XMKD ShopXMKD ForumВИДЕО ГАЛЕРИЈАЕ-маилГлупости
 
acid wear
Velofest
alpinizam.org
plagij.at
paragliding club Vertigo
blog za skiroli
Skopje WiFi
SkopjeClubbing
Нека Xmkd.com биде моја почетна страна! Нека Xmkd.com биде една од моите омилени вебстрани!
       

 

   Испрати Новост - - СЕГА СТЕ ВО АРХИВАТА 03-09.2008
 
Бор во македонската интернет шума!

xmkd Каде да ја угасам жедта (Рекреативна тура: Тајмиште - Сандакташ)
...Каде да ја угасам жедта
Во која градина на рајот
Од воздишки е искована
Меѓу планините на светот
Нема таква бронзена планина
Ниту алхемичарот таква магија…

(Бронзена планина, Радован Павловски)

Повеќе...

_____________________________

xmkd Pannonian Challenge 9

Pannonian 9
http://www.pannonian.org/
http://www.myspace.com/pannonian
http://www.youtube.com/pannonianchallenge
Gremo!
_________________________________________
xmkd Mavrovo Jibbing
Edited by Pedja
__________________________________________

xmkd Live 2 Ride & Have Fun

клик за повеќе слики...
_________________________________________

xmkd Оп оп фотки...

клик за повеќе...
_________________________________________
xmkd BMX contest у Панчево...
Ajmo u Pancevo! Повеќе детали има во фајлот што може да го прочитате доколку кликнете ете баш тука. Sounds like heaven is falling a?
_____________________________

xmkd SKATE CONTEST U zAGREBU!!...

Kontest

POZDRAV LJUDI!  prije svega kolege,suradnici i prijatelji naravno...2008 je tu odavno...  pa eto i novi Kolektivni 3P tour jos jednu godinu sa vama ...prva postaja je zavrsila (Rijeka) pa dolazi Zagreb!!! DA OPET ZAGREB!! DAKLE 14.06.2008 U 14H SKATE CONTEST U JOS UVJEK JEDINOM ZAGREBACKOM ROOT GETO PARKU U SHPAOLINU (ZAGREB-ZAPAD,SPANSKO)....NE PROPUSTITE NIKAKO!! PRIPREMILI SMO PUNO IZNENADENJA...A TU JE ODMAH I DAN POSLJE  15og U SC-u (SAVSKA 25) PRVI OFICIJALNI "ES GAME OF S.K.A.T.E." ..... POZDRAV
K.mag crew

_________________________________________

xmkd BONNIE `PRINCE` BILLY во Скопје!!!

Click here

Повеќе овде...

_________________________________________

xmkd David Gonzalez Turns Pro

Click here

Повеќе овде...

_________________________________________
xmkd 505км
505km
Значи стварно секоја чест. За тура по Македонијава одамна си викам дека ќе направам... ама... Бравос за секој километар.
Rante KLK.
_____________________________

xmkd Time Out

reel kool time

_________________________________________

xmkd Peppers Jam - Belgrad - 24 Maj 2008 - http://www.peppersjam.com/

клик да клик

Belgrad natprevar koj saka moze da odi, poveke informacii kaj Pedja
Pozdrav Pedja

_________________________________________

xmkd Belgrad Session

клик да клик

Белград Сешн со КОБА33 кру, време прекрасно, скејт спотови лепота, трикови откидају, друштво веома фино :)
Респект до Паја и неговата екипа, се гледаме наскоро...
*клик на сликата за галерија

flip out
http://www.skirol.blogspot.com/

_________________________________________

xmkd Istina je iluzija nastala nedostatkom alkohola !!!

Gde mi je kuca?

Ja sam trodupli covjek!

____________________________________ 
xmkd President Fetch во КАСТРО!
__________________________________________
xmkd Кочани-Мак.Каменица-Делчево-Пехчево-Берово-Струмица-Валандово-Миравци (12-13)-04-2008

Договорот падна ден пред викендот, без многу размислување и нагодување, едноставно – ОДИМЕ! :) Јас(Александар), Ивица(леле колку беше нестрплив-1ва подолга релација што ја возеше, и сите негови интереси тоа попладне беа: ден-сабота, време:3:12-тргнување на возот од Скопје :). Ја чувме и Лепка, едноставно, по краток опис на патешествието(кое беше преубаво), не може да рече НЕ. Збирно место, 3:00 наутро, пред железничка. Излегуваш од дома пред 3:00, ја гледаш комшиката се враќа од Castro, таа те гледа така бледо, но комшилице без паника, соодносот на пудрата и римелот, е 2:1, па оттука произлегува нејзината бледа боја :). Се собравме, сите тројца, видно возбудени, во пресрет на дводневното уживање. Извадивме карти, се сместивме, и возот тргна. KLK.

_____________________________

xmkd Прелет над Љуботен - со едрилица!!

Ју гат ту си дис гајс! Антракс и Гас со едрилица го прелетуваат врвот Љуботен висок 2.498м..Тоа е оној што се гледа од Скопје, од Водно лево кога ќе фрлите поглед, како шпицче што се дига на десна страна од цел Шарски планински масив! Како дома да се дечкиве, уште пиво им фали во кокпит.. Секоја чест!

Поздрав, Иво

____________________________________ 

xmkd JOEY - Олие

Поздрав од Тирана!

_________________________________________

xmkd Bright Side Of The Moon

How to: Make Security Guards Happy, Shoot a Skateboarder
by Ryan Allan
Одличен совет за секој што сака да слика скејтери:
One rule within the skateboard world that many photographers aren't aware of is that you have to show where the skater is coming from and where they are going to land. This is what sets our shots apart from Johnny newspaper's shots. Sure you might want to show only the skater in the air and call it art but please resist. From a skaters perspective it is just plain confusing and hard to figure out.
Ѕирнете ја целата приказна...
Originally published in JPG Mag Issue No.13

_________________________________________

xmkd JPG Mag Issue 13 Gravity Powered

Download Issue No. 13.

_________________________________________

xmkd Baloon Skate

It must be fun, fun fun...

_________________________________________

xmkd News! Задолжително за тебе!!!!

Во план е да се направи grind - box, потребно е да се соберат 2000 ден за за да се напраи метална конструкција. Парите мозе да ги дадете кај мене или на било кој од постариве скејтери кој ке го начекате на возња. Grind - box-ot ке биде сличен како што направија Виктор и компанија на кеј. Дајте да собереме побрзо паро зошто стварно ни фали grind - box, а после може и да организираме разлчни дешавки, demo, итн............. Pero

http://www.skirol.blogspot.com/

_________________________________________

xmkd XMKD Photo Gallery: Mask & Ball, 01.04.2008

Mask & Ball

Какви чуда се дешаваат на 1 Април... Што си ти? Ја сум скејтер. :) Кликери...

_________________________________________
xmkd Галерија - ONE
ONE
KLK.
_____________________________
xmkd Ana Never vo Castro
охоо
__________________________________________
xmkd Скијање Хинтерглем / Австрија
Месец дена во ски центарот Салбах - Хинтерглем, Австрија, на работа како ски инструктори, јас и братучед ми Бојан... Сонце, снег, многу зезање и најмногу скијање.. клик горе за клипче снимено и монтирано во Хинтерглем. Бојан демонстрира карвинг скијање со понекоја глупост измеѓу.. :)
Камера и монтажа: Иван Мирковски
музика: „Хајдемо у Планине„ - Бјело Дугме
__________________________________________
xmkd Mavrovo gets done!
Mavrovo gets done by the crew... Klik ovde za download. A ovde za youtube link. Na klipot vozat: Djordj, Ivo, Bratce, Korcu, Pedja, Maksim, Andrea, Boksa. Monting by Pedza.
__________________________________________
xmkd Куманово Трип 14.10.2007

Куманово Трип

Klik to download... монтинг бај Pedza. Youtube link

____________________________________________________________

xmkd SkateBook - Issue 1 - http://www.skatebook.tv/

Какво откритие, само што налетав на SkateBook и се што можам да кажам е WOW!
SkateBook како концепт е извонредна презентација на исконските моменти во скејтбордингот, индивидуи, настани, ери, брендови и култура во целост во една книга, на веб, на двд и се тоа бесплатно. Да Бесплатно! Ако би го читал ова без предходно да го видам финалниот производ сигурно би бил скептичен околу целата замисла. Мислам колку вистинска може да биде една бесплатна публикација како оваа во денешно време? Што збориш бе!
Слободно можам да кажам дека SkateBook е „the real deal“. Веродостојна на своето име, првиот број е повеќе книга отколку списание. 350+ страни отпечатени на дебела мат хартија во префектни корици. Едно подигање во рацете и самата тежина кажува колку важно е тоа во неа.
Точно е, има реклами. Но мислам, бесплатна е, како може да нема реклами? Но не повеќе од едно типично скејтборд списание а и мене лично не ми сметаат. Башка содржината прави да се исплати да свртиш и неколку реклами за да дојдеш до неа :) Иако уживам во долги интервјуа и едиторијали (и секако скејт новости) Skatebook нема ништо од тоа. Овој прв број содржи 12 приказни кои варираат од изворедна фото галерија (pictorial) за Max Schaff, со неговите мотори и неговата скејт историја, до слики од Christian Hosoi како делка пиво. Се е направено со преубави колор слики, убиствени пароли и информативни написи. Малку е тешко да се објасни, ама функционира. Функционира предобро! Делот за класичните Fucked Up Blind Kids vs. the new Ghetto Kids е инстантен хит. Раштркани се и неколку продукт рецензии направени на нов начин. Кратки, полни со слики, не доаѓаат напдано туку како бонус содржина која истакнува интересни пронајдоци за кои сакаш да читаш.
Покрај книгата тука е и веб изданието кое често ќе го посетувам. Исто така и ДВД.
Денес е веќе ретко да се видат свежи идеи во скејтбордингот а SKATEBOOK е дефинитивно една од нив која ни дава обновена верба во креативноста. Исполнета е со страст и горделивост за скејтбордингот. Фала до Mike и Salman за ова парче уметност. Мислам дека на сите ни треба тоа.
Епа погледнете овде: http://www.skatebook.tv/ и гледајте, и гледајте... А печатеното издание барајте го кај ќе стигнете :)

_________________________________________
xmkd Strange Notes presents Oregon Trifecta 07'

Oregon Trifecta 07'

_________________________________________

xmkd Feed the need

Osiris shoes деновиве ќе избаци ново видео кое се очекува да биде лудница. Возат John Rattray, Corey Duffel, Diego Bucchieri, James Brockman, Clint Peterson, Caswell Berry, Gailea Momolu(Ѕверот), Garett Hill, и уше многу други. Пуштајте да се симиња за некој ден од е-муле или торент или што ти ја знам... Исто така ѕирнете го и малово траилерче за новото Escapist - Fourteen deep видео. Изгледа прилично интересно. Клик тука за траилерот. Друга важна новост е што домашното видео Bang your head ќе излезе за некои 2-3 месеца (озбилно). Така да, stay tuned and hell yeah!!! Мир.

_________________________________________

xmkd Без наслов, но со повод!

Народе, мислам дека сме спремни за една паралелна на предходната тазе теза/дискусија, која што не моли да ја почнеме веќе некое време. Станува збор за споделување, несебичност и пред се за општо скирол добро. Лични несогласувања стално ке постојат, иако мене лично не би ми недостасувале. Зборот ми е, да се гледа малце повеќе од птичја перспектива над скопските скирол банди. За скејт индустријата како функционира и како би сакале, ѕирни го претходниот пост, за подетално инфо и можност за дискусија. Повеќе...
http://www.skirol.blogspot.com/

_________________________________________
xmkd Quantum Entanglement
15,29мб Клик за данвлод!
_____________________________

xmkd Some Good Friends

_________________________________________

xmkd Don't do it!!! Relax.

Ааааа, на многу добар текст налетав на интернетов, односно станува збор за Dont do it! кампања на Consolidated Skateboards! За што станува збор??? Добро е што веќе почнува пополека од фирмиве да зборат дека целава скејт индустрија иде во пропаст и дека се губи вeke правиот felling на skateboarding-от, односно све е вeke за пари, влагаат големи корпорации во skateboardingot, го раководаат луге што немаат врска со sk8! Потполно се согласувам, тоа и кај нас се случува, ск8 шоповиве кај нас ги држат фаци што појма немаат од sk8, и тоа за нив е обичен бутик кој им служи за праење пари, зошто нормално сите више носат sk8 патики. Све до тогаш ке нема сцена кај нас...
http://www.skirol.blogspot.com/

_________________________________________

xmkd За освојувачите на Монт Еверест се даваат медали.......

Идам денес сабајле на работа (како и секое во работен ден), слушам во кола утринска програма на скопско локално радио, рубрика „преглед на дневен печат“. Слушам нормално што ќе речат и покрај битката на нашиот државен врв за името, што не сакам да ја коментирам, него само подршка да им дадам за ставот „Батали НАТО ако името МАКЕДОНИЈА е во прашање“ (НОРМАЛНО НЕ ГО МЕНУВАМЕ), слушам интересна вест што за ПРВПАТ се случува кај нас.

За освојувачите на Монт Еверест се даваат медали.......

Ми мина денов како и секој работен ден, дома после работа, ручек сарма и дремење пред телевизор, кога ОП нешто на трета програма на МРТВ доделување на нешто. Чек да видам што е тоа кога доделувањето на медалите за заслуга за Македонија.

И опа ми текна за сабајлешната вест:

Значи, човекот кој редовно се допишуваше со веб страницата www.alpinizam.org, а ние само го следевме сето тоа и Ви го пренесувавме преку нашата веб страна, човекот кој е сега веќе вториот човек од Македонија што го има освоено Монт Еверест д-р Глигор Делев денес го доби Медалот за заслуга за Македонија од претседателот на Македонија Бранко Црвенковски. Македонецот кој живее и работи во Канада, доктор Глигор Делев овој подвиг му успеа да го оствари на 25 мај 2007 година. Еве и линк до галеријата на фотографии од оваа експедиција, http://www.mkdmount.org/makedonski_ekspedicii/everest07_galerija.html

Сакам само да Ве потсетам, првиот човек МАКЕДОНЕЦ кој го освои Монт Еверест е Димитар Илиевски – Мурато. Овој подвиг на Димитар му успеа на 10 мај 1989 година, но за жал не успеал да се симне ни до најблискиот логор. Истиот Медал за заслуги за Македонија постхумно му беше врачен, а медалот го подигна синот на Мурато, Јовче.

Дополнително потсетување, Монт Еверест е врв на Хималаите и е висок 8.848 метри надморска висина, со тоа се смета за највисок врв на земјината топка.

Димитар Лазаревски

_________________________________________

xmkd Evil Тимот во Новите Дресови!

Klik na slikata za zgolemuvanje..
_________________________________________

xmkd Alpinizam.org TV

„Лотус“ кулата се наоѓа во Логан планините во Канада - во една совршена планинска средина. Ова видео е за искачувањето кое на неа го прават Томи Колдвел, Бет Роден, Арно Петит и Стефани Боде... (16 мин.) Poveke...

http://www.alpinizam.org

_________________________________________

xmkd Strit Krejzi - fotogalerija

Strit Krejzi

http://www.skirol.blogspot.com/

_________________________________________

xmkd Денес во ВЕСТ: Продавница на "Центро" стана скејт-парк

lisiceВО НАСЕЛБА ЛИСИЧЕ - Напуштената продавница на "Центро" лисичани си ја претвориле во скејт парк, си донеле рампи, патеки и други реквизити. Ролерџии и скејтбордери поранешна продавница на "Центро" на улица Митре Влаот во населбата Лисиче си ја претворија во скејт-парк. Цела зима тие се собираат во напуштената продавница и по цели денови испробуваат разни екстремни вештини. Продавницата целосно ја прспособиле за скејтање и ролање. Си донеле рампи, патеки и други реквизити. Големите поткршени прозорци на продавницата ги докршиле за да можат лесно да влегуваат и излегуваат од неа, а sидовите ги бојадисале со јаки бои и ги исчкртале со графити. Иако напуштената продавница на "Центро" важи за локално собиралиште, ролерџиите и скејтбордерите велат дека тука на ролање доаѓале од цело Скопје.
"Бидејќи продавницата и онака со години стоеше запуштена, ние решивме запустениот простор да го адаптираме во место каде што ќе можеме да роламе. Редовно роламе, а често организираме и ролеријади и многу се забавуваме. Со тоа никому не правиме штета бидејќи претходно продавницата беше збиралиште за наркомани, од кои стравуваше цела населба", велат ролерџиите.
Од Општина Аеродром велат дека нивни инспектори ќе излезат на терен за да ја утврдат фактичката состојба и да се обидат да стапат во контакт со некој што е застапник на некогашните продавници "Центро", иако тоа воопшто не е нивна обврска.
Некогашниот трговски гигант "Центро" се распадна пред повеќе од десет години и за него се уште се водат судски постапки.

http://www.vest.com.mk

_________________________________________

xmkd SLAUGHTER AT THE OPERA!

SLAUGHTER

http://www.globe.tv/slaughter/

_________________________________________

xmkd United by Fate 3...WATCH NOW!!!

klikenzi bite!

http://www.unitedbyfate.tv/episode3/

_________________________________________
xmkd Zemlja broj 9 vo Castro
охоо
__________________________________________
xmkd Сега-Мега Галерија од Сноуборд Купот на Маврово 26.01.2008
охоо
Ако се видиш на слика не покажувај со прст. Клик на сликата да се омрсиш! Резултати овде машки и овде женски
__________________________________________

xmkd Skate Photo Book DIY

mute 1

Книга со сликици бај Jai Tanju... МУТЕ 1. Because good stuff slips through the cracks sometimes...

_________________________________________