Sk8MKD.com - Skateboarding in Macedonia

skateboarding


Форум
Дали се плашите од летање?
Да.
Не.
Не сум пробал/а.
Време:
Скопје
Кликни за повеќе...
Битола
Кликни за повеќе...
Охрид
Кликни за повеќе...
Прилеп
Кликни за повеќе...
Повеќе...
Google

skateboarding

skateboarding

Sk8MKD.com - Skateboarding in Macedoniaskateboarding

paragliding club Vertigo

paragliding club heliXC

Sponsored links:

Advertisers, click here to get listed!

VFM

Fйdйration Aйronautique Internationale

NVO INFO CENTAR

AEGEE

 

Испрати Новост

Новости и Занимливости:
Прелет над Љуботен - со едрилица!!

Ју гат ту си дис гајс! Антракс и Гас со едрилица го прелетуваат врвот Љуботен висок 2.498м..Тоа е оној што се гледа од Скопје, од Водно лево кога ќе фрлите поглед, како шпицче што се дига на десна страна од цел Шарски планински масив! Како дома да се дечкиве, уште пиво им фали во кокпит.. Секоја чест!

Поздрав, Иво

_________________________________________ 

Прелет над Љуботен - со едрилица!!
After years spent abroad, it was time to drop everything – I mean everything, go home and fly like never before. This was going to be Vertigo's International Gathering #2.

The first one was Turkey , where Vertigo pilots and friends from around the globe met in Oludeniz for two weeks of fun and fly. This year, it was Macedonia , the home of Vertigo Paragliding Club!

Myself arrived in Skopje , the capital, on July 1 with 6 long weeks ahead of me. To prepare for the “gathering” and make everything possible for our international friends to feel like not at home but in Vertigo's home. And in that we succeeded!

Our best pilots in pursuit for results were attending the EU PG championship in Morzine , France . Out of 6 pilots alowed to participate in MKD national team, 3 were Vertigo members. A succes on its own. They were off to compeate, and we were off to fix the “tank”, a '89 Toyota LandCruiser, military version. Vertigo's moving force! The strongest vehicle I've driven in. That vehicle has carried 11 pilots + gear atop 45% steep hill – with no road on it! And with no problem as well. Read More...

Report by Marko Georgiev
Photo story by Marko Georgiev

www.vertigo.org.mk
__________________________________

Vertigo's Best Summer Ever - August 2006 - Report by Marko Georgiev
After years spent abroad, it was time to drop everything – I mean everything, go home and fly like never before. This was going to be Vertigo's International Gathering #2.

The first one was Turkey , where Vertigo pilots and friends from around the globe met in Oludeniz for two weeks of fun and fly. This year, it was Macedonia , the home of Vertigo Paragliding Club!

Myself arrived in Skopje , the capital, on July 1 with 6 long weeks ahead of me. To prepare for the “gathering” and make everything possible for our international friends to feel like not at home but in Vertigo's home. And in that we succeeded!

Our best pilots in pursuit for results were attending the EU PG championship in Morzine , France . Out of 6 pilots alowed to participate in MKD national team, 3 were Vertigo members. A succes on its own. They were off to compeate, and we were off to fix the “tank”, a '89 Toyota LandCruiser, military version. Vertigo's moving force! The strongest vehicle I've driven in. That vehicle has carried 11 pilots + gear atop 45% steep hill – with no road on it! And with no problem as well. Read More...

Report by Marko Georgiev
Photo story by Marko Georgiev

www.vertigo.org.mk
__________________________________

Скијатос - Август 2006
skijatos 2006

Сликиве се од скијатос, негде почеток на август. Бидејки никој друг во моментот не леташе (а кога се распрашав ми кажаа дека никој не ни летал таму до сега, но тоа не ми значи многу), морав сам да најдам погодно место за полетување и сигурно место за слетување. За таа цел имав изнајмено едно мало џипче и цел ден го поминав во истразување - сите неасфалтирани патишта ги поминав, за у 4 ипол да го најдам местото кај што полетав, и многу блиску, една прилично голема плажа со таверна - болје не може... Повеќе...

Поздрав до сите, Алек

WE ARE HERE!


Европско Првенство Франција 2006, од гледна точка на Каролина Смилевска
Напорите што ги вложивме оваа година, на Европското првенство да изгледаме повеќе како репрезентација одколку како група ентузијасти се исплатеа. Со подршка од ВФМ и залагања на комисијата како и на членовите на репрезентацијата навреме се изврши пријавување на полна екипа, навреме се плати котизацијата, се обезбедија дресови, сместување и слободно можам да кажам дека бевме репрезенатција на која многумина таму и позавидуваа. Но да почнам од почеток, еве како се тоа јас го доживеав. Повеќе...
www.vertigo.org.mk
__________________________________

Летање над Охридско Езеро за 20 евра
Доколку сте љубител на екстремни спортови, а патем сте на одмор во Охрид, тогаш имате одлична можност да си поиграте со вашиот адреналин. Имено, во кампот Љубаниште ова лето се наоѓаат Менде  Велјановски и Силвија Митевска, инструктори за акробатско летање со параглајдери. Тие и нивните пријатели за само 20 евра ќе ви овозможат да летате со нив од врвот на Галичица па се до плажата во Љубаништа. Доколку не сте од Македонија ова задоволство да летате со параглајдер ќе ве чини 50 евра. Инаку Менде со овој спорт се занимава повеќе од 23 години, а симпатичната 25 -годишна Силвија со параглајдерството започнала на 15 години по иницијатива на Менде. Повеќе...
__________________________________

Liga 2006 liljacica veles
Organizator Aero klub stip od stip vo sorabotka i golema podrska od aquila paraglajder4ski klub od veles
super si pominavme nasekade nasmeani i zadovolni lica
malku bese letanjeto poveke druzenje no poradi kvalitetot na istoto se zanemari zosto se sobrale letacite...


THERE IS NO BETTER PLACE THEN CUMULUS BASE HAVE A NICE FLIGHT :)
__________________________________

Brazil Tour March 2006

Report by Marko Georgiev


“titankata deneskata picvajzajkata napravenkata” - that how it sounds in wicked Macedonian the titan ruled today
... but let’s start from the beginning.


el report by Marko Georgiev

el gallery numero 1 by Marko Georgiev

el gallery numero 2 by Marko Georgiev

_____________________________

Svaka cast!
klik za download!
_____________________________

Pozdrav iz Kragujevca!
Svaka cast!

Jedan od najboljih sajtova o paraglajdingu,I moj omiljeni! Svakog dana pogledam da li ste postavili nesto novo! Jednom recju cestitam!

Inace ja sam iz Kragujevca I bavim se paraglajdingom vec pet godina,vise rekreativno nego profesionalno.Kao sto znate to je toliko lep sport da pruza podjednako uzivanje I rekreativcima I profesionalcima pa I ljudima koji to samo posmatraju! Ovde u Kragujevcu postoji jedno omanje brdo Zezelj,koje ima visinsku razliku od oko 150 metara,sto I nije puno,ali uz dobre vetrove mi Kragujevcani umemo da napravimo I lepe letove od nekoliko sati! Za neke bas visinske letove putujemo na obliznje planine,kao sto je Kopaonik,Zlatibor itd.Posebno mi je drago sto vidim da se u Makedoniji dosta leti,a I verujem da imate dosta dobrih terrene za paraglajding!Inace vojsku sam sluzio u Bitola I mnogo mi ubavo bese kod vas.

Toliko za sada,nadam se da Vas nisam mnogo opteretio mojim pismom,I voleo bih da kada ste u prolazu ili namenski nekada I budete nasi gosti na nasem Zezelju!

Veliki pozdrav za Makedoniju od Slobodana Vulovica!

P.S.evo nekoliko fotografija sa Zezelja

__________________________________

Videoklipovi...
Turkiue
Paganje...
_____________________________

Vodno 04 Dekemvri 2005
jea!
Vo nedelata se letase od Vodno. Duvase sverozapaden umeren vetar.
Bidejki na voobicaeniot start bese premnogu bocno, moravme da poletuvame od vrvot na Vodno, vednas pokraj Krstot. Toa mesto e malku nezgodno za poletuvanje, pa lugeto sto bea tamu i gledaa kako nekoi piloti se macea da poletaat imaa dobra zabava.

Denta vodno bese polno so rekreativci i setaci. Nema potreba da spomenam deka gledajki ne kako se kacuvame so terensko vozilo ni upatuvaa bezbroj pogledi na osuda. Gi razbiram, no sepak i nie imame pravo da ja koristime planinata. Za koristenje na patot od Sredno Vodno do vrvot imame i posebna dozvola od Grad Skopje i toa za tocno opredeleni vozila.
Gi molam graganite za razbiranje i blagoslov.

Koj ne ni e lut, neka gi pogledne fotografiite.
_____________________________

Dominican Republic Tour November 2005
domincan republic
Hello Hello! There's a place called VERTIGO…and it's not here…you know…because it sucks here without you all!!! (that was supposed to be read like the U2 song…)
el report by Carol Cho
el gallery by Marko Georgiev
_____________________________

Parafilm.ch - хиперпродуктивни парафилмаџии!
para para
За момент ве носиме на сајтот на параглајдерската видео продукција, што да кажам, изобилство од параглајдерски видео клипови од кои по некој може и ви имаме веќе презенитрано тука. Ако ви текнуе на Антоние Монтат - мањакот со тапија! А може и го имаме објавено сајтов порано. не ми текиња, енивеј еве го пак:) Епа кликс он тхе имаге абов & енџој! http://www.parafilmproduction.ch/mai_05.htm Се гледаме таму горе, во височините...
_____________________________

Vertigo members from US kiting in the Big Aple
liberty kite
klik ovde za uste fotki... Photographers: Marko Georgiev & Carol Cho
_____________________________

GALLERY - "Skopska" mountain, Skopje 12.11.2005
Skopska mountain!
12th of November! Kasna esen, sezonata za cross country letanje e odamana zvarshena I edistveno shto ni preostanuva e da se nadevame deka vremevo ke izdzi ushte malku za da napravime po ushte nekoj let I ushte malku da povezbame na slaba termika. Da ovoj den e eden od tie denovi. Se budish, istrcuvash do prozorecot, sednuvash pred kompjuter razocaran shto nadvor nishto ne se gleda od magla I se nadevash deka barem vremenskata prognoza na internet ke veti neshto poveke. I tamu nishto, slab veter od pravec koj ne odgovara za nieden okolen teren. Dobro, prodolzuvash da se spremash za na planina so ubeduvanje deka I parawaiting na start e podobro od bilo koja aktivnost vo gradov obvitkan vo magla. Nekolku telefoni I odlukata e donesena "Ideme na Skopska Crna Gora!". Eve nekolku slikicki od denot shto ne vetuvashe mnogu :)
_____________________________

GALLERY - Olu Deniz Turkey October 2005
Turkey
_____________________________

Новиот сајт на пг Вертиго! - http://www.vertigo.org.mk/
pg Vertigo
Од неодамна е пуштен во погон новиот сајт на параглајдерскиот клуб ВЕРТИГО. Клубот е основан 2002 година од страна на пилоти кои делат заедничка страст за летање формирајќи отворен клуб за сите, кој постјоно се шири и прераснува во меѓународна мрежа на членови кои секогаш се навраќаат кон „магијата на Вертиго“ која ја осетиле членувајќи во овој клуб. Слободно може да се каже дека дизајнот на сајтот е одличен, а и содржи се што е потребно за еден ваков клуб. Па така, на сајтот ќе можете да дознаете се што е ново во врска со овој клуб како и параглајдингот во мк и во светот. Ќе прочитате за активностите на клубот, за опремата за летање, за параглајдинг школата и слично. Еве на пример во Септември 2005 се започнати новите параглајдинг курсеви и како што викаат, никогаш не е касно да се започне, а заинтересираните може да ги контактираат одговорните лица во клубот овде. Има и галерија со фотки, а и фимчиња. Сајтот е на англиски јазик.
Ова преставување на пг клубот Вертиго е првото од серијата презентации на македонските параглајдинг клубови кои планираме да ги изнесеме пред вас наскоро, а се со цел заинтересираните да можат брзо и лесно да изберат како да започнат со овој спорт. Сите заинтересирани клубови се добредојдени да не контактираат за што побрзо остварување на гореспоменатата цел. Воедно и го активираме делот „КЛУБОВИ“ од параглајдинг порталот на XMKD.com!
Поздраф!
_____________________________

Eve gi PAK ludacite!
video klip
Eve go pak Antoine kako gi pomestuva granicite na moznoto. Disciplinata e acro ili free style, a figurata infinity tumbling.
video klip
A eve go i carot Raul Rodrigez od SAT (Safety Acro Team). Ne e montaza
Crazy MAN!

PARAGLIDING LIGA 2005
izvestaj - fotki - vpecatoci

I pokraj site nedostatoci sto go krasat makedonskiot sport, kako sto se dobra organizacija, pari za toa itn, sepak ovaa godina imavme super liga so 12 izletani trki na razlicni lokacii kako Vodno, Krusevo, Popova Sapka, Skopska Crna Gora. Isto taka, ovaa liga bese i dosta masovna so nekolku debitanti. Za najdobrite piloti nemam zborovi. Deckite letaat mnogu dobro i se svetska klasa. Poveke...
Pozdrav,
Bojan


Macedonia Open 2005 Report
Full Report >>> клик овде!

Brought to you by:
TEXT: Bobo; Pictures: Ari - FIN, Karlo - HRV, Bobo - MKD; Results: Kerol, Djoka, Vlade; Web Design: Kerol;

Macedonia Open 2005
mk open 2005
Еве баш сеа, моментално во градот на илинденската република се одржуе 11-тото, тоооооооо првенство во параглајдинг. Има околу 60 фраери и фраерки од МК и ЕУР кои летаат од мечкин камен каде пред стотина години Питу Гули фрлаше бомби на турците и направи така погоден терен за летање што од идната година може таму че имаме и светско првенство, а летниот туризам во Крушево ќе пркне. Гледате ли како една ситуација води кон друга! :) Дисциплината се вика Cross Country, а наградите се 500, 300 и 200 евра за прво, второ и трето место респективно. Уствари што да ви кажувам поише кога моѓе да прочитате на официјалната страна на организаторот „Делта“ клубот од Прилеп. Минатата година беше екстра, сеа би требало да биде уште боље. Па кој сака викендов Крушево е одлична дестинација за идење. Еве овде на >>> http://www.deltaparagliding.com.mk

Поздрав за XМКД!
Бићу вам захвалан ако ми пошаљете Златкову е-mail адресу, пошто незнам из ког је клуба.Био је у Сићеву сада за време Светског купа. Сајт вам је супер,10 пута бољи од yupg.com. Само тако наставите... А умало да заборавим да се представим, ја сам Дејан из Параглајдинг клуба "Јастребац" Алексинац иначе "lunch boy" у Сићеву.
gagas71$yahoo.com

pwc - Sicevo
Vo momentov se odrzuva tretiot svetski kup vo paraglajderstvo vo Sicevo blizu Nis www.pwca.org Tamu e svetskata elita i mnogu letaci od Makedonija. Pravo na ucestvo vo zvanicna konkurencija za bodovi ima samo Goran Dimiskovski. Se nadevam deka dobro kje izleta.

Prvite dva dena vrnese pa nemase natprevar. Se nadevam deka od utre vremeto kje bide podobro. Jas odam vo cetvrtok i edvaj cekam da ja vidam svetskata elita i toa od blisku i vo vozduh :).

Pozdrav
Bojan
PG Vertigo

8400 m
yeah!
И словенциве се швркнале. Еве еден видео клип од минатогодишниот рекорд во скок со параглајдер од височина. И тоа drop од балон на 8400м. кој го изведоа словенците Миха Реповиж и Примож Лајавец со својот тим. Скокот е изведен близу до Љубљана. Просечната височина на која летаат авионите е од 8 до 10000 метри, овие боинзиве:). Епа да видите како се тоа изглеа клик на сликата и даунлоуд.

R.I.P. - Norman Lausch
Eve i edna losa vest, megjutoa za zal i toa se slucuva ponekogas.
Norman Lausch pogina na 15.06.2005 pri prelet vo Svajcarija.

Moeto socuvstvo do rodninite i prijatelite.

http://www.gingliders.com/
http://www.dhv.de/typo/index.php? id=498&backPID=2&tt_news=826
http://paraglidingforum.com/viewtopic.php?t=2797

Pozdrav,
Bojan i Toni


Kako moze da se "patuva" so paraglajder?
Zdravo,
Obicno ne se javuvam na grupava za da pisuvam za moite letovi, no denes sum posebno inspiriran od eden prekrasen let, vo pravec koj dosega ne sme go koristele, pa mozebi ce bide dopolnitelna motivacija za site piloti bidejci terenot cesto ja menuva konfiguracijata i toa go pravi letot mnogu interesen,a gletkite nezaboravni.
Denes od ne namisleno ispadna prekrasen den za prelet, vo ramnica duvase 5-6m/s severoistok, no nad Krusevo imase kumulostrada pa odlucivme da proverime iako sansite izgledaa mali.
Na start idealno vetar do 5m/s pravec severoistok.Vo prviot del desno na visoramnina proraboti 2-3m/s diganje so golem zanos taka bese do Bucin, a posle toa diganjata stanaa pojaki i povertikalni, bazata za zal niska do 2000 asl.
Od Ivanjevci Morav da prefrlam kon zapad bidejci vejce vo Bitola pocna da vrni i vo toj pravec ne bese mozno. Zatoa kon Strzevo bese soncevo i so dobri kumulusi,koi bea lesno dostapni, po sto brzo stignav do Gavato kade sto bev vo mala kriza, no stranata od kaj Pelister proraboti povtorno do baza.
Posleden stub do baza bese kaj s.Podmocani nad patot potoa bese samo spustanje do pred Otesevo bidejci dolinata vleze vo senka.Idejata mi bese da se izvlecam do kraj do Stenje, mozebi trebase da odam direktno na galicica a ne po breg na ezeroto.
Celiot let pomina so prekrasna stabilna termika, bez nikakvi situacii.So Boomerang 3 imam samo 7-8 casa nalet i za sega mozam da kazam deka kriloto zadovoluva vo sekoj pogled, uzivanje e da se leta so nego, se nadevam deka istovo ce go kazam i posle 100 casa nalet na kraj na sezonava.

Vi posakuvam mnogu uzivanje vo vasite idni preleti!

http://groups.yahoo.com/group/paragliding-macedonia/

Pozdrav Zlatko!

ANTONIE MONTANT 2005
klik
Со кликнување на сликата имате можност да симнете и погледнете лудница видео клип на кој Антоние изведува одлични трикчиња или како би се рекло акробации во воздух со што влегува во групата искусни параглајдеристи кои параглајдерсвото го издигнуваат на ново ниво или поконкретно кажано акро-параглајдинг или фристајл што овој спорт го прави уште по екстремен (но и по забавен) од порано.
Поздрав до Бане-Flying Man од Србија кој ни го испрати клипот.

2 LIGA NATPREVAR
klik
Izminatiov vikend se odrza vtoriot natprevar na makedonskata liga vo paraglajderstvo vo Krusevo sto bese opisan kako "Klubovite go vrakjaat udarot" (ovojpat uspesno J).
Eve nekolku fotografii od nastanot, a rezultati i komentar podocna. Klik na slikata.
Pozdrav,
Bojan alias R2D2
PG Vertigo

Star Wars
Pozdrav do site vo ovoj nov makedonski SF film, Star Wars I toa vo svojot vtoriot del bKlubovite go vrakaat udarotb. Kako informacija za site, prvata klapa od ovoj film ce se sluci vo sabota I nedela na 21-22 Maj, vo Krusevo na Meckin Kamen, pa zatoa site pozitivni I negativni likovi od prviot film da se nacrtaat tamu.
Scenarioto za prvata scena e slednoto:

Sabota 21 Maj, Start Meckin Kamen
10:00h-bPrijavuvanje I vnesuvanje na tocki vo JPS
11:00h- Prv brifing za team leaders I zadavanje na trka
12:00h- Vtor brifing za site piloti
? Otvaranje na trkata
18:00h- Predavanje na JPSite
20:00h- Objavuvanje na rezultatite vo HQ-Picerija Skar
Zurka I igranje BZZZZZ vo Paljoka- Vlade nema jako maanje zimi se, ahaaaa.

Nedela 22 Maj, Start Meckin Kamen
11:00h- Prv brifing za team leaders I zadavanje na trka
12:00h- Vtor brifing za site piloti
? Otvaranje na trkata
18:00h- Predavanje na JPSite
19:00h- Objavuvanje na rezultatite vo HQ-Picerija Skar

Kotizacijata za ovoj liga natprevar e 300den.
Kotizacija ne placaat piloti koj ce letaat so DHV1 I 1-2 paradlajderi, ova e dobro za da se stimuliraat I po perfomansi poslabite paraglajderi so dobri pilotiJ, da ucestvuvaat vo ovaa xc mkd liga.

Pokana do Strumicani, Struzani, Bitolcani, Kocancani I site sto go sakaat letanjeto a posebna pokana do najmladiot letac i pobednik vo Albanija da pocne da se takmici i vo ovaa disciplina. Pokana do Han Solo, Ben Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker, se razbira beaz Lord Dart Vader i Djaba nisto ne pravime, Princess Lea, Djudice brooders, AntiKontraBanda, Djeem i I drugite.

Pozdrav Smile
George Lucas

XMKD.com eXтремен СПОРТ ?? ма неееее....
Супермен и Бетмен можат бурек да им носат на дечкиве!!

Стануе збор за еден од најеXтремните спортови на планетава Земја. Дами и господа ви го представуваме B.A.S.E. Jumping

Спортот е стар околу 50тина години. Предходно не се ни рачуна зошо и никој не успевал да преживее баш.. Целта е да се скокне од статичен објект како на пример зграда, карпа, антена, мост, дупка со специјално модифициран падобран (без помошен падобран) кој се отвара моментално... И така зборот BASE уствари е акроним (скратеница) од Building (зграда), Antenna (антена), Span (мост, лак етц..) и Earth (земја, карпа, дупка).

Е сеа спортов е уствари многу опасен бидејќи објектите од каде што скокаат ненормалниве десно, се со многу мали висини, односно од 200 до кај 600 метри и слободен пад би траел само 7-20 секунди..

Е сеа опремата за овој спорт е многу интересна, падобранот не е како за нормално туристичко скокање од авион туку секој BASE скокач си го модифицира сам. Битно е да се каже дека нема помошен падобран бидејќи за такво нешто нема време.

Така да време за отварање на падобран, стабилизирање на скок, одвојување од карпата нема баш многу многу, односно само неколку секунди :)

Исто така брзината на паѓање е мала, односно после 3 секунди free fall паѓате само со 82 kmH и со таа брзина отварање на падобран е многу многу заебано. Може да тргнат 101 работа наопаку а време за исправање на грешки нема! Ако не се отвори одма падобранот, за 4 секунди станувате тост на карпите доле.

Друга работа е дека карпата од која што сте скокнале е многу блиску до вас на само 5-6 метри, и ако падобарнот при отварање се удри у карпата.. брада!

Трета сериозна работа е слетувањето, доле не ве чека широко поле туку некој си оштри карпи, кањони, брза река со два водопада итн.. Така да мислете му ја коа ќе се решите за ваков спорт.

>> VIDEO - Проблеми со падобранот на неколку илјади метри (5.7Mb)

>> VIDEO - BASEJumping во Норвешка (10Mb)

На пример, нормални падобрани се отвараат полека за да го амортизираат шокот кога падобранот ќе ве стопира наеднаш од 180Kmh брзина. Овој нашиов BASE падобран се отвара у секунд и јажињата се специјално наместени за да се намалат шансите за нивно извртување (зошо нели неаме време да ги средиме). Постојат неколку производители, еден од подобрите се Apex BASE of Perris California каде што може да си набавите фул опрема за некој си $2000.

Но опрема ко опрема не е најважна, тренингот и вашата психичка стабилност се главните фактори за да се преживее скок од 600 м висока карпа.


>> VIDEO - BASEJumping Пештера во Мексико (10Mb)

Прво треба да се научи туризам - падобранство и профи BASE скокачите препорачуваат минимум 150 до 200 падобран скокови пред и да помислите на овој спорт како дечкиве на сликава горе у дупкава некаде у Мексико која е длабока околу 300 метра :)

За почетници се препорачува скокање од мостови бидејќи тие се најблагодарни; нема ѕид до вас кога стрмоглаво паѓате надоле со 100 на сат. Потоа може да почнете да размислувате за антени (репетитори, глеј те ги клиповите и се ќе ви биде јасно), карпи и згради.

Во текот на краткава историја која го има спортов се имаат случено многу незгоди кои најчесто завршуваат со смрт на лице место или со сто скршеници. Еве еден линк кај што можете хронолошки да видите листа на загинати при BASEJumping со објаснување како (не дека е нејасно како): World BASE Fatality List

Како секој екстремен спорт и BASEJumping има проблеми со законот. На многу места, како урбана средина (скокање од згради) е потребна специјална дозвола од властите.

Во Америка има неколку места кои на специфичен ден се отворени за скокачи.

Еден мост во државата Idaho и мостот New River Gorge Bridge во Fayetteville, West Virginia. Тука, секоја трета сабота во Октомври се вика The Bridge Day и се прават разни лудории во воздух.

Тој ден е многу познат во светот на BASE. Се собираат и по неколку илјади скокачи и дури и до 200.000 гледачи. Мостот е со височина од 267 метри и фрлен камен ќе удри во водата за 8.8 секунди. На тој ден се изведуваат дури и по 800 скока.


BASEJumping сеуште не е забележан во Македонија, и чисто се сомневам и дека некогаш ќе дојде од очигледни причини, специјални познавања, места за скокање итн) Ако некој нешто чул за таква работа кај нас ве молиме обратете се во нашата редакција да правиме интервју и да објавуваме материјали; на оваа емаил адреса

Поздрав! ______________________

26.04.2005 Glide Session na Skopska Crna Gora + Obuka od PG VERTIGO na Ajvatovce 
Klik za vlez vo galerijata...
Vo nedelata se letase na Skopska Crna Gora. Fantasticen den so dosta jaka termika I pomalku turbulentni uslovi za letanje. Popladneto PG Vertigo imase obuka na skolskiot teren Ajvatovce. Eve nekoi fotki.

Pozdrav Bojan
PG Vertigo - Skopje

Liga natprevar 2005
Zdravo,

Vo sabotata natprevarot se odrza na Skopska Crna Gora. Se letase od startot Ramno, a zadacata bese: 1 obrtna tocka - Aracinovo, Vtora tocka
- 1km zapadno od start, 3 tocka - selo Bulacani I cel na aerodrom Stenkovec. Poradi oblacnoto vreme, nemase termika, pa ispolnuvanje na zadacata bese recisi nevozmozno. Site piloti sto poletaa sletaa vo blizina na selata Ljuboten I Ljubanci.

Vo nedelata, poradi silniot vetar, natprevarot se otkaza. Site se upatija na skolskiot teren Ajvatovce, no I tamu vetarot bese presilen za letanje. Denot se zavrsi so skara I druzenje.

Pozdrav,
Bojan
PG Vertigo

Liga Vodno ili Skopska Crna Gora
Zdravo Drustvo,

spored kalendarot za natprevari, ovoj vikend 16 i 17ti April, Extrema go organizira prviot liga natprevar vo ovaa sezona.
Vremenskata prognoza za sabota e povolna so predviden jugo-zapaden veter, za nedela ima 50% shansi da ima letanje.
Spored porgnozata najverojatno kje se leta na Skopska Crna Gora.
Kako i minatata godina prevozot go organiziraat samite natprevaruvaci a kotizacijata za ucestvo iznesuva 300den.
Poradi toa sto najverojatno kje treba da odime na Skopska Crna Gora zborno mesto e Mr.Jack vo 8.00h vo sabota.
Predavanjeto na GPS kje bide povtorno vo Mr.Jack posle 16.30h.

Se nadevam deka kje ve ima vo golem broj za da ja otvorime sezonata kako sto treba!
Bidejkji Goran i Zabec odat na pat, jas sum zadozen za organizacija na natprevarot i za bilo kakvi prasanja kontaktirajte me na 070874206!
Ve Molam da gi prijavite natprevaruvacite za da imam vreme da gi vnesam vo kompjuter za na strart samo da im se vcitaat tockite vo GPS-ite.

Plavi neba
Vlade

Natprevari
MK_OPEN_@))%
Natprevarot se odrza minatata sabota na terenot Ribnik blizu Prilep. Za zal vo Mavrovo vremenskite uslovi ne dozvolija da se odrzi natprevarot kako sto bese planirano. Rezultatite se objaveni ovde: http://www.o3.com.mk/ec2005mk/

Za poveke sliki od Mavrovo klik ovde >>>

Ovoj vikend 16 i 17 April kje se odrzi prviot natprevar na Makedonskata Liga 2005. Prviot brifing e planiran za Sabota 16 April vo 08.30 h vo Mr. Jack. Na brifingot, organizatorot kje resi na koj teren kje se leta (Vodno ili Skopska Crna Gora) i kje ja opredeli zadacata za toj den. Ucestvo najavija okolu 10-15 piloti od povekje klubovi od Makedonija.

Pozdrav Bojan
PG Vertigo - Skopje

Vodno
Zdravo Drustvo,


- najnovata moda vo ochni pomagala za letanje

denes bev na Vodno so Antrax, Ljube i Sase i ekipata od Telma TV.
Na kota ne preceka Tapa se razbira vo vozduh, pa sleta da ni pravi drustvo i posle sat vreme intervjua za Brazil :O stignaa i Smile i Bobo pa poletavme site na slaba proletna termika, sepak vekje bese posle 16h.
Ne znam za drugite ama jas se raduvav kako malo dete na "starata" poznata termika iako po jacina bese slicno kako vo Brazil, mnooogu merak mi napravija iseckanite i runtavi stubcinja :)) Za tie sto mi se chudat: Dobro e da se leta JUST 4 FUN...

Se gledame vo Mavrovo!
Utre vo 11h vo Mr. Jack odime da trenirame?!

Plavi neba
Vlade

Malku letanje na TV
Zdravo,

Vcera se letase na Vodno i na startot bese prisutna ekipa na TV Telma. Mislam deka materijalot sto go snimija kje bide prikazan ovaa sabota okolu 15.00 casot, pa koj saka neka pogledne.

Pozdrav,
Bojan
PG Vertigo

Светски шампионат во Бразил, ама Европски куп во Македонија...

Welcome to Macedonia Open 2005 - Paragliding   Accuracy 9-10 April 2005

 Еве после светскиот шампионат во Бразил и по добрите успеси на нашите претставници таму и во Македонија ќе се одржи еден настан кој е од големо значење во праглајдерството. Значи овој викенд од 08 – 10 Април во Македонија поточно на Маврово ќе се одржи европски куп во прецизно слетување во организација на параглајдинг клубот од Прилеп - Делта Клуб. За самиот настан може да најдете повеќе информации на следниов сајт: http://www.o3.com.mk/ec2005mk/......

    

Тука на сајтов ќе си најдете информации за програмата, информации околу натпреварувањето и други останати информации кои се врзани за самиот настан....па заедно со организаторот ве покануваме овој викенд да го поминете на Маврово ...XMKD тимот ќе направи напори да присуствува на самиот настан и да направи снимки и видео материјал од овој европски куп во Македонија ... а сега клик на сликата или на линкот и право на сајтот да се информирате подетално....

Поздрав Никша...............................

Eve nekoi novosti od minatiot vikend:
Prvo vo petokot vecerta se sretnavme vo Mr. Jack so nasite reprezentativci koi bea prezadovolni od postignatiot rezultat i polni vo vpecatoci. Bi bilo super ako mozete da gi kontaktirate i da vi dadat ekskluzivno intervju.

Nasiot klub Vertigo vikendov go mina vo Krusevo. Vo sabotata duvase silen severen vetar, taka sto ne mozese da se leta od startot na Meckin Kamen. Se resivme da odime na edno brdo vo blizina na Prilep. Taa lokacija ja vikame Ribnik (poradi ribnikot sto e tamu) i e opsto poznat teren za letanje. Se koristi za obuka ili za edrenje koga ima posilen vetar. Za zal i tamu vetarot bese silen, so promenliv pravec i intenzitet, sto go pravese edrenjeto vo najmala raka neprijatno. Jas licno se zadovoliv so vezbanje ili "kiteing" na zemja. Nekolku "pohrabri" i poiskusni piloti letaa i do visocina od 1300 m.

Nedelata bese sosema druga pesna. Vetarot smiri i duri sosema go promeni pravecot. Na Meckin Kamen imase mnogu letaci od povekje gradovi: Skopje, Prilep, Veles, Krusevo kako i nekolku zmajari od Ohrid. Interesno bese sto klubot Delta od Prilep organizirase tandem letovi za grupa od 12 lugje od Skopje, koesto bese sponzorirano od Red Bull. Se na se slikata bese prekrasna, a bogami i letanjeto. Denot se zavrsi so veselba vo edna Krusevska kafeana.

Tolku za izminatiot vikend. Eve uste eden link na svetskata letacka asocijacija FAI na koj kje sretnes i dva natprevari koisto kje se odrzat vo Makedonija www.fai.org
Edniot natprevar e Otvoreno prvenstvo na Makedonija vo precizno sletuvanje i kje se odrzi sledniot vikend 9 i 10 April vo Mavrovo.
Vtoriot natprevar e Otvoreno Prvenstvo na Makedonija vo kros-kantri (xc) i kje se odrzi vo Avgust. Ocekuvame da zemat ucestvo i dosta piloti od stranstvo. Isto taka sekoja podrska na manifestacii od vakov tip e dobrodojdena za popularizacija na ovoj navistina prekrasen sport.

Srdecen pozdrav do site,

Bojan

Pisma >>> Zdravo xmkd,
Sakam samo da ve pofalam i da vi se zablagodaram sto go objavivte rezultatot i slikite na nasite reprezentativci Igor i Vlade koi ucestvuvaa na SP vo Brazil.
Isto taka, sakam da go potenciram niviot ogromen uspeh kojsto kje bese uste pogolem ako nasata reprezentacija imase uste eden clen vo zenska konkurencija, na kojsto imavme pravo.


Inaku site poraki od Igor i Vlade od Brazil mozete da gi najdete na linkot podolu.

Prodolzete so dobrata rabota I za site informacii vo vrska so paraglajderstvoto vo Makedonija slobodno obratete mi se na bobojazzpilot@hotmail.com ili na paraglajderskata grupa na http://groups.yahoo.com/group/paragliding_macedonia

Pozdrav,

BojanPG Vertigo – Skopje

vertigo@mt.net.mk

Заврши 9-от светски шампионат во параглајдинг во Бразил...
Klik za poveke informacii...
После десет етапи на прелетувања на 9-от Светски Шампионат во праглајдинг во Бразил сакаме да ги споделиме и последните вести за двајцата наши претставници, Игор Тодевски и Владимир Николовски. Може да кажеме дека момците се покажаа одлично и дека во поеднична конкуренција Игор Тодевски се наоѓа на 40 место во конкуренција на 150 летачи , Владимир Николовски се наоѓа на 46 место во истата конкуренција.Ако пак станува збор за освоено место во национална конкуренција од 42 национални тимови , македонскиот тим се пласираше на 22 место. Момците кои овие 15 дена беа во Бразил и ја претставуваа Македонија заслужуваат честитки за покажаното таму и се надевам по нивното враќање од Бразил ќе имаме можност да поразговараме со нив и да добиеме информации од поблиску ...

Клик овде за повеќе информации...
За на крај од оваа вест ве удостојуваме и со два клипа кои се од светскиот шампионат.....уживајте....

Клип 1...


Клип 2...
Поздрав Никша ............................

Најнови вести од светскиот шампионат во Бразил во прајглајдинг....
Results News Register
Епа пријатели сакам да ви кажам дека на шампионатот во Бразил во парајглајдинг по првиот натпреварувчки ден т.е. денес, Игор Тодевски се пласирал на 19 место во конкуренција на 146 натпреварувачи, додека Владимир Неделковски се пласирал на 72 место..сепак како и да е момциве денеска се покажаа, се надевам и дека и во наредните денови ќе им оди добро као и денеска...а додека во национална конкуренција, сега за сега се наоѓаат на 20 место во конкуренција на 42 национални тимови... Овде на овој линк може да ги видите резултатите подетално како за поединечна конкуренција така и  за национална ...........

http://www.2005worlds.com/results.asp
Поздрав..........................

Пази како леташ, а уште побитно каде ќе слеташ...:)
Еве ни тргна со вестиве за летањето по небото , па во тој контекст би сакале да ви покажеме два клипа, едниот денеска беше објавен од страна на Трендо и се работи за еден тип кој решава да биде падобранец ...или да лета без падобран..да не ви откривам се до крај ве оставам да го погледнете ова ...лудило ..кликајте да видите....што тоа се дешава по небото.

Клип 1
  / Клип 2...
...Поздрав ...Никша

________________________

:: ParaGliding World Championship 2005 :: BRAZIL ::
GO GO BRAZIL!
 
  Мислам дека дое малку време и ова прајгледеристиве да ги стаиме на насловна страна и тоа со многу важна вест. Од  11.03- 27.03. 2005 ќе се одржи IX светски шампионат во параглајдинг кој се одржува во Валдарес, Бразил. Во Бразил од Македонија ќе не преставуваат двајца прајгладеристи и тоа Игор Тодевски од клубот Хели ХЦ , актуелниот национален рекордер со прелетани 103 километри и Владимир Неделковски од скопскиот клуб Екстрема , инаку момциве ќе се натпреваруваат во дисциплината крос кантри во конкуренција на 120 пилоти од 50 – ина држави од светот.Па на момциве да им посакаме добар ветер , а се надевам кога ќе се вратат од Бразил ќе имаме можност да напраиме муабет за резултатите и за самиот шампионат од прва рака. Самиот шапиноат има и web страна http://www.2005worlds.com/ на која после кликањето ќе го добите ова Account for domain www.2005worlds.com has been suspended но да се надеваме дека ќе проработи у брзо време....:)))  
А еве и два видео клипа директно од светското првенство на кои можете да го видите теренот и подготовките на натпреварувачите: gv2005.wmv / tworlds.wmv
ајде поздрав ...
Niksha
....
________________________

PARADRENALINE - Extreme Paragliding Apparel
PARADRENALINE е облека за праглајдеристи кои летаат со мотото: NEVER COMIN' DOWN! >>> http://www.paradrenaline.com
________________________

Летање во зима!
Потребно е само малку подобро да сте облечени, а другото е исто!
________________________

Календар на WORLD PARAGLIDING TOUR 2005!

Бугарија и Србија се најблиску...
BULGARIA Sopot
125 MAX N° OF PILOTS
23-30 April

FRANCE
Bourg St Maurice
125 MAX N° OF PILOTS
4-11 June

SERBIA
Nis
125 MAX N° OF PILOTS
2-9 July

ITALY
Monte Cornizzolo
125 MAX N° OF PILOTS
16-23 July

PORTUGAL
Serra da Estrela
125 MAX N° OF PILOTS
6-13 August
За повече информации клик овде или на сличката!


skateboarding

© 2004- 2008 Xmkd.com