik ovde.
_________________________________________

xmkd http://www.macedoniathebook.com/

http://www.macedoniathebook.com/

Книгата се однесува на едно истражување кое го спроведе г-ца Роберсон во 2003 година во Македонија. Со длабок поглед и извонредна, непристрасна острина, Хедер успева во потполност да се соживее со македонскиот граѓанин, со состојбите во пост-Охридскиот период и времето кога на цивилите им беше дадена можноста да се ослободат од нелегалното оружје во рамки на Националната кампања за доброволно предавање на нелегалното оружје која ја спроведоа УНДП и македонската влада.
blog-intro.jpgПритоа, авторите на книгата навлегуваат во културната и социјалната структура на Македонија, пластично опишувајќи го комплицираното секојдневие на нашиот човек на јазик и стил близок до секој читател, без оглед на која географска широчина се наоѓа. Бравурозно се опишани ситуации и состојби кои се слика на процесите во Македонија. Хедер навлегува во психологијата на македонскиот граѓанин со таква леснотија како да е родена тука, кај нас. Предрасудите, мислењата и атмосферата се предадени во манир на одличен познавач и голем писател.

Хедер Роберсон

Сега е на ред уште една информација, драги пријатели. Оваа книга е... Стрип! Текстот е илустриран со стрип. И тоа, не кој и да е стрип цртач, туку самиот Ед Пискор. Не помалку важно е да се знае дека издавач на овој оригинален проект е светски познатиот Вилард.

___________________________________
XMKD.com Diving in Struga
 

Eve nekoi sliki od FreeDiving od XBT slikani se na Arheoloskiot lokalitet Kalishta vo Struga.

XBT

Поздрав!
______________________________

xmkd Stidio za Pantomima MIM STUDIO CVETANOVSKI

Na 3 Noemvri so pocetok vo 17casot, vo domot na Armijat vo Skopje, se otvora novoto Stidio za Pantomima MIM STUDIO CVETANOVSKI, so prviot oficijalno diplomiran Makedonski pantomimicar, Vojo Cvetanovski!
casovite se vo traenje od 1:30 minuti.
Tri pati nedelno!!!
cenata iznesuva 1 500 den.
___________________________________

xmkd Carhartt Tour

Tour
Се случи нешто многу добро во нашиот мал град наречен Скопје, Carhartt еден од двата најголеми европски тимови поминува низ Скопје на својата Балканска турнеја...WOW...Околу 15 часот пристигнаа пред eXshop цела банда скејтери, и околу 15.30 веќе се возеше на Кеј...За оваа прилика беа пречекани со brand-new funbox којшто дечките максимално го искористија...RESPECT до Виктор за изградбата на funbox-от...Klewer, Filip, Miha и другит скејтери од тимот го направија Kej-от да заличи на едно од светските места за возење...Се сместија, онака се распослаа на цел Кеј со опремата и почнаа да фрштат трикови навака-натака.. Повеќе...
___________________________________
xmkd Misc Video EDIT! by Zayac.

play

Golemo fala do Zayac za videovo! Klik & enjoi...

____________________________________________________

xmkd Fotki od MISCO!

klik

1. Slavisa Zivkovic (Serbia)
2. Militaru Mihai (Romania)
3. Rusen Minchev (Bulgaria)
Hero of the day: Moise Valentin - Balu (Romania)
Galarija... ima mnogu fotki taka da pocekajte da se loadiraat :)

_____________________________________________________________________

xmkd MTB Park KANIN - Slovenia

Klik ovde.
_________________________________________

xmkd XSession - http://www.skirol.blogspot.com/

XSession
Времето надвор се влошува и почнува да врне, полека ама сигурно доаѓа есента, лисјата жолти насекаде паѓаат...( незнам од каде ваква поетичност :) ) . Нема заебанција, штракнете на сликата и разгледајте ја галеријата што ја наштракавме пред некој ден... Опасно убав ден, опасно добри скејтери и bmx-ери, опасно добри трикови и фотки :) Ќе служат за долгите врнежливи денови пред нас...( пак поезија ). Galerija
http://www.skirol.blogspot.com/

_________________________
xmkd Punkrock vs. Ska volume I
Новиот Почеток и Fun House ве покануваат на 5 Октомври во клубот Кастро, со почеток во 21:00 часот, на "Punkrock vs. Ska volume I". Цената е 150 денари, а забавата, како и секогаш, е загарантирана.
_________________________
xmkd MISC 2007 - нов грајндбокс

grindbox

Новиот грајндбокс е готов и го чека денот на својата слава. 29 Септември 2007. Оваа година најавени се 20-сетина бугари и 10-сетина срби. Сосе нашите 20-30 би требало да падне добра вожња и дружба. Бидете таму!

________________________________________________________

xmkd Pannonian 8 Sk8 Gallery!

Pannonian 8 Sk8 Gallery!
Клик овде.
_________________________________________
xmkd Ацо од Струга
Погледнете го профилот...
_________________________________________

xmkd Kolektiv Mag na webu!

KMAG
http://www.kolektivmag.com/
_________________________________________

xmkd Pannonian 8 Bike Gallery!

Klik ovde.
_________________________________________
xmkd MISC 2007

MISC 2007

Prvo mesto za vozenje Grindbox na kej
Vtoro mesto za vozenje prava sipka (naskoro informacii)
Treto mesto za vozenje gelendar (naskoro informcii)
Na 29 septemvri 2007 pocetok vo 12:30h
Sponzori: XMKD , Extreme Organization , Vertigo-skates , UCON , Ignition Skateshop , Hedonskate , Plagijat , Delta ice cream.
Naskoro povekje informacii.

_____________________________

xmkd Chris Haslam's "Sabaton"

_________________________________________

xmkd Pannonian Challenge Videosec.

На клипов има малце скокање преку скали на кеј кое се одвивше неколку дена пред да отидеме во Осијек и после следат исечоци од Панониан 8 кој го проследивме таму минатата недела. Резултатите ги има на официјалната страна: www.pannonian.org а клипо го има овде. Музиката на скокањето е од оверфлоу кои свиреа на панониан а ке свират и денес на плагијат фестивалот. Наскоро и фотки а може и поопширен текст за нашето видување како беше таму мада од клипов најдобро ќе ја доловите атмосферата.
_________________________________________

xmkd 500 Гига скок од прашина!

Тамо после хотелот Палас накај скејтпарк коа се иде се напраи нов Скок од Земја или популарно наречен ДРТ ЏАМП! Висината на скокот е за респект, а воедно и тимот што работи на него. Кој си работи си работи и работата кога тогаш излегува на виделина. На втората слика е првиот скок на уште недопраен дрт џамп. Сега е барем дупло повисок и се лета многу. Епа кој сака да лета, бујрум.
_________________________________________
xmkd СК-8-МКД Галерија Навака Натака
Опрез: Дизастер Ареа!
Вчера прошетавме со групата скејтави што завчера од никаде се појави на кеј. Групата се состои од повеќе скејтери собрани на турнеја од разни земји. Има од бугарија, босна, словенија итн... Се возеше на кеј и во скејтпаркот. Повелајте сликици а наскоро и клипче...
_________________________________________