XMKD ShopXMKD ForumВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупости
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост
денеска е: - СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА MAJ 2007
 

xmkd KontejnerMag.com

KontejnerMag
_________________________________________

xmkd ASFALT - exhibition of the transbalkan streets

art fo asfalt
11.6. aorta, solo
PROSTOR “multiracionalnakompanija” |Mesnicka 5 | Zagreb | website

16. - 23.6. tjedan skateboard filma
MM Centar/SC, Zagreb - HR | website

23.6. - 14.7. art of asfalt
SC, Zagreb - HR | website

20.7. - 5.8.07 art of asfalt
ooOze festival, Istruga, Korcula - HR |website

25.8. - 15.9. art of asfalt
hisa kulture | snezniska 2 | 6257 pivka |slovenija | website
mladinski center postojna | vilharjeva 14a | 6230 postojna | slovenija | website


http://www.art-of-asfalt.com
_________________________________________

xmkd Skateserbia.com

Skateserbia.com
Нова сила во Србија! Skateserbia.com
_________________________________________

xmkd Black Fire + Noviot Pocetok!

_________________________________________

xmkd Sirotinja zadaje udarac!

Sirotinja zadaje udarac!
Intervju

Mikatz za sirotinju

Najpoznatiji reziser sk8 filmova kod nas!

24. april, 2007.

"Secam se najgorih dana '93. kada je daska kostala od 90-100 maraka, a plata je bila oko 10 marona... Puce daska, boj se bije, a para ni od korova. Brale, sta cemo? Kako da skockamo 90 marona? Sverc, prodaja benzina, dilovanje cigareta, muvanje sa devizama, rad na gradilistu, sljaka u diskotekama…"

http://www.myspace.com/sirotinjazadajeudarac
_________________________________________

xmkd Money For Blood Airing Now!!!

Money for Blood
_________________________________________

xmkd POINT BLANK свирка

____________________________________

xmkd AFTER THE MASSACRE & ARSONIST свирка

After the massacre се краст бенд од Англија. Ќе настапат во Скопје во клубот Кастро на 31ви мај. Како домашна поддршка ќе го гледаме скопскиот old school d-beat состав Arsonist. Влезот е 150 ден со почеток во 21h. Се гледаме таму!
____________________________________

xmkd Две нови насоки во Тибет

Британците Мик Фаулер и Пол Рамсден го направија првото искачување на Менемчо (6264м) во Тибет. Насоката го следи Северо-западниот гребен во период од седум дена (во двата правци) и е со тежина TD. Стив Барнс и Јан Кортрајт направија прво искачување на неименувана планина висока 5935 метри – во истиот регион. Ова искачување траело 4 дена и е со тежина AD. На фотографијата е Манемчо, а гребенот кој е искачен е на десната страна на планината. http://www.alpinizam.org

_________________________________________

xmkd Еверест и К2

Велат „редици се редат“: на 16-ти Мај по јужната нормална насока на Еверест се искачија 27 луѓе и при тоа загинаа тројца (двајца Корејци и еден Јапонец). Од друга страна на К2, 4 различни тима се подготвуваат за нови насоки на 3 разлчини страни на планината. По западната страна ќе се обидат голем руски тим (16 алпинисти) и мал полско-словачки тим: Петер Хамор, Додо Кополд и Пјотр Моровски. Овој мал тим има големи идеали – без носачи, минимум фиксни јажиња и без кислород. Планираната насока е со црвената линија на фотката. На малку познатата северна страна свој обид ќе направат Казакстанците Денис Урубко и Сергеј Самоилов, а на јужната страна Американците Бил Пирсон и Фабрицио Зангрили... http://www.alpinizam.org

_________________________________________

xmkd Во спомен на Лара Келог

Тажна новост: Лара Карена Келог (38) загина абзелувајќи од Монт Вејк на Аљаска на 23-ти Април. Се претпоставува дека барајќи место за поставување на следното сидриште, таа не увидела дека стигнала до крајот на јажето и паднала околу 300 метри надолу до глечерот… Во тој период нејзиниот сопруг Чед Келог заедно со други двајца американски алпинисти искачи нова насока на до тогаш неименувана планина висока околу 5700м во Кина – како аклиматизација за нова насока на Монт Шигунианг (6250м). Насоката ја именувале „Американски Стандард“, ја качувале во период од три дена и на врвот застанале на 18-ти Април. Откако се симнале во базниот логор, до нив стигнала веста за Лара по што веднаш се упатиле назад дома. Планината ја именувале Лара Шан… http://www.alpinizam.org

_________________________________________

xmkd Ова помина и забораивме да го објавиме, гат демит, sorry до ХБТ!

Наскоро клипчиња од ивентот! Следниот пат сме таму.
Голем поздрав и sorry again!

_________________________________________

xmkd DIY Skate Scenes in Full Effect

When it really comes down to it, there’s no solid reason to sit around and complain about the lack of a skate scene in your town. Really. Armed with a strong dose of determination, collective community donations and funds amongst friends, you can build your own thriving skate joint. It just needs that spark. So, get off your ass, gather up your crew and make something happen.

As a visual reference, among the dozen or so DIY skate areas out there globally, here’s a quick list of examples that haven proven to be successful with skaters’ creative efforts of sweat and blood.

Burnside (The Mothership) - Portland, Oregon
Marginal Way - Seattle, Washington
Washington Street - San Diego, California
Channel Street - San Pedro, California
Bordertown - Oakland, California
FDR Skatepark - Philadelphia, Pennsylvania
Rote Flora - Hamburg, Germany
La Bassine - Marseille, France
La Caverne - Marseille, France

_________________________________________

xmkd Ray Barbee Gets Later’d.

Epicly Later'd
Ray Rulz!
Стрит легендата Реј Барбее раскажува за неговото Powell Peralta минато во ТВ Шоу-то Epicly Later'd. Клик и гледај, има топ исечоци од некои од првите скејт видеа powell како Public Domain и сличнo... Реј Рулз!!!
А овде има уште интересни емсии од Epicly Later'd.
http://www.epiclylaterd.com/
_________________________________________

xmkd We’re OK, EurOK Tour!

Почесните членови на Г'рл и Чоклит тимовите се на европска турнеја. Креw-то од Арт Дамп се со нив за да го подржат ивентот.
_________________________________________

xmkd RAZOR SHARP!


THROW ME A FREAKIN' BONE HERE! INWARD HEELFLIPPER! JAMES CRAIG!
http://www.razorsharpcrew.com/ - Check it ot!
_________________________________________

xmkd Pat Duffy e FKD!

Пат Дафи се опорави од неговата мега повреда и изгледа дека е на тркала. На тркала со солидна група батки од ФКД Лагери. Јеа, ПАТ!
_________________________________________
xmkd Avantgarde
Design matters... http://www.myspace.com/avantgardemagazine
_____________________________
xmkd E Go East Records
KALAP vo Castro 17 Maj 2007 21 h
Karta 150
So CD(200) vlez free
_____________________________
xmkd Project: [HCPR] HardCore - Pirate Radio
Епа вака по долго туфкање спремање веќе сме спремни да ви го кажеме планот а се надеваме дека ке можете да помогнете малку на финансиски начин. Падна веќе идејата за правење на радио е сега проблемот се финансиите,предавателот сосе антената коштаат околу 20.000 денари тоа е една сума којашто никој од нас неможе да си ја дозволи да ја плати во кеш,па затоа би ве замолиле колку би имале да дадете и колку мислите дека е доволно за да помогнете за успешна изградба и понатамошно сервисирање. Организаторите за ова сме Игор (јас) и Мутер,па затоа кој колку може да помогне нека се обрати кај нас двајца. За подетално објаснување ке почекате малку до финалниот договор,во следниот пост ке објаснам се како што ке оди…..Ви благодариме…..
_____________________________
xmkd Маратон Солунска Глава
_____________________________

xmkd Контест eX Shop 21.04.2007

Значи вака на 21.04.2007 се одржуваше еден од подобрите контести во Скопје.Станува збор за контестот пред X Shop.Дојдовме некаде околу 12 саат(од сабајле)дојдовме напјрвин јас и игор.Таму беа и некои други деца али нема везе,се позаебававме со Чваре и компанија и после дојде Рила со мајсторите и почнаа да ја местат чипката која беше одма до елементот.после накај 12.45 дојде ди-џејот и почна со скречеви и миксови на Ol’dirty,GangStarr,M.O.P,Big Pun и Jeru da Damaja.Значи ја намонтираа шипката и ставија 2-3 чадори пошто пукаше сонце и донесоа фанта,кока-кола и вода.А да и земаа еден мал шанк каде што стоеше миксетата.После дојде Зифи,Иле,Виктор,Шпаги,Вико,Виктор(брат му на Игор),Денса,Ана,Максо,Влатко,Викси,Ејс,Давор,Симон,И други некои деца.После сите кога дојдоа се позаебававме уште малце,испивме по една кока-кола и дојде време да се пријавуваме кај Рила. Се пријавија: Јас, Шпаги, Вико, Ејс, Викси, Давор, Камиказа, Симон, Влатко и Максо. Имаше две категории Флет и на Елементи.Прво се возеше на флет.Прв возеше Викси,па Давор,па Ејс,па Максо,па Симон,па Вико,па Камиказа,па Влатко,па Шпаги и на крај возев јас.Возевме што возевме останавме Јас,Симон,Влатко,Шпаги,Вико,Викси и Давор.Ја напраив Half Cab Heelflip,Симон напраи Fakie Kickflip,Влатко направи Nollie Kickflip,Шпаги направи 360Flip,Вико направи Big Spine Sove it,Викси направи Heelflip,И давор направи Kickflip.После имаше мала пауза од 20 минути.За време на паузата возевме на Елементот и Шипката.Едни од триковите што ме инспирираа беа:Иле-F/S Crooked,Виктор-Half Cab Boardslide,Зифи-Kikflip f/s Boardslide.После Имаше избор да се направи или серија или трик.Само јас избрав серија а Другиве по еден трик.За серијата имаше 2 обиди а за трикот 4 обиди.Во следниот круг останавме: Jaс,Шпаги, Максо, Влатко, Камиказа. Требаше да направиме мала серија од 3трика.Јас направив-B/S Heelflip,Switch180,Pop sove it.Шпаги направи-B/S Kickflip,Half Cab Kickflip,360 Flip.Maксо направи-F/S Kickflip,Pop sove it,Kickflip.Влатко направи-180 ollie,Fakie Big Spine sove it,Kickflip.Kамиказа направи-Fakie Heeflip.Возевме  што возевме и после пак имаше пауза од 10 минути,Одморивме се позаебававме и после пак дојде време пак да возиме.Еве ова сега беше финалето,останавме:Jaс,Шпаги,Kaмиказа и Влатко.Значи ова беше последната рунда и сега требаше да направиме по една серија за која имавме по 3 обиди.Прв возеше Шпаги,он направи:360 flip,Па од елементот kickflip,после на флет направи b/s Kickflip,Heelflip,Pop soveit.После возеше камиказа-пробуеше цело време Fakie Heelflip aма не му успеа.После возев јас,направив-Boardslide,па на флет Pop sove it,На елементот направив 360Boneless,па на шипката 50-50,Pop sove it на елементот, и на крај пробав да го качам гапчето со Heelflip али не ми успеа.Остана уште Влатко да вози.Он направи F/S 180 на елементот,и стапна Nollie Kickflip.На крај чекавме негде 15 минути додека одлучат кој кое место ке земе.Значи ПРВО МЕСТО зема ШПАГИ(комплет даска).ВТОРО МЕСТО земав ЈАС(блузон и тркалца) и ТРЕТО МЕСТО зема ВЛАТКО(капче).После сите заедно се сликавме со газдарицата и конечно се заврши.Како и да е си поминавме многу закон и имаше многу добра атмосфера.Благодарение на ИГОР за цело време што го снимаше контестот,Благодареније на ДИ-ЏЕЈОТ за многу добрата музика,особено Ol’ DIRTY BASTARD.И Благодареније на СИТЕ што беа таму и што го гледаа контестот,иначе без нив немаше да имаме трема и немаше да биде интересно. Поздрав Лисец.
_________________________________________

xmkd Флукс & Новиот Почеток @ CASTRO

Плакатот кажува сВе! Бујрум. Ќе биде ногу јако!
_________________________________________

xmkd Велес триппин' - Пинатс Видео

klikiriki

Скејт, бајк-беемикс, убер македонче! Клик. 30.09mb.
______________________________________________
xmkd Освојувањто на Монт Еверест

Ова се новите вести од Монт Еверест. Веќе подолго време не сме ве известиле ама се надеваме дека радовно го посетувате сајтот каде екслузивно се обновуваат вестите. Еве и едно мало клипче снимено од таму, Еверест. За сега ајт поздрав и пратетеја ситуацијава. :)

01.05.2007 Втор висински камп ... Зарем мислевте дека и ние нема да го обележиме 1-ви Мај? Поранивме и по убаво време успеавме да излеземе на северниот гребен (7500 мнв) и да го поставиме Ц2! Навистина немавме јагнешко, скара и пиво, но сатоа се тука супите и топењето на снег :-)….....

_____________________________
xmkd Metal Battle vo Kastro (04.05.2007)
Ве известуваме дека финалето за Македонија од проектот "W:O:A: EX-YU METAL BATTLE" ќе се случи во клубот Кастро, на 4-ти Мај 2007 (Петок). Кастро се отвора во 20:00 часот, а концертот започнува во 20:30 часот, затоа дојдете сите на време! Цената на влезниците е 200 ден, а ќе настапат: Arcanum (Кочани), Dedicated For Life (Скопје), Holocaust (Куманово), Medusa (Битола), Steel Temple (Скопје) и Victim Yield (Куманово).

МкМетал Бригада
www.mkmetal.info

_____________________________
xmkd Carissa Moore - 12 year old PRO surfer

Cute little girls are made of sugar and spice and everything nice, right? Well, Meet Carissa Moore.. read more >> & клик на сликата за видео клип со погоре пишаната млада дама

cLick to WatCh! 3.98mb
_____________________________
xmkd The Dusty Trail - video clip
cLick to WatCh! 29.06mb
_____________________________

xmkd Bro, It’s Skateboarding!

http://www.brothebook.com/

Jai Tanju се здружи со Michael Ballard со цел да создадат гига фото книга од 260 фул колор страни која ја нарекоа „Батка, Тоа е Скејтбординг“. Бук рилис парти ќе има во Лос Ангелес на 28. Сник пик превју на следниов сајт: http://www.brothebook.com/
______________________________________________
xmkd Пази камион!
Без гајле, добра монтажа е :) клик овде.
__________________________________________

xmkd Промоција

Во среда, 25ти април во 20ч ќе се одржи промоција на првиот број на фанзинот Радио - Режија. Промоцијата ќе се одржи во Културниот центар ТОЧКА, а фанзинот ќе се продава по цена од 50 ден. Откажете ги сите активности во среда вечер и дојдете во Точка!
_______________________________________
xmkd Vital Remains vo Skopje - 26.04.2007, MKC
ДАТУМ: 26 Април 2007 (Четврток)
МЕСТО: МКЦ (Долна хала)
ЦЕНА: 600 денари (само на влез)
ПОЧЕТОК: 20:00h

Vital Remains се легендарен американски death метал бенд кои работат од 1989 година. Свират death метал преполн со мелодија, акустика и феноменални рифови. Имаат неколку албуми меѓу кои и одличните Forever Underground, Dawn Of The Apocalypsе и легендарниот Dechristianize. Концертот во Скопје ќе биде една од 50-тината дестинации од нивната европска турнеја на која ќе го промовираат нивнот нов албум Icons Of Evil (2007). За концертот во Скопје доаѓаат заедно со швеѓаните Godphobia и уште два други бендови како и домашната подршка Formless Terror.

Кратко видео од почетокот на европската турнеја: http://www.youtube.com/watch?v=9wHgx05GvEA

_____________________________
xmkd Trippin...
gal
Veles is, Veles are. ho ho ho ho
_____________________________
xmkd Освојувањто на Монт Еверест
Xmkd продолжува со будно следење на освојувањето на Монт Еверест. Еве и фотографија од овој смел човек кој редовно не известува како напредуваат со освојувањето на највисокиот врв на светот. Инаку текстовите ги превземаме од www.mkd-mount.org за кој тој ексклузивно пишува за нив.

Од нас поздрав до наредниот обајвен текст.

14-15.04.2007 Базен камп ... Во Базниот камп продолжуваат припремите за одење до Истурениот базен камп на 6400 мнв. Првиот дел од јаковите со храната за експедицијата и опремата за висинските кампови е веќе отиден. Ние ја спакувавме нашата лична опрема којашто заедно со нас тргнува према Истурениот базен камп. Исто така, со друг караван на јакови ќе тргне и остатокот на опремата неопходен за искачувањето: 60 боци со кислород, околу 100 литри керозин, 6 боци со плин за кујната и уште храна којашто не отиде со првиот караван.
Непалците Новата Година ја слават на 14.04. и готвачот ни спреми торта после вечерата. На неа пишуваше Happy New Year 2064. Ја поделивме тортата заедно со нив и се разбира им честитавме Нова Година.
Идниот ден ја измеривме преостанатата опрема којашто требаше да се испрати во Истурениот Базен камп. Резултат беше дека имаме многу екстра килограми. Имено, правилата се следни: Во пролет кога нема доволно храна јакот носи само 40 кг, а наесен после монсуните дозволени се 60 кг. Кинеските власти одобруваат 4 јакови по член во пролет, а 3 наесен. Тоа значи дека морате и заедничката и личната опрема да ја вклопите во тој број на јакови. Тоа е невозможно, и секоја година CTMA добро заработува на дополнителните јакови кои мора да ги изнајмите. Се разбира, не можете да отидете до селото и да се договорите со сопствениците на јаковите бидејќи овде државата се контролира.
Милош и јас бевме поканети на вечера од страна на водачот на руската експедиција. Тука запознавме неколку интересни личности меѓу кои се истакнува нивниот доктор Андреј. Он е интересен по тоа што покрај својата работа, е страствен технички искачувач. Разменивме емаил адреси бидејќи најави дека можеби ќе дојде во нашите краишта на искачувања.
Утре идеме во Средниот камп (5800 мнв), каде ќе имаме едно ноќевање за да идниот ден продолжиме за Истурениот базен камп (6400 мнв).
Срдечен поздрав од сите членови на експедицијата!

16.04.2007 Базен камп ... После доручекот ги спакувавме соларните панели, акумулаторите, радио уредите, каблите за осветлување во Истурениот базен камп и уште многу техничка опрема која вчера ни беше потребна.
Бидејќи после аклиматизацијата ќе се вратиме овде, сите оставивме дел од опремата во шаторите. Трпезарискиот шатор и кујната остануваат во Базниот камп, исто и готвачот и еден негов помошник. Другиот готвач тргнува со нас и тој веќе нема да се враќа назад. Значи имаме два комплетно опремени кампа.
Тргнавме околу 13ч. Ранецот на грб и правец планина. Имаше облаци па беше доста лесно за пешачење. Овојпат намерно идевме поспоро, така да ни требаа околу 5ч до Средниот камп. Ги оставиш мислите да лутаат кој знае каде а нозете сами си го знаат патот. Единствено те будат колоните јакови кои се враќаат од Истурениот базен камп. Секое пешачење по морената на било кој глечер е многу монотоно и досадно. Но штом се мора не е тешко.
Овде е 600-700 метри повисоко од Базниот камп, и затоа нешто поладно. На небото има многу гаврани, кои овде се нарекуваат Горак. Ги следат експедициите и колоните јакови заради храна.
Досега ниеден член на експедицијата нема проблеми со висината. Здравствениот билтен е одличен, а атмосферата во тимот секој ден се подобра. Така нека и остане.

Драган Јакимовиќ
Водач на експедицијата 
_____________________________
xmkd The berm & the drop
Gallery el camino de Dzole!
_____________________________

xmkd Frontside grab - Lisec

______________________________________________

xmkdЕверест 2007

[превземено од www.mkd-mount.org]

13.04.2007 Базен камп ... Станавме малку порано бидејќи денес по план е аклиматизација до Средниот камп на 5700 мнв. Првиот дел на патот не водеше покрај морената на глечерот Ронгбук и прилично е монотоно. Дури кога добивме на висина се појавија планините кои се наоѓаат на самата граница меѓу Кина и Непал... > читај понатаму

_________________________

xmkdA realy good commercial - мхмм ептен

Клик на сликата за новата реклама на Nissan
________________________
муабети box
Chat Forum
email box
radio box
gadget box
Start Scrobbling
срч box

xmkd
weather box